Şimdi Ara

Dacia Duster 4x4 Çekiş Sistemini Merak Edenler

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
2
Favori
74.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Genelde 4x4 Duster'ın ne tür bir 4x4 sistemine sahip olunduğu pek bilinmemekte veya yanlış bilinmektedir. Bu konuyu merak edenlere umarım yardımcı olur.

Dacia Duster 4WD Çekiş Sistemi'nde 3 farklı kontrol mevcuttur. 2WD - Auto - 4WD Lock. Duster'da bulunan bu çekiş sistemi Nissan'dan alınan All-Mode 4x4-i sistemidir.

2WD: Sadece ön tekerleklerden çekiş sağlar.

Auto: Ön ve arka tekerlekler arasındaki torkun dağılımı zemine tutunma doğrultusunda otomatik olarak yapılır. Normal koşullarda tork sadece ön tekerleklere aktarılır. Çekiş kaybı durumunda veya zayıf tutunma şartlarında torkun bir bölümü arka dingile aktarılır. Zorlu yol şartlarında ise tork her iki dingil arasında %50-50 oranında dağıtılır.

4WD Lock: Orta Diferansiyeli Kilitleyip torkun her iki dingil arasında %50-50 oranında dağıtılmasını sağlar. Araç bu moddayken 60km/h'yi geçerse, sistem otomatik olarak yeniden AUTO moda geçer. Bu kullanım Kar, Çamur, Kum gibi zorlu yol tutuşun olduğu yollarda ve düşük hızlarda tavsiye edilir.

ESP ve ASR ile 4WD: Esp ve Asr özelliği olan Duster'larda, aracın 4x4 çekiş kontrol sistemlerine yardım ederek aracı askıda kalmama, karlı ve buzlu zeminlerde tutunma gibi zorlu şartlarda yardımcı olur. Buna BLSD deniyor. Breaking Limited Slip Differantial. Bu sistem gerçek diff lock değildir. Sadece çekişe yardımcı bir sistemdir.

4x4 Duster'da ağır devir 1. Vites bulunmaktadır. 1. Vites hızı 1000d/d'a 5,79km/h. Toplamda 6 Vitestir. TL8 Kodlu Yeni Bir Şanzımandır. (4x2 Duster'larda ise normal 5 vites vardır, ağır devir yoktur. All-Mode 4x4-i sistemini kullanan X-Trail, Qashqai, Koleos'ta da ağır devir 1.vites yoktur. Sadece Duster'da vardır.)

Duster'daki Ağır Devir 1.Vites, arazide ağır ağır tırtıl gibi ilermesine neden olur, önündeki engelleri rahatlıkla aşabilir.

4x4 Duster'da 4 Teker de Bağımsız Süspansiyondur. (4x2 Duster'ların ise arkası sabit dingildir)

Yaklaşma Açısı: 30 derece

Uzaklaşma Açısı: 36 derece

Rampa Açısı: 23 derece

Yerden Yükseklik: 21cm (4x2 Duster'da ise 20cm)

Lastik Ebadı: 215-65-16

Jantlar: 6,5 J 16

Dingil Aralığı: 2673mm

Toplam Uzunluk: 4315mm

Ön aks ile Ön Tampon Arası: 822mm

Arka aks ile Arka Tampon Arası: 820mm

Ön Tekerlek İzi: 1560mm

Arka Tekerlek İzi: 1567mm

Toplam Dış Genişlik (Aynalar Hariç): 1822mm

Aracın Yüksekliği: 1625mm

Ağırlık: 1368kg(Dizel)

Dönüş Çapı: 10,44m

Aerodinamik: 0,42Cx

Dizel 4x4 Duster'ın

Motor Hacmi: 1500cc

Güç: 110bg

Tork: 240Nm

Egzos Emisyon Normu: Euro V

Dizel Partikül Filtresi Vardır

Diğer Araçları Yerden Yüksekliği ile Kıyaslama

Duster 4WD: 210mm
    Jimny: 190mm
    Grand Vitara: 200mm
    Qashqai: 200mm
    Sportage: 195mm
    Suzuki Vitara: 200mm
    Terios: 200mm
    Tuscon: 200mm
    Freelander 2: 180mm
    Lada Niva: 220mm
    CJ5: 172mm
    Defender:197mm
    Ranger:180mm
    XJ:200mm
    XL7:180mm
    Hilux:212mm
    Prado:220mm

Yerden Yükseklik Ölçüleri Aracın Yere en yakın yeri ile yer arasındaki mesafedir.

Aracın yere en yakın noktası olan ön karter koruması ile yer arası mesafe 21cm

Aracın Arka Diferansiyeli ile yer arası mesafe 26cm

Aracın altından geçen egzost borusu ile yer arası mesafe 23cm

Aracın yan marşpiyeli ile yer arası mesafe, yani yandan bakıldığında ki yerden yüksekliği 30cm. Yerden 30cm yüksek bir araca biniyorsunuz yani. Bu da şu anlama gelir; 30-40cm karda çok rahat gidebilirsiniz tabi uygun lastiklerle.

Arka Tampon ile yer arası mesafe 36cm

Ön Tampon ile yer arası mesafe 23cm

Not: Bu yükseklik ölçümleri düz bir zeminde yapıldı, aracın lastik hava basıncı ise 29psi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umiterkan -- 8 Mayıs 2011; 0:12:30 >

• İlk Video'nun Son 10:00-13:00 dakikaları arası Duster'ın Offroad Performansına Aittir.

• müthiş bilgiler.
    teşekkürler.
  • Forum dediğin böyle olur, paylaşım dediğin böyle olur arkadaş.

Duster ile ilgili birkaç bilgi öğrenebilir miyim diye girdiğim şu siteden tek başlık altında bu kadar isabetli ve açıklayıcı bilgiyi bulmanın keyfini yaşıyorum.

Tekrar teşekkür ederim dostum paylaşımın için.
  • Teşekkürler.
  • googlede duster hakkında arama yaparken bu konuyu buldum, arkadaş sağolsun güzel bilgiler vermiş.
  • dusterın 4x4 modlarını kendimiz mi seçiyoruz yoksa araç kendisi mi belirliyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • paylasım hartıka tesekkurler...ama bır sorum olcak...
    sizce 4,4 şehır ıcı kullanım ıcın idealmıdır?
    neden dersenız yılda 2-3 kez sehır dısına cıkcam daglara felan yanı...değermı dersiniz...
    bır de bugun araca baktım yenı stepwayla dusterı karsılastırdım yerden yukseklıklerı nerdeyse aynı dustur bıraz ıccı dar gıbı geldı sandero daha ferah anlayamadım....
    kendım reno scenıc kullanıyorum ondanmıdır nedır?
  • S.a arkadaşlar dacia duster 4x4 modelinin vergisi daha mı yüksek yoksa aynımı.
  • Aynı

Yerden yükseklik bilgileri çok iyi bravo
  • konu hort :) ya duster 1.5 dci ile 4x4 leri iyide.. iç ve dış tasarımı beni cezb etmiyo etse 1 sn düşünmem :)
  • en ucuz 4 ceker aynı zamanda ekonomik
  • Benim en çok merak ettiğim karlı havadaki 4x4 performansı tutunması nasıl acaba ve birde tabi plaj kumundaki performansı acaba torku yetiyormu yoksa boğulup kalıyor mu ne de olsa motor 1.5
  • quote:

Orijinalden alıntı: onaral

Benim en çok merak ettiğim karlı havadaki 4x4 performansı tutunması nasıl acaba ve birde tabi plaj kumundaki performansı acaba torku yetiyormu yoksa boğulup kalıyor mu ne de olsa motor 1.5

Ben de merak ettim bu işi.

• Subaru Impreza AWD plaj kumunda batmadan ilerleyebiliyor hatta manevralar yapabiliyor. Tabi 2.0 motor du belki o
  • Duster kullananlara bir sorum olacak:
    Bu araç hareket halinde iken 4x4 e geçiş yapabiliyor mu?
    Bu sorunun cevabını bir türlü bulamadım..
    Bilen arkadaslardan bir cevap rica ediyorum.
    Saygılarımla,

• quote:

Orijinalden alıntı: mavimantalite67

Duster kullananlara bir sorum olacak:
    Bu araç hareket halinde iken 4x4 e geçiş yapabiliyor mu?
    Bu sorunun cevabını bir türlü bulamadım..
    Bilen arkadaslardan bir cevap rica ediyorum.
    Saygılarımla,

"4WD" iken mi soruyorsun yani alttaki çevrilen düğme 4WD de iken?
    Gerektiğinde, yol tutuşa göre kendisi geçiyor..

"2WD" de iken ise;
    Kendi kendine düğme dönmeyeceği için sen araç giderken o düğmeyi 4WD konumuna getirebilirsin, aracı illa durdurmak boşa almak gerekmez.. Ama bunu düşük hızlarda yapmak sağlıklı olabilir, öte yandan başka bir forumda örneğin 140 la giderken yan koltukta oturan eleman çevirirse diye bir soru sormuştum.. Sistem müsaade etmiyorsa geçmez cevabı gelmişti..

"4WD" Lock a da bir iki kere geçtim onda da araç durmuş ve vites boştaydı.. Onda da belki 30 km ye kadar araç giderken de geçilebilir ama ben yapmadım.. (Ona geçtin mi zaten içine bir heyecan geliyor inşallah sahip olursan anlarsın) :)

İlave bilgi: Ben genelde 2. viteste kalkıyorum şehir içinde yol düz veya hafif rampa ise ve aracın daha çabuk hızlanmasını istiyorsam sonra 4 ve sonra da 5 ve 6. vitese geçiyorum.. 1,3,5 ve 6 da olabiliyor bazen.. Bazen de 2,4,6..(uzun yıllar otomatik kullandım Duster'ın vites aralıkları şehir içinde gıcık ediyor bazen..)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi babaluga -- 28 Nisan 2016; 8:31:42 >

• Auto modundasınız ve yolda giderken Lock moduna Geçmek istediniz.. Tabi düşük hızda.. Zaten belli bir km'den sonra zaten 4x4 modundan çıkıyor araç.. GeçebilirmisiniZ?
    Ben daha önce 2004 grand vitara kullandım.. Onlar da hareket halinde iken 4x4 e geçiş yapabiliyorsunuz..

• quote:

Orijinalden alıntı: mavimantalite67

Auto modundasınız ve yolda giderken Lock moduna Geçmek istediniz.. Tabi düşük hızda.. Zaten belli bir km'den sonra zaten 4x4 modundan çıkıyor araç.. GeçebilirmisiniZ?
    Ben daha önce 2004 grand vitara kullandım.. Onlar da hareket halinde iken 4x4 e geçiş yapabiliyorsunuz..

Ben araç hareket halindeyken hiç yapmadım, yapmam da çok gerek olmadıkça mekanik sistemler sonuçta, zaten 2 kere falan geçmişimdir Lock moda..
  • Kullanım kılavuzun göre araç düz yolda yürüken Auto'da iken Lock moduna geçilebilir. Viraj dönerken mod değiştirmeyin diyor.

Do not turn the mode selector when cornering, reversing or if the wheels are spinning excessively. Only select the
    2WD, AUTO or 4WD Lock mode when the vehicle is being driven in a straight line
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.