Şimdi Ara

★ CRUZE Benzin/Lpg TL HESABI ★ (HESAP TABLOSU) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
5
Favori
22.672
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün chevrolet ve honda bayileri ile gorustum.
    Oncelikle civic eco ile normal civic arasindaki 640 tl'lik farkin neden kaynaklandigini sordum, tahmin ettigim gibi sadece subaplar farkliymis. Otomatik elegance eco +lpg kiti icin 54.750 tl fiyat aldim. Liste fiyati 56.500 + 2.750 lpg = 59.250 tl, 4.500 tl indirim)
    Arabayi aldigim bayiiden celik subap ve lpg kiti fiyati aldim. Celik subap degisimi 2.000 tl. Lpg kiti landirenzo+yaglama 2.200 tl, prins ise 3.200 tl. Bayii bu kitler ile subap sorunu yasamayacagimi soyledi ama biliyoruz ki yasanacak.
    Kabaca; celik subapli, yaglamali landirenzo kitli lpg'li cruze bana toplamda 43.500 tl arac + 2.200 tl lpg kiti + 2.000 tl celik subap degisimi + 300 tl ruhsata isleme vs. toplamda 48.000 tl'ye mal olmus olacak. Yani subap sorunsuz lpg kitinin toplam maliyeti 4.500 tl.
    Sonuc olarak celik subapli lpg'li cruze 48.000 tl, celik subapli lpg'li civic 54.750 tl, aradaki fark 6.750 tl. Cruze ile lpg ile km'de 15 krs (emin degilim) tasarruf edildigi dusunulurse 30.000 km'de lpg ve celik subap amorti ediliyor, sonraki her 10.000 km'de (10.000×0.15) 1.500 tl kâr. Acaba km'de 15 krs tasarruf edilebilir mi? Lpg ile km'de kac kurus kâr edilebilir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sürekli şehir içi kullanıyorsanız, manuel için 9lt benzin için diyelim, 9*1.2=~11lt lpg. Benzin 4.70tl, km 'de 42 kuruşa denk geliyor, lpg 2.60'dan 29 kuruş gibi bir rakama geliyor. Neredeyse 15 kuruşa yakın kar edersiniz bence. Çünkü ben çok yuvarlak bir hesap yaptım. Tabi az da kar edebilirsiniz. Sonuçta LPG işi ustanın ayarına, yaza kışa, gaza vs. çok bakıyor. Bence 56bin civic'e verene kadar 1.3 dizel astra falan alın. En azından yakıt konusunda bu kadar uğraşmazsınız (Tabi bunu civic almak istediğinizi düşünerek söylüyorum.) Tabi 56bin'lik dizel astra cosmo olmasa da sport olur (liste fiyatı 55800tl, bence 2000tl daha düşerler bundan). Zaten yaptığınız yol çoksa dizele kaymak çok daha mantıklı olacaktır sizin için.
  • Ben tercihimi cruze'dan yana kullandim zaten, 15 gün oldu, 500 km yaptim bile, demek ki ayda 1.000 yilda 12.000 km gibi birsey yapacagim. Km'de 15 krs kar etsem yilda 1.800 tl tasarruf demek. 1.3 dizel motor bence c sinifi herhangi bir arac icin yetersiz, en az 1.6 motor olmali, sport plus emsali donanimda otomatik vites bir dizel c sinifi en az 60 bin tl civari. Celik subapli lpg'li cruze 48.000 tl. Arada 12.000 tl fark var, ayrica turbo ve dizel enjektor derdi yok. Ayrica dizel motorda yakit alternatifi yok, illaki motorin, ama benzinlide lpg alternatifi var. Uzun lafin kisasi, c sinifi bu donanimda cruze bence fiyatiyla alternatifsiz.

• Cruze parasının arabası ve yıllık 12 bin km için de dizel değmezmiş. Ben araya sıfır honda fiyatı katınca siz hala alma aşamasındasınız zannetmiştim. Hayırlı olsun aracınız, güle güle kullanın. Ufak bir tavsiye olarak, alt yalıtım yaptırmanızı tavsiye ederim. O meşhur lokurtuları ben camı açtığımda farkettim geçen, bende de varmış :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sigmaPI -- 6 Nisan 2013; 23:54:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ercan.mustafa

Bugün chevrolet ve honda bayileri ile gorustum.
    Oncelikle civic eco ile normal civic arasindaki 640 tl'lik farkin neden kaynaklandigini sordum, tahmin ettigim gibi sadece subaplar farkliymis. Otomatik elegance eco +lpg kiti icin 54.750 tl fiyat aldim. Liste fiyati 56.500 + 2.750 lpg = 59.250 tl, 4.500 tl indirim)
    Arabayi aldigim bayiiden celik subap ve lpg kiti fiyati aldim. Celik subap degisimi 2.000 tl. Lpg kiti landirenzo+yaglama 2.200 tl, prins ise 3.200 tl. Bayii bu kitler ile subap sorunu yasamayacagimi soyledi ama biliyoruz ki yasanacak.
    Kabaca; celik subapli, yaglamali landirenzo kitli lpg'li cruze bana toplamda 43.500 tl arac + 2.200 tl lpg kiti + 2.000 tl celik subap degisimi + 300 tl ruhsata isleme vs. toplamda 48.000 tl'ye mal olmus olacak. Yani subap sorunsuz lpg kitinin toplam maliyeti 4.500 tl.
    Sonuc olarak celik subapli lpg'li cruze 48.000 tl, celik subapli lpg'li civic 54.750 tl, aradaki fark 6.750 tl. Cruze ile lpg ile km'de 15 krs (emin degilim) tasarruf edildigi dusunulurse 30.000 km'de lpg ve celik subap amorti ediliyor, sonraki her 10.000 km'de (10.000×0.15) 1.500 tl kâr. Acaba km'de 15 krs tasarruf edilebilir mi? Lpg ile km'de kac kurus kâr edilebilir?

Antalya bayisi 5-6 ay önce bana söylediği subap(çelik) değişim bedeli 1.500TL...
    Landi renzo ve Brc 1.700TL+300TL ruhsat. Yağlamaya bence gerek yok. Zaten sorun çıkacaksa çıksın. Önceden verilecek 500TL yi
    subap masrafına harcamak daha mantıklı...

Landi de var mı bilmiyorum, ama brc nin son yazılımında belli devirden sonra bir miktar yakıt püskürtmesi var.
    Bunuda kullanıcının istediği devire göre ayarlamak mümkünmüşş.

Zaten bu subap işi kaçınılmaz ise İyi bir ustaya 1.300TL lik Lavato gibi orta karar bir marka taktırmak bence daha mantıklı...
    İşin aslı, montaj/ ayar/iyi usta üçgeninde bitiyor...

*İlk sayfanın başında excel dosyası var. Onu indirip içindeki rakamları güncelleyin.
    Şu anda harcadığınız ?lt/100km yi biliyorsanız sorun yok. Yada tahmini olarak yazarsanız, kabaca hesap ortaya çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 7 Nisan 2013; 1:07:56 >

• Sayin Panther öncelikle excel tablosu icin tesekkür ederim, elinize saglik. Arabayi aldigim günden beri kullaniyordum ama yakiti ve yapacagim km'yi bilmedigim icin varsayimlar uzerinden hesapliyordum. Bu 15 gunluk kullanima göre net hesap yaptim. Yillik 12.000 km ile lpg yillik 1.850 tl tasarruf cikiyor, bu da km'de ortalama 15 krs tasarruf demek ki bence gercege cok uygun bir rakam. Lpg kiti ve ruhsat masrafi servisin verdigi fiyat uzerinden 2.500 tl girince ve 3. yil celik subap degisimi 2.000 tl girince sonuc; 1.yil -1.000 tl, 2.yil +500 tl, 3.yil subap degisimi sonucu 0, yani 3 yilda lpg + subap amorti ediyor. Sonraki her yil 1.500 tl kâr.
    Yalniz tablonuzda lpg ile +%10 fazla km yapilacagi hesabinizi cikardim, cünkü fazla km yapildigi icin harcanacak lpg'nin sonucta karsiligi fazla gezme ve psikolojik rahatlik olarak aliniyor.
    Sonuc olarak; simdi lpg taktirip 3. yil sonunda subap degisimi ile daha sonrasinda sorunsuzca ve % 30 civari tasarruf ile birlikte benzin istasyonunda yasanacak psikolojik rahatliga deger bence, tabi aracin en az 5 yil kullanilacagi göz önüne alinrsa.

• quote:

Orijinalden alıntı: ercan.mustafa

Sayin Panther öncelikle excel tablosu icin tesekkür ederim, elinize saglik. Arabayi aldigim günden beri kullaniyordum ama yakiti ve yapacagim km'yi bilmedigim icin varsayimlar uzerinden hesapliyordum. Bu 15 gunluk kullanima göre net hesap yaptim. Yillik 12.000 km ile lpg yillik 1.850 tl tasarruf cikiyor, bu da km'de ortalama 15 krs tasarruf demek ki bence gercege cok uygun bir rakam. Lpg kiti ve ruhsat masrafi servisin verdigi fiyat uzerinden 2.500 tl girince ve 3. yil celik subap degisimi 2.000 tl girince sonuc; 1.yil -1.000 tl, 2.yil +500 tl, 3.yil subap degisimi sonucu 0, yani 3 yilda lpg + subap amorti ediyor. Sonraki her yil 1.500 tl kâr.
    Yalniz tablonuzda lpg ile +%10 fazla km yapilacagi hesabinizi cikardim, cünkü fazla km yapildigi icin harcanacak lpg'nin sonucta karsiligi fazla gezme ve psikolojik rahatlik olarak aliniyor.
    Sonuc olarak; simdi lpg taktirip 3. yil sonunda subap degisimi ile daha sonrasinda sorunsuzca ve % 30 civari tasarruf ile birlikte benzin istasyonunda yasanacak psikolojik rahatliga deger bence, tabi aracin en az 5 yil kullanilacagi göz önüne alinrsa.

Doğrudur. Lpg montajı yaptıran arkadaş bunun verdiği rahatlık ile farkında olmadan biraz fazla yol yapmaya başlıyor.
    Bunun için ortalama %10 gibi bir değer aldım. Ama! ben kesinlikle hiç fazla yol yapmam, diyen arkadaşlarımız oradaki
    formülde bulunan 1.1 değerini 1.0 yaparlar ise %10luk değer yok olmuş olur. Zaten tablonun şifresi yok, isteyen istediği
    yer ile oynayıp kendine güncelleyebilir...Hizmete tamamen açık

Burada en önemli faktör, aracın ne kadar süre kullanılacağının bilinmesi. Dediğin gibi, eğer kullanıcak yıl tahminene biliniyor ise
    sorun olmayacaktır.

Mesela ben; yılda 8-10.000km yaparım ve 3-4 yılda bir aracımı değiştiririm. Yani! bu gün lpg taktırsam amorti edemeden
    arabayı değiştireceğim anlamına geliyor -ki bana hiç yaramayan bir durum. Belki satmam, belki fazla yol yaparım diyerek
    alınacak ve yaşanak strese değmeyen bir durum oluşuyor.

Fazla km yapan arkadaşların, amorti etme süreci hızla kısalır. Bence fazla yol yapanlar için lpg kaçınılmaz bir durumdur.

Bu tablo %100 tam doğruyu vermez. (Tablo da genel tabir olan; Benzine göre %20 lpg tüketilir hesabı kullanılmıştır.)

Çünkü! Kit-araç uyumu/ yapılan ayar durumunda, % durumu +-%1-2 fark yaratabilir. Eğer bu tam olarak biliniyor ise
    bu % durumuda değiştirilip hesap güncellenebilir ve hesap %100'e dönüşür. Şimdilik; doğruluk oranı %98-99 diyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 7 Nisan 2013; 12:08:41 >

• UP layıverdim...
  • çok azz yakmaya başladı tüp takdıktan sonra 2010 cruze'um inanılmaz gerçekten neden daha önce taktırmadım ki :/
  • quote:

Orijinalden alıntı: Buzmavili

çok azz yakmaya başladı tüp takdıktan sonra 2010 cruze'um inanılmaz gerçekten neden daha önce taktırmadım ki :/

100 km / kaç litre lpg?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

quote:

çok azz yakmaya başladı tüp takdıktan sonra 2010 cruze'um inanılmaz gerçekten neden daha önce taktırmadım ki :/

100 km / kaç litre lpg?

en sonn çankırı- ankara 21 kuruş..
    şehir içi 24-26 arası..
    40'lık simit kullanıyorum..
  • aman yarabbi şehir içi lpg ile 26krş süper laay

bide şu kitlerde benzinle çalıştırma olayını devre dışı bıraktırdıkmı iş tamam
  • quote:

quote:

quote:

100 km / kaç litre lpg?

şehir içi 24-26 arası..

Şehir içi ortalama hız nedir acaba?

Çankırının neresinden?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

100 km / kaç litre lpg?

şehir içi 24-26 arası..

Çankırının neresinden?

kurşunlu ayrıca dolaştım orada baya..Tek full depo ile gidip geldim..120 km

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

100 km / kaç litre lpg?

şehir içi 24-26 arası..

Çankırının neresinden?

yol bilgisayarındaki ortlaam hız ?

• quote:

Orijinalden alıntı: TSuNaMi_

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

100 km / kaç litre lpg?

şehir içi 24-26 arası..

Çankırının neresinden?

genelde 120'in altına inmedimm..hatırlamıyorum şu an

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buzmavili -- 22 Ağustos 2013; 0:22:43 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

100 km / kaç litre lpg?

şehir içi 24-26 arası..

Çankırının neresinden?

istanbul otobanında bende genelde 160ın altına inmedimdi ama vardığım noktada ortalama hız farklı çıktı çünkü anlık dur kalk yavaşlamalar gidilen yol vs bunlar etken. Sen onu bildirirsen daha güzel olur ganımca.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

100 km / kaç litre lpg?

şehir içi 24-26 arası..

Çankırının neresinden?

istanbul otobanında bende genelde 160ın altına inmedimdi ama vardığım noktada ortalama hız farklı çıktı çünkü anlık dur kalk yavaşlamalar gidilen yol vs bunlar etken. Sen onu bildirirsen daha güzel olur ganımca.

bir dahaki sefere ortalamaya dikkat ederim çanakkale'ye gideceğim hafta sonu bakalımm..140-150 çıktım aralarda ama yolda mobese'ye yakalanmak istemedim yoksa yol müsait'di :D

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

100 km / kaç litre lpg?

şehir içi 24-26 arası..

Çankırının neresinden?

bir dahaki sefere ortalamaya dikkat ederim çanakkale'ye gideceğim hafta sonu bakalımm..140-150 çıktım aralarda ama yolda mobese'ye yakalanmak istemedim yoksa yol müsait'di :D

bi dahaki sefere grek yok sen şu an araca yakın bi yerdeysen bi inip bakıver :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

100 km / kaç litre lpg?

şehir içi 24-26 arası..

Çankırının neresinden?

bi dahaki sefere grek yok sen şu an araca yakın bi yerdeysen bi inip bakıver :)

ben çankırıdan yeni gelmedim ki o ortalama aynımı kalır sence :) ama şu anki ortalama mı bende merak ettim şimdii :D

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.