Şimdi Ara

★ CRUZE Benzin/Lpg TL HESABI ★ (HESAP TABLOSU) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
5
Favori
22.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Eng.

Sizin yazdığınız bilgiler ışığında ben de kabaca bir taslak tablo hazırladım. Planlama yapılırken 50000 de bir masraf açar diye düşünme hesabı kolaylaştırıyor. Maliyet hesabı kötü senaryoya göre olmalı. Yoksa ilerde sürpriz çıkabilir. Bu Cruze için olmasa da kullandığım aracın yakıt değerine göre hayali değerler var. Ama ortalama olarak tüm araçlara uyar diye düşünüyorum.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

Ben de paylaşım için teşekkür ederim. Farklı bakış açısı ve hesap çeşidi konuya renk kattı...

anlaşılacağı gibi; 15.000km den daha azı ve 3-4 yıllık kullanım için lpg montajı pek fazla getiri kazandırmıyor...
    hele hele! 7-8lt lik değerler ve yıllık 10.000km gibi az km yapımı, lpg kullanımını gerektirmiyor.

sanırım; 1.500tl lik montaj bedeli tüm hesabın içinde yer almaması, 50.000km sonra ödenecek olmasından kaynaklı...
    -1.125tl lik masraf kalemini, lpg montajı +ruhsat masrafı olarak, 1.500tl montaj bedelini subap tamiri olarak alıyorum-

• quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

quote:

Sizin yazdığınız bilgiler ışığında ben de kabaca bir taslak tablo hazırladım. Planlama yapılırken 50000 de bir masraf açar diye düşünme hesabı kolaylaştırıyor. Maliyet hesabı kötü senaryoya göre olmalı. Yoksa ilerde sürpriz çıkabilir. Bu Cruze için olmasa da kullandığım aracın yakıt değerine göre hayali değerler var. Ama ortalama olarak tüm araçlara uyar diye düşünüyorum.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

Ben de paylaşım için teşekkür ederim. Farklı bakış açısı ve hesap çeşidi konuya renk kattı...

anlaşılacağı gibi; 15.000km den daha azı ve 3-4 yıllık kullanım için lpg montajı pek fazla getiri kazandırmıyor...
    hele hele! 7-8lt lik değerler ve yıllık 10.000km gibi az km yapımı, lpg kullanımını gerektirmiyor.

sanırım; 1.500tl lik montaj bedeli tüm hesabın içinde yer almaması, 50.000km sonra ödenecek olmasından kaynaklı...
    -1.125tl lik masraf kalemini, lpg montajı +ruhsat masrafı olarak, 1.500tl montaj bedelini subap tamiri olarak alıyorum-

Rica ederim. Herkes farklı görüş sunarsa doğruya ulaşmak daha rahat olur.

Tamir masrafını sanayide ucuza 1100-1200 tl civarına yaptırmayı, Montaj bedelini de ucuz marka kit kullanarak 2000 tl yerine 1500'e maliyet olarak aldım.

Hesapta 1500 sadece amortisman yıl hesabında var. Yıllık kar ile kaç senede kit maliyeti çıkar şeklinde. Hesap daha basit oldu bu şekilde.

Bu hesap, kaliteli kit ve serviste tamirat olarak yapılırsa, durum daha da vahim oluyor. Ondan dolayı minimize ettim masrafı ve iyimser bir tablo çıktı. Siz de bunu 50.000 km'de hasar olmayabilir diye yorumlamıştınız. Ben biraz daha sağlamcı davrandım.

• quote:

ruhsat+muayene+yıllık lpg bakımı+yıllık kullanılan benzin giderlerini de hesaba katmak gerek.
  • quote:

quote:

ruhsat+muayene+yıllık lpg bakımı+yıllık kullanılan benzin giderlerini de hesaba katmak gerek.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar LPG de yakıt ücreti olarak kar gerçekten %30 mu sadece?
    ARacına LPG taktıranlar en az %40tan bahsediyorlar.
    Bu konuda tam bir mutabakat yokmu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: krom7

basit anlatayım:

benzin 10lt kullanılıyor ise lpg ile tüketim 12lt olur...

benzin 4.62x10=46.2tl - lpg 2.80x12=33.6tl = fark 12.6krş...

şimdi 1km de 13krş kar elde ediliyor ise; kabaca %30-32 gibi yapar...

buna bir de LPG KİTİ+RUHSAT+LPG BAKIM+ KULLANILAN BENZİNİ de katalım?

kar/zarar hesabına ilk yapılan masraflar ve sonraki yıllardaki yapılacak masraflar katılmıyor. o tamamen göz ardı ediliyor.
    ayrıca benzin ve lpg arasındaki fiyat makası giderek azalıyor. azaldıkça yapılan kar oranı da orantılı olarak düşüyor.

mesela netteki şunun gibi hesaplarda;
    http://www.lpghaber.com/tasarruf.html sadece benzin ve lpg arasındaki fark gösteriliyor.
    Ama! lpg kiti+ruhsat+bakım+benzin durumundan HİİÇÇÇ! bahsedilmiyor.

%40 kar durumu belki! eskiden olabilir, ama şimdi gerçeği yansıtmıyor.
    benzin ve lpg arasındaki makas kapandıkça da kar %si her zaman -ye gider....

ilk mesaj daki tabloyu indirip, üzerindekileri kendi kullanımınıza göre güncelleyip ne kadar kazanç sağlayacağınızı hesap edebilirsiniz.

kolay gelsin.

edit.harf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 14 Kasım 2012; 23:17:24 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: krom7

basit anlatayım:

benzin 10lt kullanılıyor ise lpg ile tüketim 12lt olur...

benzin 4.62x10=46.2tl - lpg 2.80x12=33.6tl = fark 12.6krş...

şimdi 1km de 13krş kar elde ediliyor ise; kabaca %30-32 gibi yapar...

buna bir de LPG KİTİ+RUHSAT+LPG BAKIM+ KULLANILAN BENZİNİ de katalım?

kar/zarar hesabına ilk yapılan masraflar ve sonraki yıllardaki yapılacak masraflar katılmıyor. o tamamen göz ardı ediliyor.
    ayrıca benzin ve lpg arasındaki fiyat makası giderek azalıyor. azaldıkça yapılan kar oranı da orantılı olarak düşüyor.

mesela netteki şunun gibi hesaplarda;
    http://www.lpghaber.com/tasarruf.html sadece benzin ve lpg arasındaki fark gösteriliyor.
    Ama! lpg kiti+ruhsat+bakım+benzin durumundan HİİÇÇÇ! bahsedilmiyor.

%40 kar durumu belki! eskiden olabilir, ama şimdi gerçeği yansıtmıyor.
    benzin ve lpg arasındaki makas kapandıkça da kar %si her zaman -ye gider....

ilk mesaj daki tabloyu indirip, üzerindekileri kendi kullanımınıza göre güncelleyip ne kadar kazanç sağlayacağınızı hesap edebilirsiniz.

kolay gelsin.

edit.harf

Alıntıları Göster
    yeni araç alacak arkadaşlar için

yukarı!

• quote:

yeni araç alacak arkadaşlar için

yukarı!

Alıntıları Göster
    merhaba arkadaşlar...
    forum donanımı sürekli takip ederim araçlar konusundaki yorumlar beni çok yönlendirmiştir...
    birkaç gün önce 2012 model 1,6 wtcc plus edition 124 hp Cruze aldım aracım 8.800 km'de.ve aracıma aşık oldum resmen Aracımdan kısaca bahsedeyim;
    hiçbir şekilde boya,kaza,darbesi yok.motor mekanik aksamı da kusursuz (istanbul çengelköy opel&chevrolet yetkili servisinin expertiz sonuçlarına binayen konuşuyorum)
    aracın özelliklerinden falan bahsetmemin gereği yok,forumdaki herkes benden çok daha fazla hakim zaten konuya.Tek eksiği sunroof'u yok.
    her neyse asıl konuya geleyim.
    aracımı kredi çekerek aldım.garantisi devam etmekte. açıkçası garantiden çıkmasını hiç istemiyorum.bu sebepten lpg'ye pek istekli değilim.Fakat günde 50 km yol yapıyorum ve 10 lt benzin yakıt tüketimi biraz tuzlu geliyor bana.
    acaba kredi borçlarımı rahatlatana kadar ve araçla iyice içli dışlı olana kadar yakıt tüketimini biraz daha düşürebilmek adına bu ekonomik chip'ler den alsam taksam, sizce mantıklı olur mu ve aracım garantiden çıkar mı?
    ve bu chip'lerden kendisi kullanan yada yakınlarında kullananlar var olan var ise görüşlerini paylaşmasını önemle rica ediyorum.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aykutym -- 24 Kasım 2012; 22:40:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aykutym

merhaba arkadaşlar...
    forum donanımı sürekli takip ederim araçlar konusundaki yorumlar beni çok yönlendirmiştir...
    birkaç gün önce 2012 model 1,6 wtcc plus edition 124 hp Cruze aldım aracım 8.800 km'de.ve aracıma aşık oldum resmen Aracımdan kısaca bahsedeyim;
    hiçbir şekilde boya,kaza,darbesi yok.motor mekanik aksamı da kusursuz (istanbul çengelköy opel&chevrolet yetkili servisinin expertiz sonuçlarına binayen konuşuyorum)
    aracın özelliklerinden falan bahsetmemin gereği yok,forumdaki herkes benden çok daha fazla hakim zaten konuya.Tek eksiği sunroof'u yok.
    aracımı kredi çekerek aldım.garantisi devam etmekte. açıkçası garantiden çıkmasını hiç istemiyorum.bu sebepten lpg'ye pek istekli değilim.Fakat günde 50 km yol yapıyorum ve 10 lt benzin yakıt tüketimi biraz tuzlu geliyor bana.
    acaba kredi borçlarımı rahatlatana kadar ve araçla iyice içli dışlı olana kadar yakıt tüketimini biraz daha düşürebilmek adına bu ekonomik chip'ler den alsam taksam, sizce mantıklı olur mu ve aracım garantiden çıkar mı?
    ve bu chip'lerden kendisi kullanan yada yakınlarında kullananlar var olan var ise görüşlerini paylaşmasını önemle rica ediyorum.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Ekonomik! chip den kastınız nedir?

• quote:

quote:

merhaba arkadaşlar...

Ekonomik! chip den kastınız nedir?

Alıntıları Göster
    bugün bu işle ilgili birkaç arkadaşım bahsetti.. şu yakıt borusuna takılan manyetik kelepçeler var ya...onlardan bahsediyordum.

• quote:

bugün bu işle ilgili birkaç arkadaşım bahsetti.. şu yakıt borusuna takılan manyetik kelepçeler var ya...onlardan bahsediyordum.

Alıntıları Göster
    Yakıt borusuna takılan E101 gibi 60-70tl lik mıknatıs içerikli aparatların, HİİÇ! bir işe yaradığını sanmam.

Araçların yakıtını 0.5-1lt bile düşürmek için bir sürü durum yaratılıyor. Eminim bu tip aletler işe yarasaydı, üreticiler bunun
    kullanım hakkını alır, tüm ürettiği araçlara daha da düşük maliyet hesabı ile takar sorunu çözerdi...

Yıl da 12-14bin km yapan bir kullanıcı, %25-30 kar sağlamak için lpg riskine girerken-ki 3.yıl kar sağlar-,
    bu tarz aletlerin %5-10 kadar bile tasarruf sağlaması bana gerçek dışı geliyor.

Bu tip aletlerin reklamları 10 senedir döner, ama hala kendilerini kanıtlayamadılar.

Yüzsüzlüğe vurup reklamında 10bg kazandırır diyen bile var....
    Yok deve!!! diyesim geliyor. Millet hava filtesi, egzos, yazılım falan filan derken 8-10bg zor buluyor.

2 mıknatıs, 10 bg + %10 tasarruf....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 25 Kasım 2012; 0:22:49 >

• quote:

Yakıt borusuna takılan E101 gibi 60-70tl lik mıknatıs içerikli aparatların, HİİÇ! bir işe yaradığını sanmam.

Araçların yakıtını 0.5-1lt bile düşürmek için bir sürü durum yaratılıyor. Eminim bu tip aletler işe yarasaydı, üreticiler bunun
    kullanım hakkını alır, tüm ürettiği araçlara daha da düşük maliyet hesabı ile takar sorunu çözerdi...

Yıl da 12-14bin km yapan bir kullanıcı, %25-30 kar sağlamak için lpg riskine girerken-ki 3.yıl kar sağlar-,
    bu tarz aletlerin %5-10 kadar bile tasarruf sağlaması bana gerçek dışı geliyor.

Bu tip aletlerin reklamları 10 senedir döner, ama hala kendilerini kanıtlayamadılar.

Yüzsüzlüğe vurup reklamında 10bg kazandırır diyen bile var....
    Yok deve!!! diyesim geliyor. Millet hava filtesi, egzos, yazılım falan filan derken 8-10bg zor buluyor.

2 mıknatıs, 10 bg + %10 tasarruf....

Alıntıları Göster
    haklısınız galiba... peki araca garanti kapsamından çıkarmadan lpg kiti takan bir servis var mı ?

• quote:

haklısınız galiba... peki araca garanti kapsamından çıkarmadan lpg kiti takan bir servis var mı ?

Alıntıları Göster
    Senede en fazla 10.000 kilometre yaparım,bu durumda lpg benim profilimde ki kullanıcılara uymamakta.Uyacak profilde olsam bile lpg düşünmem.Sübapların değişimi v.s düşünmemem için yeterli nedenlerden.
  • quote:

Malesef mevcut değil...

Zaten aracın motor kısmın da "lpg'ye uyumlu değildir" ibaresi yapıştırılmış.
    Bayi arabayı satmak ve anlaşmalı lpg'ciye para kazandırmak için "benim garantim de" diyebilir.
    Bu da gerçeği yansıtmayan, amacı para olan bir durum olur.
  • quote:

quote:

Malesef mevcut değil...

Zaten aracın motor kısmın da "lpg'ye uyumlu değildir" ibaresi yapıştırılmış.
    Bayi arabayı satmak ve anlaşmalı lpg'ciye para kazandırmak için "benim garantim de" diyebilir.
    Bu da gerçeği yansıtmayan, amacı para olan bir durum olur.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: _KoLCu_

Teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

Konu sizlere yardımcı olabildi ise ne mutlu bize...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: _KoLCu_

Teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

Konu sizlere yardımcı olabildi ise ne mutlu bize...

Alıntıları Göster
    Link güncelleme.
  • quote:

Link güncelleme.

Alıntıları Göster
    kardeşim çok faydalı bir excel hazırlamışsın seni tebrik ediyorum. lpg ye geçip geçmeme konusunda kararsız insanlara büyük faydan dokunmuş helal olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: hishe

kardeşim çok faydalı bir excel hazırlamışsın seni tebrik ediyorum. lpg ye geçip geçmeme konusunda kararsız insanlara büyük faydan dokunmuş helal olsun

Teşekkürler arkadaşım...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hishe

Teşekkürler arkadaşım...

Alıntıları Göster
    lpg 2.70 TL
    benzin 4.70 TL

senede 10binde yapsak lpg karlı be usta

• quote:

Orijinalden alıntı: TSuNaMi_

lpg 2.70 TL
    benzin 4.70 TL

senede 10binde yapsak lpg karlı be usta

Keşke gözüken gibi, 1e1 fark olsa

Valla! Lpg kit'ini, Ruhsat masraflarını ve her yıl, bakım ve yıllık benzin masrafını "birisine yıkabilirsek" o zaman süper...

Yoksa! 10.000km hesabında, 28-30 ay kadar amorti HAYAL.

★ CRUZE Benzin/Lpg TL HESABI ★ (HESAP TABLOSU)

23-24.000km ye 12Ay anca amorti ediyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.