Şimdi Ara

cpu 100 kullanım ve ısı artmıyor sabit kalıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • iyi akşamlar arkadaşlar benim sıkıntım windows 10 update ile başladı. update,den sonra bilgisayar kasmaya başladı görev yöneticisine girdim cpu 20 lerde geziyordu sonra msı after burner programında baktığımda ise cpu 100 oluyordu ama ısı artmıyordu 25 27 derece arasında gidip geliyordu. sonra format attım cpu kullanımı normale döndü ama pc yine kasıyor oyun açıyorum kasıyor strest test yapıyorum sıcaklık 28 derecenin üstüne çıkmıyor. bende kasayı açtım cpu fanını temizledim termal macun yeniledim bios sıfırladım yine aynı sıkıntı devam ediyor sıcaklık yükselmiyor acaba sensörmu bozuldu diyecem ama niye pc basit işlemlerde bile kasıyor onu çözemedim ilk defa böyle şaçma sorunla karşılaştım yardım edin lütfen.

sorun benim anakarta slow mode diye bir zımbırtı varmış pc yi temizlerken elim ona çarpmış ondan dolayı bu sıkıntı olmuş. :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kobra90 -- 16 Mayıs 2019; 23:7:20 >

• Hocam işlemcin 800 mhz de çalışıyor olarak görülüyor. Biosa girip işlemci çarpanını kontrol et bu değer çok düşük. Cpu çarpanını otomatik yap ya da işlemcinin normal değeri neyse ona gelecek şekilde ayarla. Senin işlemcinin taban olarak 3.5 de çalışması lazım sen biosdan bus speed 100, cpu çarpan oranınıda 35 e çek bir dene bakalım. Otomatik olarak da ayarlayabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IIBurkiII -- 16 Mayıs 2019; 21:42:1 >
  • sorunun neyden kaynaklandığını buldum ama nasıl düzeltirim bilmiyorum. sorun cpu yeteri kadar w çekemiyor 15 w üstüne çıkamadığı için işlemci 1 ghz bile ulaşamadan 100 kullanıma geliyor ve fazla güç çekmediği için cpu ısınmıyor ama neden böyle bir hata oldu ve nasıl bunu düzeltirim bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: IIBurkiII

Hocam işlemcin 800 mhz de çalışıyor olarak görülüyor. Biosa girip işlemci çarpanını kontrol et bu değer çok düşük. Cpu çarpanını otomatik yap ya da işlemcinin normal değeri neyse ona gelecek şekilde ayarla. Senin işlemcinin taban olarak 3.5 de çalışması lazım sen biosdan bus speed 100, cpu çarpan oranınıda 35 e çek bir dene bakalım. Otomatik olarak da ayarlayabilirsin.
    bende sen yazmadan hemen önce fark ettim msı command center ve bios dan zaten gamin mode on ayarlı 4ghz çalışması lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kobra90

bende sen yazmadan hemen önce fark ettim msı command center ve bios dan zaten gamin mode on ayarlı 4ghz çalışması lazım.

Alıntıları Göster
    Psu gücü sağlayamıyor olabilir mi ? İşlemcinin güç kablosunu da kontrol etmek lazım anakarttan. Aklıma başka bişey gelmiyor açıkcası ama bir şekilde güç alamıyor demek ki
  • kobra90 kullanıcısına yanıt
    Güç ayarlarına girip güç planını yüksek performans'a aldınız mı peki?

Dengeli olarak ayarlı olunca bazı durumlarda kendi kendine ihtiyaç durumunda ghz yükseltmesi gerekirken yükseltmiyor. Yüksek performansa aldığınızda normal ghz hızında çalışması gerekiyor.

Kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Maxpayne53

Güç ayarlarına girip güç planını yüksek performans'a aldınız mı peki?

Dengeli olarak ayarlı olunca bazı durumlarda kendi kendine ihtiyaç durumunda ghz yükseltmesi gerekirken yükseltmiyor. Yüksek performansa aldığınızda normal ghz hızında çalışması gerekiyor.

Kolay gelsin.
    maalesef benimde ilk aklıma o gelmişti işe yaramadı olmazsa bios güncelleyecem.
    Görev yöneticisini açın. Performans sekmesine gidip cpu'yu seçip ve sağ taraftaki grafiksel alana tıklayıp işlemcinizin mantıksal işlemcilerini de gösteren seçeneği seçin. Aşağıdaki ekranda olduğu gibi.

Daha sonra stres testi yapıp bütün mantıksal işlemcilerin grafiksel değerlerini gözlemleyin hepsi test sırasında yük altına giriyor mu girmiyor mu diye kontrol edin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Maxpayne53

Görev yöneticisini açın. Performans sekmesine gidip cpu'yu seçip ve sağ taraftaki grafiksel alana tıklayıp işlemcinizin mantıksal işlemcilerini de gösteren seçeneği seçin. Aşağıdaki ekranda olduğu gibi.

Daha sonra stres testi yapıp bütün mantıksal işlemcilerin grafiksel değerlerini gözlemleyin hepsi test sırasında yük altına giriyor mu girmiyor mu diye kontrol edin.
    galiba bios kafayı yemiş bios dan 40 çarpan kilitle 4.0 ghz ayarlıyorum dinamik yükü devre dişi birakip sadece 4.0 ghz çalış diyorum yine 0.8 ghz çalışıyor bios güncelleyecem yine olmazsa güç kaynağı bozulmuş besleyemiyor yada biosa bir haller olmuş.

Biosunuzu öncelikle sıfırlayın. Ondan sonra durumu bir gözleyin olmazsa güncelleyin. Varsa bir tanıdık da fazladan güç kaynağı(power supply) onunla da deneme yapabilirsiniz tabi.

Kolay gelsin.
  • bios güncelledim yine aynı sıkıntı devam ediyor elle 40 çarpan verdim dinamik frekansı kapattım save dedim bios hala 8 çarpan gözüküyor yaptığım deşiklikler ne bios nede windowsa etki ediyor bundan daha fazla ne yapabilirim bilmiyorum acaba psu 12v kanallarında sıkıntı varda ondan mı böyle ediyor.
  • sorunu çözdüm kardeşim yardımların için teşekkürler.

sorun benim anakarta slow mode diye bir zımbırtı varmış pc yi temizlerken elim ona çarpmış ondan dolayı bu sıkıntı olmuş. :D

Arkadaşım sana ne yapmak lazım bulamıyorum şimdi ama sonunu çözdüysen sevindim.

Hayırlı günler.

Kolay gelsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.