Şimdi Ara

Corsair Force 60gb SSD +(raid 0) Sorunları ve performans testleri (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
210
Cevap
3
Favori
23.942
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: billythekidd

arkadaşlar yeni aldığım corsair f60 ı ahci modda kurdum, fakat pc açılırken şöyle bir yazı çıkıyor.. normal mi bu acaba?

Ben orda bir sorun görmedim, Sata portları AHCI veya RAID konumuna alırsanız, sata kontrolcünün başlangıçta bağlı aygıtları algılaması normaldir.
    Testlerde bir sorun yoksa önemli değil, yalnız anakart bios güncellemesi varsa faydalı olabilir.
  • bu da benim az önce kurulumunu yaptığım adata s599 un testi. anakartımda son derece eski olabilecek en kazma güney kazma güney köprülerinden biri var(SB600) yalnız 64gb olmasına rağmen biçimlendirilebilir alan sizin 60gb la aynı(55.9GB).
     Corsair Force 60gb SSD +(raid 0) Sorunları ve performans testleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 2 Ocak 2011; 1:09:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01myavuz

quote:

Orijinalden alıntı: billythekidd

arkadaşlar yeni aldığım corsair f60 ı ahci modda kurdum, fakat pc açılırken şöyle bir yazı çıkıyor.. normal mi bu acaba?

Ben orda bir sorun görmedim, Sata portları AHCI veya RAID konumuna alırsanız, sata kontrolcünün başlangıçta bağlı aygıtları algılaması normaldir.
    Testlerde bir sorun yoksa önemli değil, yalnız anakart bios güncellemesi varsa faydalı olabilir.

başlangıçta o siyah ekran 10 15 saniye kadar bekletiyor.. valla normalmidir bilemiyorum.. birde bios u günceledim fakat acaip bi durum oldu ahci moda alınca bios da sata ile bağlı dvdrom harddisk ve ssd görünmemeye başladı.. ama hepside çalışıor sadece biosda görünmüyor.. budurum da bi anormallik var ama çözemedim.

http://img832.imageshack.us/i/photo1zc.jpg/

http://img402.imageshack.us/i/photo2fdo.jpg/

http://img266.imageshack.us/i/photo3tqx.jpg/

ilk linkte ki görüntü

birde testleri paylaşiyim:

http://img525.imageshack.us/i/test2lg.jpg/

http://img638.imageshack.us/i/ssdtest1.jpg/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi billythekidd -- 2 Ocak 2011; 3:03:07 >

• Sorun edecek birşey yok, ahci modda bios ekranında disklerin görünmemesi şimdiye kadar hep karşılaştığım bir durum. Çalışmasına hiçbir etkisini görmedim. Hdd boot priority kısmında hdd ler görünüyorsa sorun etmeye değmez. Ahci mod için baştaki görüntüleride sorun etmemek lazım. Önceki anakartımda 2 sata kontrolcü vardı her ikisinide açtığımda tek tek onların geçmesini bekliyordum.
  • corsair f60 yanında samsung 750gb hdd kullanıyorum şöyle bi sorunla karşı karşıyayım. windowsta 750gb hdd yi açtığımda bi dosyaya tıklayınca kitleniyor o hdd ondan sonrada explorer hata veriyor ama bu süreç baya uzun sürüyo. restart atmadan hdd düzelmiyo restart atınca bi süre erişebiliyorum hddye belli bi süreden sonra hdd yine ulaşılamıyor kitliyor bilgisayarı.

sorun donanımsal mıdır yazılımsal mı acaba ?
  • arkadaşlar bende ssd ciler kervanına katılmış bulunmaktayım bugün vatandan 340 tl ye corsair f60 ssd aldım güncel ahcı driver yükledim format aesnasında win 7 64 bit kurdum windows puanı 7.7 şuan ve farkını gerçekten fazlasıyla hissettiriyor. kesinlike ahcı driver kurun önyükleme esnasında win7 kurulurken
  • Bende F60 aldım bu gün gold computer den 308 tl ye ama c.tesi takacağım p.c ye bi sorun olursa bende bildiririm
  •  Corsair Force 60gb SSD +(raid 0) Sorunları ve performans testleri

O/C siz pc, F60 x 2 Raid 0
  • arkadaşlar benim ssd diskim(corsair f120) yarın elimde olacak.yalnız merak ettiğim bazı konular var.bu ssdye windows kurmayı düşünüyorum.imzadaki 2 adet samsung 750 gb yi de depolama olarak kullanacağım.

1-anakartla ilgili bir problem yaşar mıyım?yeni bir bios yüklemek gerekli mi?
    2-ahci mod biostan mı açılıyor yoksa windows kurulurken mi seçiyoruz?tam olarak kurulumun neresinde müdahale etmeliyiz?
    3-ssd yi kullanmadan önce firmware yi güncellememiz gerekiyor mu?yoksa windowsu kurduktan sonra güncelleyebilir miyiz?hangisi daha kolay?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozguradam1

arkadaşlar benim ssd diskim(corsair f120) yarın elimde olacak.yalnız merak ettiğim bazı konular var.bu ssdye windows kurmayı düşünüyorum.imzadaki 2 adet samsung 750 gb yi de depolama olarak kullanacağım.

2-ahci mod biostan mı açılıyor yoksa windows kurulurken mi seçiyoruz?tam olarak kurulumun neresinde müdahale etmeliyiz?
    3-ssd yi kullanmadan önce firmware yi güncellememiz gerekiyor mu?yoksa windowsu kurduktan sonra güncelleyebilir miyiz?hangisi daha kolay?

1- Sorun olmaz, sata 2 olması yeterli. Zaten son sürüm bios yüklü anakartında (İmzandaki sistemde yazan anakart) Bios eski olsa dahi sata için ayarlamalar mevcut değilse yüklemenin bir esprisi olmazdı.
    2- AHCI mod sata çıkışlar bios tan ahcı veya raid olarak ayarlandığında çalışır (diğeri IDE mod), varsa NCQ otomatik devreye girer. Windows kurulumunda sata sürücü yüklemen gerekebilir.
    3- Windows u kurduktan sonra güncellemen bir sorun oluşturmaz, üzerindeki yazılımda çoğu bilgisayarda sorunsuz çalışır ama yeni versiyonda bazı sorunlar giderildi diye biliyorum.(Ama benim smart hatasını giderememişler)
    4- Hayırlı olsun

• hocam biostan ahci ayarlarini yapıyorum ama bir türlü çalıştıramadım ahci modda. neyi eksik yapıyor olabilirim? sürücü yüklediğinden bahsetmiş birkaç kişi. bu sürücü ne sürücüsü ve ne zaman yükleniyor? kurulum sırasında sonrasında gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: theory of a dead man

hocam biostan ahci ayarlarini yapıyorum ama bir türlü çalıştıramadım ahci modda. neyi eksik yapıyor olabilirim? sürücü yüklediğinden bahsetmiş birkaç kişi. bu sürücü ne sürücüsü ve ne zaman yükleniyor? kurulum sırasında sonrasında gibi

sürücüsünü yüklediniz mi ? ben ilk denememe rağmen bi sorunla karşılaşmadım uyguladıgınız işlemleri söyleyin elimden geldiğince yardımcı olurum
  • quote:

arkadaşlar benim ssd diskim(corsair f120) yarın elimde olacak.yalnız merak ettiğim bazı konular var.bu ssdye windows kurmayı düşünüyorum.imzadaki 2 adet samsung 750 gb yi de depolama olarak kullanacağım.

anakartın sitesinden ahci sürücüsünü indirin içinde usb belleğe kurulum yapması için bi yazılım var usb belleğe yükleyin sonra p.cde takılı kalsın sonra formata başlayın ama önce biosdan ahciyi etkinleştirin win7 için format esnasında biçimlendirme yaptıkdan sonra ssd yi sürücü kısmına gelin orda gözat seçeneğinden usb belleği gösterin gelicek ekrana sürücü yükleyin 25-20 sn de bitiyo yükleme sonrası formata devam edin herşey normal ordan sonra . format işlemi bittikden sonra emin olmak için aygıt yöneticisinden de bakabilirsiniz ide atapi denetleyicilerde ahci controller geldiyse işlem tamamdır

• hocam ahci moda geçirdim fakat sanırım bazı ayarları bozmuşum. AS SSD programında 103424 K - OK yazan kısım 31K- BAD oldu. kendi ss mi koymuyorum nette birçok olay mevcut onlardan birini ekliyorum. ingilizce çözümlerden birşey anlamadım. türkçe de hiç bulamadım benzer bir sonuç.

araştırdım offset değeri imiş bu. ne işe yarar ve nasıl yükselticem eski değerine :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: theory of a dead man

hocam ahci moda geçirdim fakat sanırım bazı ayarları bozmuşum. AS SSD programında 103424 K - OK yazan kısım 31K- BAD oldu. kendi ss mi koymuyorum nette birçok olay mevcut onlardan birini ekliyorum. ingilizce çözümlerden birşey anlamadım. türkçe de hiç bulamadım benzer bir sonuç.

araştırdım offset değeri imiş bu. ne işe yarar ve nasıl yükselticem eski değerine :(

Sıralama: Disk bölümlerine ince ayar
    Windows 7′nin aksine Vista ve XP SSD’ler gibi çalışmadığı için böyle bir araca gerek duyulacaktır. Örneğin, Windows XP, sistem disk bölümünü sabit diskin 126. sektöründen başlatır. Ancak bu bir SSD için bir sayfanın ortasına denk gelmesi demektir. XP pratikte birçok dosyada sayfaların sadece yarısına yazacağı için bu kabul edilemez. Bu gereksiz okuma ve yazma işlemine neden olacaktır. Microsoft’a göre SSD’ler bu yüzden %50 oranında yavaşlıyorlar. XP içinde sistem disk bölümü için başlangıç sektörünü 4KB’lık NTFS cluster’ları SSD sayfalara uyacak şekilde ayarlamanız gerekir. Bu ayarlama disk biçimlemeden önce yapılır. Tüm veri okunamaz duruma geleceği için bu yöntem sadece yeni SSD diskler için geçerlidir. Vista içinde disk bölümlerinin limitleri sayfalar ile uyum gösterir. Eğer XP için disk bölümünü Vista altında yaparsanız sorunu çözmüş olursunuz. Eğer sadece XP’niz varsa Microsoft’un web sayfasından indirebileceğiniz Diskpart aracını kurun. SSD’nizi bilgisayarınıza ikincil bir disk olarak bağlayın ve “Başlat/Çalıştır/Diskpart” komutu ile aracı başlatın. Şimdi şunları girin:

list disk

Bu araç bağlı veri medyalarını görüntüleyecektir; SSD genellikle “Disk 1″ olur. Eğer öyleyse şunu yazın:

select disk 1

Araç veri medyasını kayıt eder etmez disk bölümleme seviyesine geçin:

list partition

Diskpart hiçbir bölüm bulunmadığını belirtecektir. Şimdi 128. sektör ile doğru hizalanacak yeni bir bölüm oluşturabilirsiniz:

create partition primary align=64

Diskpart şimdi SSD için ince ayarlanmış bir bölüm oluşturacaktır. Ancak yine de hemen aktif hale getirmeniz gerekir

active

Not: Sıralama için "Paragon Alignment Tool v2.0 (x86)" programını kullanabilirsiniz.
    Ayrıca sıralama durumunu görmek için: Sistem bilgisi/bileşenler/depolama/diskler bölümünde, diskinize ait "bölüm başlama uzaklığı" değerini 4096 ya böldüğünüzde çıkan değer tam değilse sıralama gerekli oluyor.

Sizin sorunun çözümü bu şekildedir. Kontrol etmek için üstte not ta yazan işlemi uygulayın

• cevabın için çok teşekkürler. yazdığınız çözümü denedim daha önce. list partition dediğimde birşey çıkmayacak diyor fakat bir tane partition var. onu silip yeni oluşturmak gerektiği söylenmişti yabancı forumlarda. silmek istediğimde sanal sürücü hatası gibi bir uyarı veriyor ssd nin kullanımda olduğunu söylüyor. kullanımda dediği nerede kullanılıyor olabilir. ikinci disk olarak kurduğumuda belirteyim.

ben 31k-bad i 1024k-ok yapmayı başardım. 3. parti bir programla format atılırsa win 7 yüklerken ofsetin kendiliğinden ayarlanacağı söylenmişti. gerçekten de işe yaradı. yani windowstan formatlamakla farklı windows ofset değerini koruyor formatlarken.fakat disk 103242k daki perormansına yaklaştı ulaşamadı. hiç yoktan iyidir diyorum en azından. puanı 340 lara kadar çıkarmayı başardım. partitionı silmeyi başarabilsem ofseti de 103242k yapıcam. bir denenecek o kaldı yapabilirsem. bir de ide ile ahci modu arasında gerçekten bayağı bir fark var.

• ssd ile beraber hız delisi olacağımı zannediyordum ama beklentilerimi karşılamadı.sizce nerede yanlış yapıyorum?

bir de anlamadığım bir durum var.windowsu kurdum yalnız 13gb yer kaplamış bu normal mi?

• devamı

• quote:

ssd ile beraber hız delisi olacağımı zannediyordum ama beklentilerimi karşılamadı.sizce nerede yanlış yapıyorum?

bir de anlamadığım bir durum var.windowsu kurdum yalnız 13gb yer kaplamış bu normal mi?

AHCI sürücüsünü kurdunuz mu ?

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.