Şimdi Ara

'Corsa' Bakım ve servis (81. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.655
Cevap
9
Favori
149.839
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7980818283
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bugün opel reis esk yoluna parça fiyatı sordum. Benim vites geçişleri sorun olmaya başladı gaz verip yada tekrar basıp geçiriyorum vitese.

ÜRÜN : : :: normal fiyat - kampanyalı fiyat
    balata 523 - 356
    baskı 1086 - 750
    bilya 642 - 454
    volan 3069 - 2143

+500 tl işçilikle birlikte toplamda kampanyalı fiyatı debriyaj ve volan olmak üzre 4203 TL ye denk geliyor. Şaşırmış bunlar
    Geçen sene daha iyi fiyat almıştım nasıl oluyor nasıl hesaplıyorlar bilmiyorum. Dışarıda volanla birlikte 1500-1600 e geliyor 250 tl de usta istiyor.
    Soygun başka bişi değil.

fren balata 300 tl dedi , diske de 266TL X2 den 532 TL dedi. İşçilik hariç. Diğer Yetkili servise göre fren balatasını uygun vermiş.

• mob411 kullanıcısına yanıt
    Volanı yan sanayi kullanıyorlar o fiyata aman dikkat

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yetkili servis sadece volan ı 2143 gibi rakamlar verirken, dışarıda luk diye satıkları baskı balata+ volan için 1500 tl isteniyor.

Volan ın orjinal olup olmadığını nasıl anlarım yada orjinal olmayan volan takarsak şanzumana yada başka bir yerine zarar verip daha fazla masraf açar mıyız?

Hocam herkes bir şey söylüyor. Usta volanla birlikte değişcek dedi sökmeden. Eğer o kalsın diyorsan 3-5 ay sonra ses yaparsa bidaha baskı balata parça fiyatı çıkar yani değiştiğimiz baskı balatayı kullanamayız onda dedi.

Serviste de uçuk fiyat veriyorlar, ordakilerde sökülünce belli olcak dedi orda yaptırsam volan da gitmiş derlerse benim servisten çıkışım 4200 e mal oluyor.

araç 56 bin km de vites geçişleri sıkıntı olmaya başladı ara gaz veya tekrar debriyaja basıp çekiyorum bazen. Bazen de çok güzel geçiş yapıyor. Aracı kapatırken biraz sarsıntı var.

yokuş çıkarken basıyorum devir sıyırması yok kaçırma yok ama sonra kavrıyor bir üst kavrama olasılığı artık yok yani aracı kaldırmak için debriyajı sonuna kadar kaldırıyorum.

parça kodlarından filan anlaşılabilir mi bilmiyorum. Araç z13dtj motor , hocam bi yol gösterin şaşırmış durumdayım

• bugün yokuşta denedim aracı dik yokuştu , debriyaj en sonda kavrıyor fren bırakınca geri kaçmıyor ama bir milim daha çeksem ayağımı, debriyajdan tamamen kaldırmış olacağım ayağımı ve haliyle stop edecek o derecede şuan

mesela debriyaj için dışarıda bu parça kodlu olanı veriyorlar
    http://www.onlineyedekparca.com/urun/opel-corsa-d-1-3-dizel-2008-model-ve-sonrasi-debriyaj-seti-luk

volan sordum orjinal yok dedi birisi, bu sitede var mı bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 22 Kasım 2017; 17:21:42 >
    Km çok erken açıkçası ancak kronik volan problemli 1,3 cdti da sanayide sabit volan takıyorlar ancak ne olur bilmem uzun sürede ben değişiklikten sonra çok uzun kullanmadım. Ancak taktıkları parçanın orijinal olmadığını anlamıştım

• quote:

Orijinalden alıntı: TiFoSi_BJK

Km çok erken açıkçası ancak kronik volan problemli 1,3 cdti da sanayide sabit volan takıyorlar ancak ne olur bilmem uzun sürede ben değişiklikten sonra çok uzun kullanmadım. Ancak taktıkları parçanın orijinal olmadığını anlamıştım

opel aksaray serhat bey 'den luk volan 1300 tl olarak fiyat aldım baskı balata ise 670 tl linktekinin aynısı.

Volan için orjinal luk hareketli volan dedi bu fiyat normal mi ?

sabit olanı bana da önerdiler ama orjinali neyse hareketli çıkıyor diye biliyorum

edit: sanırım bahsedilen volan buhttp://www.onlineyedekparca.com/urun/opel-corsa-d-1-3-dizel-2008-sonrasi-volant-luk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 22 Kasım 2017; 20:30:56 >

• vites geçişlerinde sorun yaratıyor artık 1300 volan 700 de baskı balata şeklinde değiştiricem gibi.

Bir konu var yalnız şanzıman yağı. Eksilince de vites geçişlerinde de sorun yaratır dediler. Ne zamandan ne zamana değişiyor belli bir süresi var mı yada azaldığını nerden anlarız ?

araç manuel vites

yağ için değişmez ilave olur dediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 25 Kasım 2017; 14:3:31 >
    Yağ ve değişim periyodu hakkında bilgim yok ancak volan değişimi sırasında komple değişmişti bende

• quote:

Orijinalden alıntı: TiFoSi_BJK

Yağ ve değişim periyodu hakkında bilgim yok ancak volan değişimi sırasında komple değişmişti bende

tamam hocam saolun en iyisi bende nolur nolmaz servisten yağ alayımda öyle gideyim değişirse değişir sökülmüşken

klavuzda herhangi bir bilgiye rastlayamadım çünkü.
  • bir parçacıda gm volan var dedi 1500 tl fiyat çekti lukta aynı fiyat dedi.

Luk içinde 1200 1300 arası fiyat veriyolar.

debriyaj içinde 750 fiyat veriyorlar.

Son 2 haftadır vites geçişleri sıkıntı olmaya başladı ama nasıl olduysa dün kullandığımda sorunsuz kullandım.

elfreni çekip 1.viteste debriyajdan çekiyorum ayağımı sonda kavrayıp arabanın arkasını yere yapıştırıyor. Yokuşta ve düz yolda köklüyorum gazı devir biraz nazlı artıyor ama sıyırması yok. Yani boşa gaz vermiş gibi olmuyor. Hiç bir şey anladım valla belki daha gideri var bilmiyorum. Bazen vitese geçmiyor ara gaz filan veriyorum basıp çekiyorum bazende sorunsuz.
  • Merhaba arkadaşlar.
    1.4 otomatik opel corsam var.
    2. el 18 bindeyken aldım. Şuan 21 bin oldu.
    arabalardan çok anlayan biri değilim.
    Bakıma götürmeli miyim?
    götürüken nelere dikkat etmeliyim.
  • merhaba, hayırlı olsun aracınız.

Daha önceki sahibi bakımını yaptırmış mı ? yaptırmış ise kaç km de bakıma girmiş. Aracınız kaç model ?

Bakım aralığı 15 bin km veya 1 yıldır. Hangisi önce dolarsa ona göre bakıma sokarsanız aracı daha iyi olur. 1 seneyi geçirmemeye dikkat edin. Hatta serviste kampanya vs yakalarsanız eğer 8. 9. ayda bile bakıma sokabilirsiniz motor yağının erken değişmesi iyi olur. Km dolmayacak sanırım genelde sene doldurucaksınız gibime geliyor. Senelik yaptırabilirsiniz.

Dışarıda orjinal parça bulmak zor bulsanız bile yetkili servis ile aynı fiyata denk geliyor. Ayrıca dışarıda iyi usta bulmakta zor.

Gm filtreleri orjinal parçaları pahalı. Bosch vb. takarsanız bakım daha uyguna gelir ancak orjinal kullanmanızı tavsiye ederim. Bu nedenle yetkili servis seçmeniz daha uygun olacaktır.

Bazen yetkili servislerde fiyat olarak farklı fiyatlar verebiliyorlar. O yüzden gitmeden önce bulunduğunuz il de ki yetkili servisleri arayıp arabanın modelini bilgilerini verip fiyat almanız uygun olacaktır.

yağ filtresi önemli. Orjinal olmayan yağ filtresi motora zarar verebiliyor ve masraf açabiliyor.

Tahminimce hava filt , polen filt (karbonlu takılırsa iyi olur ama fiyatı yüksek) , yağ filtresi ve yağ değişmeli. Aynı zamanda fren hidroliği 2 senede/bakımda 1 değişiyor. Ek olarak fren balataları kontrol edilecek eğer bitme varsa değiştirilmeli. Ek olarak belki bujiler kontrol edilir ve değişebilir. Buda İki bakımda bir olması lazım ama km ye göre bakarsak belki iyi durumda çıkarsa değiştirmeyebilirler. Aynı zamanda akü ve antfiriz ölçümleride yapılmalı. Yağ değiştikten sonra tapa oringi de değişir mutlaka.

ileri ki bakımlar da ise şanzıman yağı değişimi ve V kayış değişimi 4 sene veya 60 bin km olması lazım. Otomatik araçlarda şanzıman yağı önemli.

Garanti bittikten sonra ise motor yağınızı kendiniz dışarıdan güvenilir yerden alıp o şekilde yetkili servise gitmenizi öneririm. Çünkü yağ dan biraz fazla ücret alıyorlar. Kullanım klavuzunda kullanmanız gereken özelliklerde yağ yazar. Shell , mobil , castrol, motul gibi markalarda uygun özelliklerde olan yağlardan birini seçip o yağ ile devam edebilirsiniz.

ek olarak silecekler yetkili servislerde pahalı. Silecekler eskiyip ses yapmaya başladığı zaman, Metro marketlerde yada dışarıda bosch marka silecek alırsanız eğer daha uyguna gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 9 Aralık 2017; 12:3:57 >

• arkadaşlar bu arada baskı balata ve volant değişimi yaptım 1.3 cdti düz vites dizel 75 hp araçta. Z13dtj. Debriyaj değişimi.

Aslında konuyu buraya yazmam gerekirdi ama Corsa genel kısmı daha fazla bakıldığı için oraya yazdım ve fotoğraflar koydum. Fiyat bilgileri ekledim.

https://forum.donanimhaber.com/corsa-genel--8141948-2048

isteyenler 2048. sayfada yazdıklarıma bakabilirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: mob411

merhaba, hayırlı olsun aracınız.

Daha önceki sahibi bakımını yaptırmış mı ? yaptırmış ise kaç km de bakıma girmiş. Aracınız kaç model ?

Bakım aralığı 15 bin km veya 1 yıldır. Hangisi önce dolarsa ona göre bakıma sokarsanız aracı daha iyi olur. 1 seneyi geçirmemeye dikkat edin. Hatta serviste kampanya vs yakalarsanız eğer 8. 9. ayda bile bakıma sokabilirsiniz motor yağının erken değişmesi iyi olur. Km dolmayacak sanırım genelde sene doldurucaksınız gibime geliyor. Senelik yaptırabilirsiniz.

Dışarıda orjinal parça bulmak zor bulsanız bile yetkili servis ile aynı fiyata denk geliyor. Ayrıca dışarıda iyi usta bulmakta zor.

Gm filtreleri orjinal parçaları pahalı. Bosch vb. takarsanız bakım daha uyguna gelir ancak orjinal kullanmanızı tavsiye ederim. Bu nedenle yetkili servis seçmeniz daha uygun olacaktır.

Bazen yetkili servislerde fiyat olarak farklı fiyatlar verebiliyorlar. O yüzden gitmeden önce bulunduğunuz il de ki yetkili servisleri arayıp arabanın modelini bilgilerini verip fiyat almanız uygun olacaktır.

yağ filtresi önemli. Orjinal olmayan yağ filtresi motora zarar verebiliyor ve masraf açabiliyor.

Tahminimce hava filt , polen filt (karbonlu takılırsa iyi olur ama fiyatı yüksek) , yağ filtresi ve yağ değişmeli. Aynı zamanda fren hidroliği 2 senede/bakımda 1 değişiyor. Ek olarak fren balataları kontrol edilecek eğer bitme varsa değiştirilmeli. Ek olarak belki bujiler kontrol edilir ve değişebilir. Buda İki bakımda bir olması lazım ama km ye göre bakarsak belki iyi durumda çıkarsa değiştirmeyebilirler. Aynı zamanda akü ve antfiriz ölçümleride yapılmalı. Yağ değiştikten sonra tapa oringi de değişir mutlaka.

ileri ki bakımlar da ise şanzıman yağı değişimi ve V kayış değişimi 4 sene veya 60 bin km olması lazım. Otomatik araçlarda şanzıman yağı önemli.

Garanti bittikten sonra ise motor yağınızı kendiniz dışarıdan güvenilir yerden alıp o şekilde yetkili servise gitmenizi öneririm. Çünkü yağ dan biraz fazla ücret alıyorlar. Kullanım klavuzunda kullanmanız gereken özelliklerde yağ yazar. Shell , mobil , castrol, motul gibi markalarda uygun özelliklerde olan yağlardan birini seçip o yağ ile devam edebilirsiniz.

ek olarak silecekler yetkili servislerde pahalı. Silecekler eskiyip ses yapmaya başladığı zaman, Metro marketlerde yada dışarıda bosch marka silecek alırsanız eğer daha uyguna gelir.

Merhaba teşekkür ederim cevabınız için.
    aracım 2013 model corsa.
    18.bindeyken aldım. Şuan 21 bin. Çok kullanmıyorum. Sadece hafta sonları oda 30km ancak.
    Ruhsatında muayne tarihi 2018 yazıyor.
    Opel yetkili servisini aradım en son 2014te giriş yapılmış gözüküyor dedi.
    İkinci el olduğu için daha önce ne yapılmış ne yapılmamaış bilmiyoruz.
    Ne yapacağımı bilmiyorum. açıkçası.
    300 lira bütçe ayıramayacak durumdayım. Belki daha fazla isterler bilemiyorum.

• 2013 Corsa D kasa aracınız sanırım. Ruhsatta yazan motor no nu ilk 6 harfi önemli. ona göre parça seçilebilir. Ör: Z13dtj Z13dth a14nel gibi .

demekki garanti bitimi sonrası dışarıda özel ustada bakım yapılmış ve içinden çıkan parçalar orjinal olmayacak büyük ihtimalle. Yine de yetkili servisten fiyat alın aklınızda bulunsun. araç şu km de ancak 2013 model yaşı var deyin onlar uygun olan bakımı telefonda söylerler hatta nelerin değişip değişmeyeceğini de oradan öğrenebilirsiniz.

bütçe çok sıkıntılı ise o zaman dışarıda yaptırın ama mutlaka yaptırın. En önemlisi yağ ve yağ filtresini değiştirin. Birde hava filtresini.
    http://www.onlineyedekparca.com/kategori/opel-corsa-d-yedek-parca#labels=264-2

buradan bosch filtre setlerine bakın. Toplamda daha uygun gelebilir ancak aşıyorsa dedğim gibi yağ yağ filtresi hava filtresini ve tapa oringi mutlaka değiştirin.

2016 da ilk muayene olmuş. 2018 de tüvtürk ten randevu alarak muayeneye girecek.

Nerede ikamet ediyorsunuz bilmiyorum ama
    serhat opel aksaray dan da fiyat alın İstanbul : 0212 584 1670

ankara özçelik 0312 278 2528

edit: ayrıca bulunduğunbuz yerde mobil oto servis veya bosch car service varsa oralardan da fiyat alın.

ek olarak fren balatalarını kontrol ettirin. Otomatik olduğu için fren balataları çabuk biter. Bitmesiyle birlikte disk e zarar verirseniz eğer daha fazla masraf açarsanız. O yüzden kontrol ettirip onunda değişmesi gerekebilir.

edit2: kış içinde akü ve antfriz ölçümü yapılıp bakılması şart. Özellikle antfriz düşükse eğer kışın çok fazla masraf yaratabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 12 Aralık 2017; 17:45:51 >

• Benim corsa nın 75 bakımı yaklaşıyor.

60 bin bakımından farklı ne yapılıyor bilen var ise paylaşabilir mi?(1.3 dizel corda d)

Bir yılda 20 bin km yi nasıl yaptım anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onr4249 -- 15 Aralık 2017; 23:25:14 >
  • ben km olarak değil sene olarak dolduruyorum ama km olarak iyi etmişsiniz yani dizel aracı amacına uygun kullanıyorsunuz

yağ, yağ filtresi, polen filtresi, hava filtresi , mazot filtresi değişecek. Fren hidroliği geçen bakımda değişmiş olması lazım yoksa bu bakımda değiştirin. Daha doğrusu 30 bin km de 1 yada 2 bakımda 1 değişiyor.

60 bin km veya 4 senede 1 bakımda v kayış değişiyor. Eğer değişmediyse değiştirin. Antfriz akü ölçümü var. Fren balata ve disk kontrolü yapılır.

şanzıman yağını kontrol ettirin. Eksiltme olduğunu sanmam ama varsa ilave yapılabilir. Zincir için ise ses yapmıyorsa sıkıntı yok. Debriyaj için ise kaçırmıyorsa gerek yok değişimine.

Bildiğim kadarıyla başka ekstra bir değişen yok.

ayrıca yağ değişmeden önce blok temizleme ürünü kullanılabilir tunap kullandım ben iyi oldu serviste 35 tl idi. Ek olarak enjektör temizleyici depoya katkı olarak atılabilir 55 tl tunap kullandım . Bu söylediklerim sizin kararınıza kalmış

• Aracım 2013 Model Corsa D 1.2 85 hp.

Geçen ay yetkili serviste 60.000 km bakımını 574 tl'ye yaptırdım.

Yalnız arka kampanalardan ses geliyor, frene basıldıkça. Tozdan mı olur? Bir de silecekleri 2 yıl önce serviste değiştirtmiştim (orijinal gm silecek). İyi silmiyor, iz bırakıyor. Bosch falan alsam iyi midir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F997573F0 -- 17 Aralık 2017; 20:23:49 >
  • Frene bastıkça değilde frenden çekince cik cik öter elfreni indirince öter. Arka kampanalar da ki ses tozdan oluyor 6 ay da 1 açılıp temizlenmesi balata spreyi sıkılması gerekiyor. Yetkili serviste bu işlemi yapmış olmaları lazım bakımda yapıyorlar. Bence bakım yaptığınız yere sorun eğer atlamışlarsa ona göre ücretsiz temizleyebilirler.

silecek bosch kullanıyorum memnunum. Yalnız bauhouse metro gibi yerlerden tek tek almaya çalışın internette çiftine fazla fiyat istiyorlar. Tek tek alırsanız daha uygun. toplamda metro dan 45 tl ye almıştım ben ama zam gelmiş olabilir.

edit: ayrıca geçen ay profesyonel bakım adı altında 349 ve 499 tl arası bakımlar değişiyordu. 574 tl biraz fazla tutmuş sanki yada ekstra değişen mi oldu fren hidroliği gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 18 Aralık 2017; 12:21:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mob411

Frene bastıkça değilde frenden çekince cik cik öter elfreni indirince öter. Arka kampanalar da ki ses tozdan oluyor 6 ay da 1 açılıp temizlenmesi balata spreyi sıkılması gerekiyor. Yetkili serviste bu işlemi yapmış olmaları lazım bakımda yapıyorlar. Bence bakım yaptığınız yere sorun eğer atlamışlarsa ona göre ücretsiz temizleyebilirler.

silecek bosch kullanıyorum memnunum. Yalnız bauhouse metro gibi yerlerden tek tek almaya çalışın internette çiftine fazla fiyat istiyorlar. Tek tek alırsanız daha uygun. toplamda metro dan 45 tl ye almıştım ben ama zam gelmiş olabilir.

edit: ayrıca geçen ay profesyonel bakım adı altında 349 ve 499 tl arası bakımlar değişiyordu. 574 tl biraz fazla tutmuş sanki yada ekstra değişen mi oldu fren hidroliği gibi

Evet, frenden çekince ses var. Sadece standart bakım yapıldı. Yağ,filtreler vs. Fren hidroliği falan değişmedi. Aynen fiyat fazla. Müsait bi zamanda kampanaları temizletmek lazım o zaman.

• 
Sayfa: önceki 7980818283
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.