Şimdi Ara

çok katlı baskı devre nasıl yapılıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
3.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba. evde uğraşarak kendimiz 3 ve üzeri katlı baskı devre yapabilir miyiz? via falan kelimeleri geçiyor bunlar nedir. bununla ilgili bir başlık bulamadım. bu konuyu ana bir konu yapabiliriz. bildiklerinizi söyleyebilirsiniz.

• AAT.BH kullanıcısına yanıt
    Dört katlı PCB için örnek verirsem, Önce ilk iki katman için ince çift taraflı PCB yapılır. Sonra ara katman için boş bir plaket özel reçine ile yapıştırılır. Sonra kalan iki katman için de ince çift taraflı PCB yapılır ve özel reçine ile diğerlerine yapıştırılır. Sonra delikler delinir vialar kaplanarak bağlantılar yapılır. Esasında çok katmannlı PCB ince PCB lerin belirli bir sırada yapıştırılması ile elde edilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu anlattığını burada yapabilen varsa nobele aday gösterilmeli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yüksek tanımlı uzakgöreç

Dört katlı PCB için örnek verirsem, Önce ilk iki katman için ince çift taraflı PCB yapılır. Sonra ara katman için boş bir plaket özel reçine ile yapıştırılır. Sonra kalan iki katman için de ince çift taraflı PCB yapılır ve özel reçine ile diğerlerine yapıştırılır. Sonra delikler delinir vialar kaplanarak bağlantılar yapılır. Esasında çok katmannlı PCB ince PCB lerin belirli bir sırada yapıştırılması ile elde edilir.

via dediğimiz şeyi nasıl yapabiliriz peki?

bu arada 4 pcb kullanmak yerine 2 tane pcb kullansak bu pcb çift taraflı olsa. bu ikisini birbirinize boş pcb ile yapıştırsak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AAT.BH -- 9 Şubat 2016; 20:32:12 >
    sen bir çift taraflı örnek iste göstersin sonra 4e bakarsın.
    Asıl sorun işte viayı yapmak. Lehimle doldurma denenebilir. Çift taraflı bakırlı plaket piyasada bulunabiliyor. Plaketin her iki tarafına da şema çıkarılıp laminasyon makinesi ile plakete geçirilebilir. Hizalamak için Şemada referans noktaları oluşturulup, plakete referans delikleri açılır. Delikler vasıtası ile hizalama yapılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ATX_Babakart -- 10 Şubat 2016; 15:11:06 >
  • Burada kullanılan plaketler PCB sheet diye geçer yaklaşık 0,1 mm kalınlığındadır.

• bana 8 katlı devre yapsana birinci kat ses anfisi ikinci kat 30v 100 amper besleme 3 üncü kat usb wirless dördüncü kat ve beşinci katıda sana bırakıyorum 2 katda sen hayalgücünü kullan

ağzı olan konuşuyor ağa en fazla çift taraflı devre olur 2 yüzlü ama herşeyde kullanılmaz oda
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinirlikaplan

bana 8 katlı devre yapsana birinci kat ses anfisi ikinci kat 30v 100 amper besleme 3 üncü kat usb wirless dördüncü kat ve beşinci katıda sana bırakıyorum 2 katda sen hayalgücünü kullan

ağzı olan konuşuyor ağa en fazla çift taraflı devre olur 2 yüzlü ama herşeyde kullanılmaz oda

"ağzı olan konuşuyor" cümlesine kendin örnek olmuşsun.

https://www.google.com.tr/search?q=how+many+layer+pcb+can+have&biw=1920&bih=898&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwiKmZfdsO3KAhUjMnIKHQEYATwQ_AUIBigA&dpr=1#q=how+many+layer+pcb+can+have%3F

• quote:

bana 8 katlı devre yapsana birinci kat ses anfisi ikinci kat 30v 100 amper besleme 3 üncü kat usb wirless dördüncü kat ve beşinci katıda sana bırakıyorum 2 katda sen hayalgücünü kullan

çok katlı pcb geniş devre şemalarını kat kat yaparak alandan tasarruf sağlanmak amacıyla yapılır. günümüzde 8 kattan aşağısı kullanılmıyor bile cihazlar içersinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ASiL35

quote:

"ağzı olan konuşuyor" cümlesine kendin örnek olmuşsun.

https://www.google.com.tr/search?q=how+many+layer+pcb+can+have&biw=1920&bih=898&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwiKmZfdsO3KAhUjMnIKHQEYATwQ_AUIBigA&dpr=1#q=how+many+layer+pcb+can+have%3F

bu katmanlı devre şemaları nasıl okunuyor biliyor musunuz?

• ASiL35 kullanıcısına yanıt
    dünyada varda bizde yok.
  • slm arkadaşlar bız hobi amaçlı yapıyoruz genelde plaketlerımızı ama gercektende ıstenılse yapılır
    ha katlar arası ıletisim belkı zor olur ama ben sahsen 4 kat bır pbc yapabılecegıme ınanıyorum

buyuk bur devreyı kucultmek ıcın yapılabılır bence zok zor olmasa gerek
    şimdi hocam imkansız değil ama.. motherboard lar gibi bir yere ulaşmaya çalışıyorsanız ev ortamında çokta mümkün değil.. Çünkü:

2 Kattan sonrasını yapmayı hedefliyor iseniz işin içine mikronluk perçinler girecek bordun 2 yüzünü sabitlemek için , jumper gibi bir sistem kullanamazsınız kalın birşeyde , ve üst üste koyduğunuzda alt katmana geçecek olan jumperlar çakışmamalı , ilk katmanın ön yüzünden arka yüzüne kolay , 4 katmanda ele alırsak ilk katmanları 1, 2 diyelim 1 in altına 3. , 2 nin üstüne 4.

3 ile 4 arasını yapabilirsiniz , ama çok detaylı ve kılcal işlerde 2 ile 4 katmanlarını birleştiremezsiniz , üst katmanları sermeden önce var olan katmanları yalıtmanız gerekecek çünkü , basit işlerde ise yalıttığınız yerleri açıp katmanların temas etmesini sağlayabilirsiniz tabiki , sıvı , katı lehim pastaları kullanılarak sağlıklı olması için yalıtılan yer açıldıktan sonra çok detaylı olmayan işlerde hot gun ile ısıtılıp katmanlar arasındaki lehim güzel bir sabitleme eseri oluştura bilir.. :)

• japon_japon kullanıcısına yanıt
    yapmadan önce çizmini paylaşırsan fikrimiz olur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.