Şimdi Ara

Clio 4 Triger Kayışı Değişimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
24
Cevap
1
Favori
6.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aracım 2016 model(2017 şubat çıkışlı), 59.xxx kmde, 1.5 dci 75 hp manuel vites.

Geçtiğimiz ay bir yetkili servis ile iletişime geçtiğimde periyodik bakıma (yağ, filtreler vb.) yılı dolduğu için trigerin değişeceğini, +fren sıvılarının ve yanlış hatırlamıyorsam motor soğutma suyunun değişeceğini söyledi.

Motor yağı, fren sıvıları, triger, filtreler(yakıt filtresi dahil), motor soğutma suyu vs. (yazmayı unuttuğum parçalar olabilir.) tamamı için 6200tl fiyat verdi.

Aynı parçaları dışarıda bir ustada orjinal olduğunu söylediği parçalar ile 3800 civarına değiştirebiliyorum. Trigeri kritik bir parça olarak gördüğümden dolayı yetkili servis dışına çıkmak istemiyorum, ayrıca daha önce ustalardan dilim yandığı için önyargılıyım.

mesela son bakımda yağı ve filtreleri internetten kendim alıp dışarıda değiştirttim ama yağ değişiminden sonra performansta düşüklük oldu ve motor şuan daha gürültülü çalışıyor. (sürekli şehir içi kısa mesafe kullanıyorum, motor ısındığında eve dönmüş oluyorum öyle söyleyeyim. bu şekilde 6.2litre yakıyor.)

geçen aydan bugüne yetkili servis fiyatı 7000tl olmuştur sanırım, sizce bu fiyata yetkili serviste mi yaptırmalıyım? ya da internetten orjinal olduğundan emin olduğum parçaları alarak dışarıda mı yaptırmalıyım?

İst. anadolu yakasında güvenilir usta önerilerinize de açığım bu arada.

• O trigerin 5 yıl daha ömrü var ben 3 yıl daha dokunmazdım
  • Değişime gerek yok, 4 yılda trigere birşey olmaz. 15 sene trigeri degismeyen araclar var. Aracınız için yurtdışında kaç yılda bir değişim istiyorlar onu araştırın. Turkiyede hala servisler gereksiz yere para kazanma peşinde. Ford türkiyede 9 yıla çıkardı, yabancı kılavuzda süre dahi verilmemiş. Km ise 150 bin mil 240bin km. Ses olur, devirdaim su sizdirir erken değişim yaparsınız. Ileriki yıllara ertelemenizi öneririm. 7.-8. yilda olabilir.
  • 1.5dci motorun triger ömrü o kadar uzun değil. kendi 1.5 dci aracım için 75bin km/4 yıl da bir değişim öneriliyor mais türkiye tarafından

değişime gerek yok diyen arkadaşlar olası bir triger kopma vakasında zararınızı karşılayacaksa değiştirmeyin derim.

soruna gelecek olursak: filtreleri filtremarketim den mann marka; yağınızı, fren sıvınızı, şanzıman yağınızı, antifrizini motul/liqui moly/shell yetkili satıcılarından(sitelerine girip aracınız için uyumlu sıvıları kontrol edin) alın. geri kalan parçaları da büyük parçacılardan alın.

usta meselesi ise biraz şans işi. sora sora usta bulmanız gerekiyor mecbur.

bu arada triger değiştiriyorsanız devirdaimi de değiştirin mutlaka.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi facepunchS -- 3 Şubat 2022; 23:49:37 >
  • Kendi aracımda 96 binde değiştirmiştim (2017 model) kayışta en ufak deforme yoktu. Ancak bu riski alarak kullanmanızı da önermem.

• Yetkili dusunuyorsaniz bahar aylarinda servis kampanyalari olur bahara da pek bi sey kalmadi. %20-30 indirim oluyor o sekilde halledebilirsiniz. Veya sadece trigeri yetkilide degisip kalanlari disarda halledebilirsiniz. Yag icin ise renolara elf iyi geliyor diye biliyorum. Ama direk sizin motor icin diger kullanicilar ne koymus ve memnun kalmis mi bunlara bakin bence.
  • Triger önemli parça. Üç kuruşun hesabını yapan şahısların yorumlarını dikkate almanızı önermem. 5 sene rahat eder kafanız.
  • cevaplar için herkese çok teşekkürler, biraz takıntılı olduğum için mutlaka değiştireceğim ya da aracı bu şekilde satacağım açıkçası. ama ikinci el piyasası şuan ölü olduğu için büyük ihtimalle binmeye devam edeceğim.

dolayısıyla mahalle arası ustalara bulaşmadan özel veya yetkili servislerden halletmeye çalışacağım.

• r0x kullanıcısına yanıt

triger setini ve alternatör kayışını en kısa zamanda değiştirin. Maltepe'de Rentaş özel servis var, bilgi ve randevu almak için telefon edin gitmeden önce.

Clio 4 Triger Kayışı Değişimi
  • Triger kayışının biteceğini anlayabilmenin bir yolu var mıdır?

1.2 motor, benzinli, 74 bin km'de alıp şu an 82 bin km olmuş Clio 4 aracım için soruyorum.
  • Akustik34 kullanıcısına yanıt
    bende var 1,2 16v öyle anlaşılmaz daha önce değişmediyse değişmek lazım geçen yıl değiştirdim sanayide.

konu sahibine:özeldede çok tutmuş triger değişimi zor bişey değil ,malzemeni kendin alıp git bence.triger seti bilyeleri klima kayışı ve bilyeleri motor yağı filtreler değişecek.

fren yağına gerek yok bence ona masraf yapma ,zaten sanayide ekleme yapıp değiştirdik diyorlar.

Kayışta anlama şansınız maalesef ki pek yok. Zincir olsa soğukta ilk çalıştırmada ses vs. yapabiliyor. Benzinli için bilgim yok fakat dizelde 75.000km'de bir zincir değişimi öneriliyor. Dün tüm parçalar için 1700 tl fiyat aldım. Yaklaşık 500 civarında da işçilik vermemiz gerekecek.

Çok riske atmamak en mantıklısı şuan, 2000 tl'den kaçarken olası bir arıza çok daha sert oluyor   Konu sahibi için de bakıma çok yazmışlar gibi geldi. Motor yağı+mazot dahil filtreler ve antifriz 850 tl civarında tutar. Trigerle bir yaptıracağınız için toplamda biraz daha indirim isteyebilirsiniz.

• trigeri yetkili serviste değiştirtin

• Rentaş 3400 fiyat verdi bu arada, periyodik bakım+kayış. Parça markalari muadil yan sanayi dedi, triger orj.renault.

Fren sivilarini da eklersek +400 TL.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ksk_kaan

Kayışta anlama şansınız maalesef ki pek yok. Zincir olsa soğukta ilk çalıştırmada ses vs. yapabiliyor. Benzinli için bilgim yok fakat dizelde 75.000km'de bir zincir değişimi öneriliyor. Dün tüm parçalar için 1700 tl fiyat aldım. Yaklaşık 500 civarında da işçilik vermemiz gerekecek.

Çok riske atmamak en mantıklısı şuan, 2000 tl'den kaçarken olası bir arıza çok daha sert oluyor   Konu sahibi için de bakıma çok yazmışlar gibi geldi. Motor yağı+mazot dahil filtreler ve antifriz 850 tl civarında tutar. Trigerle bir yaptıracağınız için toplamda biraz daha indirim isteyebilirsiniz.

Ben aracı 74 bin km'deyken almıştım. Şimdi araç 82 bin km'ye geldi. 75 bin km'deyken önceki sahibini aramıştım. Bana verdiği cevap 60 bin de değiştiğini ve 100 bine kadar götürür dedi.

Trigerin ortalama vadesi 40 bin km midir?

1,2 16v motorda 4 yıl 80bin km de bir trger seti ,klima kayışı ve bilyeleri değişiyor.
    motor yağı 1 yıl yada 20 bin km hangisi önce dolarsa
  • 2017 ocak çıkışlı benzinli clio ya bende triger değişimi yapayım dedim 7 binleri duyunca tırsmadım değilClio 4 Triger Kayışı Değişimi 

• Triger konusunda ben de hassas davrananlardanım (bu kayışı y.serviste 5.yıl 60bin km de değiştirtmiştim, uzun yol öncesi)

10 yıl kullandım daha bi 10 yıl daha gider denebilecek parça değil...

Şu an fiyatlar gerçekten korkunç seviyelerde, yılbaşından sonra artma ihtimali var...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi websosyal -- 30 Kasım 2022; 21:34:2 >
  • Merhaba,

Benim de aracım 2019 Ocak çıkışlı 90bin km de.

Clio 4 dci - 75hp

Triger seti ne zaman değiştirmem gerekir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.