Şimdi Ara

çift ekran kartı teknolojisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

nedir bu çift ekran kartı mucizesi performansı artırıyor demeyin o kadarını anladım bende ama nedir yani nasıl toplanır nasıl çalışır birinde görüntü alıp diğerini destek amaçlımı kullanıyoruz bu konuda aydınlanabilceğim bir link yada anlatmak isteyen arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum...

• İlk önce anakartınızın böyle bir altyapıya desteği olması lazım sli,triple sli,crossfire,crossfirex için.2 Ad.aynı model nvidia kartla kullanırsanız sli oluyor,3 tane aynı model nvidia kartla kullanırsanız triple sli oluyor.Crossfire ve crossfirex ise ati cephesindeki isimleri..Kartların birisinden görüntü alıyoruz diğerinde ise destek amaçlı kullanılıyor(bu konuda tam bende emin değilim yanılıyor olabilirim şimdiden affola).Tabi birde güç kaynağınız sağlam olmalı çiftli ekran kartı kullanımlarında sistem aşırı güç çekmeye başlıyor.Benim bu konuda bildiklerim bu kadar sağlıcakla kalın...
  • teşekkürler
  • 2 ekran kartına indirgememek gerekli daha fazla sayıda olabiliyor..Nvidia da SLI, ATI de crossfire deniyor. Sadece SLI için link veriyorum. Crossfire ıda benzer düşünebilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi dahili bileşenler/ ekran kartı bölümünde bulabilirsiniz.

http://donanim.thgtr.com/grafik/ekran-karti/nvidia-ikiz-grafik-cozumuyle-sli-ormaninda-gezintiye-cikiyor/nvidia-ikiz-grafik
    http://donanim.thgtr.com/grafik/ekran-karti/nvidianin-cifte-grafik-canavari-sli-pazara-giriyor/nvidianin-cifte-grafik
    http://www.pclabs.com.tr/2009/09/18/sli-ile-oyun-performansinizi-ikiye-katlayin/
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Birde tek bir Ekran kartı üzerinde Çift Gpu bulunması durumu var, bu olayda SLİ ve Crossfire olarak anılır,mantık ve işleyiş aynıdır ancak uygulama farklıdır. Her bir ekran kartı normal koşullarda tek bir GPU barındırır içinde, burada GPU ( Grafik İşleme Birimi ) her bir Ekran kartını temsil eder ve yönetir, yüksek paralel yapıları kompleks algoritmalar için CPU'dan çok daha etkin kılar. Bu son yıllarda (Nm) Üretim teknolojisinin iyice düşmesi ile ekran kartlarının fiziki şekilleri Transistör sayısınada bağlı olarak oldukça küçülmüştür bu alanı iyi değerlendirmeye çalışan Nvidia ve ATİ chipsetli firmalar bir uygulama isteği içine girmişlerdir, bu işlemi ve isteği ilk gerçekleştiren firma ATİ'dir ve ilk defa bunu başarmıştır. Bir ekran kartı içine alandan istifade iki tane GPU yerleştirmeyi başaran firma tek bir kart içerisinde ayrı ayrı grafik yongalarına sahip iki ekran kartı bulundurmuş oldu, bu işlem anakartlar üzerinde çoklu SLİ ( Quad ) ve çoklu Crossfire yapma imkanınıda doğurdu, artık tek bir PCI-Exp slotu bulunan anakartlarda dahi SLİ ve Crossfire yapılabilecektir.(Daha doğrusu firmalar tarafında bu işlem yapılmıştır,üretim esnasında.) İşlem ve mantık yukarıdaki arkadaşlarımın anlattığı biçimde hiçbir fark olmaksızın işleyecektir. Ancak göz önüne Çift GPU adına geliştirilmiş İON Entegreli driverlar geldiğinde bu durum gerçekleşecektir ve tabi uygulamalar ( oyunlar vb. ) örnek vermek gerekirse tek bir slotta bulunan HD 5970 ile anakart üzerinde gerçekleşmiş Dual slot kaplayan tek GPU'ya sahip HD 5870'ler ( Crossfire işlemi. ) aynı performansı verecektir.Çünkü HD 5970 iki tane 5870 GPU'su ile üretilmiştir...

Umarım yardımcı olmuşumdur.

İyi forumlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krstarica -- 18 Haziran 2010; 16:07:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: makedonn

Birde tek bir Ekran kartı üzerinde Çift Gpu bulunması durumu var, bu olayda SLİ ve Crossfire olarak anılır,mantık ve işleyiş aynıdır ancak uygulama farklıdır. Her bir ekran kartı normal koşullarda tek bir GPU barındırır içinde, burada GPU ( Grafik İşleme Birimi ) her bir Ekran kartını temsil eder ve yönetir, yüksek paralel yapıları kompleks algoritmalar için CPU'dan çok daha etkin kılar. Bu son yıllarda (Nm) Üretim teknolojisinin iyice düşmesi ile ekran kartlarının fiziki şekilleri Transistör sayısınada bağlı olarak oldukça küçülmüştür bu alanı iyi değerlendirmeye çalışan Nvidia ve ATİ chipsetli firmalar bir uygulama isteği içine girmişlerdir, bu işlemi ve isteği ilk gerçekleştiren firma ATİ'dir ve ilk defa bunu başarmıştır. Bir ekran kartı içine alandan istifade iki tane GPU yerleştirmeyi başaran firma tek bir kart içerisinde ayrı ayrı grafik yongalarına sahip iki ekran kartı bulundurmuş oldu, bu işlem anakartlar üzerinde çoklu SLİ ( Quad ) ve çoklu Crossfire yapma imkanınıda doğurdu, artık tek bir PCI-Exp slotu bulunan anakartlarda dahi SLİ ve Crossfire yapılabilecektir.(Daha doğrusu firmalar tarafında bu işlem yapılmıştır,üretim esnasında.) İşlem ve mantık yukarıdaki arkadaşlarımın anlattığı biçimde hiçbir fark olmaksızın işleyecektir. Ancak göz önüne Çift GPU adına geliştirilmiş İON Entegreli driverlar geldiğinde bu durum gerçekleşecektir ve tabi uygulamalar ( oyunlar vb. ) örnek vermek gerekirse tek bir slotta bulunan HD 5970 ile anakart üzerinde gerçekleşmiş Dual slot kaplayan tek GPU'ya sahip HD 5870'ler ( Crossfire işlemi. ) aynı performansı verecektir.Çünkü HD 5970 iki tane 5870 GPU'su ile üretilmiştir...

Umarım yardımcı olmuşumdur.

İyi forumlar...

bilgilendirme için teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.