Şimdi Ara

Çifçiye tavsiyeleriniz nelerdir

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
1.024
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Niğde nin bir köyünde çifcilik yapıyorum. Elma, buğday ve büyükbaş hayvan yetistiriciligi yapıyorum ancak istediğim verimi alamıyorum. İç anadolunun coğrafyası ve bitki örtüsü göz önüne alindiginda ekstra neler yapılabilir. Yada siz köyde yaşasaydiniz nasıl geçim kaynağı oluşturmak isterdiniz.

Aramızda benim gibi çifcilik işiyle uğraşan varmi.?

Not: konuyu açmak için uygun yerin burası olduğunu düşündüm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Konuyu yeni gördüm ve cevap vermek istedim.ben sizin yerinizde olsam; hayvanlar için hasıl sistemi kurar hem süt verimini arttirin hemde yem giderlerini düşürürdüm.hayvanlarin dışkısını kullanarak solucan gubresi elde ederdim.sonra tarlamda solucan gubresi kullanarak organik belgesi alırdım.tarlaya nohut ekerdim o nohudu da un yapar satardım yarım kilosunu 10-15 liraya satiyorlar.elma ağacım var demissiniz elmalardada o solucan gübresiyle organik lisansi alır çıkan mahsulü direkt satmak yerine elma cipsi yapar satardım mahsul bol olursa kalanını elma receli yapardim.iç anadolu iklim tipi olarak kurutmalık yapmaya uygun boş vakitlerdede tarhana yapardım.eğer yeterli yerim varsa hasıl üretimi büyütür kaz yetiştiriciliğini ve bıldırcın yumurtasınıda eklemek için çaba harcardım.bu dediklerim zor gibi gelebilir ama sistemi.birkere oturtursaniz şuan yaptığınızdan daha zor değildir ve kazancınız ciddi miktarda artar.
  • Çiftlik işiyle uğraşmıyorum ama bir öneri vereyim. Gerekli belgeleri ve prosedürleri tamamladıktan sonra, organik tavuk yumurtası ya da bıldırcın yumurtası da üretebilirsiniz.
  • Arkadaşın dediği gibi yumurta işi revaçta.
    Büyükbaş işinde ise süt sancılı. Besilik hayvanlarda da ESK ile kesim yapabilirsen iyi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Konuyu yeni gördüm ve cevap vermek istedim.ben sizin yerinizde olsam; hayvanlar için hasıl sistemi kurar hem süt verimini arttirin hemde yem giderlerini düşürürdüm.hayvanlarin dışkısını kullanarak solucan gubresi elde ederdim.sonra tarlamda solucan gubresi kullanarak organik belgesi alırdım.tarlaya nohut ekerdim o nohudu da un yapar satardım yarım kilosunu 10-15 liraya satiyorlar.elma ağacım var demissiniz elmalardada o solucan gübresiyle organik lisansi alır çıkan mahsulü direkt satmak yerine elma cipsi yapar satardım mahsul bol olursa kalanını elma receli yapardim.iç anadolu iklim tipi olarak kurutmalık yapmaya uygun boş vakitlerdede tarhana yapardım.eğer yeterli yerim varsa hasıl üretimi büyütür kaz yetiştiriciliğini ve bıldırcın yumurtasınıda eklemek için çaba harcardım.bu dediklerim zor gibi gelebilir ama sistemi.birkere oturtursaniz şuan yaptığınızdan daha zor değildir ve kazancınız ciddi miktarda artar.

• smsk42 S kullanıcısına yanıt
    Şiir gibi yazmışsınız hocam.

• kugutex kullanıcısına yanıt
    Eyvallah hocam teşekkürler.😊 aslında birazda yatırımla gübreden gaz üretilip sera ısıtma,elektrik ve diğer ihtiyaçlar da karşılanabilir.yaz kış hidroponik tarımla tropik meyve yetişir ama bizim ülkemizde kullanım için uzunca bir süre var önümüzde.

hayal dunyasi

• eüzerixinintegrali kullanıcısına yanıt
    Hiç Hollanda çiftlik modellemesi incelemediyseniz öyle görünüyor ama yapılmış birçok örneği var ve bu adamlar dünyanın en büyük ikinci tarım ülkesi ve toprakları Konyadan biraz büyük.zaten bizim bütün fikirlerimize hayal dedikleri için gelişemiyoruz.

burasi turkiye hocam.bu arada ben buyuk ciftciyim, isler oyle degil.

yapabilsek hollanda olurduk zaten

• eüzerixinintegrali kullanıcısına yanıt
    Benimde asıl araştırdığım konu bu burası Türkiye endemik bitki türü bütün avrupadan daha fazla olan bir coğrafya ve biz yapmıyoruz.adamlar tarladaki suyu cekebilmek için yel değirmeni kullaniyorlar yani okadar kötü durumdayken bizden 10 kat daha fazla tarım ihracatı yapiyorlar.ama bize bundan 30 yıl önce dediler siz tohum üretmeyin biz ucuza veririz iyi dedik aldık 2 yıl geçti aldığımız tohum böcek çekti dediler aman siz beceremezsiniz böcek ilacı üretmeyin biz veririz onuda aldık sonra kendi toprağımızı zehirlerdik.yakin bi zamanda 2 japon prof yakalandı yanlarında 180 kökle birlekte amaçları kökleri kendi ulkelerine götürüp orada üretmek.ama bizler daha kolaya kaçtığımız için olmuyor.

• Köyde yapabileceğin en karlı iş hayvancılıktır. Hayvancılığı şöyle ayırmalısınız sütçülük besicilik diye. Bilinçli çiftçilik yapmalısıniz beslediğiniz hayvanlardan eger sütçülük yapıyorsaniz günde 100 200 litre süt almalısınız ki kârınız olsun böyle süt alırsanız aylık 3 bin 6 bin tl arasi kazancınız olur tabiki böyle bi verim almak icin hayvanin cinsi ve beslenme şekli önemli bunun icin özel eğitim bile aldım.

• Küçükbaş yapın bana kalırsa. İç anadolu coğrafyasına en uygun hayvan zaten biliyosundur. Tarlalarınızada yemlik arpa, buğday falan ekin sadece. Su varsa yonca ekersiniz süper olur. Merada varsa çevrede süperin süperi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.