Şimdi Ara

CGNat Yasadışı değil mi? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
111
Cevap
3
Favori
8.652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Estağfurullah hocam. :)

• Bende yok, TT 100 Mbps.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • @Charmlander hocam ağzına sağlık,

dilimde tüy bitti, sert yumuşak konuşma fark etmez, insanların koyun gibi razı olması rahatsız ediyor beni. Herkes diline tutturmuş bir ip yok firmalar ne yapsın lafı gidiyor. Arkadaş tamam yok. Ama sardalya konservesi gibi sıkış tıkış olmamıza da gerek yok. İnsan gibi işleyen bir sistem alternatifi bekliyoruz. Adil ve seçilebilir fiyat politakası bekliyoruz. Bunu bir türlü kabullenmek istemeyip "yea ne olacah yaw faceye giremiyon mu, bas bah giriyo" mantığını şu foruma yakıştıramıyorum aslında.

• Oyunlarda Co-Op oynayanız var mı?

Ben mesala "Nat District" hatası alıyorum sürekli Co-op oynamak istediğimde ISS ise Millenicom bugün şikayet yazdım bunun ile ilgili ve gereken ekran görüntüsünü de yolladım bakalım sonuç ne olacak.

Eğer yanlış anlamadıysam yazılanları bu CGNat paylaşımından ötürü bu Co-op moduna giremiyorum oyunda?

Co-op = arada başka bir aracı olmadan direk karşı oyuncu pc'si ile senin pc'nin kendi aralarında iletişim kurarak oynadığı moddur.İnternetden bazı çözümleri denedim işe yaramadı hatta bu çözümün bir tanesi internet bağlantımı bile kesti sonrasında bir kişi bana "ISS 'in ile konuş onlar düzeltir" dedi.

• mczaga kullanıcısına yanıt

muhtemelen sana statik ip satmaya çalışacaklardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmet_alp

muhtemelen sana statik ip satmaya çalışacaklardır.

Niye orta yolu yok mudur?

CGNAT'ta oluğun için sana gelen paket çift NAT'tan geçmek zorunda kalıyor ve geçemiyor.Dolayısıyla karşı tarafla direkt birebir eşleşemiyorsunuz.

Kısaca yaşadığın durumu bir örnekle anlatayım:

-Frankfurt'da oturan arkadaşın sana bir ekran kartı kargoladı.Kargoya hem kendi hem de senin adresleri yazdı gönderdi.

-Kargocu paketi senin adrese getirdi, güvenlik görevlisine abi bu paket port 17000'e verilecekmiş neresi orası diye sordu.

-Görevli : Yok öyle port mort 17000 diye biryer burada yanlış adres

-Kargocu: Abi adres doğru bak istersen (Senin IP - Aslında sitenin IPsi)

-Görevli: Tamam adres doğru da port 17000 diye bir yer yok bas git.

Sonunda kargo geri iade olur.

Halbuki güvenlik port 17000'in E-Blok No:45 olduğunu biliyor olsa (daha önceden tanımlanmış olsa) kargocuyu yönlendirir ve paketin sana ulaşmasını sağlayabilirdi.

Tabii çok kabataslak bir örnek bu ama RFC6887* yani PCP (Port Control Protocol) tam da burada devreye giriyor.

Yani PCP kullanılarak bu port yönlendirme neden aşılmıyor anlamış değilim.Bunun çözümü var ama ISS'ler neden ısrarla bunu sistemlerine entegre etmeyip müşteriye Statik IP iteleme derdindeler orası ayrı konu.PCP'yi entegre etmekle kim uğraşacak diye düşünüyor olabilirler.Cihazları desteklemiyor olabilir ya da benim tam olarak bilmediğim teknik bir detay/güvenlik açığı/ihlali vs. olabilir, ona birşey diyemem ama bu konuları konuşabileceğiniz karşınızda muhattap yok maalesef.

EDiT: RFC 6887 linkini ekledim.

https://datatracker.ietf.org/doc/html/rfc6887

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 29 Haziran 2021; 21:57:11 >

• Charmlander kullanıcısına yanıt

Mesajımda veya verilen cevapta bir yanlışlık görmüyorum hocam. Sizin için savaşmaktan başka doğru bir yol yok CGNat Yasadışı değil mi?  NAT arkasından 200 PC çıkartıyoruz biz tek IP'de, 1Gbps simetrik hat ile. Basit bir web search bile insanı kanser edebiliyor. "IP başı 100 kişi atansa Facebook'da takılmak için internet bağlatan dayılar bile anlar" sözümün ile arkasındayım. Allah sabır versin size hocam.

TT, TSOL hatta Gibirnet'te bile AIS search çıktı vermez ve aynı NAT cihazı arkasında olup IP bilseniz bile erişmeniz mümkün değildir. Güzel bir CGN yapılandırmasında zaten böyle olması gerekli.

CGNat Yasadışı değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi k8s -- 29 Haziran 2021; 22:5:32 >

• Doğrudur daha yeni zâmladılar 14TL gibi bahaneleri ise Tahattüt yapmamammış iyi de ben kaç senedir sizin müşterinizim 7-8 sene oldu ve kullandığım hizmet de düz ADSL ödediğim para da 81TL şu anda

İnsan biraz utanır ya!Neyse bu sorunda da bana kazık atarlar ile 2-0 gol atmış olacaklar daha da bağlasalar durmam.

• Havuz ip kullanmak yurtdışı hızlarını etkiler mi? Kablolu bağlantıda TR 92 Avrupa 50-75 ABD 15-25 alıyorum çünkü kafayı yemek üzereyim inatla gerek SOL gerek başka firmaları örnek gösteriyorum 92 alıyorsunuz şehrinizde sorun yok diye diye bezdirmeye çalışıyorlar. Netflix 480P falan açıyor, YT donmalar oluyor, yurtdışı sunuculardan indirmem gereken şeyleri indirmek zulüm oldu. Ayrıca wifi sürekli kopuyor, gerek tel gerek laptoplarda sürekli gecikmeli geliyor bildirimler vs.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Ben size yanlış söylüyorsunuz diye birşey demedim ki, ben sadece yaşadığım durumun resmini attım.Aynı blokta 160 IP takılıyoruz CGNat Yasadışı değil mi? CGNat Yasadışı değil mi? 

Bir de şunu tam olarak anlayamadım hem 1Gbps simetrik hat kullanıp hem de CGNAT'ta mısınız? CGNat Yasadışı değil mi? CGNat Yasadışı değil mi? 

• Elrohir kullanıcısına yanıt

Benim en çok kızdığım nokta; Eğer bir işin bir standartı varsa o standarta amasız/eğersiz/olursa gibi bahanelerin arkasına saklanıp o işi standartı gereği ifa edememek.

Hep söyledim ve söylerim;

internet = networkların birbirleriyle KARŞILIKLI olarak iletişim kurmasıdır.Bu iletişim TEK TARAFLI olursa internet hizmeti olmaktan çıkar, dolayısıyla ayıplı ürün olur.

Ben CGNAT'a karşı değilim ama CGNAT bahane edilerek iki networkun birbirleriyle iletişim kurmasına engel olan, müşterisine sorun yaşatan, çözüm bulamayan ve çözüm için hiç alakasız Statik IP kilitleyen ve bunu çözüm yok maalesef ISS ne yapsın diye düşünen zihniyete karşıyım.

Bunun çözümü var, çözecek adam yok maalesef...

• selamlar türknet ipv6 yapılanmasını tamamlamış ve abonelerini sırayla ipv6 ya alıyor yeni ip verip..

• quote:

Orijinalden alıntı: mczaga

Oyunlarda Co-Op oynayanız var mı?

Ben mesala "Nat District" hatası alıyorum sürekli Co-op oynamak istediğimde ISS ise Millenicom bugün şikayet yazdım bunun ile ilgili ve gereken ekran görüntüsünü de yolladım bakalım sonuç ne olacak.

Eğer yanlış anlamadıysam yazılanları bu CGNat paylaşımından ötürü bu Co-op moduna giremiyorum oyunda?

Co-op = arada başka bir aracı olmadan direk karşı oyuncu pc'si ile senin pc'nin kendi aralarında iletişim kurarak oynadığı moddur.İnternetden bazı çözümleri denedim işe yaramadı hatta bu çözümün bir tanesi internet bağlantımı bile kesti sonrasında bir kişi bana "ISS 'in ile konuş onlar düzeltir" dedi.

Millenicom kendi iç sitesinde yaptığım şikayet bildirimini direk cevaplamış sessiz sedasız ve "Hiç bir sorun yok" şeklinde bir yazı yollamış CGNAT ile ilgili Ekran görüntüsü yollamama rağmen "NATDistrict" hatası ile ilgili Oyunda Co-op moduna girdiğimde gelen.

Ben CGNAT'da olup olmadığımı nasıl anlarım kesin kez?Yani tam olarak kesinleşir ve elimde kanıt olur ise daha iyi kendimi ifade edebileceğimi düşünüyorum.

kickboxer_18@ O tam olarak ne oluyor?Sadece kendi Alt yapısında mı sunuyor bunu Türk Telekom alt yapısında hizmet verirken bunu sağlıyorlar mı çünkü benim durumum bu o yüzden sordum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mczaga -- 1 Temmuz 2021; 11:45:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kickboxer_18

selamlar türknet ipv6 yapılanmasını tamamlamış ve abonelerini sırayla ipv6 ya alıyor yeni ip verip..

kullandığım en kötü iss açık ara türknet. Sadece basit bir iletişimi beceremiyorlar. Turknet başlığı altında feryat figan anlatmıştım, o yüzden ipv6 dan önce yürümeleri gereken çok yol var.

• quote:

Orijinalden alıntı: mczaga

Millenicom kendi iç sitesinde yaptığım şikayet bildirimini direk cevaplamış sessiz sedasız ve "Hiç bir sorun yok" şeklinde bir yazı yollamış CGNAT ile ilgili Ekran görüntüsü yollamama rağmen "NATDistrict" hatası ile ilgili Oyunda Co-op moduna girdiğimde gelen.

Ben CGNAT'da olup olmadığımı nasıl anlarım kesin kez?Yani tam olarak kesinleşir ve elimde kanıt olur ise daha iyi kendimi ifade edebileceğimi düşünüyorum.

kickboxer_18@ O tam olarak ne oluyor?Sadece kendi Alt yapısında mı sunuyor bunu Türk Telekom alt yapısında hizmet verirken bunu sağlıyorlar mı çünkü benim durumum bu o yüzden sordum.

Alıntıları Göster

İspatlasanız bile şöyle bir cevap alacaksınız, aaa sizin statik ip almanız lazım. Dinamik ipde o olmuyor beyyefeğndi.

Türknet abonesi olmanız yeterli tabi birde modeminiz ipv6 desteklemesi lazım

• quote:

Türknet abonesi olmanız yeterli tabi birde modeminiz ipv6 desteklemesi lazım

Tam olarak açıklaması nedir bunun ne oluyor CGNat olmuyor mu artık?

Cgnt 1 ip üzerinden 100 ve üzeri aboneye internet erişimi sağlanması yani ip havuzu manasına geliyor ip adresi sıkıntısı olduğu için bu yola başvurdu issler ipv4 de durum bu. Ama ipv6 de sınır söz konuusu olmadığı için (ipv4e sayı olarak kat kat fazla) herkese yeniden müstakil ip adresi tanımlanacak cgnat ın yol açtığı olumsuzluklar ortadan kalkacak deniyor

• quote:

Cgnt 1 ip üzerinden 100 ve üzeri aboneye internet erişimi sağlanması yani ip havuzu manasına geliyor ip adresi sıkıntısı olduğu için bu yola başvurdu issler ipv4 de durum bu. Ama ipv6 de sınır söz konuusu olmadığı için (ipv4e sayı olarak kat kat fazla) herkese yeniden müstakil ip adresi tanımlanacak cgnat ın yol açtığı olumsuzluklar ortadan kalkacak deniyor

ipv6 nerelerde kullanılıyor şu anda?Benim oynadığım oyunda Nat District hatasını direk giderip benim sabit IP almamın önüne geçiyor mu?

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.