Şimdi Ara

CGNat Yasadışı değil mi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
111
Cevap
3
Favori
8.664
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sinyali kapatıp açtım, farklı bir bloğa geçtim :

CGNat Yasadışı değil mi?

Aynı CGNAT bloğunda 150-160 kullanıcı CGNat Yasadışı değil mi? CGNat Yasadışı değil mi? CGNat Yasadışı değil mi? 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 28 Haziran 2021; 11:59:6 >

• Sürekli, "firma ne yapsın" düşüncesinde olanlara da şu resmi bırakayım :

CGNat Yasadışı değil mi?

Alın size CGNAT CGNat Yasadışı değil mi? CGNat Yasadışı değil mi? CGNat Yasadışı değil mi? 

• quote:

Orijinalden alıntı: Charmlander

Sinyali kapatıp açtım, farklı bir bloğa geçtim :

Aynı CGNAT bloğunda 150-160 kullanıcı    

@Charmlander Hocam ama oldu mu şimdi bu? Sungur yanlış bir şey dememiş ki, dayılar bile anlar demiş. Eee kendisi zaten dayılar kadar internete hakim birisi değil. Dayılar anlamıştır belki ama o anlamazzz. CGNat Yasadışı değil mi? 

• Charmlander kullanıcısına yanıt
    Nereden bakıyoruz?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Yanıtınız için teşekkürler hocam.

Estağfurullah hocam. Herkes fikrini beyan ediyor ve üzerine konuşuyoruz. Saygılar.

Hocam hangi program bu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Der Meister. kullanıcısına yanıt

Olayı bir adım daha öteye taşıyayım, millet yavaştan anlamaya başlasın CGNAT'ın ne olduğunu en iyisi :CGNat Yasadışı değil mi? CGNat Yasadışı değil mi? CGNat Yasadışı değil mi? 

CGNat Yasadışı değil mi?

Bu CGNAT (100.66.160.x/24) subnetindeki 154 kişi 31.206.202.5 IP'sini kullanıyor şu an ve lokalde portları tarattırabiliyorsun.

CGNat Yasadışı değil mi?

CGNAT bir zorunluluktur diyenler bence tekrar bir düşünsünler.

EDiT: Bu arada 8081 portu TR-069 bağlantısı için kullanılır yani ISS'nin modeme uzaktan erişmesine yarar.

EDiT 2: Hangi programı kullandığımı soranlar olmuş.Özel bir program değil, basit bir IP tarayıcı.İnternette arattırın, her yerde karşınıza çıkar bir tane.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 28 Haziran 2021; 23:13:43 >

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Evet hocam tabii ki fikrimizi beyan ediyoruz.Biraz sert konuştuysam kusura bakma, özür dilerim ama haksızlığın olduğu yerde ben dayanamıyorum maalesef CGNat Yasadışı değil mi? 

• Bu da bir Dinamik IP bloğu mesela.Koca blokta 6 adres aktif, gerisi yan gelip yatıyor ama ISS'ye sorsan IP kalmadı elimizden gelen birşey yok hemen Statik IP kilitleyelim size derler CGNat Yasadışı değil mi? CGNat Yasadışı değil mi? CGNat Yasadışı değil mi? 

CGNat Yasadışı değil mi?

• normalde sözleşmede her aboneye müstakil ip verilir gibi bir madde bulunmuyor mu?

Alıntı

metni:
    CGNAT bir zorunluluktur diyenler bence tekrar bir düşünsünler.

Türkiye için öyledir belki. Malum 5 milyon civarı nüfusu olan Norveç kadar IP'ye sahipse zorunluluk oluyor haliyle. Hatta orada 150-160 yerine 200-250 görsem bile şaşırmazdım. Bunun dışında gelişmiş ülkelerdeki CGNAT bir bahane, IP adreslerini birilerine satıp veya kiralayıp daha çok para kazanmanın yolu. Premium vpn hizmetlerinin çoğu public IP atama lüksüne sahipken yemişim öyle ipv4 kıtlığını. Özellikle Avrupa'da taa yıllar öncesinden mobil hatlara CGNAT uygulayıp sabit hatların IP durumunu rahatlattılar. Arada CGNAT veren küçük ISP'ler olsa da onlarda IP yokluğundan veya pahalılığından elde edemiyor. Çünkü bahsettiğim gibi birileri önceden bu IP adreslerini satın aldı. Şirketleri geçtim, Norveç ve İsviçre örneği var işte. Wikipedia listesinde daha da fazla örnek var.

2 tane IP adresine daha fazla kullanıcı atıyorlar. Böyle milyonlarca blok olması lazım ki yetsin. Derseniz isteyenlere versinler o zaman, o da iş gücü gerektiriyor. Bireysel aboneler için tek tek uğraşmazlar ki, IP blokları yine yetersiz kalır. Ülkenin en az 150 milyon IP adresine ihtiyacı var bence. İleriyi düşünen ülkeler zamanında nüfusunun birkaç katı IP adresini almış. O tren kaçtı artık.

• kickboxer_18 kullanıcısına yanıt

Sözleşmenin geneli fiyasko zaten ama ilgili bölümde şöyle bir madde var:

CGNat Yasadışı değil mi?

Sadece bu madde bile Dinamik IP verilmesi gerektiğinin kanıtıdır.

• Der Meister. kullanıcısına yanıt

Daha önceki mesajlarımda şöyle bir basit önerim olmuştu :

"TR'de 15.000K civarı IPv4 tahsis adresi var.*

Bunun 10.000K'sı kullanımda olsa yarı yarıya CGNAT/Dinamik olarak dağıtsa 5.000K dinamik IP adresi olur ve emin olun ki diğer CGNATT'ta kalan 5.000K IP kullanıcılarının olaydan haberleri bile olmaz.

5.000K CGNAT IP'lerine 100er kişi kaydırsa 500.000K bağlantıya çok rahat hizmet verebilir.Geri kalan 5.000K IP adresini de Dinamik IP olarak kullandırabilir."

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/149583972

EDiT:BBCode'lar çalışmıyor CGNat Yasadışı değil mi? 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 28 Haziran 2021; 23:53:20 >

Cgnat tamamen statik ip satmak için uydurulmuş birşey bence.. eskiden aile apartmanlarında bi kişi interneti dairelere kablo çekerek dağıtırdı firmalar insanlara suç işliyosunuz derdi şimdi kendileri aynı şeyi yapıyor.. küçük firmaların hepsi cgnat varken ttkom da yok mesela.. en azından ip havuzunda olan birilerine denk gelmedim henüz

• Ne yasal ne değil. Ha büle ortası.

• kickboxer_18 kullanıcısına yanıt

En son ben TT de CGNAT'ı Zonguldak'ta gördüm. Daha da görmedim.

• NT2L kullanıcısına yanıt
    TT kullanıyorum bende var (50mbps)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.