Şimdi Ara

Cep telefonu sinyaliyle uzaktaki arabanın kapısını açmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
712
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar geçen gün bir radyo programında dinlerken duydum bu olayı şehir efsanesi diyorlar ama ben denedim işe yaradı diyenler de olmuş.

Mesela arabanızı çok uzak bi yere parkettiniz.

Anahtarda sizde.

Diyelim ki arabada bir eşya unutuldu alınması lazım.

Arkadaşınız arabanızın yanından sizi cep telefonuyla arıyor iki tarafta cep telefonunun hoparlörünü açıyor.

Siz anahtarı telefonun yanına getirip kapı açma düğmesine basıyorsunuz arkadaşınızda bu esnada arabanın tam yanında duruyor.

Cep telefonu sinyaliyle kilometrelerce uzaktan arabanızın kapılarını açıp sonra tekrar kilitleyebiliyormuşsunuz.

Ben henüz denemedim ama böyle bir şey gerçekten olabilir mi belki her arabada olmaz ama bazı arabalarda olabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam hiç olur mu öyle şey ya.

Anahtar bir radyo vericisidir. Arabada da bir radyo alıcısı vardır. Anahtara basınca anahtar o araca özel bir radyo yayını yapar. Alıcı bu gelen yayını algılar, karşılaştırır ve kendi koduysa arabayı açar.

Siz cep telefonu ile sadece ses iletimi yapıyorsunuz. Radyo dalgasını o şekilde iletmek mümkün değil.

• Hocam hiç olur mu öyle şey ya.

Anahtar bir radyo vericisidir. Arabada da bir radyo alıcısı vardır. Anahtara basınca anahtar o araca özel bir radyo yayını yapar. Alıcı bu gelen yayını algılar, karşılaştırır ve kendi koduysa arabayı açar.

Siz cep telefonu ile sadece ses iletimi yapıyorsunuz. Radyo dalgasını o şekilde iletmek mümkün değil.

• aynadan izleyerek şifreli cine 5 yayını çözmeye çalışan ulvi

• Olmaz nedenini basitçe bilimsel olarak açıklayayım.
    Her şey ışık yayar yani sen ben yani insanlar da ışık yayar ama bunu biz kendi gözümüz ile göremeyiz. Gece görüş kamerası bu ışığı görebilir.
    Bizim görebildiğiiz ışık gökkuşağı renkleri kırmızıdan mora doğru gidiyor. Kırmızı daha düşük enerjili mor daha yüksek enerjili ışıktır.
    Kırmızıdan daha düşük enerjili ışıklara kızıl ötesi ışıklar denir.
    Mordan daha yüksek enerjili ışıklara da morötesi ışıklar denir.

Arılar bazı morötesi ışıkları görebilir.

Evdeki televizyon kumandaları kızılötesi ile çalışır bazı cep telefonu kameraları ile bu ışıkları görebiliriz. Yani bizim göremediğimiz ışığı cep telefonu kamerası görebiliyor.

Cep telefonu sinyaliyle uzaktaki arabanın kapısını açmak

Işığın kırmızı tarafında radyo dalgaları mikrodalga ve kızılötesi var. Ayrıca araba kumandası da bu tarafta
    Mavi tarafta yüksek enerjili ışıklar var. X ışınları röntgen ışınları vesaire.

Bu kadar bilgiyi verdikten sonra basit açıklamayı yapayım.
    Işığı mikrofon ve hoparlör ile iletemezsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgutozkan -- 6 Eylül 2023; 18:51:12 >

• goodorevil kullanıcısına yanıt

Okumamışım kusura bakmayın sizde doğru cevabı vermişsiniz.

• ozgutozkan kullanıcısına yanıt

Kusur ne demek hocam siz daha detaylı bilgi vermişsiniz. Fazla bilgiden kime ne zarar gelir? Cep telefonu sinyaliyle uzaktaki arabanın kapısını açmak 

• anahtarın metal tarafını kafanızın saçları arasından etinize değecek şekilde bastırırsanız , tüm vücudunuz iletken oldugundan bir iletken oldugundan anten gorevi yapar ve 2-3 kat uzaktan çektirebilirsiniz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.