Şimdi Ara

Canon Kullanıcıları için Türkçe CHDK [20.07.2010] (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
234
Cevap
15
Favori
45.002
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • SD KART İÇİNDEKİ CHDK\SCRIPTS klkasorunun içine atınız ..

http://www.mediafire.com/?12x9be5c3jaan43

benim makine ixus 310 içindir .Sizin makieneye olur mu bilemem.. Zaten chdk altında kendisinden oluştu.
  • not derteri ile açıp içindeki paremetrelerden sx130 a göre uyması için değişiklik yapmama gerek varmı bir yerde okumuştum cihaza göre değişiklik yapılıyor diye.
  • cihaza zarar gelme olasılığı düşük.. denemek lazım. yalnız şimdi baktım sizin makine risk altında bazı kullanıcılar makineye zarar geldiğini bildirmiş.
  • http://mighty-hoernsche.de/

buradaki adreste zaten kameranızın chdk beta sürümü var içinde script klasoru de mevcut..
  • quote:

Orijinalden alıntı: enderaktif

Arkadaşlar merrhaba,

Bende powershot A570IS fotoğraf makinası var yaklaşık bir yıldır makinamda sorun var ve çözemiyorum.Şarjlı pil alıyorum.şarj etmeme rağmen (2700mA) 2-3 çekimden sonra bana pillerinizi değiştirin diyor ve otomatik olarak kapanıyor.Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlarımdan acilen yardım bekliyorum.Teşekkür ederim.

aynı sorun bende de var ama sorun pillerde olmamalı. CHDK yüklemeden önce fot. makinasını açtım kapandı pilleri değiştirin dedi. şimdi CHDK yükledim ve açtım açıldı hatta 2-3 resim dahi çektim ve pil göstergesi %45 lerde. yani makinanın algılamasıyla alakalı bir duruma benziyor. Pil ayarlarından min. olanı biraz daha düşürmek lazım gibi o zaman erken uyarı vermezz belki işe yarar....,
    yada başka çözümü olan varsa paylaşabilir mi.
    Sözüm meclisten dışarı aklıma gelmişken paylaşayım dedim; Forumda en nefret ettiğim şey adam bir sorunu olduğunu söyler sonra da tamam çözdüm der kaçar. Nasıl çözdüğünü anlatmaz nedense ?????

• Sx 130is'de kullanan var mı?
  • Canon SX230HS için video record ederken uzak ve yakın plan peşisıra netleştirmeli çekim şöyle yapılıyor:

1-)Makina Video modunda açılacak.Alt moduna geçilecek.
    2-)Extra Photo Operations altındaki "Override Subj. Dist. Value" değeri en küçük olacak
    3-)Alt modundan çıkılacak ve MF moduna geçip jogdiali yuvarlayarak minimum seçilecek.
    4-)Alt moduna tekrar girilecek.Zoom manivelası kullanılarak netlik ayarlanacak.
    5-)Alt modundan çıkıp kırmızı düğme ile record'a başlanacak.
    6-)Record başlar başlamaz Alt moduna tekrar girilecek.
    7-)Zoom manivelası kullanılarak yakın yada uzak planın netliği şimdi sağlanabilir.
    Hepsi bu kadar.
  • 400d için yapabilen varsa yardımcı olabilir mi ? belgeler hep silinmiş hiçbişey bulamıyorum
  • A2200 için yükleme talimatlarını anlatabilecek var mı aranızda ? 32gb kart var nasıl olacak
  • Birisi metin/rakam içeren, web sitesinde yer alan script'i nasıl dosya haline getirdiğimizi anlatabilir mi? Uzantısı ".lua" olacak dosyasnın ama nasıl? Link versem kendisi benim için yapabilir mi? Ama ilk amacım öğrenmek. Bedavacılığı sevmem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efexy -- 3 Mayıs 2013; 10:04:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SUAVI

Canon CHDK ve Time Lapse script'i ile Ankara'nın bulutlarını çektim.
    İlk deneme için çok güzel oldu.

Youtube'da videomu izleyebilirsiniz.

www.youtube.com/watch?v=X13u6BqRLQE

quote:

Canon compact fotoğraf makinanıza CHDK yardımıyla soft hack yaparak, DSLR'de görmeye alıştığımız bir çok güzel özelliği kazandırabilirsiniz.

RAW formatında çekim, HDR için sıralı çekim, canlı histogram, pil gösterimi, çeşitli script kullanımları gibi kadar bir çok özelliği ekleyebilirsiniz.

Video'da kullanılan script time lapse scripti'dir.

Daha fazla bilgi için : http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

Yazılarıyla Canon A570IS'i hack'lememize yardımcı olan @edenizli100'e teşekkürler.

Suavi.

Bu ilk denememdi. Piller ne yazık ki güneşin batışını çekmeye yetmedi. :) Ekranı bir türlü kapatamadım. Fotoğraf makinası 2 katlı camın arkasında olduğundan görüntüler biraz flu. Fotoğraflar hafıza kartı sığsın diye 640x480 çekildi.

bu olay nedir nasıl yapılıyor bilmiyorum açıklayabilir misiniz biraz?

• quote:

Orijinalden alıntı: efexy

Birisi metin/rakam içeren, web sitesinde yer alan script'i nasıl dosya haline getirdiğimizi anlatabilir mi? Uzantısı ".lua" olacak dosyasnın ama nasıl? Link versem kendisi benim için yapabilir mi? Ama ilk amacım öğrenmek. Bedavacılığı sevmem.

o sitedeki scripti mouse ile tararıp copyalayın,sonra notepad'i açıp yapıştırın
    farklı kaydet'e basıp bir isim verin ,uzantısını .bas yazın ben böyle yapıyorum.
    ama windows gezgininden dosya uzantısını kontrol edin ***.txt.bas gibi birşey yazıyorsa
    sağ klikleyip yeniden adlandırdan dosya uzantısını ****.bas olarak değiştirin.
    Lua uzantısı için ben denemedim,ama uzantı adını ***.bas yerine ***.lua yaparak deneyin olur.
  • Evet burada da adam süper tasarlamış 0:50 dk dikkat script ismi sunset4

http://www.youtube.com/watch?v=6OG7wSzLC7E

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahsun494 -- 27 Haziran 2013; 10:38:16 >

• canon sx150 sahibiyim yamayı kurdum

diyafram değeri 3,4 den aşağı düşürülebiliyor mu ? evet ise ne yapmam gerek ?
  • El Guapo kullanıcısına yanıt
    Ben sx220 de düşüremedim. Nedeni sanırım makinenin zaten max diafram açıklığı ile gelmesi.
    Daha fazla kısabiliyoruz (manzara resimleri iyi için iyi bir şey) ama malesef daha fazla açamıyoruz. Daha fazla açabilsek arka planı flu olan resimleri daha rahat çekerdik
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rmutsuru

Ben sx220 de düşüremedim. Nedeni sanırım makinenin zaten max diafram açıklığı ile gelmesi.
    Daha fazla kısabiliyoruz (manzara resimleri iyi için iyi bir şey) ama malesef daha fazla açamıyoruz. Daha fazla açabilsek arka planı flu olan resimleri daha rahat çekerdik

evet bugün araştırdım biraz olmuyor ben de o amaç için sormuştum sağlık olsun.

16 ya kadar kısılabiliyor diyaframı uzun pozlamada sınır yok cihazı yakana kadar yapabiliriz : ) isoyu da 18 bine kadar çıkarıp denedim daha fazla da çıkarf ama net bir resim çekmem lazım onları denemek için..

timelapse olayını nasıl yapabilirim ??

• quote:

Orijinalden alıntı: Rmutsuru

Sx230 da çözünürlü 2 kat oluyor raw da normal mi bu birazcık ayarları ile oynamıştım ondan olabilir mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mahsun494 kullanıcısına yanıt
    Çözünürlüğü hakkında bilgim yok.
  • a590 ile yıldırım çekme olayını başaramadım.
    script leri yükledim.
    evdeki ışığı açıp kapatarak deniyorum.
    ancak ışığı açtığımda netleme yapıyor ve zaman kaybederek geç çekim yapıyor.
    eld eyıldırım çekimi için yarım basarak bekliyordum, böyle bir aayar bulamadım.
    yardımcı olursanız sevinirim...
  • Beyler fotoğrafa dikkatli bakarsanız bombeli fotoğraf neden böyle yapıyor acaba bir ayarı var ben mi yapamıyorum birde raw programı ve photoshopta raw programı ile oynadığımda arkada siyah siyah çizgiler oluşuyor neden acaba

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.