Şimdi Ara

Canon Kullanıcıları için Türkçe CHDK [20.07.2010] (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
234
Cevap
15
Favori
45.002
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • A 1100 IS kullanan arkadaşlardan CHDK yapan varmı?

http://chdk.setepontos.com/index.php/topic,4727.0.html

Bu linkte beta sürümü anlatılmış ama kurcala kurcala ne yapabildim nede anlayabildim.
    Genel olarak 3 farklı dosya göndermişler
    1- DISKBOOT.wbmp
    2-PRIMARY.BIN
    3-ps.fi2
    Acaba bunlarla farklı bir yöntem kullanılıpmı yapılıyor.
    Konu hakkında bilgili bir arkadaş yardımcı olabilirmi?
  • canon ixus 300 hs kullanıyorum chdk sitesine baktım newslerde bişeyler var Ama tam olarak anlamadım acaba makinemin chdk desteği varmı ??
  • Herkese selamlar Konuyu baştan sona okudum gerçekten çok yardımcı oldu emeği geçen herkese çok teiekkürler..

Canon A530 kullanıcısıyım..

Bir sorum olacak yıldırım fotoğrafı çekme için skript buldum ancak biraz geçikmeli davranıyor bununla ilgili araştırma yapan veya bu işi başaran biri var mı acaba ??? Milisaniye ayarlarını yapamadım tam olarak sanırım..

Yıldırım fotoğrafı çekmek için Motion Detection kullanıyorlarmış sanırım igilizcem olmadığı için pek anlayamadım olayları :)

İlgili site.... burdan skriptlere ulaşabilirsiniz...
    http://chdk.wikia.com/wiki/UBASIC/Scripts:_Multipurpose_Motion_Detection

http://chdk.wikia.com/wiki/UBASIC/Scripts/CanonA640:_Motion%2BLightning_Detect
    --------------------------------------------------
    Nasıl çalıştığıyla ilgili 2 Örnek foto ekliyeyim..

chdk ile yıldırım fotoğrafı programı böyle çalışıyor bu normal hali

Canon Kullanıcıları için Türkçe CHDK [20.07.2010]

buda harekete karşı duyarlı iken ..Algılama noktaları kırmızı renk oluyor ama işte gecikme var yıldırım çaktıktan sonra çekim yapıyor..

• Arkadaşlar Chdk ile yıldırım fotoğrafı çekme olayını sanırım çözdüm..

Bu adresteki Skripti aynen uygulayın Çekim hızı hiç fena değil..Ancak daha yıldırım ile denemedim..

Örnek
    Sadece makianın netleme falashını yakaladı.Bu flash çok kısa bir süreliğine arka arkaya patlıyo..Yıldırıma çok yakın bir hız..

Ayarlar

* Number Of Columns (Default=6)
    * Number Of Rows (Default=4)
    * Treshold (0-255) (Default=24) recommended values: 10=Lightning, 12=Sunshine, 24=Cloudy, 36=Dawn/Dusk
    * Comparison Interval (mSec) (Default=1)
    * Triggering Delay (.1 Sec) (Default=0) recommended values: 0=Ultrafast(Lightning), 16=Normal, 32=Slow
    * Pixel BlockSize (Default=8) number of pixels as one block (smaller size is more accurate but slower)
    * Detection Mode (Default=1) values: 0=U, 1=Y, 2=V, 3=R, 4=G, 5=B
    * Initial Delay (Sec) (Default=1)

***** * Treshold (0-255) (Default=24) recommended values: (10) = Lightning, getirin
    ***** * Initial Delay (Sec) (Default=1) getirin
    ***** *Pixel BlockSize (Default=8) getirin
    Diğerleride ayarlar aynı olması lazım..Yinede kontrol edin..

Kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atomic2 -- 29 Ekim 2010; 14:14:02 >

• canon ixus 100 is (sd780) de chdk'nın 1.00c versiyonunu yükledim.makina açılınca objektif motoru ileri sürmüyor.lcd de görüntüde yok.ama chdk menüsü çalışıyor.benzer problemle karşılaşan veya sorunun çözümünü bilen var mı?not:makinada sorun yok chdk sız gayet güzel çalışıyor.
    tahminim 1.00b versiyonu gerekli.ama bu versiyonun olduğu site kapanmış.yardım pliiz.1.00b versiyonu kimde varsa verebilir mi?
  • makinayı play modunda açıp sonra shutter düğmesine basmak gerekiyormuş
  • herkese merhaba :)

yaklasık 3 ay boyunca CHDK yi sorunsuz bir sekilde İXUS 860 İS fotograf makinamda kullandım. Ancak suan fotografmakinamı play modunda actıgımda Guncelleme kısmı cıkmıyor acaba boyle bir sorunla karsılasan varmı?(
    ("conqierors" aynı sorunla karsılasmıs ama CHDK otomatik olarak acılıyormus(onceden yaptıgı ayardan dolayı))
    Acaba canon fotograf maklinalarının belli bir guncelleme sayısımı var?
    fabrika ayarlarına geri dön deyipte denedim ancak basarılı olmadım...
    fikrinizi paylasırsanız sevinirim :)
  • @atomic2 ve diğer A530 A540 vb kullanan arakdaşlar; CHDK ile Time Lapse özelliği geliyormu yani ard arda belirli aralıklarla pil bitesiye kadar fotoğraf çekme?

• sorunu cozdum:)) bellegi FAT olarak yeniden bicimlendirdikten sonra CHDK nin orijinal dosyalarını atınca sorun kalmadı :)
  • Arkadaşlar merrhaba,

Bende powershot A570IS fotoğraf makinası var yaklaşık bir yıldır makinamda sorun var ve çözemiyorum.Şarjlı pil alıyorum.şarj etmeme rağmen (2700mA) 2-3 çekimden sonra bana pillerinizi değiştirin diyor ve otomatik olarak kapanıyor.Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlarımdan acilen yardım bekliyorum.Teşekkür ederim.
  • bazı fotograf makinasında sarjlı pil yada alkalin pil diye bir sekme vardır. Yanlıs ayarlandıgı icin sorun cıkartıyo olabilir. Kullandıgınız pile gore ayarlayıp birde oyle deneyin.
  • böyle bir yamanın sony cybershot'lar için olanı var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: atomic2

Arkadaşlar Chdk ile yıldırım fotoğrafı çekme olayını sanırım çözdüm..

Bu adresteki Skripti aynen uygulayın Çekim hızı hiç fena değil..Ancak daha yıldırım ile denemedim..

Örnek
    Sadece makianın netleme falashını yakaladı.Bu flash çok kısa bir süreliğine arka arkaya patlıyo..Yıldırıma çok yakın bir hız..

Ayarlar

* Number Of Columns (Default=6)
    * Number Of Rows (Default=4)
    * Treshold (0-255) (Default=24) recommended values: 10=Lightning, 12=Sunshine, 24=Cloudy, 36=Dawn/Dusk
    * Comparison Interval (mSec) (Default=1)
    * Triggering Delay (.1 Sec) (Default=0) recommended values: 0=Ultrafast(Lightning), 16=Normal, 32=Slow
    * Pixel BlockSize (Default=8) number of pixels as one block (smaller size is more accurate but slower)
    * Detection Mode (Default=1) values: 0=U, 1=Y, 2=V, 3=R, 4=G, 5=B
    * Initial Delay (Sec) (Default=1)

***** * Treshold (0-255) (Default=24) recommended values: (10) = Lightning, getirin
    ***** * Initial Delay (Sec) (Default=1) getirin
    ***** *Pixel BlockSize (Default=8) getirin
    Diğerleride ayarlar aynı olması lazım..Yinede kontrol edin..

Kolay gelsin

YA ARKADASLAR BUYK HARFLE YAZIDIGIM ICIN HEPINIZDEN OZUR DİLİYORUM. BENDE 590 İS VAR. CHDK YAPTIM EPEYDIRDE KULLANDIM ANCAK BU SCRIPT OZELLIGINI NASIL YUKULUYORUZ VE NERDEN HANGI SCRIPTLERI YUKLEMEM GEREKİR
    LUTFEN BU SCRİPT YUKLEMEYİ ADIM ADIM BİR ARKADASIMIZ ANLATABILIRMI ACABA? time lapse o bu su hangi scriptler ne ise yarıyor acaba..??
    esas soruma gelince BU SORUM PROFOSYONEL ARKADASLARA GELSIN:
    A590 IS İLE CHDK YAPILAN VE YARI PROFOSYONEL OLAN BIRISINE BİR ÜST MODEL OLARAK NEYİ ÖNERİRSİNİZ?
    2. SORUM: CANONUN HANGİ MODELLERİ HD VİDEO CEKİYOR. yani aradıgım video çözünürlüğü: minumum 720p... bunu sunun icin soruyorum ben amator olarak bu ise basladım sonrada foto kulubu falan okulda kuruldu hasbel kader canon aldım cokta mutluyum 590 isimle.. ancak video cekimi yaparken ve özelliklede fulhd ve hdready tvlerin cıkmasıyla artık sanırım 2 sene once a350ye aldıgım makine miadını doldurdu.
    o zaman bana Powershot-sx110 modelini tavsiye etmişti bi fotocu arkadaşım. ama şimdi netten baktıgımda Powershot-sx120 modelinin bile 350 tlye dustugunu gördüm ve şok geçirdim..
    3.sorum: yukardaki tum yazılar ışıgında bana hem foto hemde 720p cekecek hesaplı yarı profosyonel hangi marka ve modeli önerirsiniz??
    Powershot-sx130 diye bir seri cıktımı? alınırmı ? yada off kafam şişti arkadaşlar aklıma gelince diğer sorularıda yazarım(gülüp geçebilirsiniz bu yazıyada:) selamlarımla

• quote:

Orijinalden alıntı: birmezun

Powershot-sx130 diye bir seri cıktımı? alınırmı ? yada off kafam şişti arkadaşlar aklıma gelince diğer sorularıda yazarım(gülüp geçebilirsiniz bu yazıyada:) selamlarımla

Çıktı. Kesinlikle alınır.
    720p videonu da çekersin izlerken de yok artık dersin :D
  • sx 130 is için chdk nerden çekebilirim birde bunun makineye zararı varmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengooo

sx 130 is için chdk nerden çekebilirim birde bunun makineye zararı varmı

Sx130 başlığında bir arkadaş yollayacağım dedi ve bekliyoruz...Ben de merakla bekliyorum...
  • Canon 550D ye uygulayabilir miyim arkadaşlar?
  • Arkadaşlar konu baya eskimiş hortlatayım bari.

SX130 için biraz önce yaptım ve güzel bir şekilde çalışıyor ama bana script lazım onu nasıl bulacağım ingilizcem biraz kıt.

sx130 için uyumlu beta versiyon var onu da kendi sitesinden indirdim sx100 e tıklayınca sx130 da çıkıyor listede.
  • bende ixus 310 için indirdim kurdum oldu.. AV tv bracket hepsi geldi yakında hdr çekerim...

script isteyenler ne tür script istiyorsunuz..
  • Arkadaşım timelapse script varsa ve şu yıldırım çekmede kulanılan makine hareketi görünce fotoğraf çeken script olsa çok işime yarayacak.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.