Şimdi Ara

CANON EOS 60D SAHİPLERİ KULÜBÜ (82. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.624
Cevap
40
Favori
352.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cancanax

quote:

Orijinalden alıntı: Loading

Arkadaşlar bende 2 tane flaş var. Her ikisini de tetikliyebiliyorum ama tetikleme yapmam için makinanın tepe flaşını da açmam gerekiyo. diğer flaşlar çakarken o da çakıyor. Diğer flaşları tetiklerken dahili flaş kapatmamız mümkün mü?

Demişsin zaten tetiklemem için flaşı açmam gerekiyor diye..ihtiyacın olan tetikleyici ve 2 adet alıcı...

http://www.amazon.com/Yongnuo-Wireless-Trigger-Receiver-Shutter/dp/B0042TYNJ4

Bende bundan var. Benim istediğim hiç tetikleyici kullanmadan iki flaşı tetiklemem ve makinanın dahili flaşının çakmaması bunu nasıl yapacağım çözemedim bi türlü. gerçi makina yok şu an. arkadaşa verdim. yarın getirince bi kaç deneme yapıcam

• Ben de 2012'ye kendimi şımartarak girdim ve bugün Canon 430EX II Flash aldım, flash'ı ebat, malzeme kalitesi, sessiz çalışması, çabuk dolması vs. olarak çok beğendim yalnız resmi ithalatçı ürünü olmasına rağmen Türkçe kullanma kılavuzu çıkmadı içinden. Kullanımına alışmak için baya çalışmam lazım, tam karanlıkta denedim makinenin flash sayesinde netleme yapması ve gündüz gibi fotoğraf çekmesi çok güzel.

Edit: Bu arada forumun yeni yılını kutlarım, sağlıklı ve mutlu nice yıllara...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furai -- 1 Ocak 2012; 2:28:52 >
  • quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar bende 2 tane flaş var. Her ikisini de tetikliyebiliyorum ama tetikleme yapmam için makinanın tepe flaşını da açmam gerekiyo. diğer flaşlar çakarken o da çakıyor. Diğer flaşları tetiklerken dahili flaş kapatmamız mümkün mü?

Demişsin zaten tetiklemem için flaşı açmam gerekiyor diye..ihtiyacın olan tetikleyici ve 2 adet alıcı...

http://www.amazon.com/Yongnuo-Wireless-Trigger-Receiver-Shutter/dp/B0042TYNJ4

Bende bundan var. Benim istediğim hiç tetikleyici kullanmadan iki flaşı tetiklemem ve makinanın dahili flaşının çakmaması bunu nasıl yapacağım çözemedim bi türlü. gerçi makina yok şu an. arkadaşa verdim. yarın getirince bi kaç deneme yapıcam

Ben bugün Canon 430EX II flash aldım, akşam kurcaladım biraz fakat sadece harici flash'ı çaktıramadım. Aldığım yerdeki satıcıda uyarmıştı gerçi makineye takılı değilken dahili flash'ı da çaktırmalısın diye, sadece slave olarak ayarlanabiliyor, çakması için master flash'a ihtiyaç duyuyor demişti. 580EX galiba bu şekilde kullanılabiliyormuş fakat iki katı fiyatı vardı ben de 430EX II aldım.

Bana biraz garip geldi açıkçası makine de dahili kablosuz tetikleyici olduğuna göre çaktırması lazım eğer sadece harici flash'ı çaktırmanın bir metodu varsa öğrenirsen paylaşmanı rica ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furai -- 1 Ocak 2012; 3:53:51 >

• kablosuz çakma var makinada. flashı slave moduna al. makinadan da dahili flash ayarlarından kablosuz işlevini etkin hale getirmen gerekiyor. şimdi tam aklımda değil. daha sonra makinanın dahili flashıni açık konuma getir. flash kalkık olsun yani. bu şekilde harici flashta çakıyor. ama ışte benim istediğim dahili flashı çaktırmadan harici flashı çaktırmak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 60D sahibi arkadaşlar...makinayı torunlar için saklıyorsunuz galiba...tamam bende seviyorum bu aleti ama uyumasın çalıştırın biraz...
  • quote:

kablosuz çakma var makinada. flashı slave moduna al. makinadan da dahili flash ayarlarından kablosuz işlevini etkin hale getirmen gerekiyor. şimdi tam aklımda değil. daha sonra makinanın dahili flashıni açık konuma getir. flash kalkık olsun yani. bu şekilde harici flashta çakıyor. ama ışte benim istediğim dahili flashı çaktırmadan harici flashı çaktırmak

Bildiğim kadarıyla başka türlü yapamıyoruz...yani ya dahili çakacak....ya da tetikleyici kullanılacak...dediğiniz gibi olması için 60d içinde tetikleyici mekanizma olmalıydı ki yok..
  • havalar soğuk. doğru düzgün güneş yok. iş güç gezemiyoruz . elimizden geldiği kadar işte
  • quote:

quote:

kablosuz çakma var makinada. flashı slave moduna al. makinadan da dahili flash ayarlarından kablosuz işlevini etkin hale getirmen gerekiyor. şimdi tam aklımda değil. daha sonra makinanın dahili flashıni açık konuma getir. flash kalkık olsun yani. bu şekilde harici flashta çakıyor. ama ışte benim istediğim dahili flashı çaktırmadan harici flashı çaktırmak

Bildiğim kadarıyla başka türlü yapamıyoruz...yani ya dahili çakacak....ya da tetikleyici kullanılacak...dediğiniz gibi olması için 60d içinde tetikleyici mekanizma olmalıydı ki yok..

ben o zaman bir tane daha tetikleyici alacam. ya bir tane daha RF 602 alcam. ya da üçlü RF 603 alcam. uyuz olmaya başladım ben bu duruma.

• quote:

Bu şekilde flash'ı çaktırabiliyorum zaten, makinenin dahili flash'ı ile beraber. Ben makinenin dahili Flash'ı kapalıyken çaktıramadığı yazmıştım

Bu arada Türkçe kullanma kılavuzunu buldum, kılavuzdan biraz çalışmam lazım eğer ihtiyacı olan varsa linki,

http://blog.fotografium.com/sws/430ex2.pdf

• Yurt dışından getirteceğim 60d nin menüsü türkçe ye çevriliyormu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Toto2417

Yurt dışından getirteceğim 60d nin menüsü türkçe ye çevriliyormu ?

Ben Dubai den aldım Türkçe menü vardı üzerinde..
  • Herkese selamlar

Öncelikle böyle bi konu açan kişiye konu üzerine yorum yapan kişilere teşekkürlerimi iletmek isterim.. 1 haftadır okuyorum anca bitirebildim ve öğrendiğimde birçok konu oldu..

1 yıl öncesinde Canon 600D + 18-55 IS lens ile fotoğrafçılığa başladım. Normal cekimler dışında bişey yapmıyodum ve genelde otomatik modları kullanıyodum manuel ayarlara çevirmedim dahi diyebilirim.. Buna rağmen güzel fotoğraflar cektiğime inanıyorum.. (biraz küstahça oldu) Geçtiğimiz aralık ayında arkadaşım zorla elimdeki makinayı benden aldı sıfır fiyatına istemeye istemeye sattım bende.. Derken profosyonel bi arkadaşımın kesin ve net bi şekilde bana 60D almam konusunda EMİR gelince 60D almak zorunda kaldım.. İyikide almışım ben böyle bi muhteşemlik böyle bi rahatlık böyle bi kolaylık görmedim..

Tabi ilk tepkilerim böyle olunca biraz daha hevesim arttı internetten videolar izlemeye başladım.. yazılar okumaya başladım.. ünlü fotoğrafçılarımızın yazılarını söyleşilerini dikkat etmeye başladım.. çekim tekniklerini değişik kişilerin anlatımı ve yazılarını okuyarak izleyerek büyük bi yol katettiğimi ve hemen hemen çoğu çekim tekniklerini Diyafram enstantene iso gibi ayarları öğrendiğimi belirtmek istiyorum..

Hal böyle olunca insan daha da çok kalite istiyo doymuyo falan ve akıllara sorular geliyo.. (İnternet üzerinde hiçbir foruma yazmadım sadece size yazıyorum biraz çok yazabilirim öncelikle kusura bakmamanız) Hal böyle olunca bana göre okuduğum baktığım hemen hemen heryerden daha samimi bi ortamın burada oluştuğuna inanıyorum.

makina ile verilen 18-135 kit lensin bana yeteceğine inanıyodum. Aldığıma bin pişmanım hiçbişekilde istediğim kareleri elde edemiyorum. Portre cekmek için 50 mm 1.8 II lens aldım ama şuan tüm çekimlerimi bununla yapıyorum. güzel sonuçlar elde edebiliyorum fakat 50 mm uzun geliyo.. Bu sebepten ötürü 18-135 i satıp günlük kullanım lensi aramaktayım bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Lens ile ilgili forumlar var diyebilirsiniz haklısınızda fakat size sormamdaki amaç 60D ile nasıl performans verdiği uyum içerisinde olduğu ve lens gerçekten güzelmi busebeplerden ötürü size yazmak istedim. tüm cevaplarınız ve düşünceleriniz benm için çok değerlidir. şimdiden çok teşekkür ederim.

Sigma 17-70mm f2.8-4 DC macro OS HSM
    Tamron 17-50 f2.8 VC
    Canon 17-55 f 2.8 IS USM
    canon 24-105mm f/4L IS USM

Arkadaşlar bu 4 lens arasında kaldım. Yaptığım çekimler genelde portre ve sokak fotoğrafçılığı. Yapmak istediklerim ve yapamadıklarım manzara cekimleri makro sokak fotoğrafçılığı (genel kullanım) ve gece fotoğrafçılığı loş ışık ortamında netlemesi cekim kalitesinin çok iyi olmasını kesinlikle poz kaçırmamasını istiyorum (cafe vb yerlerdeki loş ışık ortamında AV modunda flaşsız cekimlerde)

En çok aradığım keskinlik. 18-135 le genel cekimler yapabiliyorum fakat keskinliği renkleri bence bi facia bu yüzden bu lensimi satıp onun yerine lens bakıyorum.

Canon 17-55 f 2.8 IS USM aslında hayalini kurduğum ve hiçkimseden olumsuz yorum duymadığım kesinlikle almak istediğim bi lens.

canon 24-105mm f/4L IS USM bu forumda dansedermisiniz in kullandığı ve övdüğü için aklıma gelen bi lens. fakat FF makina olmadığı için 1.6 crop sebepli manzara cekimlerini yapamıcağımı düşündüğüm bi lens ve F/4 diyaframa sahip olması gece loş ışıklarda istediğim performansı alamıcağımı düşündüğüm bi lens

Tamron 17-50 f2.8 VC herkesin övdüğü ve almayı düşündüğüm lens ama malzeme kalitesi ve sesli calışan vc si sanırım bu forumdan anladığım kadarıyla sorun olmakta.

Sigma 17-70mm f2.8-4 DC macro OS HSM bu forumu okumadan önce almaya gittiğim bi lens ama bu forumu okumaya başlayınca fikirlerımın değişebileceğini (ki öyle oldu) daha iyi secimler yapabileceğimi anladığım zaman ertelediğim bi lens. Ama hala almaya çok yakınım yazmamdaki sebep bu forumda isminin çok çok az gecmiş olması ve üzerinde hiç konuşulmaması.. 17-70 mm aralığı hoşuma gitti.. macro özelliği en azından hiç yoktan iyi olduğunu düşünüyorum kendimi geliştirdikten sonra ileride 100mm macro alabilirim ama suan değil. diyaframın sabit olmayışı beni korkutmakta. ve ödül almış olması beni bu lense yönlendirmekte.. SAnırım istediğim lens bu siz kullanıcılarada sormak istiyorum secimim Sigmamı olsun veya 4 lens arasından sizce hangisini almalıyım. 60D+sigma 17-70 kullanan kişilerden yorumlarını göndermeleri özel ricamdır. çok teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: furai

quote:

Bu şekilde flash'ı çaktırabiliyorum zaten, makinenin dahili flash'ı ile beraber. Ben makinenin dahili Flash'ı kapalıyken çaktıramadığı yazmıştım

Bu arada Türkçe kullanma kılavuzunu buldum, kılavuzdan biraz çalışmam lazım eğer ihtiyacı olan varsa linki,

Hepimizin bildiği gibi, harici flaşları 60d üzerinden yönetebilmek mümkün.

Bu kullanım sırasında dahili flaşı da isterseniz patlatabilirsiniz ve flaşın gücü ölçüsünde aydınlık sağlanır.

İsterseniz dahili flaşı kullanmayabilirsiniz, yani çevrede aydınlık sağlamaz, ancak diğer flaşları tetiklemesi için çok kısa süre bir parlama olmak zorundadır. Dahili flaşın parlamasıyla harici flaşların çakması arasında çok kısa süre farkı var.

Sonuç olarak;

Harici flaşlar tetiklenirken dahili flaşın gereken ayarını yapın ama dahili flaşın çok az da olsa patlamalarına kafayı takmayın o fotoğrafta çıkmaz, patlamalar arasında çok kısa da olsa, süre farkı var.

Ben birçok kez kullandım bu şeklide.

Hem 430 ex ii hem de 580 ex ii vardı her biriyle ve hep beraber kullandım sorunsuz çalıştı. Ayrıca bağımsız tetikleyici ile de kullandım onda da sorun çıkmadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: dansedermisiniz

quote:

quote:

Hepimizin bildiği gibi, harici flaşları 60d üzerinden yönetebilmek mümkün.

Bu kullanım sırasında dahili flaşı da isterseniz patlatabilirsiniz ve flaşın gücü ölçüsünde aydınlık sağlanır.

İsterseniz dahili flaşı kullanmayabilirsiniz, yani çevrede aydınlık sağlamaz, ancak diğer flaşları tetiklemesi için çok kısa süre bir parlama olmak zorundadır. Dahili flaşın parlamasıyla harici flaşların çakması arasında çok kısa süre farkı var.

Sonuç olarak;

Harici flaşlar tetiklenirken dahili flaşın gereken ayarını yapın ama dahili flaşın çok az da olsa patlamalarına kafayı takmayın o fotoğrafta çıkmaz, patlamalar arasında çok kısa da olsa, süre farkı var.

Ben birçok kez kullandım bu şeklide.

Hem 430 ex ii hem de 580 ex ii vardı her biriyle ve hep beraber kullandım sorunsuz çalıştı. Ayrıca bağımsız tetikleyici ile de kullandım onda da sorun çıkmadı.

Bilgilendirme için teşekkür ederim, o zaman dahili flaşın patlamasını dert etmemek lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: hasansarac35

Tamron 17-50 f2.8 VC
    Canon 17-55 f 2.8 IS USM

Arkadaşlar bu 4 lens arasında kaldım. Yaptığım çekimler genelde portre ve sokak fotoğrafçılığı. Yapmak istediklerim ve yapamadıklarım manzara cekimleri makro sokak fotoğrafçılığı (genel kullanım) ve gece fotoğrafçılığı loş ışık ortamında netlemesi cekim kalitesinin çok iyi olmasını kesinlikle poz kaçırmamasını istiyorum (cafe vb yerlerdeki loş ışık ortamında AV modunda flaşsız cekimlerde)

Öncelikle makineniz hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Ben de uzun süre sizin gibi genel kullanım amaçlı lens araştırması yapmıştım. Canon 17-55mm, 24-105mm ve 15-85mm arasında gidip geldim ve sonunda çok uygun fiyata bulduğum için 15-85mm aldım. 15-85mm çok keskin bir lens, kapsadığı alan çok kullanışlı 1.6X çarpan düşünülürse 24-136mm'ye denk geliyor, çok hızlı ve doğru netleme yapıyor, 4 stop IS'ye sahip, bence 60D için en kullanışlı genel kullanım lensi.

24-105mm güzel bir lens fakat geniş açıda yetersiz gelebilir,
    17-55mm çok iyi bir lens fakat fiyatına göre yapı kalitesi biraz düşük,
    15-85mm kapsadığı alan ve optik kalite olarak çok iyi fakat değişken diyaframa sahip.

Her Lensin kendine göre artıları ve eksileri var kendi ihtiyacına göre bir seçim yapmalısın. Bu arada her şeyi (genel kullanım, macro, manzara, portre vs.) tek lensle hakkını vererek çekmek mümkün değil. Genel kullanım amacıyla eğer bütçeniz müsaitse hem f 2.8 sabit diyaframa sahip olması hem de 3 stop IS'ye sahip olması sebebiyle sizin kullanım ihtiyacınıza göre EF-S 17-55mm f 2.8 Lensi daha düşük maliyetli alternatif olarak ta EF-S 15-85mm Lensi tavsiye ederim.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hasansarac35

Tamron 17-50 f2.8 VC
    Canon 17-55 f 2.8 IS USM

Öncelikle makineniz hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Ben de uzun süre sizin gibi genel kullanım amaçlı lens araştırması yapmıştım. Canon 17-55mm, 24-105mm ve 15-85mm arasında gidip geldim ve sonunda çok uygun fiyata bulduğum için 15-85mm aldım. 15-85mm çok keskin bir lens, kapsadığı alan çok kullanışlı 1.6X çarpan düşünülürse 24-136mm'ye denk geliyor, çok hızlı ve doğru netleme yapıyor, 4 stop IS'ye sahip, bence 60D için en kullanışlı genel kullanım lensi.

24-105mm güzel bir lens fakat geniş açıda yetersiz gelebilir,
    17-55mm çok iyi bir lens fakat fiyatına göre yapı kalitesi biraz düşük,
    15-85mm kapsadığı alan ve optik kalite olarak çok iyi fakat değişken diyaframa sahip.

Her Lensin kendine göre artıları ve eksileri var kendi ihtiyacına göre bir seçim yapmalısın. Bu arada her şeyi (genel kullanım, macro, manzara, portre vs.) tek lensle hakkını vererek çekmek mümkün değil. Genel kullanım amacıyla eğer bütçeniz müsaitse hem f 2.8 sabit diyaframa sahip olması hem de 3 stop IS'ye sahip olması sebebiyle sizin kullanım ihtiyacınıza göre EF-S 17-55mm f 2.8 Lensi daha düşük maliyetli alternatif olarak ta EF-S 15-85mm Lensi tavsiye ederim.

canon 15-85mm f/3.5-5.6 diyafram değerleri beni dehşete düşürmekte. :( aslında tam aradığım odak aralığı mevcut.. önceki sayfalarda resimlerinizi gördüm ve çok beğendim ama fiyat olarakta nerdeyse 24-105 le arasında fiyat farkı kalmamış gibi cuzi bi fark yok arasında... CAnon 24-105 f/4 aslında tam günlük kullanım lensi keskinliği müthiş bi lens ve manzara hariç tüm çekimleri çok rahat bi şekilde yapabileceğimi anladığım bi lens bundan kesin eminim sigma çok kafama takıldı 17-70 odak uzaklığı f/2.8-4 diyafram değeri os hsm gibi titreşim engelleme sistemi gibi ama kaliteden emin değilim keskinlik ve loş ışıkta çekim benm için çok önemli 24-105 e ve 17-70 e çok yatkınım %60 24-105 %30 17-70 %10 tamron 17-50 sanırım gidip hepsini elime alıp teker teker takıp o anda kafamda netleşicek. merak ettiğim dier konu 17-70 in 60D ile uyumu arasında sıkıntı varmı ?

• 60d ile video formatını değiştirsemde 12 dakikadan daha uzun çekim yapamıyorum ne yapmalıyım acaba
  • 12 dk siniri var...ne yapsan cikmaz...cikmasin zaten sensor yanar zarar gorur mafolur...
  • merhaba arkadaşlar 6 7 aydır canon 60D sahibiyim yeni üye oldum bu siteye bir sorum olucak kısa film çekimleriyle uğraşmaktayım yönetmen koltuğunda oturunca monitorlerden goruntuye bakmak gerekiyor 60D yi av den monitore bagladıgımızda makinein lcd sindeki goruntu gidiyor kameramanlar kullanamıyor makineyi bunun bi çözümü varmıdır ? ya monitörsüz makine makine gezip kadrajları kontrol etcez yada lcd kullanılmayacak :)
  • @maygok00
    12 dk. sınırı hafıza kartlarının dosyalama sistemiyle ilgili, fat32 4gb'a kadar tek dosyayı destekler, görüntü kalitesini düşürürseniz 30dk. (4gb'ı geçmeyecek şekilde) görüntü kaydı yapabilirsiniz.

@hasansarac35
    lens konusunda çevrenizde tamron 17-50 kullanan varsa alın deneyin bir gün, yeterli olacağı kanısındayım, vc'siz tavsiye ediliyordu ben araştırırken, daha keskin olduğu söyleniyordu.
  • 
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.