Şimdi Ara

CANON EOS 60D SAHİPLERİ KULÜBÜ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.625
Cevap
40
Favori
352.521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bildiğiniz gibi EOS 60D Sahipleri Kulübü forumunu ben kurdum ancak fotoğraf makinamı satmam ve yeterince aktif olamam nedeniyle forumu 07.05.2013 tarihinden itibaren "ozphoto" isimli arkadaşımıza devrettim.

Kendisinin size yazdığı ilk mesajhttp://forum.donanimhaber.com/m_44186254/mpage_61/tm.htm adresinde yani 61. sayfanın altlarında bulunmaktadır.

Ben de yeni cihaz alınca ve vakit buldukça aranızda olmaya çalışacağım.

Uzun süredir takip ettiğim, CANON EOS 60D modelini satın aldım.
    Bu forumda bu cihaza sahip olacak kişilerle deneyimlerimizin paylaşılmasını isterim.

Katılımcılardan özellikle ricam; forumun ilk sayfasının dikkatle okunması, zaten sorulmuş ve cevaplanmış soru ve sorunların tekrar yazılmamasıdır.

Ben yazılan genel sorunları ve çözümlerini, Sıkça Sorulan Sorular başlığı altında bu mesajda toplayacağım.
    Ayrıca Canon EOS 60D kullanıcılarının bir listesini de aşağıda bulabilirsiniz.

İlgi ve desteğinize teşekkür ederim.

CİHAZIN BENİM İÇİN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ

1-LCD Ekranın 1 MP olması
    2-Ekranın hareketli olması (Dar alanlarda, yüksekten ya da çok alçaktan çekim yaparken büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca ters çevirip kapak gibi kapattığınızda LCD ekran görünmüyor, darbe alarak zarar görmesi engelleniyor.
    3-Üzerinde küçük LCD ekran olması
    4-Flaş senkron hızının 1/250 olması (Bu seviyedeki cihazlarda genelde 1/200 oluyor)
    5-Perde hızının 1/30-8000 olması (Bu seviyedeki cihazlarda genelde 1/4000 oluyor)
    6-Fotoğraf çekim hızının saniyede 5.3'e kadar çıkması.
    7-Dolu batarya ile 1000 fotoğrafa kadar çekim yapabilme.
    8-Ebat ve ağırlık olarak ele tam oturması, oyuncak gibi kalmaması.
    9-Harici flaşları uzaktan tetikleyebilmesi.

CANON EOS 60D KULLANICILARI
    1-dansedermisiniz
    2-^^CoNCoN^^
    3-TALTAL
    4-fukarakoala
    5-semdeg
    6-babaluga
    7-ahirzora
    8-emrenass
    9-acar60d
    10-forro
    11-zaferaxu
    12-hair
    13-xcamplus
    14-Pascal.Nouma
    15-mesahin
    16-alicanin
    17-boylum
    18-borntobedeep
    19-Magnat_HiFi
    20-buggi
    21-alpyn
    22-sharecar
    23-DHF34
    24-murad83
    25-myth1453
    26-eozen81
    27-Cem
    28-maremm
    29-karsahini
    30-y@s@ar
    31-deepwaters
    32-ozyy54
    33-mancity
    34-Opt
    35-Ergin3
    36-onealone
    37-undying1979
    38-onurhard
    39-Thin Lizzy
    40-diren-isci
    41-Tamtamamca
    42-2601cüneyt
    43-Aedan
    44-M0rbid Desire
    45-wntln
    46-yqz
    47-sokullu
    48-esboya
    49-MOrbid Desire
    50-ferudunata
    51-ersoykaya
    52-Megavolt
    53-melikşah55
    54-albu
    55-furai
    56-karakusi
    57-Birisi_41
    58-kadtas
    59-atesss23
    60-serdar191
    61-tortugali
    62-zeybekus
    63-gartengold
    64-adnan-a
    65-Brabus
    66-wildermess
    67-uAltintas
    68-cllskrk
    69-ilzinamuh
    70-ucevahir
    71-WoraZ
    72-ursuspallas
    73-htansel
    74-iinans
    75-sahbazpower42
    76-bfedakar
    77-Photography
    78-theyapici
    79-enjack
    80-Se®can
    81-ahmetkalayci
    82-orbitmach
    83-yilmali67
    84-hsyn1017
    85-serdardrama
    86-oral.lp
    87-Ülker98
    88-WebMert
    89-rserhatugural
    90-*KFY*
    91-berkmavi
    92-walkingdeath31
    93-MAHKEME-İ ŞER'İYYE
    94-ExECaLiBuR
    95-apache0990
    96-konstantine35
    97-xxman
    98-Yıldırmaz
    99-igtx
    100-CeCeKa
    101- çaylak06
    102- renac86
    103-Karun06
    107-therockula86
    108-VOYAGERAS
    109-BOYDAK
    110-yasoni
    111-monatim
    112-emremenekse83
    113-koray6852
    114-Tlepsh
    115-diya_
    116-elGuru
    117-emin cicek
    118-marasliozkan
    119-plusmysterious
    120-menokta
    121-drmodiolus
    122-selimthedream
    123-Hulk48
    124-a_brokenframe
    125-fosfos
    126-peacess
    127-metal can
    128-meaculpame
    129-cadiguzel
    130-kılıc452
    131-turkishcanadian
    132-hakanlevent
    133-twilight_flame
    134-ummutd93
    135-dandini55
    136-stevemcqueen
    137-ibul_34
    138-Mkardes1903
    139-asena060
    140-dburakk
    141-Red-
    142-apollo53
    143-mehmet050
    144-hanedantr
    145-hakanoz95
    146-hemenemen

Canon EOS 60D hakkında dpreview.com web sitesince yapılan detaylı incelemeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos60d/

SIKÇA SORULAN SORULAR (Sorular oluştukça burada yer alacak)

Soru 1
    Cihazın Amerika'daki satış fiyatı ne kadardır?
    Cevap 1
    Cihazın gövdesi Amerika'da 1.000 $'a satılmaktadır. (Mart 2011 itibarıyla)

Soru 2
    Kutu içeriğinde neler var?
    Cevap 2
    EOS 60D gövde, boyun askısı (EW-EOS 60D),
    USB kablosu (IFC-130U), Stereo AV kablosu (AVC-DC400ST)
    Pil (LP-E6), Şarz Cihazı (LC-E6) ve elektrik kablosu,
    EOS Digital Solution Diski ve İngilizce Kullanma kılavuzu,
    "Great Photography is Easy" ve "Do More with Macro" kitapçıkları

Soru 3
    Cihazla ilgili güncelleme var mı?
    Cevap 3
    Cihazla ilgili bilgisayar programlarının güncellemeleri (cihazın kendi güncellemesi değil) ingilizce dilinde aşağıdaki linkte yer almaktadır.

http://software.canon-europe.com/products/0010911.asp

Soru 4
    Dahili mikrofon mono mu?
    Cevap 4
    Dahili mikrofon "mono"dur. Cihaz üzerinde harici stereo 3.5 mm mikrofon çıkışı vardır.

Soru 5
    Bir fotoğraf makinası alırken dikkat etmem gerekenler nelerdir?
    Cevap 5
    Bu başlıkta DSLR cihazlar için arıza diyebildiğimiz "Ölü Piksel (Dead), Sıcak Piksel (Hot) ve Takılmış Piksel (Stuck)" konusunu yazacağım. Maalesef ingilizceden çeviri yaparak anlatacağım.
    Kaynak Nikon Singapur

SICAK (HOT) PİKSEL;
    Sıcak piksel, uzun perde hızlarında (2 sn, 15 sn, vs vs) çekilen resimlerde; beyaz, kırmızı veya yeşil renk üreten pikseldir. Perde süresi uzadıkça sıcak piksel daha da görünür olur. Sıcak piksel ayrıca uzun süreli kullanım ya da üst üste çekimlerde de görünebilir. Uzun süreli perde hızlarında sıcak pikselden kaçmak zordur. Cihazlardaki "kumlanma giderici (başka isimlerle de anılıyor) (noise reduction)" kullanılarak sıcak piksel etkisi azaltılabilir. Cihaz soğuduğunda tekrar yapılacak 1/1.000 gibi bir hızlı çekimde o hot piksel çıkmayacaktır. Yavaş çekimlerde hot pikselin yeri değişecektir. Yani hep aynı yerde olmayacaktır.

TAKILMIŞ (STUCK) PİKSEL;

Takılmış piksel, uzun olsun kısa olsun her perde süresinde en yüksek güçle okuma yapan pikseldir. Resimde de parlak kırmızı, parlak mavi ya da parlak yeşil halinde çıkan pikseldir. Takılmış piksel sizin resim çekme ayarlarınıza göre değişmez. Perde hızı, iso, diyafram vs. ne olursa olsun, o hep aynı yerde, aynı parlaklıktadır (rengi değişebilir). Loş ışık şartlarında resim üzerinde daha da belirginleşecektir.

ÖLÜ (DEAD) PİKSEL;
    Ölü piksel, hangi çekim ayarında (enstantane hızı, iso, diyafram vs.) olursa olsun hiç okuma yapmayan pikseldir. Bu da resimde siyah nokta olarak görünür. Parlak ışık koşullarında daha belirginleşir.

Ölü piksel, serviste yapılan bir işlemle işler hale getirilebilmektedir. Doğrudan o piksel hayata döndürülmemesine rağmen, sensör kenarlarında bulunan ve kullanılmayan piksellerden birisinin, sanki ölü pikselin yerindeymiş gibi davranması sağlanarak hata düzeltilmektedir.

Erkayalardan aldığım bilgide sensör testinin:

ISO:800
    Enstantane hızı:1 saniyeye ayarlanarak yapıldığını öğrendim. (kişisel olarak süreyi az buluyorum)
    Yapılan çekimde lens kapağı, vizör ve kumlanma gidericinin (noise reduction) de kapatılmış olması gerekiyor.

Tek bir resme bakarak karar vermesi güç olabiliyor. Farklı enstantane süreleri ve iso'da hep aynı yerde hata oluyorsa cihaz arızalı diyebiliriz.

Tabii bunu dert etmeyenler de var. "18 milyon pikselde 3-5 tane de bozuk olsun "diye bakanlar var. Özellikle satıcılar.

Sağlam sensörlü cihazlar, anlayışlı satıcı ve servislerle karşılaşmanızı dilerim.

CANON EOS 60D SÜRÜCÜSÜ v.1.1.1 İSMİYLE GÜNCELLENDİ (19 Haziran 2012)
    Aşağıdaki linkten indirip cihazınızı güncelleyebilirsiniz.

Güncelleme yapmadan önce kartın formatlanmış, pilin tam dolu olduğundan emin olun. Cihazın pili biter ya da bilgisayarın elektriği kesilirse, cihaz zarar görebilir.
    http://usa.canon.com/cusa/consumer/products/cameras/slr_cameras/eos_60d#DriversAndSoftware

< Bu konunun sahibi hakanozart iken ozphoto tarafına aktarılmıştır -- Şub 17 2014 12:01PM >

• Grup hayırlı olsun. Bende 60D sahibiyim..
  • Arkadaşlar 10 gün içinde Amerika'dan bir fotoğraf makinası alıcam. Maksimum 2.000TL'ye kadar çıkabilirim. Kit lensli Canon EOS 60D almayı düşünüyorum. Ama hala kararsızım. 1000-2000TL aralığında önerebileceğiniz bir makina var mı? Nikon, Canon ya da Pentax almayı düşünüyorum. Canon ağır basıyor çünkü biraz Canon fanatikliği var:) ama Nikon'da olabilir, son çare Pentax olabilir. Çok kararsızım 60D almalımıyım yoksa başka bir öneriniz var mı? Cevaplarsanız sevinirim. Özellikle 60D kullanıcıları.

Edit: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tendürek -- 2 Kasım 2010; 11:31:46 >
  • Ben olsam 7D alırım 1400 dolar civarı ama sadece gövde. 2. el bir kit lens alırsın bir de tamamdır.
  • Arkadaşlar,
    Bu forum Canon 60D kullanıcıları ve onu almak isteyenlerin bu cihazla ilgili görüş alışverişi yapmaları, cihazın sorun ve özelliklerini paylaşmaları ve çözmeleri için kuruldu.

Marka ve model tartışmak için kurulmadı. Hangi cihazı alacağınıza karar vermediyseniz, dh içinde genel olarak marka ve model tavsiyelerinde bulunulan, sadece bu iş için yapılmış forumlar var. Lütfen önce oralardan fikir edinin.

sayın @@tendürek@@
    cihazı usa'dan alacaksanız verdiğiniz fiyat aralığında kalıyor zaten. ben bir canon tüketicisi olarak cihazı kullanıyor ve tavsiye ediyorum. Lütfen önce bu cihazı almaya karar verin. Burada nikon, pentax ya da canon karşılaştırması yapılması için insanlara soru sormayalım. Çünkü forumun amacı o değil.

sayın @@Dae-su Oh@@
    İlginize teşekkür ederim. Ancak yukarıda da dediğim gibi, forumun konusu "arkadaşın, siz olsaydınız hangi cihazı alacağı" değil. Canon 60d nin özellikleri, sorunları ve çözümleri. siz 7d sahibi iseniz güle güle kullanın. Canon 60D ile ilgili bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmanızı dilerim.

Arkadaşlar,
    lütfen soru ve cevaplarımızı bu çerçevede değerlendirelim.

• Başka başlıkta sormuştum da cevap gelmemişti. 60D'de video çekimde ek mikrofon takmadan ses kayıt mono mu stereo mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: taysah

Başka başlıkta sormuştum da cevap gelmemişti. 60D'de video çekimde ek mikrofon takmadan ses kayıt mono mu stereo mu?

Aşağıdaki ingilizce makalede de görüldüğü gibi; cihaz üzerindeki dahili mikrofon "mono"dur ve harici 3.5 mm lik stereo mikrofon girişi de mevcuttur.

Başka sorularınız olursa cevaplamaya gayret ederim.

Audio Control:
    It’s here that the EOS 60D breaks new ground, in terms of features built-in to the camera. It offers the following features for sound recording during video shooting:

Built-in microphone (mono sound), with standard 3.5mm stereo jack for external microphones
    Choice of automatic or manual recording level control for sound (in manual, the user can select from a 64-step range to maintain consistent recording levels, depending on ambient conditions). Sound recording can also be disabled completely, if the user desires.
    Built-in Wind Filter (selectable in “sound recording” menu, when in video mode); can easily be switched on or off (out-of-the-box default setting is off)

• Öncelikle hayırlı olsun.İşallah yarın yada cuma günü bende 60D sahibi olacam.Öncelikle sizin hangi lensleri kullandıgınızı soracam.18-55 IS önce makineye alışınca yenilerim lenslerimi işallah.Video çekimleri yaptınızmı odaklama ve kalitesinden memnunmusunuz. Hayyamdan 1350-1400 dolar fiyat aldım pazarlıkla 1300 belki aşağısına çekebilirim.Nakit dolar olarak alıcamda.Üst ekran kullanımı nasıl ergonomikmi ? Üst ekran kullanılırken büyük ekranı kapatma şansımız varmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fukarakoala -- 3 Kasım 2010; 14:46:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fukarakoala

Öncelikle hayırlı olsun.İşallah yarın yada cuma günü bende 60D sahibi olacam.Öncelikle sizin hangi lensleri kullandıgınızı soracam.18-55 IS önce makineye alışınca yenilerim lenslerimi işallah.Video çekimleri yaptınızmı odaklama ve kalitesinden memnunmusunuz. Hayyamdan 1350-1400 dolar fiyat aldım pazarlıkla 1300 belki aşağısına çekebilirim.Nakit dolar olarak alıcamda.Üst ekran kullanımı nasıl ergonomikmi ? Üst ekran kullanılırken büyük ekranı kapatma şansımız varmı ?

ben geçen hafta "DOĞUBANK" tan aldım. nakit 1.800 tl ya da 1250 $(ancak kur düştü bugün için 1.760 tl olmalı) . 1350-1400 dolara kesinlikle almayın. ben size adres veririm oraya gidersiniz. ancak unutmayın ki cihazın gövde fiyatı usa'da 1100 dolar. cihaz Türkiye'ye daha çok geldikçe fiyatının biraz düşeceği kanaatindeyim. ama o ne zaman olur göreceğiz. bir de ileride talep artarsa ancak daha fazla getirirler.
    Ben ilk alanlardan olduğum için fiyat farkını önemsemedim.

DOĞUBANK'ta satın alınınca cihazda arıza çıkarsa sorumluluk kabul etmiyorlar. bilginiz olsun. almadan önce verilen sözlere güvenmeyin. Ancak verdiğiniz fiyatlar yüksek o kesin.

Ben Canon 24-105 mm F/4L IS USM ve Canon 50 mm 1.8 II kullanıyorum.

Bildiğiniz gibi 60D nin ekranı hareket ettirilebiliyor. Bir kapak gibi ters çevirip kapattığınızda, LCD ekran otomatik olarak kapanıyor. Klasik LCD ekranlar gibi çevirirseniz yani görüntüyü size gösterecek şekilde, o zaman açılıyor. Ayrıca info tuşuna basarak LCD ekran açık olsa bile kapatabiliyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dansedermisiniz -- 3 Kasım 2010; 15:09:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dansedermisiniz

quote:

Orijinalden alıntı: fukarakoala

Öncelikle hayırlı olsun.İşallah yarın yada cuma günü bende 60D sahibi olacam.Öncelikle sizin hangi lensleri kullandıgınızı soracam.18-55 IS önce makineye alışınca yenilerim lenslerimi işallah.Video çekimleri yaptınızmı odaklama ve kalitesinden memnunmusunuz. Hayyamdan 1350-1400 dolar fiyat aldım pazarlıkla 1300 belki aşağısına çekebilirim.Nakit dolar olarak alıcamda.Üst ekran kullanımı nasıl ergonomikmi ? Üst ekran kullanılırken büyük ekranı kapatma şansımız varmı ?

ben geçen hafta "DOĞUBANK" tan aldım. nakit 1.800 tl ya da 1250 $(ancak kur düştü bugün için 1.760 tl olmalı) . 1350-1400 dolara kesinlikle almayın. ben size adres veririm oraya gidersiniz. ancak unutmayın ki cihazın gövde fiyatı usa'da 1100 dolar. cihaz Türkiye'ye daha çok geldikçe fiyatının biraz düşeceği kanaatindeyim. ama o ne zaman olur göreceğiz. bir de ileride talep artarsa ancak daha fazla getirirler.
    Ben ilk alanlardan olduğum için fiyat farkını önemsemedim.

DOĞUBANK'ta satın alınınca cihazda arıza çıkarsa sorumluluk kabul etmiyorlar. bilginiz olsun. almadan önce verilen sözlere güvenmeyin. Ancak verdiğiniz fiyatlar yüksek o kesin.

Ben Canon 24-105 mm F/4L IS USM ve Canon 50 mm 1.8 II kullanıyorum.

Bildiğiniz gibi 60D nin ekranı hareket ettirilebiliyor. Bir kapak gibi ters çevirip kapattığınızda, LCD ekran otomatik olarak kapanıyor. Klasik LCD ekranlar gibi çevirirseniz yani görüntüyü size gösterecek şekilde, o zaman açılıyor. Ayrıca info tuşuna basarak LCD ekran açık olsa bile kapatabiliyorsunuz.
    Cevaplar için teşekkür ederim.Dolar düştüğünden fiyatlarda bir artım var.Bende dolarla alıcam ve baya bi pazarlık yapacam görünüyor.Ekran enerjisinden tasarrufla ciddi pil kazancı olabilir.24-105 de benim hayalım ama o kadar param yok şu anda 18-55 Is önce alıp sonra yoluma bakarım.Video çektinizmi hiç odaklama ve görünüm beğendinizmi ?

• Cihazın henüz kılavuzunu okuyorum. sadece 5 tane fotoğraf çektim.
    Video çekmeyi pek tercih etmiyorum. Sensörün ısınmasına sebep oluyor.
    Çok zorda kalmadıkça video çekmeyeceğim.
  • quote:

Cihazın henüz kılavuzunu okuyorum. sadece 5 tane fotoğraf çektim.

İmzamdaki gibi Canon 400D fotoğraf makinesi, Sony HC3E video kameram var. İkisini satıp üstüne para ekleyip 60D almayı düşünüyorum. Bu yüzden fotoğraf da, video da benim için önemli. Sensör ısınması demişsiniz de; video çekim yüzünden bozulan bir DSLR duymadım. Adamlar bu özelliği koymuşsalar, bir önlemini de almışlardır herhalde. Kullanım kılavuzunda bu konuyla ilgili bir uyarı var mı? Sonuçta saatlerce sürekli çekim yapmayız zaten. Ama videoyu fotoğraftan çok kullanacağım kesin.

• quote:

Orijinalden alıntı: taysah

quote:

Cihazın henüz kılavuzunu okuyorum. sadece 5 tane fotoğraf çektim.

İmzamdaki gibi Canon 400D fotoğraf makinesi, Sony HC3E video kameram var. İkisini satıp üstüne para ekleyip 60D almayı düşünüyorum. Bu yüzden fotoğraf da, video da benim için önemli. Sensör ısınması demişsiniz de; video çekim yüzünden bozulan bir DSLR duymadım. Adamlar bu özelliği koymuşsalar, bir önlemini de almışlardır herhalde. Kullanım kılavuzunda bu konuyla ilgili bir uyarı var mı? Sonuçta saatlerce sürekli çekim yapmayız zaten. Ama videoyu fotoğraftan çok kullanacağım kesin.
    Yanlış biliyorsam düzeltin ancak 12dakika HD boyutunda kayıt yapabiliyoruz.Diğer çözünürlüklerde sınır kartın belleği kadar.Isınma sorununa karşı zaten direk makine kendini kapatıyo

• ALmayı düşünenlere benden katkı.İndirmek için imzamdaki konuya giriniz

CANON EOS 60D SAHİPLERİ KULÜBÜ
  • Üç haftadır ben de 60d kullanıyorum. Şu ana kadar memnunum. 18-135 lensle beraber kullanıyorum. Ama bu lensle makinenin gerçek performansını yakalayamadığımı düşünüyorum.
    En kısa sürede kaliteli lens almaya çalışacağım.
  • @@taysah@@

Video çekimi yüzünden cihazın komple bozulacağı düşüncesinde değilim.
    Sadece sensörde ısınmadan dolayı ölü piksel ya da pikseller oluşabileceği düşüncesindeyim.
    Bu nedenle çok zorda kalmadıkça film çekmeme kararı aldım. Bu benim tercihim.
    "Siz de video çekmeyin cihaz bozulur" demiyorum. Canon mutlaka bazı önlemler almıştır, ama benimkisi tedbir ve video ihtiyacımın pek olmaması.
  • quote:

@@taysah@@

Video çekimi yüzünden cihazın komple bozulacağı düşüncesinde değilim.
    Sadece sensörde ısınmadan dolayı ölü piksel ya da pikseller oluşabileceği düşüncesindeyim.
    Bu nedenle çok zorda kalmadıkça film çekmeme kararı aldım. Bu benim tercihim.
    "Siz de video çekmeyin cihaz bozulur" demiyorum. Canon mutlaka bazı önlemler almıştır, ama benimkisi tedbir ve video ihtiyacımın pek olmaması.

yani arkadaşlar 7d ne zamandır piyasada kimseden böyle bir şikayet gelmedi korkmayın siz işlerinize bakının.
    vimeodaki videolara bakıp bu da olabilir mi dediğim çok oluyor 550d ile çekilmişlere
  • @@Cromartie@@ ve diğer arkadaşlar

Video konusundaki paylaşım için teşekkürler.
    Bu bilgiler ışığında video çekmemeyi takıntı yapmayacağım.
  • Selamlar tekrardan bugün odak foto mustafa abiden sagolsun güzel bi indirim yaptı canon eos 60D me kavuştum 18-55 IS 3pod,kart,çanta aldım 50mm 1.8 e param yoktu haftaya alıcam.Pil boşaldı ayarlarını yaparken yarın resim çekmeye başlıcam.
  • Kaça aldın?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.