Şimdi Ara

CANON 580 EX FLAŞIMIN ANAKARTI YANMIŞ, NERDEN BULABİLİRİM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hayyama götürdüm, anakartı yanmış dediler parça yok,gelir,gelmez,uçar,kaçar cevaplardan verdiler. Bildiğiniz flaş tamir eden biri veya parçası bulunan satan yer var mı?

• Arkadaşlar hala yaptıramadım Flaşımı, bu konuda da flaş tamiri yapan bir yer biliyorsanız ,yazarsanız çok sevinirim.
  • Canon'un servisiyle neden görüşmüyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BLoWeR

Canon'un servisiyle neden görüşmüyorsunuz?

Servislerden uzak durma taraftarıyım. Şimdiye kadar servisin tamir yaptığına tanık olmadım. Ne varsa değişecek diyor ve söylediği tutar ürünün sıfırından birkaç on tl daha düşük. Örneğin aracınızın biryeri çizilsin ezilsin servise götür direk değişecek bu parça diyor, kaportacıya götürürsen eski haline servisin söylediği tutarın beşte biri oranında yapıyor.
  • O zaman yeni flashin hayirli olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanlevent

O zaman yeni flashin hayirli olsun

ne kadar iyimser bir dilek :) , umut , zora düşen herkesin sığındığı bir kapıdır. O kapıya kilit vurmanın kimseye faydası yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mihl

quote:

ne kadar iyimser bir dilek :) , umut , zora düşen herkesin sığındığı bir kapıdır. O kapıya kilit vurmanın kimseye faydası yok.

@ mihl,
    Size arasanız tarasanızda bulamayacağınız 2 döküman veriyorum. Flaşınızın servis kitabından okunur şekilde şeması, eksiksiz tamirat kitabı ve parça listesi nasıl sökülecek yakılacak hepsi var. Ben 50 seneyi aşkın servis işi yaptım son 15 yıldır bu tarz kartların tamirine ancak ana komponent temelinde yanaşırım. (Tristör-Transistör- şarj kondenzatörü gibi gözle görünür, ölçüm yapılabilecek parçalar). Aslında yandığı ileri sürülen kartın fotografını aşağıda verdim. Flaşın içinde bu anakart (main-board/mother board) dışında 3 adet kart daha var. ve genellikle arızalanan parçalar anakartta değil, K PCB de bulunan ve ana (Main) kondenzatör (C14) ve kondenzatör ayaklarına bağlı (D4) diyotu, D PCB(FPC) üzerinde bulunan SCR2-BCR1-PD10 ve Q33 tristör-diyot ve transistörleri ile T2 transformatörü üzerinden (CD1-2-3) konnektörü üzerinden bağlanan flaş tüpü ile flaş içi,ndeki ısı sigortasını da kontrol etmeden anakart yanmış demek laf-ı güzaftır. O bölümün şemasıda aşağıda verdim. Size flaşınızla ilgili tüm dökümanları veriyorum. Servislerin tamiratla uğraşacaklarına kart değişimine gitmeleri aslında son derece doğaldır. Hiç bir servis fotografta görülen anakart gibi devrelerin onarımlarıyla uğraşmayacağı gibi, bilgi ve beceri seviyeleride doğal olarak buna müsaitte değildir. Yurt dışı servislerde son gelişen teknoloji karşısında 10-20 yıldır aynen böyle çalışır. Sonuçta kart değişimi de bizim gibi ülkelerde malesef anasının nikahına patlar, bu nedenle de tüketici gider yenisini alır.
    Bu nedenle @hakanlevent' e serzenişte bulunmayın, size özetle doğru yolu göstermiş. Zaten kısa bir araştırmayla e-bay' da flaşınızın ana kartı 130 USD civarında getirtmek mümkünse de ıvır-zıvırıyla size 200 USD' ye patlayacaktır. ~ 450 TL en az da 100 TL işçilik alırlar size 550-600 TL' ye patlar yenisi ~ 1500-1600 TL, 2. eli 600-700 TL aralığında. Tercih sizin.
    http://www.ebay.com/itm/main-Board-FOR-CANON-580EX-II-SPEEDLITE-NEW-ORIGINAL-REPAIR-PART-/281254192871

Bu da servis kitabını indireceğiniz link:
    http://www.upload.gen.tr/d.php/www/xbSeJ/Canon-580exii.rar.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 1 Mayıs 2014; 15:18:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

quote:

quote:

@ mihl,
    Size arasanız tarasanızda bulamayacağınız 2 döküman veriyorum. Flaşınızın servis kitabından okunur şekilde şeması, eksiksiz tamirat kitabı ve parça listesi nasıl sökülecek yakılacak hepsi var. Ben 50 seneyi aşkın servis işi yaptım son 15 yıldır bu tarz kartların tamirine ancak ana komponent temelinde yanaşırım. (Tristör-Transistör- şarj kondenzatörü gibi gözle görünür, ölçüm yapılabilecek parçalar) Size tüm dökümanları veriyorum. Servislerin tamiratla uğraşacaklarına kart değişimine gitmeleri son derece doğaldır. Hiç kimse uğraşmayacağı gibi bilgi ve beceri seviyeleride doğal olarak buna müsaitte değildir. Yurt dışı servislerde son gelişen teknoloji karşısında 10-20 yıldır aynen böyle çalışır. Sonuçta kart değişimi de bizim gibi ülkelerde anasının nikahına patlar, bu nedenle de tüketici gider yenisini alır.
    Bu nedenle @hakanlevent' e serzenişte bulunmayın, size özetle doğru yolu göstermiş. Zaten kısa bir araştırmayla e-bay' da flaşınızın ana kartı 130 USD civarında getirtmek mümkünse de ıvır-zıvırıyla size 200 USD' ye patlayacaktır. ~ 450 TL en az da 100 TL işçilik alırlar size 550-600 TL' ye patlar yenisi ~ 1500-1600 TL, 2. eli 600-700 TL aralığında. Tercih sizin.
    http://www.ebay.com/itm/main-Board-FOR-CANON-580EX-II-SPEEDLITE-NEW-ORIGINAL-REPAIR-PART-/281254192871

Bu da servis kitabını indireceğiniz link:
    http://www.upload.gen.tr/d.php/www/xbSeJ/Canon-580exii.rar.html

Teşekkür ediyorum önerileriniz için. Anakartı size göstersek mi bi baksanız belki bahsettiğiniz ölçülebilen parçalarda problem vardırda hastaya şifa olursunuz

• mihl M kullanıcısına yanıt
    @mihl,
    Geç kaldınız. Geçen yıl Ocakta katarakt ameliyatı olduktan sonra tamir işini tümüyle bıraktım. İnce detayları gözlükle bile iyi seçemiyorum. Zaten bu nedenle elimdeki tüm dökümanları verdim.
  • quote:

@mihl,
    Geç kaldınız. Geçen yıl Ocakta katarakt ameliyatı olduktan sonra tamir işini tümüyle bıraktım. İnce detayları gözlükle bile iyi seçemiyorum. Zaten bu nedenle elimdeki tüm dökümanları verdim.

Geçmiş olsun , Sizin gibi ustalar ihtiyaç var, artık tüketim çılgınlığındayız hiç kimse tamir etme , yaptırma,yamatma,boyatma, düzeltme tarafında değil, herkez at ,değiştir, al . Buda kapitalizmin amacı. Sizin veliahtınız, çırağınız,yetiştirdiğiniz insanlar vardır ,bari oralara yönlendirin, yok derseniz kendi adıma değil, sizin gibi insanların artık yetişmiyor olmayışı sebebiyle üzülürüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mihl -- 2 Mayıs 2014; 2:29:53 >

• quote:

quote:

@mihl,

Geçmiş olsun , Sizin gibi ustalar ihtiyaç var, artık tüketim çılgınlığındayız hiç kimse tamir etme , yaptırma,yamatma,boyatma, düzeltme tarafında değil, herkez at ,değiştir, al . Buda kapitalizmin amacı. Sizin veliahtınız, çırağınız,yetiştirdiğiniz insanlar vardır ,bari oralara yönlendirin, yok derseniz kendi adıma değil, sizin gibi insanların artık yetişmiyor olmayışı sebebiyle üzülürüm.

@mihl,
    Belki kapitalizm buna neden oluyor ama teknolojinin son 15*20 yılda geldiği gelişme noktası artık binlerce yarı iletkenin 1 mm2' ye sığdırılabildiği herşeyin minyatürize edildiği noktada. Aslında bu gelinen nokta beni hiç tatmin etmesede, kabullensekte, kabullenmesekte gelinen nokta bu. Zevkler ve değerlerde çok değişti. Geçenlerde Bulaşık makinasının Akua dedikleri su girişine bağlı bir alet bozuldu. Makina 22 yıllık Servis çağırdık tamirden zevk alan bir çocuk ama sonuç değişmedi eskini söktük, taktık sıfır km. ni. 2 gün önce içini açtım delinen aynen şohbenlerdeki gibi ama bir incecik lastik mabran.Gelen bir ince metal kırpıntısı delmiş. Bulmak imkansız. Ama Türk kafası çözüm buldu Kaliteli bir bulaşık eldivenini kesip kullandım. Şimdilik çalışıyor. Önümüzdeki hafta sanayiye gideceğim bu mabrana benzeyen pompa-karbüratör veya benzeri mutlaka bir şeyler vardır. Gözle görünür elle tutulur yada ölçülebilen herşey tamir edilebilir. Ancak konu ettiğimiz anakartta bir yığın SMD (Surface mounted devices) direnç kondenzatörler ve yarı iletkenler var. Bunların değerlerini okumak, bulmak çok zor. Mübarekler tek tek de satılmaz. Çok ucuzlar ama 25'lik paketlerde 75-100 krş arasıdır ancak sökmek bir dert, takmak bir dert örneğin birer direnç-kondenzatör ve transistörlere örnek vereyim. Çoğunluğu seramik ve keramiktir. Sökerken kırılır. Kırılırsa şanlısınız, PCB' de hasar yapmadan toplarsınız. Çoğunluklada direnir ve bütün olarak çıkartmak zorunda kalırsınız ve ya ısıdan yada yapışmadan bakır yolları yonarsınız. Özel sökücü krom havya uçları gerekir. onlarda bir yığın para ? Kısacası bunların arızasını bulmak bir dert ki genellikle o ufacık kartın okunur şeması 50x50 cm lik bir alanı kapsar devre takip edeceğim derken kafayı yersiniz. Bu nedenle bu tarz devrelerde kart değiştirmek yada at yenisini al daima mantıklıdır.
    Bu arada ben hiç bir dükkan açarak servis işi yürütmedim. Çalıştığım kurumda tamir -bakım laboratuarlarında çok uzun yıllar çalıştım. Buralarda her çeşit elektronk kart tamiri kalibrasyonu yapılır idi. İdi diyorum 1990 yıllardan itibaren buraları yavaş yavaş o dediğiniz kapitalizme teslim olup tek merkeze indirildi ve o dediğimiz kart değişimi devri başladı. Zaten özelleştirme sonrası hepsi yok edildi ve artık cihazı veren firmalar garanti sonrası bu işide yapıyorlar. Yani Türkiye' yi burnundan halkaladılar ! Benimle çalışan tüm kişilerde emekli edildi yada kendileri ayrılıp şimdi yaşı müsait olanlar çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 2 Mayıs 2014; 10:34:02 >

• quote:

quote:

quote:

@mihl,

@mihl,
    Belki kapitalizm buna neden oluyor ama teknolojinin son 15*20 yılda geldiği gelişme noktası artık binlerce yarı iletkenin 1 mm2' ye sığdırılabildiği herşeyin minyatürize edildiği noktada. Aslında bu gelinen nokta beni hiç tatmin etmesede, kabullensekte, kabullenmesekte gelinen nokta bu. Zevkler ve değerlerde çok değişti. Geçenlerde Bulaşık makinasının Akua dedikleri su girişine bağlı bir alet bozuldu. Makina 22 yıllık Servis çağırdık tamirden zevk alan bir çocuk ama sonuç değişmedi eskini söktük, taktık sıfır km. ni. 2 gün önce içini açtım delinen aynen şohbenlerdeki gibi ama bir incecik lastik mabran.Gelen bir ince metal kırpıntısı delmiş. Bulmak imkansız. Ama Türk kafası çözüm buldu Kaliteli bir bulaşık eldivenini kesip kullandım. Şimdilik çalışıyor. Önümüzdeki hafta sanayiye gideceğim bu mabrana benzeyen pompa-karbüratör veya benzeri mutlaka bir şeyler vardır. Gözle görünür elle tutulur yada ölçülebilen herşey tamir edilebilir. Ancak konu ettiğimiz anakartta bir yığın SMD (Surface mounted devices) direnç kondenzatörler ve yarı iletkenler var. Bunların değerlerini okumak, bulmak çok zor. Mübarekler tek tek de satılmaz. Çok ucuzlar ama 25'lik paketlerde 75-100 krş arasıdır ancak sökmek bir dert, takmak bir dert örneğin birer direnç-kondenzatör ve transistörlere örnek vereyim. Çoğunluğu seramik ve keramiktir. Sökerken kırılır. Kırılırsa şanlısınız, PCB' de hasar yapmadan toplarsınız. Çoğunluklada direnir ve bütün olarak çıkartmak zorunda kalırsınız ve ya ısıdan yada yapışmadan bakır yolları yonarsınız. Özel sökücü krom havya uçları gerekir. onlarda bir yığın para ? Kısacası bunların arızasını bulmak bir dert ki genellikle o ufacık kartın okunur şeması 50x50 cm lik bir alanı kapsar devre takip edeceğim derken kafayı yersiniz. Bu nedenle bu tarz devrelerde kart değiştirmek yada at yenisini al daima mantıklıdır.
    Bu arada ben hiç bir dükkan açarak servis işi yürütmedim. Çalıştığım kurumda tamir -bakım laboratuarlarında çok uzun yıllar çalıştım. Buralarda her çeşit elektronk kart tamiri kalibrasyonu yapılır idi. İdi diyorum 1990 yıllardan itibaren buraları yavaş yavaş o dediğiniz kapitalizme teslim olup tek merkeze indirildi ve o dediğimiz kart değişimi devri başladı. Zaten özelleştirme sonrası hepsi yok edildi ve artık cihazı veren firmalar garanti sonrası bu işide yapıyorlar. Yani Türkiye' yi burnundan halkaladılar ! Benimle çalışan tüm kişilerde emekli edildi yada kendileri ayrılıp şimdi yaşı müsait olanlar çalışıyor.

Dediklerinize katılıyorum, artık elimiz mahkum . Sizin çalıştığınız yerler gibi yerlerin varlıklarını sürdürmesi lazım, Nasıl ki Trt bugün hiç talep olmamasına rağmen bazı kültürel programları kültürümüzü tarihimizi unutmamak adına sürdürüyorsa , bu işlerinde unutulmaması lazım. Ben şunu arkadaşlara söylüyorum, bugün öyle birşey olsa ki elimizdeki tüm elektironik eşyaları kaybetsek, hepsi yok olsa, telefondan televizyona kameradan bilgisayara, ülke olarak sıfırdan hiç yoktan bunları tekrardan yapabilir miyiz diye, cevabın hayır olduğunu sanıyorum. İşte işin içeriğini bilen, tamirinin nasıl olacağını çözen insanlar belki parçalarla o ürünü yeniden üretebilirlerde,hatta geliştirebilirler, ama biz hazırcılağa alıştırılışıyormuşuz gibime geliyor. adıda kullan at. Tabiki kullanıcı tarafından,veya satıcı servisçi tarafından değiştirmek daha mantıklı olanı ,benim şikayetim işin ruhunu kaybetmekte unutturulmakta.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.