Şimdi Ara

Çamaşır makinesi sigorta attırıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
3.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Henüz 1 senelik Samsung marka bir çamaşır makinemiz var. 1 senedir gayet güzel çalışıyordu ancak şu an onu taktığım prizin sigortası atıyor. Evde toplam 3 adet sigorta var biri mutfağı banyoyu ve bir odayı kontrol ediyor diğeri salonu , balkonu ve diğer odayı kontrol ediyor. En sağdaki sigorta ise sadece çamaşır makinesini kontrol ediyor sanırım çünkü o atınca sadece çamaşır makinesi çalışmıyor. Neden böyle saçma bir dizayn yapılmış bende bilmiyorum.

Şimdi sorun şudurki en sağdaki sigorta devamlı atıyor. Çamaşır makinesi prize bağlıydı ve biranda attı bende ne olduğunu anlamadım ve tekrar açtım. Bu attığı sırada çamaşır makinesi çalışmıyordu. Daha sonra makineyi çalıştırdık 15 dakika sonra tekrar attı sigortayı düzelttim yıkama bitti makineyi kapattık 4 saat sonra tekrar sigorta attı. Bugün işten geldiğimde sigortayı yine atık gördüm tekrar düzelttim yarım saat sonra yine sigorta attı. En sonunda çamaşır makinesini prizden çıkardım sigortayı kaldırdım ancak 1 saat sonra yine attı.

Yani şuan sigortanın sorumlu olduğu tek bir priz var ve bu prize hiç bir şey takılı değil. Ona rağmen sigorta kafasına göre bazen yarım saatte bazen 1 saatte bazen 3 4 saatte atıp duruyor. Bu neden olabilir arkadaşlar ?

• Sigorta mekanik olarak bozulmuş olabilir,, hatta başka alıcı yok ise, en kötü ihtimal hattaki kabloların izolesinin sıyrılıp veya yanıp birbirine değiyor olması ki bu ciddi bir durum.
    Piriz içinde kablolar birbirine deyiyor olabilir,,,

Yani burada en iyi ihtimal , sigortanin bozuk olması, aynı amper de yenisi ile degistiriniz , tabi bu islemlerde mutlaka işin ehli yapması gerekli, bu sigortalardan önce gelen genelde saatte oluyor, ana sigorta mutlaka kapatilmali ,, sigorta kapalıysa dahi kontrol kalemi ile önce kontrol kaleminin sağlamlığı kontrol edilmeli, daha sonra elektrik olmadigina ,, emin olarak işe başlanmalı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Sigorta mekanik olarak bozulmuş olabilir,, hatta başka alıcı yok ise, en kötü ihtimal hattaki kabloların izolesinin sıyrılıp veya yanıp birbirine değiyor olması ki bu ciddi bir durum.
    Piriz içinde kablolar birbirine deyiyor olabilir,,,

Yani burada en iyi ihtimal , sigortanin bozuk olması, aynı amper de yenisi ile degistiriniz , tabi bu islemlerde mutlaka işin ehli yapması gerekli, bu sigortalardan önce gelen genelde saatte oluyor, ana sigorta mutlaka kapatilmali ,, sigorta kapalıysa dahi kontrol kalemi ile önce kontrol kaleminin sağlamlığı kontrol edilmeli, daha sonra elektrik olmadigina ,, emin olarak işe başlanmalı
    Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Bu kabloların izolesinin sıyrılıp birbirine değme işi kendi kendine olabilecek bir durum mudur? Bir süredir kimse tesisata müdahale etmedi ve sorunsuz çalışıyordu çünkü ama kendi kendine olabilir ise olmuş olabilir tabii. Bu durumda ne yapılması gerekir ?

Ana sigorta dediğiniz acaba hangisi oluyor 3 adet sigorta var ve hangisini kapatırsam kapatayım evin tüm elektriğini birden kesen bir sigorta yok. Yada bu sigorta , sigorta kutusu dışında bir yere konulmuş olabilir mi ?

Birde bildiğiniz gibi bir süredir istanbulda devamlı yağmur yağmakta bizimde evimiz üst katta olduğu için çatı 3 noktadan patlak verdi ve tavan kusma yaptı. Bu durumun bir ilişkisi olabilir mi ? Elektrikçi veya elektrik mühendisi değilim bu sebeple bilemiyorum ancak ikisinin zamanlamasının denk gelmesi acaba bu bir tesadüf değil mi diye düşündürmedi değil.

Not: tavanın kusma yaptığı yerler arasında çamaşır makinesinin bulunduğu ara hol yok. Yani buranın tavanı akıtmadı. Ayrıca aynı holde bir avize var vebu avize sorunsuz çalışmakta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratcangm -- 8 Ocak 2020; 23:12:1 >

• muratcangm kullanıcısına yanıt
    Elektrik varken sakıncalı, 3 kablo gelip, sigortalara dağılır, ana sigotta ise aşağı saat panosunda olur, yeni sistemler 3 fazlı,,
    Kullanılan malzemelerin sağlam ve izoleli olması gerekli, kabloya elim deymez şöyle uzak dursun desenizde, vida sıkarken tornavida kayar deyer,
    Su konusunda kesin birşey denemez, çünkü sigortanın niye attığı belli değil,
  • hatta birinde sıkıntı olursa diğerleri çalışsın diye prizi açıp incelemek zor ise seyya ile diğer odaya bağlayın makinayı siğorta atmaz ise duvradaki prize ve atan siğortaya bakarsınız.
  • quote:

Elektrik varken sakıncalı, 3 kablo gelip, sigortalara dağılır, ana sigotta ise aşağı saat panosunda olur, yeni sistemler 3 fazlı,,
    Kullanılan malzemelerin sağlam ve izoleli olması gerekli, kabloya elim deymez şöyle uzak dursun desenizde, vida sıkarken tornavida kayar deyer,
    Su konusunda kesin birşey denemez, çünkü sigortanın niye attığı belli değil,
    Elektrikçi çağıracağım zaten yeterli bilgim yok bu konuda, bu sebeple kendim denemeyeceğim. Ancak sorun hemen ispatlayabileceğim bir sorun değil sigortayı kaldırınca bazen yarım saatte bazen 4 5 saat sonra atıyor. Bu sebeple elektrikçiye bunu göstermem zor olacak bu sebeple ne gibi sorunlar olabileceğine dair fikir edinip elektrikçiyede bu konular üzerine direktif vermek için fikirlerinizi sordum. Teşekkür ederim cevaplar için o zaman hattaki kabloların izolelerini ve sigortanın bozuk olup olmadığını kontrol ettireceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

hatta birinde sıkıntı olursa diğerleri çalışsın diye prizi açıp incelemek zor ise seyya ile diğer odaya bağlayın makinayı siğorta atmaz ise duvradaki prize ve atan siğortaya bakarsınız.
    Makinede sıkıntı olduğunu sanmıyorum çünkü şuan makine prize takılı değil priz boş duruyor. Ancak sigorta yine atıyor. Sanırım daha başka bir sorun var. Bugün elektrikçiyi çağıracağım durumla ilgilide sonucu buraya bildireceğim
    Makineyi başka prize bağlayın sigorta attırıyor mu kontrol edin
    Birde sigorta çalışır çalışmaz mi atıyor sıkma sırasında falan mi
    Sorunlu prize başka birşey takip çalıştırın yine şalter arttiricakmi
  • Tüm cevap verip fikir sunan arkadaşlara teşekkürler. Sorun geçici olarak çözüldü. Yağmurdan dolayı çatıdan su gelip tam bizim sigortadan hatların çıkıp eve dağıldığı nokta üzerine su birikmiş. Bu nokta üzerinden de çamaşır makinesine giden hattın kablosu yanmış. Yanmadan ötürü kablonun su alan yere denk gelen izolesi sıyrılmış ve kömürleşmiş. Kablonun telleri hala bağlı bu sebeple sanırım ite kaka çalışıyordu ancak güvenlik amacıyla sigorta kendini kapatıyordu.

Sigortadan çamaşır makinesinin prizine giden hat yeniden çekildi. Ancak çatıdan gelen suyu henüz engelleyemediğimiz için sorunun tekrar gerçekleşebileceğini söyledi elektrikçi. Çünkü tüm hatların geçtiği noktaya denk geliyor bu su alma işi. Hatta bu noktadaki tavan mor , kahverengi bir renk aldı bununda kablodaki yanmadan kaynaklandığını söyledi. Bizde yönetime haber verdik çatı işini , çatı sorunu düzelmeden bizim sorunda tam olarak çözülmeyecek gibi gözüküyor. Aynı zamanda sigortalardan biri yanmış. Bağlantı noktası sıcaktan erimiş. Bu sigortayı da değiştirdik ancak bunun suyla alakası olup olmadığı henüz net değil. Şu an için yanık bir sigorta değişti + sigortadan buata giden hat yeniden çekildi , sorun daha da büyümez diye umuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratcangm -- 9 Ocak 2020; 15:33:12 >

Dileğim fazla sorun çıkmaması, sorunun bulunduğu iyi olmuş.
    sigorta bağlantı yerindeki yanma ise bağlantının bağlantı yerinin gevşeme yapmasından kaynakı, sıkı bağlamak önemli.
  • quote:

Dileğim fazla sorun çıkmaması, sorunun bulunduğu iyi olmuş.
    sigorta bağlantı yerindeki yanma ise bağlantının bağlantı yerinin gevşeme yapmasından kaynakı, sıkı bağlamak önemli.
    Teşekkür ederim bende bu şekilde umuyorum. Bunu bildiğim iyi oldu bugün ondan demek ki elektrikçi sigortayı sıkı bağlamak için baya bir sıkıp uğraştı. Eski bir apartmanda oturuyoruz 40 senelik bir yapı sanırım zamanla bu vidalar gevşemiş olabilir.

Birde son bir şey soracaktım. Elektrikçi sigortaların eski olduğunu ve değiştirilse iyi olacağını söyledi. Aynı zamanda bir sigorta daha eklense iyi olur dedi. Bir sigorta daha eklenme işinin nasıl yapılacağı ile ilgili fazla bilgi vermedi ama yapılabilir dedi. Mutfak , arka oda , tuvalet , hol pek çok yer aynı sigortaya bağlı ve bunun iyi olmadığını söyledi. Bana da bu mantıklı geldi ancak bu durumda evde çok fazla kırma dökme işlemi çıkar mı ? Hat çekme işini kolayca yaptı elektrikçi. Ben nasıl olacağını düşünürken sigortadan yeni kabloyu eski kablonun ucuna bağlayıp sonra buattan eski kabloyu çekerek yeni kablonun gelmesini sağladı. Bu yeni sigorta işininde bu şekilde bir kolaylığı var mıdır ? Yoksa duvar , tavan vs. kırma gerektiren bir iş midir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratcangm -- 9 Ocak 2020; 15:33:28 >

Yeni sigorta eklemek konusunda bilgim yok, sigorta eklemek demek, yük paylaştırmak .

Şofben veya klima için ayrı hat olayıni anliyorum fakat evin kurulu tesisatina ayrı hatti anlamadim,
  • Teşekkürler biraz daha sorup soruşturayım o halde bu işe başlamadan önce.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.