Şimdi Ara

çakma kablo telefona zarar verir mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
19.668
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar elimde iphone 5 s var. Adaptörüm kutudan çıkan orijinal adaptör bir sorunu yok ancak lightning kablosu koptu. Bende onun yerine telefoncudan lisanslı olmayan yeni bir kablo aldım . Sizce çakma kablo telefonuma herhangi bir zarar verir mi ?

• Arkadaşlar çakma kablo olayı bataryayı öldürmez/öldüremez. Elimizde kullandığımız cihazların yazılımlarında bizim bilmediğimiz ve kodlanan kısımlar var. Bataryanın enerji dengesini, ısı dengesini, otomatik kendi kendini kesmesi gibi özellikleri bu cihazlara kodluyorlar zaten. Kablo dediğin şey iki adet iletgen uçtan oluşan ve elektrik taşıyan bir malzeme. Kablonun kalitesiz olmasının sonucunda ya kablo erken bozulur, ya telefonu yavaş sarj eder ya da erken kopar. Firmaların daha fazla para kazanma hırsıyla bizlere “Orjinal kablo alın” demesinin sebebide insanların bataryayı öldürür endişesidir. Rahatlıkla istediğiniz kabloyu kullanabilirsiniz, bataryaya etkisi olmuyor bu kabloların.
  • Chinny C kullanıcısına yanıt
    Şimdi "Evet zarar verebilir." diyeceğim birisi çıkıp ben şu kadar zamandır kullanıyorum bir şey olmadı diyecek...

İşin aslı şu. "Kablo parası için risk almaya değer." diyorsanız çakma kabloyu kullanın. Ya da tam aksine: "İyi kötü bir telefonum var; yok yere bozulmasın, yanmasın hatta evi de yakmasın vs..." diyorsanız çakma kablo kullanmayın.
  • Kesinlikle verir. Batarya'yı öldürüyor.
  • Belli bi süre sonra uyari verebilir şarj etmeyebilir en azindan bilindik marka alabilirsin anker veya belkin marka daha saglikli olur 5-10 tl guven olmaz..
  • Evet verir. 1 hafta önce Hepsiburada üzerinden Apple MFI lisanslı Spigen marka kablo aldım. Fiyatı 50 lira. Sorunsuz şarj ediyor. Yani çakma ürün kullanmayın.

https://www.hepsiburada.com/spigen-essential-apple-lightning-sarj-ve-data-kablo-1-metre-mfi-lisansli-made-for-apple-c10ls-sgp11575-p-TELDATASGP11575

Edit : Kablonun fiyatına 10 lira zam yapmışlar.

Orjinal olmayan kablo bu hatayı verir.

çakma kablo telefona zarar verir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D50B08F8B -- 3 Ekim 2018; 19:12:29 >

• 2 senedir çakma kabloyla sarj ediyorum hatta adaptörde çakma bişey oldugu yok pil saglıgıda 95 de orjinal 3 ayda bozuldu
  • Arkadaşlar çakma kablo olayı bataryayı öldürmez/öldüremez. Elimizde kullandığımız cihazların yazılımlarında bizim bilmediğimiz ve kodlanan kısımlar var. Bataryanın enerji dengesini, ısı dengesini, otomatik kendi kendini kesmesi gibi özellikleri bu cihazlara kodluyorlar zaten. Kablo dediğin şey iki adet iletgen uçtan oluşan ve elektrik taşıyan bir malzeme. Kablonun kalitesiz olmasının sonucunda ya kablo erken bozulur, ya telefonu yavaş sarj eder ya da erken kopar. Firmaların daha fazla para kazanma hırsıyla bizlere “Orjinal kablo alın” demesinin sebebide insanların bataryayı öldürür endişesidir. Rahatlıkla istediğiniz kabloyu kullanabilirsiniz, bataryaya etkisi olmuyor bu kabloların.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DelikanliCekirge -- 3 Ekim 2018; 10:9:23 >
  • Kablodan birşey olmaz. Önemli olan adaptörün orjinal olması sonuöta elektrik dengesini ayarlayanda o patlama yanma tehlikesi olanda o. Kablonun patlicak hali yokya. Ben çinden aldım 5 tane ofise arabaya evin bikaç odasına koydum şarj aleti peşinde koşmuyorum bulduğum yere sokuyorum.
  • Aşırı dandik direnci yüksek bir kablo olmadıktan sonra kablo batarya sağlığını kesinlikle etkilemez. Üstteki arkadaşın da dediği gibi iletken kablo. Yok evi yakar yok patlar yok bataryayı öldürür yok bilmem ne, bunlar pek işten anlamayan kendince garantici insanların uydurduğu söylemler.

Kablo önemli değildir ama adaptör son derece önemlidir. Adaptörü orjinal veya kaliteli kullanın. Çıkış amperi voltajı ve frekansı farklı adaptör kesinlikle kullanmayın.

Patlama yanma tehlikesi dandik adaptörlerde vardır.
  • telefon çok ısınıyor
  • En az sarj adaptoru gibi Kabloda telefonuda bataryayida bozar. Kafadan sallamayin. Kesinlikle orjinal yada kaliteli kablo kullanin. Herkesin elinde en az bin liralik telefonlar var. 50 lira icin uzulmeyin.
  • Hiç affetmez
  • Bazı çakma sarj aletlerinde cihaz sarj olurken parmak izi okuyucu çalişmiyor sanırım voltajdan dolayı böyle bir sarj aletiniz varsa çöpe atın, yenisini alırken sarja takıp parmak izi okuyucu çalişiyormu kontrol edin
  • Evet zarar veriyor
    Bizzat deneyimledim
    Çakma kablo ile şarj edince
    Telefon, çok yavaş şarj oluyor ve telefonun şarjı daha çabuk bitiyor.
    Bu da şu demek;
    Telefon daha sık şarja takılıp çıkarıldığı için, batarya ömrü kısalıyor.
  • elimde orjinal şarj kablosu var 3 yıldır kullanıyorum adaptöründe sorun yok ama kablo bölümünde kopuklar kablosu daha idare etmeyecek gibi , sorum şu adaptör orjinal olduğu için sadece kablosunu orjinal olmayan yan sanayi olarak alsam sıkıntı olur mu ? adaptör orjinal kalacak sadece kablo orjinal olmaycak şarj yavaş mı yapar ?

• Kablo ne kadar çakma, dandik olursa olsun telefonunuza zarar vermez. Sadece kablonun ömrü kısa olur ve şarj süresi uzar.

• Batarya sağlığı düşer tavsiye etmem, zarar vermez diyenlerin çoğunun bataryası ölü kabloya bağlılar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.