Şimdi Ara

buzdolabında sebze ve meyveler hızlı bozuluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
75.523
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 4 ay önce aldığım siemens KDN64NVL20N buzdolabımda sebze ve meyveler 1 hafta olmadan bozuluyor, siemens 4446688 numaralı çağrı merkezini aradım, belli bir zamanda bozulma olabileceğini söylemekle yetindiler.

Poşet ile koyuyoruz sebze ve meyveleri ancak poşetlerin içi hemen ıslanıyor ve bu da ürünlerin bozulmasını sağlıyor, alt göze poşetsiz koydum orada da hızlı bozulma yaşandı. dün akşam koyduğumuz sebze üst bölümde poşet içinde bu sabah donma ve ıslanma olmuş, buzdolabı içindeki havalandırma deliklerinin önüyardım edernü açık bırakıyorum.

Yardımlarını ve önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler şimdiden.

• nofrostların hemen hepsinde olan sorun , hibrit meyve sebze üretimini de eklediğinizde kaçınılmaz. israil abd gdolu tohumlarıyla yapılan üretimin de büyük payı var bu işte , adı hibrit olunca gdo denmiyor ama çiftçi tanıdıklarınız var ise aldıkları tohumla neler yapabildiklerini anlatsınlar : naneli domates tadı , bir hafta dayanan domates , 5 gün dayanan , 10 gün dayanan vb.. marketlerin meyve sebze indirimleri de tam bu günlere denk getirilir ki satış günü mükemmel olan sebze ertesi günü çürümüş olacaktır.

neyse konu dağılmasın da çürüme bozulma olayını bir nebze durdurmak istiyorsanız yapabilecekleriniz : - tüm meyve sebze iyice yıkanır , suyu süzülür , kurulanır ve öyle konur .
    - poşet kullanmayı tümüyle bırakıp ambalaj malzemesi satılan yerlerden kese kağıdı alır , kağıtta muhafaza edersiniz.

- kardeş bitkileri aynı bölmede tutmayı da deneyebilirsiniz :

bitki uyumlu kardeşler uyumsuz olanlar

Domates Soğan, Havuç, Maydanoz, Salatalık Lahana

Havuç Bezelye, Marul, Soğan, Domates Dereotu

Soğan Pancar, Havuç, Marul, Lahana Fasulye, Bezelye

Maydanoz Domates

Bezelye Havuç, Turp, Salatalık, Mısır Soğan

Mısır Fasulye, Bezelye, Kabak, Salatalık Domates

Ispanak Çilek, Bakla

Fasulye Mısır, Turp Soğan, Pancar, Ayçiçeği

Lahana Kereviz, Pancar, Soğan, Ispanak Dereotu, Domates, Fasulye, Çilek

Baklagiller ve soğangiller birlikteliği hiç sevmez. Aynı şekilde hıyarlar, patates veya aromatik bitkileri sevmez.
    Domates, kıvırcık salata, lahana, pancar, havuç ve maydanoz iyi birliktelik oluştururlar. Özellikle domates ve fesleğen (mutfakta olduğu kadar bahçede de) ve patlıcan ve fasülye birlikte harika olur.
    Kırmızı biber (chillies), kök çürümesinden etkilenen bitkilere yardımcı olur. (http://permacultureturkey.org/kardes-bitkiler-yontemi/ )

dolap raflarınızı çok doldurmayın , zaman zaman ayda 1 , 2 ayda bir içini deterjan kullanmadan sadece karbonatlı suyla silin .

patatesi buzdolabına hiç bir zaman koymayın , kese kağıdıyla dışarıda muhafaza edin.
  • nofrostların hemen hepsinde olan sorun , hibrit meyve sebze üretimini de eklediğinizde kaçınılmaz. israil abd gdolu tohumlarıyla yapılan üretimin de büyük payı var bu işte , adı hibrit olunca gdo denmiyor ama çiftçi tanıdıklarınız var ise aldıkları tohumla neler yapabildiklerini anlatsınlar : naneli domates tadı , bir hafta dayanan domates , 5 gün dayanan , 10 gün dayanan vb.. marketlerin meyve sebze indirimleri de tam bu günlere denk getirilir ki satış günü mükemmel olan sebze ertesi günü çürümüş olacaktır.

neyse konu dağılmasın da çürüme bozulma olayını bir nebze durdurmak istiyorsanız yapabilecekleriniz : - tüm meyve sebze iyice yıkanır , suyu süzülür , kurulanır ve öyle konur .
    - poşet kullanmayı tümüyle bırakıp ambalaj malzemesi satılan yerlerden kese kağıdı alır , kağıtta muhafaza edersiniz.

Maydanoz Domates

Ispanak Çilek, Bakla

Baklagiller ve soğangiller birlikteliği hiç sevmez. Aynı şekilde hıyarlar, patates veya aromatik bitkileri sevmez.
    Domates, kıvırcık salata, lahana, pancar, havuç ve maydanoz iyi birliktelik oluştururlar. Özellikle domates ve fesleğen (mutfakta olduğu kadar bahçede de) ve patlıcan ve fasülye birlikte harika olur.
    Kırmızı biber (chillies), kök çürümesinden etkilenen bitkilere yardımcı olur. (http://permacultureturkey.org/kardes-bitkiler-yontemi/ )

dolap raflarınızı çok doldurmayın , zaman zaman ayda 1 , 2 ayda bir içini deterjan kullanmadan sadece karbonatlı suyla silin .

patatesi buzdolabına hiç bir zaman koymayın , kese kağıdıyla dışarıda muhafaza edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarhosumgel

nofrostların hemen hepsinde olan sorun , hibrit meyve sebze üretimini de eklediğinizde kaçınılmaz. israil abd gdolu tohumlarıyla yapılan üretimin de büyük payı var bu işte , adı hibrit olunca gdo denmiyor ama çiftçi tanıdıklarınız var ise aldıkları tohumla neler yapabildiklerini anlatsınlar : naneli domates tadı , bir hafta dayanan domates , 5 gün dayanan , 10 gün dayanan vb.. marketlerin meyve sebze indirimleri de tam bu günlere denk getirilir ki satış günü mükemmel olan sebze ertesi günü çürümüş olacaktır.

Maydanoz Domates

Ispanak Çilek, Bakla

çok teşekkürler bilgiler için, uyumlu olanlar koyu renkli, uyumsuz olanlar açık renkli yazılmış sanırım bitkilerden değil mi?
  • 3 gün önce buzdolabına koyduğumuz sebzeler yine su içinde, siemens yetkili servis geldi gitti az önce, soğutması normal diyor bu sebzenin nemi ve olur her dolapta diyor, 3 günlük soğutma değerini ölçeceğiz derece getirecek. Size resimler atıyorum ve bunları 3 gün önce koydum dolaba, saklama kabının altında biriken suya dikkatinizi çekerim. Ne yapmamı önerirsiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: engineer_06

3 gün önce buzdolabına koyduğumuz sebzeler yine su içinde, siemens yetkili servis geldi gitti az önce, soğutması normal diyor bu sebzenin nemi ve olur her dolapta diyor, 3 günlük soğutma değerini ölçeceğiz derece getirecek. Size resimler atıyorum ve bunları 3 gün önce koydum dolaba, saklama kabının altında biriken suya dikkatinizi çekerim. Ne yapmamı önerirsiniz?
    resimler yüklenmedi sanırım, yeniden yüklüyorum...
     buzdolabında sebze ve meyveler hızlı bozuluyor buzdolabında sebze ve meyveler hızlı bozuluyor buzdolabında sebze ve meyveler hızlı bozuluyor buzdolabında sebze ve meyveler hızlı bozuluyor
  • quote:

resimler yüklenmedi sanırım, yeniden yüklüyorum...
     buzdolabında sebze ve meyveler hızlı bozuluyor buzdolabında sebze ve meyveler hızlı bozuluyor buzdolabında sebze ve meyveler hızlı bozuluyor buzdolabında sebze ve meyveler hızlı bozuluyor

Alıntıları Göster
    Bu şekilde su olması normal değil sanki
  • quote:

Orijinalden alıntı: shockwave error

Bu şekilde su olması normal değil sanki

Alıntıları Göster
    ben de öyle düşünüyorum, nedir bunun çözümü sizce? yetkili servis de gördü dün, normal çalışması diyor...
  • quote:

ben de öyle düşünüyorum, nedir bunun çözümü sizce? yetkili servis de gördü dün, normal çalışması diyor...
    yardım edecek arkadaşlar yok mu bu konuda bana?
  • quote:

yardım edecek arkadaşlar yok mu bu konuda bana?

Alıntıları Göster
    poşetlemeyin . ambalaj malzemesi satan dükkanlardan kağıt torba ve kese kağıdı alın. nefes alır vaziyette ve ağzı açık tutun.
    pazardan marketten getirdiğnz gibi koymayın. naylon poşetleri çöpe atın.
    hava almayan ambalajda sebzeler bozulur.

market poşetlerinin migros / tansaş / kipa vb. hemen hepsi bio- çözünürdür . bunu sağlamak için aflatoksin eklenmiştir ki bu madde kanserojendir , bozulmayı başlatır. plastik türevlernn tümünün kanserojen olduğunu da unutmayınız.
    koyu renkli pazar torbalarına gelnice atık plastkten yapıldığını lave etmek gerekir ( kırmızı renkli poşet fotonuz ).

dolap içini ve özellkle sebzeliği "karbonatlı" suyla siliniz . karbonat istemiyorsanız dolap içi temizliğini "oksjenli su" ile yapınız , oksjenli suyu eczanelerle görüşüp litresini en fazla 6.5 TLden temn edebilirsiniz. dolap içinde deterjan ve çamaşır suyu asla kullanmayınız. oksjenli su veya karbonatlı suyla yapılan temizlik bakteri üremesini engeller.
  • sarhosumgel S kullanıcısına yanıt
    çok teşekkürler, Siemens yetkili servis 3 gün sıcaklık ölçümü yaptı, genel merkeze gönderecekmiş, bir haber çıkmadı daha..
  • engineer_06 E kullanıcısına yanıt
    Merhabalar, sebze ve meyveleri ağzı kapalı koymayın yoksa nemden çürüyorlar. Tabi bir de ilaçlı hormonlu olup olmadıkları da önemli. Ben de Arçelik no frost dolap kullanıyorum. Bazen poşetin içinde ağzı yarı açık olduğu zaman bile sebze meyvelerde çürüme gözlemliyorum. Artık ya tamamen açık kaplarda ya da direkt sebzeliğin içine dökerek saklıyoruz.

Dolabımın sebzeliğinin üstünde nem filtresi var oluşan nemi dolap içine aktarıyor zaten dolap da o nemi kurutup alıyor. Belki gözlemlemişsinizdir peyniri açık vaziyette saklayınca dolap kurutuyor. Sebzeliğinizde nem ayar sürgüsü varsa açık yapıp deneyin bakalım çözüm olacak mı? Bence aşırı nem yiyeceklere zararlı. Dolap reklamlarında nemin gıdaların süresini uzattığını söylüyorlar ama bana pek inandırıcı gelmiyor. Eskiler ne demiş "Duvarı nem yıkar" bence doğru.
  • sarhosumgel S kullanıcısına yanıt
    Hocam konuyu biraz saptiricam kusura bakmasin konu sahibi arkadaş aslında dolayli da olsa ilgili.

Bu GDO lu tohum demissiniz hocam ama artik memlekette doğal tohum kaldi mi ki?
    Küçük büyük çiftçilerimiz ekonimik-pratik sebeplerden ötürü artik kendi tohumunu saklamiyor. Bankalardan toprak mahsullerinden alinan tohumlar israil-abd mali GDO lu tohumlar.

Hal böyle olunca kisin bile domates biber buluyorsunuz fakat içinde 1 çekirdek yok, dolapta 1 ay bekleyen sebze meyve oluyor curumeyen. Alindiktan 1 gün sonra curuyende oluyor.

Artik GDO suz bisey kalmadi sayilir gerçek olan bu, yapmamiz gereken bunu nasil en aza indirgeyebiliriz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: elmaarmutportakal

Hocam konuyu biraz saptiricam kusura bakmasin konu sahibi arkadaş aslında dolayli da olsa ilgili.

Bu GDO lu tohum demissiniz hocam ama artik memlekette doğal tohum kaldi mi ki?
    Küçük büyük çiftçilerimiz ekonimik-pratik sebeplerden ötürü artik kendi tohumunu saklamiyor. Bankalardan toprak mahsullerinden alinan tohumlar israil-abd mali GDO lu tohumlar.

Hal böyle olunca kisin bile domates biber buluyorsunuz fakat içinde 1 çekirdek yok, dolapta 1 ay bekleyen sebze meyve oluyor curumeyen. Alindiktan 1 gün sonra curuyende oluyor.

Artik GDO suz bisey kalmadi sayilir gerçek olan bu, yapmamiz gereken bunu nasil en aza indirgeyebiliriz ?
    şu ürün bi işe yarar mı acabahttp://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/metaltex-buzdolabi-kuf-onleyici-ortu-297580-109392121
  • quote:

Orijinalden alıntı: yedikeresekiz

şu ürün bi işe yarar mı acabahttp://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/metaltex-buzdolabi-kuf-onleyici-ortu-297580-109392121

Ben bunu kullanıyorum 3 yıldır. Herhangi bir çürüyen meyve sebze olmadı. Dolabı kullanmaya başladıktan 3-4 ay sonra kullanmaya başladım. Öncesinde de bozulma çürüme yoktu, kullanmya başladıktan sonra da olmadı. Dolayısıyla bir faydası var mı yok mu bilmiyorum :) ben sebzeliğin temizliği kolay olsun diye almıştım. Kullandığım dolap da electrolux enb 52810x.
    Alın kullanın. Zaten 8-9 tl. Yapı marketlerde, real, metro gibi yerlerde daha da ucuza bulabilirsniz. Kaybedeceğiniz en fazla 8-9 tl olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

quote:

Ben bunu kullanıyorum 3 yıldır. Herhangi bir çürüyen meyve sebze olmadı. Dolabı kullanmaya başladıktan 3-4 ay sonra kullanmaya başladım. Öncesinde de bozulma çürüme yoktu, kullanmya başladıktan sonra da olmadı. Dolayısıyla bir faydası var mı yok mu bilmiyorum :) ben sebzeliğin temizliği kolay olsun diye almıştım. Kullandığım dolap da electrolux enb 52810x.
    Alın kullanın. Zaten 8-9 tl. Yapı marketlerde, real, metro gibi yerlerde daha da ucuza bulabilirsniz. Kaybedeceğiniz en fazla 8-9 tl olur.

teşekkürler. gerçi görünüm olarak sebzeliğin dibine değer sebezeleri etkileyecek gibi görünyür. ama bizde nerdeyse hepsi bozuluyor. ama bazende bir elma bir limon haftalarca hiçbişi olmadan kalıyor. galiba sebze meyvenin kendisiyle de ilgili bişiler var
  • quote:

quote:

quote:

teşekkürler. gerçi görünüm olarak sebzeliğin dibine değer sebezeleri etkileyecek gibi görünyür. ama bizde nerdeyse hepsi bozuluyor. ama bazende bir elma bir limon haftalarca hiçbişi olmadan kalıyor. galiba sebze meyvenin kendisiyle de ilgili bişiler var

Elmaların dışını neyle kaplıyolar bilmiyorm ama geçen kış bir deneymyaptım. İşyerinde yemekte verilen bir elmayı masama koydum. 3 hafta sapasağlam durdu. 4. Hafta hafif yumuşamalar başladı.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Elmaların dışını neyle kaplıyolar bilmiyorm ama geçen kış bir deneymyaptım. İşyerinde yemekte verilen bir elmayı masama koydum. 3 hafta sapasağlam durdu. 4. Hafta hafif yumuşamalar başladı.

galiba işyerlerinde özel bi sıvıda bekletiyorlar bizim gibi musluk altında elle yıkamıyorlar. ondan olabilir
  • quote:

poşetlemeyin . ambalaj malzemesi satan dükkanlardan kağıt torba ve kese kağıdı alın. nefes alır vaziyette ve ağzı açık tutun.

market poşetlerinin migros / tansaş / kipa vb. hemen hepsi bio- çözünürdür . bunu sağlamak için aflatoksin eklenmiştir ki bu madde kanserojendir , bozulmayı başlatır. plastik türevlernn tümünün kanserojen olduğunu da unutmayınız.
    koyu renkli pazar torbalarına gelnice atık plastkten yapıldığını lave etmek gerekir ( kırmızı renkli poşet fotonuz ).

dolap içini ve özellkle sebzeliği "karbonatlı" suyla siliniz . karbonat istemiyorsanız dolap içi temizliğini "oksjenli su" ile yapınız , oksjenli suyu eczanelerle görüşüp litresini en fazla 6.5 TLden temn edebilirsiniz. dolap içinde deterjan ve çamaşır suyu asla kullanmayınız. oksjenli su veya karbonatlı suyla yapılan temizlik bakteri üremesini engeller.

Bu mesajınız üzerine eczaneye gittim oksijenli su almak için.
    Litresi değil 100 ml.si 6 tl idi. Almadan çıktım. Sirkeli su ile temizlemeye karar verdim. Karbonat suda çözünmüyor ve sildikten sonra kalıyor yüzeylerde. Durulaması meşakatli.
  • quote:

quote:

Bu mesajınız üzerine eczaneye gittim oksijenli su almak için.
    Litresi değil 100 ml.si 6 tl idi. Almadan çıktım. Sirkeli su ile temizlemeye karar verdim. Karbonat suda çözünmüyor ve sildikten sonra kalıyor yüzeylerde. Durulaması meşakatli.

Alıntıları Göster
    http://www.ekonomikmedikal.com/Oksijenli-Su-1-Lt,PR-68.html ( 1 litre kdv dahil 3 TL )
    http://www.tipkimsan.com/?urun-5033-oksijenli-su---1000-ml- ( 1 litre kdv dahil 2.97 TL )

ecza depolarına da bu fiyatlarla ulaşıyor. tandığınız bir eczacıyla görüşün ve depodan litrelk getirtin. litrelk ürünü son kullanıcı nadiren talep eder ve ambalaj küçüldükçe fiyat artar.
    karbonatı kullanacaksanız ılık suda eritin ve suyuyla yapın temizliği.
    karbonatı durulamanız gerekmez , yenilmesinde yutulmasında veya gıdaya bulaşmasında hiç bir sorun yoktur .
  • hocam buzdalabi vakum yapiyormu
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.