Şimdi Ara

Büyük ustayı Kaybettik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
145
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yeşilçam'ın usta ismi Cüneyt Arkın malesef dün gece geçirdiği kalp rahatsızlığı sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Liv Hospital hastanesinden yapılan açıklamada, “Türk sinemasının değerli oyuncusu sayın Cüneyt Arkın kalbinin durması sebebiyle ambulansla geldiği hastanemizde tüm çabalara rağmen hayatını kaybetti” denildi.

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan usta oyuncu 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’de doğmuştu.

1963 yılında ‘Artist’ dergisinin düzenlediği sinema artisti yarışmasında birinci olan Arkın’ın kariyerindeki dönüm noktası 1963’te askerliğini yaparken yönetmen Halit Refiğ ile tanışması oldu.

Askerlik bitince, 1964’te Refiğ’in ‘Gurbet kuşları’ filmiyle sinemaya adım attı. Bu filmin finalindeki kavga sahnesi, Arkın’ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu.

Bu nedenle Cüneyt Arkın, Refiğ’in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi. Medrano Sirki’nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini ‘Malkoçoğlu’ ve ‘Battalgazi’ serilerinde beyaz perdeye aktararak Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi. Özellikle Maden (1978) ve Vatandaş Rıza (1979) filmleri, Cüneyt Arkın’ın kariyerinde özel bir yer kaplar.

kaynak: dıken

• Bi Battalgazi serisine başlayayım ne zamandır izleyemedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • F

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sabah gördüm bende haberi. Allah rahmet eylesin.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Allah rahmet eylesin

• Allah rahmet eylesin inanilmaz bir insandi, gercek bir vatansever milliyetci ve halkci bir adamdi. Yaptigi bazi filmlerden basi belaya girecek dayak yiyecek kadar milliyetciydi. Ogretmen Kemal, Maden.

• Allah rahmet eylesin

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.