Şimdi Ara

BU YAZIYI OKUYUNCA OZGUVEN VE ASOSYALLIGI YENECEKSINIZ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
14
Favori
741
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yanlışın var biz eziğiz aynı diğer insanlar gibi.
  • dhnin asosyallerini kimse kurtaramaz
  • Adam zaten asosyalliği yaşam biçimi edinmiş.Kendin ol diyceksin o da gidip bilgisayarıyla oynıycak mutlu olucak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mobilephone

Adam zaten asosyalliği yaşam biçimi edinmiş.Kendin ol diyceksin o da gidip bilgisayarıyla oynıycak mutlu olucak

Aynen bunu yazacaktım. Çünkü kendim böyle düşündüğüm için asosyallerin psikolojisini iyi bilirim. Kız arkadaşım da var. Ama böyleyim yani :) Dışarıda gezmeyi tozmayı pek sevmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Metin2nin Demircisi

quote:

Adam zaten asosyalliği yaşam biçimi edinmiş.Kendin ol diyceksin o da gidip bilgisayarıyla oynıycak mutlu olucak

Aynen bunu yazacaktım. Çünkü kendim böyle düşündüğüm için asosyallerin psikolojisini iyi bilirim. Kız arkadaşım da var. Ama böyleyim yani :) Dışarıda gezmeyi tozmayı pek sevmiyorum.

Iste olay burda kopuyor. Sosyallik disarida gezip tozmak degil ki bunu sizin bilincaltiniza sokmuslar iyice bak kiz arkadasim var diyosun soyle samimi oldugun duzgun 2 adam daha varsa tamam. Asosyal degilsiniz. Bilgisayar oynamayi sevip yalniz takılmayı sevebilirsiniz ama insan hayatinin her döneminde illaki insanlara ihtiyac duyar yalniz yasanmaz. Bu yuzden adam akilli 2 3 dost yeterlidir. Yoksa pc basinda 10 saat gecirmekte sakinca yok. Sevdiginiz isi yapıyorsunuz. Ama bunun saglik acisindan zararlarini dusunun. Bir de sanalliga kendini kaptirmak var ki zaten bir sure sonra sosyal fobiyi dogurmasi muhtemel. Sosyal fobiyle asosyalligi de karistirmamak lazim

• quote:

Orijinalden alıntı: kesnek

quote:

quote:

Iste olay burda kopuyor. Sosyallik disarida gezip tozmak degil ki bunu sizin bilincaltiniza sokmuslar iyice bak kiz arkadasim var diyosun soyle samimi oldugun duzgun 2 adam daha varsa tamam. Asosyal degilsiniz. Bilgisayar oynamayi sevip yalniz takılmayı sevebilirsiniz ama insan hayatinin her döneminde illaki insanlara ihtiyac duyar yalniz yasanmaz. Bu yuzden adam akilli 2 3 dost yeterlidir. Yoksa pc basinda 10 saat gecirmekte sakinca yok. Sevdiginiz isi yapıyorsunuz. Ama bunun saglik acisindan zararlarini dusunun. Bir de sanalliga kendini kaptirmak var ki zaten bir sure sonra sosyal fobiyi dogurmasi muhtemel. Sosyal fobiyle asosyalligi de karistirmamak lazim

Katılıyorum size. İnsanlar sosyal varlıklardır. Medeniyet bile insanların toplumlaşması, dayanışması ile ortaya çıktı. Çevrem pek geniş değildir ancak kafa dengi, çok samimi olduğum 2-3 arkadaşım vardır. Fazlasına da ihtiyacım yok. Arada sırada birlikte buluşur beraber oyun oynamaya falan gideriz, sanırım sizin demek istediğiniz şey bu. Dışarıda gezmek tozmak dışında beraber aktivite yapmamız bile bir nevi sosyalliktir.

• Epsilon kullanıcısına yanıt
    Buradaki bir çok kişi bağımlı zaten. Çoğundada ''OCD SENDROMU'' Var.
  • Kendimizi avutmayalım yok azınlığız yok sosyal medya hesabı kullanmıyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Faulen

yanlışın var biz eziğiz aynı diğer insanlar gibi.

Kendi adına konuş yeğen

Şaka maka hepimiz aynı b*kun lacivertiyiz, o yüzden sizin aşağı olup diğer insanların üstün olması gibi bir şey yok.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Katılıyorum size. İnsanlar sosyal varlıklardır. Medeniyet bile insanların toplumlaşması, dayanışması ile ortaya çıktı. Çevrem pek geniş değildir ancak kafa dengi, çok samimi olduğum 2-3 arkadaşım vardır. Fazlasına da ihtiyacım yok. Arada sırada birlikte buluşur beraber oyun oynamaya falan gideriz, sanırım sizin demek istediğiniz şey bu. Dışarıda gezmek tozmak dışında beraber aktivite yapmamız bile bir nevi sosyalliktir.

Aynen hocam bunu anlatmak istedim.

Bir de konuya gelen cevaplardan da cok net bazi seyler gozukuyor. Mesela kimi demis bunu okuyqcaginiza arkadasinizi cagirin disari cikin kizi arayin yemege cikarin falan diye. Iste bütün bunlar da anlattiklarima biret kanit aslinda. Insanlarin tekduzeligini su forumda bile gorebiliyoruz. Adam sosyalligi o kadar sınırlı bir alana indirgemis ki bir kizi arayip yemege cikinca sosyal varliklar oluyormuşuz.

Mesele sosyalligi kaliplastirmak. İnsanlar bu kaliplara inaniyor ve bunlari gerceklestiremeyince asosyal ve özgüvensiz olduklarini dusunuyorlar. Birak kardesim sen de disarida kafede oturup sosyal olma senin sosyalligin de arkadasini çağırıp beraber bilgisayar oynamak olsun ya da evin balkonunda yazin beraber cekirdek citleyip laflamak olsun. Cesitlilik katin hayatınıza. Starbucksa gidince sosyal olmuyorsunuz. Yani başındaki adamla sohbet etmeyip telefonla ugrasaginiza bir piknik alaninda dere kenarinda guzel vskit gecirin. Bunlari yaptigim icin anlatıyorum. Samimi bir arkadasinizla dere kenarinda oturup ettigim sohbetten aldigim keyifi cok kalabalik grupca takildigimiz zamanlarda alamadim.

• Üşendim okumaya

• müsait bir zamanda okuyacağım.
  • Oncelikle sunu soylemek istiyorum. Hocam yazdigin yazi ilac gibi geldi gercekten.

Soylediklerinin hepsine katiliyorum. Lisedeyken uzun uzun dusunurdum bu meseleyi. Acaba bi yerde yanlismi yapiyorum diye. Fakat isin icinde farkli biseyler var. Yani disardan birileri toplumumuzun yapisini bozuyor. Bizde yapimiz geregi buna direnc gosteriyoruz ve arada kaliyoruz. Buda isi cikmaza sokuyor. Dediginiz gibi en iyisi kendi tavrimizi ortaya koyalim ve kendi sinirlarimizi cizelim.

Benimle ayni dusunen birilerini gormek guzel..

• Sosyo fobinin çözümü nedir hocam? Sakin biriyimdir ama aniden toplum önüne çıkınca belli etmesemde kalbim küt küt atıyor. O an sadece rezil olmayı düşünüyorum. Olay geçincede hareketlerim çok saçma geliyor.

• Al bi snickers ye

• Aslında tam beni anlatan bir durum belkide dünyanın en yalnız ve asosyal insanı benimdir ailem dışında görüştüğüm kimse yok.Sosyal Medyada(Facebook,Twitter,Instagram) kullanmıyorum.Ama bazen kullananlara bakınca imrenerek bakıyorum.Onlar çok mu sosyal çok mu seviliyor diye düşünüyorum.Bazende kendi kendime diyorum iyi ki kullanmıyorum diye çünkü kullanan insanlar ego tatmini yapma,kendini üstün gösterme çabası ve kendini sergileme peşinde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Requizm

Sosyo fobinin çözümü nedir hocam? Sakin biriyimdir ama aniden toplum önüne çıkınca belli etmesemde kalbim küt küt atıyor. O an sadece rezil olmayı düşünüyorum. Olay geçincede hareketlerim çok saçma geliyor.

Hocam valla ben psikolog veya psikiyatrist degilim. Sosyal fobi ciddi bir klinik rahatsizlik benim burdan yapabilecegim bir sey yok. Ancak sunu söyleyebilirim. Oturun bir dusunun niye boyle oldugunuzu. Sosyal fobi mi yoksa yukarida anlattiklarim gibi bir sey mi. Bazen dusuncelerimiz hayatimizi sekillendirebiliyor. Eger sosyal fobi oldugunuzi dusunuyorsaniz bir psikaytrite falan gidip yardım alabilirsiniz ama ben sanmiyorum sosyal fobi olmak icin cok agir travmalar falan geçirilmiş olmali. Ya da ne biliyim bir eksikliginiz vardir fiziksel engel vs olabilir bu yuzden insan sosyal fobi yasaybilir bu gayet normal bir durum ancak ciddi bir eksikliginiz yoksa yani diger insanlar gibiyseniz kendinizi sevin ama degistirmeyin. Degismenize gerek olmadigina sizin boyle oldugunuza kendinizi inandirin.

• quote:

Edit. Konu basligindan ozguvensizliginizden kurtulacakmissiniz gibi geliyor olabilir ama kast ettigim o degil ozguvensizlik sandiginiz seyin aslinda o olmadigini anlatmaya calistim. Dogal olarak bunu anlayinca olmayan ama zihninizde var olan ozguvensizlikten kurtulacaksiniz. Doktorlar gibi kesin konustum biraz ama ortama göre konusulur. Burasi da dh.

Bugun bir sey fark ettim beyler. Burdwki cogu adam (trolleri saymazsak) efendi ve aile cocugu olan adamlar. Ayni zamanda ara sıra ozguvensizlik ve asosyallikten yakinirlar. Ki bunlara ara sira ben de dahil oluyorum.

Simdi gelelim tespitime. Beyler ezik degil kimse. Ozguvensiz de degilsiniz. Efendi insanlarsiniz. Sosyal medyadan uzak duruyorsaniz insanların gittigi her yerde check in yapmasini periscopeu scorpu instagrami twitteri ve daha nicesini sacma ve gereksiz buluyorsaniz hayatinizda dostluklara onem veriyorsaniz kesinlikle diger insanlardan kendinizi soyutlamanizin sebebi asosyallik ve ozguvensizlik degil.

Bizler digerleri gibi değiliz beyler. Suan gencligin cogu tek tip ve icimizde onlar gibi olmalıyız hissiyati var ama olamadigimiz icin kendimizi Ozguvensiz ve ezik goruyoruz-hissediyoruz.

Aslinda biz azinligiz. Genclik bozuldu gercekten bozuldu. Avuntu yapmiyorum. Sayica cogunluk onlar oldugu icin sanki genclik=bunlarin yasadiklari saniyoruz ve aslinda sacma düşündüğümüz seyleri yapmak istiyoruzm instagramda foto paylasmak check in yapmak tweetler satip popi olmak arkadas cevrende yirtik olmak kiz arkadaşlarının olmadinin yanında sevgilin olmasi ama bu kizin da normal namuslu degilde kasar olmasi butun bunlar bize sacma geliyor. Ama milletin derdi bu oldugu icin ozenip arzuluyoruz.

Sahsen bugun bunu farkettim. Okula gittigimde bir eziklik hissettim insanlari gozlemlerken. Sonra niye boyle hissettigimi irdeledim ve aslinda hicbir eksikligimden dolayi degilde boyle olmak istedigim icin eziklik hissettigimi anladim.

Yapilmasi gereken sey basit. Ben bu yazıdan sonra ciddi ozguven eksikligi olanlar haric(hastalik boyutu) diger arkadaşların yani kismen de olsa ozguvensiz olduklarini dusundugum insanların bu sorununu cozecegini dusunuyorum.

Kendimiz olucaz olay bu. Ben bunu uzunca açıkladım yukarida. Sadece yapmamiz gereken kendimiz olmak. Icimizden nasil geliyorda oyle davranmak. Cok bilindik seyleri soyledigimin farkındayım ama ayni seyi kast etmiyorum okuyanlar anlamistir ne demek istedigimi. Kendinizi bu sekilde kabul edeceksiniz. Yani aslinda sizin mizaciniz bu. Efendi insanlarsiniz sizin ruhunuzda afedersiniz p.c olmak yok. Mutlu olmak icin boyle olmak zorunda da degilsiniz. Bir durusunuz olmali kendinize bir karskter cizin ve bilincaltiniz baskalarina ozendiginde benim kendi durusum var diyebilmelisiniz.

Durus derken acalim biraz. Mesela ben kendim icin soyle bir sey dusundum. Suan sosyal medya hesaplarim var ama kullanmiyorum .telefonumdan sildim hepsini. Arkadas cevremi kendim gibi olan nadir insanlardan seçtim. Temiz bir insanim ve temiz kalacagim diyorum. Benim sınırlarım var. Bu sınırlara giremezsiniz.

Mesela birisi demez ama size sen niye sigara icmiyosun iste kizlarla arkadas olmuyosun(burasi dini mesele benle alakali. Sizin inanciniza göre burayi es gecebilirsiniz) gencligini harcama kafelerde barlarda takilmiyorsun niye twitter acmiyorsun vs. Gibi cahil muamelesi yapabilirler. Yakisikli oldugunuzu bile soyleyip niye kimseyle cikmiyorsun veya fotograf paylwsmiyorsun da diyebilirler. Bunlari siradan insanlar soylemez de belki cok yakin arkadasiniz size degistiginiznsoyleyip bunlari diyebilir.

Bu iste sizlerin sinirlari olacak. Vereceginiz cevap cok basitm ben buyum. Herkesle ayni yone gitmek yolun dogru yol oldugu anlamina gelmez.

Ciddi manada bugun kapitalizm ve bazi ahlaki cokertmeler herkesin ayni sekilde yasamak zorunda oldugu hissi uyandirmakta. Farkli oldugunuz icin eziklik duymayin cunku sunu bilin hicbir zaman onlar gibi olmayacaksınız bu hayat boyle yasanmaz. O yuzden kendinizi tanıyın ve kabul edin. Eksikliginizden degil adamliginizdan ve efendiliginizden dolayi boylesiniz.

Konuya sacma sapan yorumlar gelicek biliyorum. Bu yuzden simdi cikiyorum. Yarin falan bakarim. Ciddi yorumlara crvap yazmaya calisirim. Iyi geceler herkese

Kendinizi kandırmayın hiçbir erkek bilgisayar başında ya da yanlızlık ve aciz hayal kırıklarıyla dolu bi hayatta mutlu olamaz bir erkek olarak çok daha yüce amaçlarımız var

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 25 yaşındayım sosyal medyayla yatıp kalkmak bana saçma geliyor. Bugün bir yere gittiysem güzel bir manzarası varsa fotoğrafını çekerim, eve geldiğim zaman canım isterse facebook tan paylaşırım. Twitter, scorp, swarm, instagram gibi adetlerim yoktur. Mutluyum tavsiye ederim.
  • Hocam sonuna kadar haklısınız. İnsanların değer yargılarına göre değil kendi isteklerimize göre hareket ediyoruz bizler. Bence olması gereken de bu.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.