Şimdi Ara

Bu Ülkede Subay Maaşları Neden Bu Halde? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
1
Favori
12.791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu Ülkede Subay Maaşları Neden Bu Halde?
  • Temmuz 2017 yoksulluk sınırı "Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.878,38 TL oldu."
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rock N Roll Seven Sinek

Bütün meslekler az alıyor.
    Ancak birçok insan az olduklarını kabul etmiyor.
    Ülkenin %60'sı subay maaşını duysa oha neyine yetmiyor der. O parayla ben neler yapardım, insanlar 1000 liraya geçiniyor sen bu parayı az mı görüyorsun gibi gibi bir sürü laf sıralar. Hiç kimse düşük ücretlerden dolayı harekete geçemiyor.
    Ben de tıp yazdım bu sene bir sürü doktor ile konuştum. Doktorun birisi 25 bin alıyor ama az diyor emeklerimi almıyorum diyor. Şimdi söylese burada 25 bin maaşın var aylık ama çok az diye, kadını taşlarsınız

Yaptığın işin ne olduğuyla aldığın maaşın bağlantısı olduğunun farkındasın umarım, taş taşıyan adamla doktor aynı maaşı almıyacak tabi. Kimine bir miktar para azdır kimine fazla, harcadığına göre yaşarsan çok az maaş almıyorsan yeterli olur. 100 binde alsan tamamını harcıyorsan yetmiyor dersin, 1000 de alsan aynı durum.

• Mimar SaNAN kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım senin sözüne göre şunu söyleyebiliriz;
    SUBAYLAR YATIYOR,MAAŞ ALIYOR

OPERASYONLARI KİM YÜRÜTÜYOR O ZAMAN?
  • O yazıdan subayların yattığı sonucunu mu çıkardın?
    Her rütbeden asker gerek aklıyla gerek canıyla işini yapıyor. Fakat kara ve jandarma hariç aktif bir şekilde operasyon düzenleyen bir kuvvet bildiğim kadarıyla yok. Yani subaylar için şimdilik çok ağır bir çalışma yükü olduğunu düşünmüyorum. Savaş zamanında durum farklı tabi.
  • KhaZiggs kullanıcısına yanıt
    kira ve fatura parası nasıl yok ben başka ülkede yaşıyorum sanırım. Ülkede astsubay ve subay maaşları özellikle karacı doğuda görev yapanlar için çok düşük. Bir Oyak var devletin gözü üzerinde bir şey yapmasalar bari
    6000 lira maaşı almak icin en az 20 yılını vermen lazım. Yarbaylar 6000 e yakin maaş alabiliyor. Konaklama , fatura beleş demişsin de bütün askeri personele yetecek kadar lojman yok.Senin belli bir puanın oluyor lojmanda kaldigin her yıl puanin dusuyor.Bir sonraki tayinde lojmana girme sansin dusuyor.Lojmanda kalirsan kiralar falan oldukca dusuk tabi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4 lira dan aşağıya maaş almıyor.kimse fatura bedava demiş biri de o lojman da olursa belki öyle birşey olur o da açık bulunacak vs vs yani sıkıntılı iş vergi indirim olayını bilmiyorum ama uzman er sözleşmeli er ve uzman çavuşlar kadar kimse ezilmiyordur ona emin olun

• EyeOfHawk E kullanıcısına yanıt
    subay teğmenken lojmana bir girer pir gir girer onu lojmandan bir daha çıkartacak ne kanun ne güç vardır gittiği hiçbir yerde açıkta kalmaz adam yönergeden sağlama almıştır d.tü nasıl mı lojman yönergesine göre bir yerde bulunan lojmanın yüzde 55 i sb,yüzde 45 astsb,yüzde 5 uzm-svl memurundur.Bu altın orandır:) TSK da hiçbir yerde subay sayısı astsb sayısından fazla değildir haliyle lojmana başvuran sb sayısı da astsb sayısından düşüktür ama pastanın büyüğü subaydadır o yüzden dışarıda kalmaz. Astsb da mesleği boyunca 1 veya 2 defa lojmana girebilir uzmanların halini sorma. Bu ülkede tutumlu bir subay güleceksiniz ama 1 milyara yakın bir parayı çok rahat biriktirebilir.paşaları sormayın zaten ilhan talu,akın öztürk gibi zatların dötleri açıldı mal varlıkları boy boy yazıldı diğerleri inanın bunların on katı.
    bir örnek
    http://www.ahaber.com.tr/gundem/2016/08/17/feto-suphelisi-korgeneral-ilhan-talu-gayrimenkul-zengini-cikti

• ssmm kullanıcısına yanıt
    Askerlerin lojman kontenjani arasinda bir denge olması gerek fakat askerle memuru bir tutmamak lazim

• quote:

Orijinalden alıntı: KhaZiggs

Sözleşmeli erler doğuda 4000 alıyorsa subayların 6000 (rütbesine göre değişir) aldığını varsayalım.

6000 lira maaş alıyosun, kira parası yok, fatura parası yok, yiyecek masrafları yok. Sigara içiyosan bi sigara paran bir de arada bir çarşı alış-verişin

6*12 = 72 .000 + Görev başına primin
    Giderek artan maaşın
    Yıpranma payı, tazminat, yüksek emekli maaşı, vergide indirim
    Bence şu aralar en önemli şey Silah Taşıma Ruhsatı
    Sağlam bir popoya da sahip oluyosun

Bu liste böyle uzar gider. Yapabilene çok güzel meslektir. Ama gerçekten yapabilene, sömürülmeye çalışılan mesleklerin halini görüyoruz.
    Adalet ve vicdanı olmayanlar para ve itibar için hukukçu
    Ne ailesinin yaşadığı bu topraklara saygısı ne de millet sevgisi olmayanlar vekilimiz
    Allah korkusu olmayanlar din adamlarımız
    Rüşvetçi polislerimiz
    .
    .
    Biz de her şeye rağmen gülümsüyoruz

Askerin sadece adını duydunuz sanırım...

6000 maaşı anca albayken falan alırsın. O da bir sürü makam tazminatı, temsil tazminatı vs sayesinde.

Ev beleş değil lojman. Ve ne gariptir ki askeri lojmanlar daha pahalı olur. Benim ev arkadaşımın ailesi kara yollarında çalışıyordu ve kiraları 100 lira idi. Aynı dönemde askeri lojman kiraları 250 lira idi. Ayrıca tsk yarı özerk bir kurumdur ve diğer devlet kurumlarıyla kıyaslayınca gerçekten çok tutumludur. Misal diğer devlet lojmanlarında her şey devlete yüklenirken askeri lojmanlarda lojman yönetim parası kesilir ve bu para ile lojmanın bakımları yaptırılır. Bu para ise neredeyse lojman kirası kadar vardır. Ki askeri lojmanların daha pahalı olmasının nedeni de hakkaniyetli olmalarıdır. Lojman kirası daire büyüklüğüne göre belirlenir ve gerçek ölçü üzerinden ücretlendirilir. Diğer kurumlarda ise dubleks lojmanlar bile en düşük metrekare ile kaydedilir. Ve kimse de sorgulamaz bunu.

Yemek ücretsiz değildir. Operasyonda değilsen yada evine ulaşma imkanı olmayan bir birlikte görev yapmıyorsan asker karavanasından yiyemezsin.

Görev başına prim diye bir şey de yok. Yani istersen bir yıl operasyonda kal ekstran yok. Yalnızca malzeme ele geçirirsen ödül var. Cinsine göre değişen ödül miktarlarıyla silah, mühimmat, patlayıcı yada uyuşturucu madde vs ele geçirirsen cüzi ödül veriyorlar. Ki tonlarca uyuşturucu falan yakalamazsan pek bir esprisi yok. Çünkü ödül tüm time dağılıyor ve kelle koltuktaki operasyonlara kıyasla çok komik.

Şuanki durumda para için yapılabilecek meslek kesinlikle değil. Ancak vatan aşkıyla yapılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: EyeOfHawk

Askerlerin lojman kontenjani arasinda bir denge olması gerek fakat askerle memuru bir tutmamak lazim

Denge var işte subayın dışarıda kalmaması için kurulmuş cok hassas bir denge

• Mimar SaNAN kullanıcısına yanıt
    Şu an zaten savaş halindeyiz!
    Benim askerligimi yaptigim yerde bir tane kidemli bascavusumuz vardi. 15 sene timde gorev yaptiktan sonra geri hizmete gecmisti. Ben de 2 ay yazicilik yaptim. Maas bordrosu falan gelirdi. 8500₺ aliyordu. Bir tane de yarbayimiz vardi, kendini bildiginden beri geri hizmette o da 9000₺ maaş alırdı. Bir tane daha kidemli bascavusumuz vardi, hic gormek nasip olmadi. Irakta gorevdeydi. gorev dedigim catisma falan degil, bir insaatin basinda duruyordu, o da geri hizmetti yani. 6000₺ normal maasini ve 14000tl'de yurtdışı gorev parasini alirdi. Bölük komutanimız üstteğmen, ilk basta yazdigim bascavustan daha az ücret aliyordu. 6000₺ küsür maasi vardi bölük komutanimizin. İlk başta yazdığım 15 sene bordo bereli timinde aktif arazi görevi yapmış, sonra bordo bereli birliginde geri hizmete gecmiş birinin maaşı. Bu arada askerligimi ankara özel kuvvetler komutanliginda yaptim.

• quote:

Orijinalden alıntı: by-ko

quote:

Orijinalden alıntı: KhaZiggs

Sözleşmeli erler doğuda 4000 alıyorsa subayların 6000 (rütbesine göre değişir) aldığını varsayalım.

6000 lira maaş alıyosun, kira parası yok, fatura parası yok, yiyecek masrafları yok. Sigara içiyosan bi sigara paran bir de arada bir çarşı alış-verişin

6*12 = 72 .000 + Görev başına primin
    Giderek artan maaşın
    Yıpranma payı, tazminat, yüksek emekli maaşı, vergide indirim
    Bence şu aralar en önemli şey Silah Taşıma Ruhsatı
    Sağlam bir popoya da sahip oluyosun

Bu liste böyle uzar gider. Yapabilene çok güzel meslektir. Ama gerçekten yapabilene, sömürülmeye çalışılan mesleklerin halini görüyoruz.
    Adalet ve vicdanı olmayanlar para ve itibar için hukukçu
    Ne ailesinin yaşadığı bu topraklara saygısı ne de millet sevgisi olmayanlar vekilimiz
    Allah korkusu olmayanlar din adamlarımız
    Rüşvetçi polislerimiz
    .
    .
    Biz de her şeye rağmen gülümsüyoruz

Askerin sadece adını duydunuz sanırım...

6000 maaşı anca albayken falan alırsın. O da bir sürü makam tazminatı, temsil tazminatı vs sayesinde.

Ev beleş değil lojman. Ve ne gariptir ki askeri lojmanlar daha pahalı olur. Benim ev arkadaşımın ailesi kara yollarında çalışıyordu ve kiraları 100 lira idi. Aynı dönemde askeri lojman kiraları 250 lira idi. Ayrıca tsk yarı özerk bir kurumdur ve diğer devlet kurumlarıyla kıyaslayınca gerçekten çok tutumludur. Misal diğer devlet lojmanlarında her şey devlete yüklenirken askeri lojmanlarda lojman yönetim parası kesilir ve bu para ile lojmanın bakımları yaptırılır. Bu para ise neredeyse lojman kirası kadar vardır. Ki askeri lojmanların daha pahalı olmasının nedeni de hakkaniyetli olmalarıdır. Lojman kirası daire büyüklüğüne göre belirlenir ve gerçek ölçü üzerinden ücretlendirilir. Diğer kurumlarda ise dubleks lojmanlar bile en düşük metrekare ile kaydedilir. Ve kimse de sorgulamaz bunu.

Yemek ücretsiz değildir. Operasyonda değilsen yada evine ulaşma imkanı olmayan bir birlikte görev yapmıyorsan asker karavanasından yiyemezsin.

Görev başına prim diye bir şey de yok. Yani istersen bir yıl operasyonda kal ekstran yok. Yalnızca malzeme ele geçirirsen ödül var. Cinsine göre değişen ödül miktarlarıyla silah, mühimmat, patlayıcı yada uyuşturucu madde vs ele geçirirsen cüzi ödül veriyorlar. Ki tonlarca uyuşturucu falan yakalamazsan pek bir esprisi yok. Çünkü ödül tüm time dağılıyor ve kelle koltuktaki operasyonlara kıyasla çok komik.

Şuanki durumda para için yapılabilecek meslek kesinlikle değil. Ancak vatan aşkıyla yapılır.

Albay 6000 mi Bu da iyiymiş. 6000'i sadece çocuğuna harcıyordur bir albay...

• IslakBanyoTerliği kullanıcısına yanıt
    Abartma kardesim sende ne kadar maaslari olduğunu sanıyorsun albaylarin ?

• subaylar çok güzel kazanıyor, yaptıkları doğru dürüst bir şey de yok.
    bol bol sosyal imkan, tatil vs.vs.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mimar SaNAN

Subaylar kadar rahat adam var mı be şu ülkede. Jan. Uzman Çavuşlar eziliyor, ve yükselmesi çok zor. Astsubaylar bir nebze daha iyi ama onlarda da sıkıntılar var. Ama subay sıkıntıda falan değil, en rahat olanlar subaylar.
    Subay mesleğe başlar başlamaz 20 senelik uzman-astsubay'ın komutanı olur. Subaya emir verecek adam çok azdır ve subay hızlı bir şekilde rütbe atlar. Bir subay: teğmen, üst teğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay... diye emekliliğe kadar takır takır rütbe atlarken uzman ve astsubaylar sadece kademe alır.
    Eğer güzel bir meslek ve iyi bir gelecek istiyorsan subay olacaksın. Hem rahat hem maaşı yüksek.

Her yerde her orduda ve her ülkede emir komuta vardır. Okumuş subay olmuş adam tabiki altındakine emir verecek. Ne yapacak? Uzman abi napalım mı diyecek? Boş konuşmuşmuş, başka birşey değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: JaReD22

Yuh be en kötü 4 bin alır neyine yetmiyor bir subayın para icinmi yapıyorsunuz bu mesleği tamam parada lazım ama gecindirecek kadar olsun yeter

senin gibi 20 adam bulup lise mezunu patronlar zengin oluyor işte.
  • Arkadaşım teğmen 3 bin lira alıyor.lojman falanda yok öyle kolay kolay.

Konunun yüzde 80 i totosundan sallamış.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.