Şimdi Ara

bu devreyi tanıyan varsa yardım etsin lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
2.089
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar yıldırım marka 12v7a adaptörün düz akım devresidir abim ben küçükken patlatmış tamirciye vermiş tamir olmamış o gün buldum içini açtım devrenin eksik olan tek parçası daire içine aldığım transistörleri eğer bu devreyi tanıyan varsa yardımcı olsun lütfen yoksa yeni devre düzmek zorunda kalacağım

• kılıfına bakarak transistör tespit etmek imkansızdır. çünkü aynı kılıfı kullanan bir çok farklı tipte transistör bulunmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dergul -- 27 Ağustos 2007; 0:43:53 >
  • eyerki akü şarjı içinse biraz tolerans tanıyıp 10 A seçmekte fayda var. Ankara ulus konya sokakta hazır yapılmış tam reguleli istediğiniz özellikte var. Hatta kısa devre korumlı bile bulursunuz
  • pardon ev Ankarada ise
  • Devrenin yapısı itibariyle simetrik güç kaynağına benziyor. Ama transistör değil de tümdevre kullanılmış olsa gerek. Çünkü bu tip devrelerde genelde bir tarafta 78xx, bir tarafta 79xx vardır. Yani LM 7x12 tümdevrelerine ihtiyacın var. Emin olmak için benzer devreler ile karşılaştırabilirsin. Bu devreleri bulmak için "ayarlı simetrik güç kaynağı" anahtar sözcüklerini kullan.

Başka bir ihtimal akımı arttırmak için Darlington bağlı transistörler olabilir. Şemasını görürsek daha net cevap verebiliriz.

Kolay gelsin...
  • bunlar da adaptörün resmi adaptörün ac çıkışı 18 volt civarı ben asıl devrenin üzerindeki 4 diyodu ve 3 kondansatörü alıp standart düz akım devresi düzdüm bundan da 25vdc gibi bi voltaj okuyorum

• resimleri biraz daha net alabilirseniz , yardımcı olmaya çalışalım.
    şayet ortada zener ve küçük bir transistör varsa iş değişir , birisi regüle entegresi mi , ikisi de transistör mü , transistör ise darlington mu vs. vs. gibi...
  • elimde sağlam macro çekebilecek bi makine yok ama en kısa sürede bulmaya çalışacağım
    kolaylık olsun diye parça isimlerini yazdım yanlarına ilginiz için çok teşekkür ediyorum umarım bu işe yarar bir de adaptörün üzerinde "regulated dc power supply" yazıyor işimize yarar umarım

• yok mu yardım eden nerdesiniz @untayk,melih abi yardım lütfen
  • Edelim etmesine de , yarım saattir devre şeması çıkrmaya çalşıyorum ama olmuyor.
    Yıldırım ın "cy-127r" modeli bu adaptörünün ya net resimleri , ya da ilkel de olsa bir şemasını temin etmeden , ancak debelenip dururuz.
  • doğrusun arkadaşım cy-127 modeli bu nereden bildin üzerinde yazıyor ama buraya yazmamıştım yani yıldırımelektronik.com adresine mail attım o adaptör bizim deil dediler isim benzerliği miymiş neymiş ulaşabileceğimiz bi adres olursa isteyebiliriz
    bu arada uğraştığını duyunca şaşırdımdoğrusu gerçekten çok teşekkür ediyorum minnettarım macroları çekince yollarım çok teşekkürler...
  • evet sonunda buldum çareyi tarayıcıdan taradım
    işte macrolar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zoptrik -- 28 Ağustos 2007; 0:02:31 >

• Kesin bildiğim bir şey olmadıktan sonra tüm cevapladıklarımı önce bir araştırma yoluna giderim genelde.
    Cihazın net çıkmasa da şeklinden , yıldırım ın adaptörü olduğunu gördüm ve yıldırım ın sitesine girip , sizin özelliklerinizi sağlayan modelini buldum önce. Sonra da net te acaba şemasını bulabilir miyim diye epeyce araştırdım. Bulamayınca da , standart devre tiplerinden bir şema uydurabilir miyim diye araştırdım ve bu arada resimlerden çıkarmaya çalıştım. O da yemeyince cevabımı yazdım tabii ki.... Keşke yardımcı olabilseydik. O transistörlerin olabileceği değerler NPN ise BD234C , TIP121 ( darlington dur ! ) veya MJE3055T , ya da PNP ise BD244C , TIP122 veya MJE2955T den biridir. En yüksek tahminim BD243C veya BD244C olma ihtimali. çünkü bu transistörler 6A liktir ve 2 tanesi 7A i çok rahatlıkla verir. Ve kesinlikle söyleyebilirim ki , Şayet doğrultma kondansatörlerinin + ucu kollektör yani aradığınız transistörlerin orta ucuna gidiyor ve taş dirençle emiterinden çıkıp çıkışa gidiyorsa BD243C işinizi görecektir.
    Saygılar.

resim benden önce gelmiş.
    bir de üst görünümü çok makbule geçerdi doğrusu... denermisiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi untayk -- 28 Ağustos 2007; 0:05:45 >

• aynı model güç kaynağı bende de var. sorduğun transistorün numarası BDX53C.
    kolay gelsin...

• geçmiş olsun...
  •  bu devreyi tanıyan varsa yardım etsin lütfen

• çok şükür
    herkese teşekkür ediyorum süper oldu bu
    üsünü de taradım ama görüntü berbat neye benziyor siz söyleyin

Çok şükür buldum seviyorum ya bu siteyi
  • Merhaba bu konuyu yeni gördüm. Hortlatmak gibi olacak ancak mesajımın içi boş değil en azından:) Bu adaptörü yıllar önce kullanmıştık ve performansı güzeldi. Bende Yıldırım elektroniğin başka adaptörleri de var. BDX 53C transistörleri kısa devre olduğunda yanabiliyor ama değiştirirseniz çalışıyor. Piyasadaki adaptörlerin neredeyse hepsi SMPS... bu adaptörlerle evde araç anfisi çalıştırmak uygun olmayabiliyor. Hi-Fi severler PWM güç kaynaklarına karşı oluyorlar. Duyamasak ta gürültü yaratan devreler. Bu devre gibi eski nesil regülatörler çok daha iyi...

Sayfadaki net fotoğraflar silinmiş ben de düşük çözünürlüklü fotoğrafları kullanarak devrenin şemasını çıkardım. Büyük ihtimalle hata yoktur. Firmaya ulaşılamıyor o nedenle şemanın olması bir sıkıntı yaratmaz kanaatindeyim. Tamir edecek olanlara faydalı olabilir.

• ®embrand kullanıcısına yanıt

Yıllar sonra gelen nokta atışı çözüm. Teşekkürler bu devreyi tanıyan varsa yardım etsin lütfen 

• Devreyi yaptım ama soğutucu ve kablolarla sigorta ayarlamam lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.