Şimdi Ara

Devre Talep... Ne lazımsa isteyelim bilenler yardım etsin...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
4
Favori
1.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İhtiyaç için ya da imalat için. Basit karmaşık devre soruşturmalarımızı bu konudan yapabiliriz.

İstenilen sonucu elde etmeye yönelik fotoselli tip devrelerden, kullanılan bir elektrikli aleti devreye alabilecek muadil devrelere kadar tüm isteklerimizi bu konudan ele alabiliriz.

Bilen ya da bileni bilen, elinde olan ya da rafındaki kitabında yazan tüm forumdaşlarımıza hitaplıdır.

Konu devamında ortaya çıkan önemli sonuçlar ilk mesajlarda etiketlenmek üzere takiptedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karafetva -- 16 Mayıs 2023; 19:2:36 >

• Orjinalinde 50Hz saç trafo var. Çok yer kaplayan şeylerden birisi bu. Bunu atıp SMPS koyarsak baya bir yer kazanırız.

Aletin beyni olan devre kartı dip bileşenler ile yapılmış. SMD parçalarla yeniden tasarlarsak kartı baya bi küçültmemiz mümkün.

936'larda opamp kullanılıyor. Mantık oldukça basit aslında. Opampin bir ucuna ayar potundan gelen referans voltajı giriliyor. Havya ucundaki sensörden alınan voltaj da diğer uçtan giriliyor. Havya ayarlanan sıcaklığa eriştiğinde opampın iki ucu da eşitlendiği için çıkışı keser. Bu da çıkış mosfetinin ya da triyağının kesime gitmesini sağlar. Havya soğuduğunda opamp tekrar çıkış verir havya ucu sıcaklığı tekrar yükselir.

Şeması sanırım bir yerde olacaktı. Bulabilirsem paylaşırım.
  • Konu devamında ortaya çıkan özel bilgilerin özetlendiği mesaj 1

• Lazım olabilir mesaj 2

• CYBER marka ve ya başka simlerle bilinen, (Soldering station 936) sadece tek kalem havya barındıran sııcaklık kontrollü mini lehim istasyonunu bilmeyen yoktur sanırım.

Triyaklı, trafolu bir sistemi var. Açık ve güvenilir şeması elinde olan ekleyebilir konuya. Belki mazide paylaşılmıştır, bu taktirde bilenler ekleyebilir.

Eski model olabilir ama elinde malzemesi olan bu sistemi kurabilir. Orjinalinde kutusu fazla geniş tutulmuş. Belki çok daha ufaltabilir.

---> Orjinal devresini paylaşılaması beklenmektedir.

Devresinde Lukey 936 yazmakta ve; bazı devreler muhtelif bulunmakta. Kısmen farklılıklar içiermekte.

---> orjinal eski devresinin haricinde, bu sistem nasıl minimize edilir? Smd parçalar ve çok katlı pcb ve ya dik eklenen modüler pcb ile? Prize direk takılabilecek kadar ufaltılabilir mi? Hatta çok çok ufaltlarak priz kafası kadar küçük yapılabilir mi? Havya direk bu priz kafasına bağlansın? Ufaltılabilir ve olabilir ama uygun yollarla basit bir yöntem çıkarabiliyor muyuz?

---> TS100 diye meşhur bilinen ve laptop adaptörü ile direk gülü lehim yapabildiği söylenen ama fiyatlar uçunca ucuzlarının piyasada görüldüğü bir lehim havyasının benzerini nasıl yapabiliriz? LCD ekran ve program ile ayrıca ekran ve hiçbir program olmadan ve hatta 220 ile direk çalışan model. TS100 rezistans tipleri direk alınıp kullanılarak oluşturulabilir. Triyaklı alternatif akım ya da doğrultularak. Hem laptop adaptörü hem de 220 ile.

• karafetva K kullanıcısına yanıt
    Orjinalinde 50Hz saç trafo var. Çok yer kaplayan şeylerden birisi bu. Bunu atıp SMPS koyarsak baya bir yer kazanırız.

Aletin beyni olan devre kartı dip bileşenler ile yapılmış. SMD parçalarla yeniden tasarlarsak kartı baya bi küçültmemiz mümkün.

936'larda opamp kullanılıyor. Mantık oldukça basit aslında. Opampin bir ucuna ayar potundan gelen referans voltajı giriliyor. Havya ucundaki sensörden alınan voltaj da diğer uçtan giriliyor. Havya ayarlanan sıcaklığa eriştiğinde opampın iki ucu da eşitlendiği için çıkışı keser. Bu da çıkış mosfetinin ya da triyağının kesime gitmesini sağlar. Havya soğuduğunda opamp tekrar çıkış verir havya ucu sıcaklığı tekrar yükselir.

Şeması sanırım bir yerde olacaktı. Bulabilirsem paylaşırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 16 Mayıs 2023; 19:31:5 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ipli jeton kullanıcısına yanıt

Birçok şema vardı ama ne kadar güvenilir. Hem analizi yapılmalı hem de uygulamış birisi tecrübesini paylaşmalı. Devreyi bekliyoruz...

Diğer taraftan yük rezistif olduğundan triyakla ya da doğrultup mosfetle trafosuz da sürülebilir.

Arduino ile yapılabilir. Güç beslemesi için 24V adaptör kullanılabilir. Deneme aşamaları Arduino üzerinde yapılır.

Daha sonra Arduino şemasına göre atmega328'li bir kart tasarlanır, çalışma bu yeni karta aktarılır. Arduino bu iş için oldukça uygun bir platform.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 16 Mayıs 2023; 21:50:14 >

• HAKKO havya devresi

• Akıllı havya prizi

• 220V 555 timer devreli havya şema

• Yihua - hakko 936 havya şema

@karafetva

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 16 Mayıs 2023; 22:5:58 >
  • Devre Talep... Ne lazımsa isteyelim bilenler yardım etsin...

NET803 havya devresi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 16 Mayıs 2023; 22:9:38 >
  • Dimmer havya devresi

• muhsin kamer kullanıcısına yanıt

Şemada lm324 pinouta göre ters bağlantı görülüyor şemada. Pek tabi uygulayan bu hatayı düzeltebilir ancak diğer kısımlar için acaba diye düşündürüyor. Devre numarası ile birçok sonuç var internette ancak analizinin yapılarak tecrübe edilmiş bir devreyi belirlemek takip edenlere daha çok güven verecektir.

Bağlantı şekli doğru,

Numara yerlerinde hata var.

Numaralar düzeltilir.

Breadboard a kurulabilir.

Devre çalıştırılır.

Sonuç buraya yazılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 17 Mayıs 2023; 15:4:31 >
  • @muhsin kamer sağ olsun farklı havya kontrol şemaları ile konuyu baya şenlendirmiş.

@karafetva bir şemada gözden kaçan hatayı farketti, konusunu dikkatli takip ediyor.

İkisinide teşekkürler. Devre Talep... Ne lazımsa isteyelim bilenler yardım etsin... 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rafet32 -- 17 Mayıs 2023; 20:59:32 >
  • Devre Talep... Ne lazımsa isteyelim bilenler yardım etsin...
    Devre Talep... Ne lazımsa isteyelim bilenler yardım etsin...oakkar7, another blog
    Fixing and Reverse Engineering Cheap Temperature Controlled Soldering Iron
    https://okelectronic.wordpress.com/2011/07/14/fixing-and-reverse-engineering-cheap-temperature-controlled-soldering-iron/

Devre Talep... Ne lazımsa isteyelim bilenler yardım etsin...www.learningelectronics.net
    Weller WLC100, Repair, circuit diagram/pcb, and other info
    https://www.learningelectronics.net/VA3AVR/circ/wlc100.html

• mavi-kaplan M kullanıcısına yanıt

Teşekürler...

Bu devreleri analiz etmek lazım. hem anlaşılır hem de faydalı olur.

Yalnız ikinci linkteki dimmer devresi. Sıcaklık kontrollü değil sadece kısma ayarlı.

• Sayın @muhsin kamer in yukarıda sunduğu https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/155827287 devreyi analiz etmedim ama bir eksiği göstermiştik. AYnı devrenin sağ alt kısmında LM324 ün kullandığı opamp kanallarından bir tanesinin çıkışı nereye bağlı muamma. Alternatif ya da başka amaçla mı konmuş yoksa devre içinde aktif mi anlamak lazım.

BU ve benzeri bir kısım devrede TL431 ayarlı zener ile anlaşılan hat ön gerilim bölücü direnç ardından kısadevre yöntemiyle 5Vdc regüle ediliyor. Bunun yerine 7805 nasıl olur? Zaten yari iletkenlerin enerji ihtiyacı az olduğundan bu yöntem kullanılıyordur, bu halde sabit regülatör nasıl olur? Bilikte ya da tek başına?

Düşük gerilim ihtiyacı için trafo sargı üstüne tekrar sarım yapılsa ya da çok çıkışlı trafodan uygun gerilim elde edilse nasıl olur? Daha az regüle ihtiyacı ile?

Bahse konu devreyi uygulayan var mı? Uygulama resimleriyle tecrübelerini paylaşabilen ?

Bu arada @mavi-kaplan tabanca havya üzerine çalışman vardı denk geldim. Bahseder misin? Trafosu şerit tek sacın uzunca yuvarlanıp rulo olmasıyla mı yoksa parça parça mı?

Bu tabanca havyanın smps uyarlaması nası olur forumdaşlar? Bayaa bi ufalır mı? Aklıma ucuna mini matkap mandreni takıp uç değiştirmeyi kolaylaştırıp, vidalarının ömrünü arttırmak gelmişti ve webde dolanırken @ipli jeton un daha önce bu konudan bahsettiğini donanımhaber konusunda fark ettim. Tabanca havyaya da yapılabilir birçpk işlem var.

BU sadece sıcaklık kontrollü tek lehim havya istasyonunun mini mini cep telefonu şarzı gibi küçültülmes -(düşünsenize eski trafolu nokia şarz cihazı ya da adaptör büyüklüğünde lehim istasyonu. İÇine bir tane yeni tip ufak şarz cihazı dahi eklenebilir)- düşüncesi yanı sıra; Tamamen ufaltılmış bir istasyonda, hem ayarlı güç kaynağı hem sıcaklık kontrollü havya hem sıcak hava hem de punta makinası olması? Tek trafoda kombine özelliklerle yapılmaz iş değil. Güzelce tartışmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karafetva -- 18 Mayıs 2023; 20:38:54 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.