Şimdi Ara

bu bilgisayara takılı usb aygıtlarından birisi çalışmadığından windows aygıtı tanıyamıyor. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
109.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • anlıyorum ama garibime giden şey şu; bu hatayı bazen verip bazen vermiyor.. bazen ilk taktığımda tanıyor, bazen 10. defada tanımıyor.. ben de haliyle onu bilgisayara tanıtana kadar tak-çıkar-tak-çıkar.. yapmak zorunda kalıyorum...

"hata" dendiği zaman akan sular durur ama, kendi içinde çelişen bu hata'dan bana da "acaba düzeltebilir miyim" umudu kalıyor.. teşekkür ederim. saygılarımla
  • quote:

Orjinalden alıntı: eknc

anlıyorum ama garibime giden şey şu; bu hatayı bazen verip bazen vermiyor.. bazen ilk taktığımda tanıyor, bazen 10. defada tanımıyor.. ben de haliyle onu bilgisayara tanıtana kadar tak-çıkar-tak-çıkar.. yapmak zorunda kalıyorum...

"hata" dendiği zaman akan sular durur ama, kendi içinde çelişen bu hata'dan bana da "acaba düzeltebilir miyim" umudu kalıyor.. teşekkür ederim. saygılarımla

Bende hp 1020 laser yazıcı vardı. Pc yi değiştim bütün girişlerim usb 2.0 haliyle kablom 1.1 idi tanıyor yazıcıyı yazdırmıyor yada yazıcı çalışıyor diğer usb girişleri devre dışı oluyordu. kafasına göre takılıyordu kablo değiştim sorun gitti. Bunu çok daha öncede yaşadım başka cihazlarda pek mantık arama bu işlerde ciddi söylüyorum

• bilgisayarı formatladım, yeniden kurdum, tüm sürücüleri yükledim, güncellemeleri tamamladım.
    yükleyeceğim programları harici diskim ve flash belleğimden yaptım.
    gel gelelim, üçüncü gün bilgisayar "usb aygıtı tanınmıyor" hatası vermeye başladı, ancak bu hatayı sadece depolama aletlerine (flash bellekler ve harici disk) veriyor, diğer usb donanım (yazıcı, web kamera, vb.) normal çalışıyor.
    iki gündür denemediğim şey kalmadı, sanırım tekrar yükleyeceğim windowsu.
  • ben garantiye vermiştim anakartı bu yüzden olmuyo olmuyo olmuyo dediler bende yeni anakart aldım
  • Aynı şey bir gün optik mouse un çalışmaması şeklinde başıma geldi. Usb aygıtı tanınmıyor şeklinde sürekli uyarı çıkıyordu. Herşeyi denedim olmadı. Pc yi fişten çekip 2-3 dk. sonra tekrar çalıştırdım. Bu sefer sorun ortadan kalkmıştı O günden beri sorun yok. Basit ve mantıksız gibi birşey ama denemenizi tavsiye ederim.
  • bence driverlerle alakası yok arkadaş pc usb aygıtı tanımıyorsa sen kasadaki kabloların hepsini çıkar sonra tekrar tak kesin çözüm dene istersen sorunun çözülecek emib ol.Benim pc dede aynı sorun yaşanıyordu ben öyle yaptlm düzeldi.Bu sorunun bir daha yaşamak istemiyorsan usb ni çıkarmadan güvenliği kaldır.Kolay gelsin...
  • sanırım usb aygıtını kullanmak istediğiniz cihazın chipsetine yeniden yükleme yapılabilirse sorunsuz çalışabilir
  • ++++++ WEBDEN DERLEDİKLERİM

bu bilgisayara takılı usb aygıtlarından birisi çalışmadığından windows aygıtı tanıyamıyor.

1)İLGİLİ CİHAZI KASANIN ÖNDEKİ USB LEREMİ BAĞLIYOSUNUZ
    2)EĞER ÖYLEYSE KASANIN İÇİNDEN YANLIŞ TAKILMIŞ DEMEKTİR.
    3)BİOSDA USB HİGHSPEED FULLSPEED DİYE İKİ SEÇEMNEK VAR
    BUNUN HİGHSPEED DE OLMASI GEREKİR

Aynı şey başıma geldi tesadüfen USB kablosunu değiştirdim çalıştı, nedenini bende bilmiyorum baya saçma bir durum, umarım sizinki de böyledir.

Bağlı olan diğer usb leri çalıştırabiliyorsan onları çıkar sadece çalıştıramadıgın yazıcıyı tanıt . Bu işlemi yaparken ;

--- usb leri çıkar pc'yi kapa

--- sadece tanıtamadıgın yazıcıyı tak eğer işlem aynıysa bunu diğer usb girişlerindede dene.

Eğer olursa sakın aygıt yöneticisinden güncelleştirmeden çıkarıp eski yerine takıp bakalım bunada oluyormu diye deneme !!!

güncelleştirmeni yap ve ondan sonra diğer :USB aygıtlarını tanıt.

Benim denemediğim tek şey kaldı düşüncelerime göre Sanırım bazı aygıtlar sırasıyla yüklenmeli ( İlginç bir teori olacak ama ) çünkü bu uyarıda yukarıdaki işlemleri yaptıgımda USB aygıtı tanındı uyarısını aldım.

arkadaşlar aynı sorun bendede vardı usb bağlantısından sadece yazıcıyı bağlarsan çalışıyor başka aygıt bağlarsan off duruma geçiyor .. benimki 3 defa servise gitti sağlam diyerek geri gönderdiler tabii onlar kendi kablolarıyla denemişler. 3.cüsünde onların kablosunu istedim taktım bir güzel çalışıyor sorun usb 2,0 kablosunda piyasada satılanlarda uyum sağlamıyor

• konuyu hortlatmış gibi olmayayım ama hala bu sorunu çözemeyen arkadaşlar varsa en azından yardımcı olacağıma inanıyorum. Herkes bişeyler söylemiş tahminlerde bulunmuş kimisi format at demiş arkadaşlar "eğer bu bilgisayara takılı usb aygıtlarından birisi çalışmadığından windows aygıtı tanıyamıyor" hatasını alıyorsanız pc yi yeniden başlatığınızda delete tuşuna basarak (genel olarak anakartlarda deişiklik gösterebilir tuş fonksiyonu) bios'a girin advanced seçeneği altında (anakarta göre değişiklik gösterebilir ) usb controller 2.0 sekmesi var onu disable yapın geçmiş olsun.. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana iyi forumlar..
  • bendene aynı sorun var flas belleği tanımıyor daha önce calişiyordu 1 gün sopnra windows bu aygıtı tanımıyor diye yazdı cözüm bulkamadım virüse alakası varmı bunun acaba saygılar
  • Arkadaşlar,
    Bu olay benim de başıma geldi bugün sabahtan, bu saate kadar bu sorunla uğraştım.Mouse başka Pc'de çalışıyor.Bende hiç bir sorun yokken birden mouse çalışmaz oldu.Yabancı kaynaklardan çeviriler yaptım ve nihayet sonuca ulaştım.Bu usb'nin sorunu özellikle Vistada çok hissediliyor.Olası sorunları sıralıyorum;

1) Usb girişinde güç azalmasından dolayı sorun yaşanıyor ve usb hata veriyor,
    2) Güncelleştirmeler yüklenirken bir güncelleştirme Usb'nin usbstor dosyasını siliyor ve aynı sorun yaşanıyor, (Son güncellemeleri geri alın)
    3) Birden fazla Usb takıldığında usbler arasında çakışmalar oluyor ve usbstore dosyasının bozulmasına neden oluyor,

ÇÖZÜMÜ:

1.AŞAMA

Önce kontrol edelim Usb sistemin onaltılık sistemde çalışıp çalışmadığını,

1. Başlat / Çalıştır / Regedit 'i çalıştırın,

2. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UsbStor'u sağ tıklayıp Değiştir deyin.

3. Buradaki değer verisini 3, Tabanı 16 olarak işaretleyin,

2.AŞAMA

1) Bilgisayarım/C/Windows/System32/Driverstore/Filerepository/usbstor.inf klasörünü tıklayın. Usbstor.inf klasöründen iki adet var ancak bu klasörlerin sonlarında karışık harfler yazılar var hangisi en güncelse tarihe göre onu bulun ve klasörü açın.

2) Buradaki usbstor.inf ile usbstor.pnf dosyasını Bilgisayarım/C/Windows/inf klasörüne kopyalayın.

3.AŞAMA

1) Kopyalama yaptıktan sonra, bilgisayarı kapatın 10-15 saniye fişe takılı olmasın.Mouse ya da sorunlu usb yi de çıkarın.10-15 sn sonra tekrar takın ve Pc'yi başlatın.

Sorununuz donanımsal olarak bir probleminiz yoksa çözülecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esradanaci -- 19 Nisan 2009; 18:40:59 >

• Merhabalar;
    Uzun zamandır usb sorunumu çözemiyorum..
    Elimde Acer 5030 laptop var 3 usb girişi var, herhangi birisine ne takarsam takıyım aleti tanımıo ve 'bu bilgisayara takılı usb aygıtlarından birisi çalışmadığından windows aygıtı tanıyamıyor' hatasıyla karşılaşıorum. Ayrıca kullandığım usb araçları (mouse,flash disk, kamera vb.) diğer bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor.
    Çözüm aşaması olarak; format attım yine çözülmedi, Servis pack 2 yükledim çözülmedi, başka cdyle format attım yine değişmedi.
    'Esradanaci' arkadaşımızın sorunuyla aşağı yukarı aynı olduğu için onun çözümünü deniyordum ama şunu farkettim.
    Kayıt Defteri Anahtarında
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Usbstor diye birşey yok.
    Birincisi; Kayıt Defterinde Usbstor eksik,
    İkincisi; Bilgisayarım/C/Windows/System32/Driverstore klasörü ve içindekiler koyu mavi renkli yazıda ve içinde wlphonecv_8800C151E3BB9442F62327FF05F053BF5567B318 adında bir klasör var başkada birşey yok.

Acaba sorunumun bunlarla alakası var mı?
    Eğer öyleyse;
    I:HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UsbStor'u nasıl ekleyebilirim?
    II: C/Windows/System32/Driverstore/Filerepository/usbstor.inf nasıl ekleyebilirim?
    Şimdiden Teşekkürler...

• bo sorun pc dünyasının en büyük efsanesidir ve maalesef kesin bir çözümü yoktur..gerçi ben kablo değiştirerek çözdüm..ve hayretler içindeyim ama(creative mp 3 üm için söylüyorum)... yinede allah yardımcınız olsun
  • Bu sorunu şu anda ben de yaşıyorum. Nerdeyse 1 senedir kullandığım Harici hdd bir anda çalışmamaya başladı. Başka bilgisayarda görüyor ama notebook ta aynı mesajı veriyor. Bende kablo değiştirmek de işe yaramadı. Nette epey araştırdım ama adam akıllı bir bilgi yok. geneja arkadaşın dediği gibi efsane bir sorun sanırım. Microsoft'un sitesinde aygıt yöneticisindeki bütün usb aygıtları kaldırıp restart yapın falan diyor ama o da işe yaramadı. Biosu güncelledim, format attım ama nafile. İlk kez böyle enterasan bir sorunla karşı karşıyım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: meriva75

Aynı şey bir gün optik mouse un çalışmaması şeklinde başıma geldi. Usb aygıtı tanınmıyor şeklinde sürekli uyarı çıkıyordu. Herşeyi denedim olmadı. Pc yi fişten çekip 2-3 dk. sonra tekrar çalıştırdım. Bu sefer sorun ortadan kalkmıştı O günden beri sorun yok. Basit ve mantıksız gibi birşey ama denemenizi tavsiye ederim.

benim de laptobun optik mousu aynı hatayı verdi ,senin dediğin gibi pili çıkartıp 5 dk sonra çalıştırdım düzeldi,hayır duamı aldın eywallah kardeş..
  • quote:

Orijinalden alıntı: AcquaDi_Gio
    Bu sorunu şu anda ben de yaşıyorum. Nerdeyse 1 senedir kullandığım Harici hdd bir anda çalışmamaya başladı. Başka bilgisayarda görüyor ama notebook ta aynı mesajı veriyor. Bende kablo değiştirmek de işe yaramadı.

Bu tür sorunlar genelde USB portndan yeterli gücün alınamadığı durumlarda ortaya çıkar. Ya cihaz portun verebileceğinden fazla güce gereksinim duyuyor, ya port standarttan daha düşük güç veriyor ya da kullanılan kablo kötüdür ve portun verdiği gücün bir kısmı kaboda harcanmaktadır.
    Kaliteli ve kalın bir kablo kullanmak en kestirme çözümdür. Cihazı birden fazla USB portundan beslemek de problemi çözebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: esradanaci

Arkadaşlar,
    Bu olay benim de başıma geldi bugün sabahtan, bu saate kadar bu sorunla uğraştım.Mouse başka Pc'de çalışıyor.Bende hiç bir sorun yokken birden mouse çalışmaz oldu.Yabancı kaynaklardan çeviriler yaptım ve nihayet sonuca ulaştım.Bu usb'nin sorunu özellikle Vistada çok hissediliyor.Olası sorunları sıralıyorum;

1) Usb girişinde güç azalmasından dolayı sorun yaşanıyor ve usb hata veriyor,
    2) Güncelleştirmeler yüklenirken bir güncelleştirme Usb'nin usbstor dosyasını siliyor ve aynı sorun yaşanıyor, (Son güncellemeleri geri alın)
    3) Birden fazla Usb takıldığında usbler arasında çakışmalar oluyor ve usbstore dosyasının bozulmasına neden oluyor,

ÇÖZÜMÜ:

1.AŞAMA

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UsbStor'u sağ tıklayıp Değiştir deyin.

3. Buradaki değer verisini 3, Tabanı 16 olarak işaretleyin,

2.AŞAMA

1) Bilgisayarım/C/Windows/System32/Driverstore/Filerepository/usbstor.inf klasörünü tıklayın. Usbstor.inf klasöründen iki adet var ancak bu klasörlerin sonlarında karışık harfler yazılar var hangisi en güncelse tarihe göre onu bulun ve klasörü açın.

2) Buradaki usbstor.inf ile usbstor.pnf dosyasını Bilgisayarım/C/Windows/inf klasörüne kopyalayın.

3.AŞAMA

1) Kopyalama yaptıktan sonra, bilgisayarı kapatın 10-15 saniye fişe takılı olmasın.Mouse ya da sorunlu usb yi de çıkarın.10-15 sn sonra tekrar takın ve Pc'yi başlatın.

Sorununuz donanımsal olarak bir probleminiz yoksa çözülecektir.

Ne kadar teşekkür etsem azdır uyguladım ve sorunum düzeldi . Grafik tabletimin Windows 7'ye uygun driver'ı olmamasına rağmen belki çalışır umuduyla driver'ını yükleyip USB'den bağlayınca bu hatayı vermişti türlü şaklabanlıklar yaptığım halde düzelmemişti bu yorumu görünceye kadar.

Şunuda belirteyim Esra sanırım Windows XP için olan çözüm şeklini anlatmış çünkü Windows 7'de söylediği dizinler hep boş klasörlere çıkıyordu. Biraz kurcalayıp doğru klasörleri buldum Windows 7 için benimde ufak bir yardımım olsun

Windows 7 için ;

1.AŞAMA

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet001\Services\UsbStor klasörünü seçip sağ taraftaki panelden Start'a sağ tıklayıp değiştir diyin

3. Buradaki değer verisini 3, Tabanı 16 olarak işaretleyin.

Devamı Esra'nın anlattığı gibidir.

konuyu hortlattıysam kusura bakmayın elbet birinin daha başına gelebilir bu sorun

• Teşekkürler benim sorunumu da çözdü bu deneme. Çok uğraşmıştım. Masa pc.

Fişi çıkarttım ve 10dk bekledikten sonra USB sorunu kalmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagdaselk -- 29 Aralık 2010; 18:44:34 >
  • USB aygıtlarından biri çalışmadığı için windows bu aygıtı tanıyamıyor

sorunu bende de vardı bu sorunu herkese gore farklılık gosterıyor tek bır cozumu yok bnm sorunum usb kablomu degıstrmekle cozuldu 2.0 dıye almıstm ancak degılmıs sımdı yenı kabloyla sorun yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BERGX -- 13 Ocak 2011; 23:51:46 >
  • Gayet Güzel bir Bilgi Tesekkürler . Yardımlarınız için .
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.