Şimdi Ara

Böyle Powerbank ile Laptop Şarj edilebilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
25.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Laptop ile sürekli mobil durumda olacağım bi 1 yıllık süreç var önümde. Tek derdim priz olmadığı zamanlarda laptopun gücü yetmeyecek olması. Almak istediğim laptopun güç özellikleri şu şekilde yazıyor web sitesinde;

Güç kaynağı türü: 200 W AC güç adaptörü
    Pil Türü: 4 hücreli, 70 Wh Lityum iyon polimer
    Pil ömrü karma kullanımı: 5 saat 15 dakikaya kadar

Şindik!

Diyorum ki bi 20.000 Mah powerbank alsam, ucuna da şu USB-DC dönüştürücü kabloyu taksam

S-link SL-DCM7, Usb Dc Kablo, Usb M to 5.5 x 2. DC 1m Çeviricihttps://www.amazon.com.tr/S-link-SL-DCM7-Usb-Kablo-%C3%87evirici/dp/B07BRF1N2N/ref=asc_df_B07BRF1N2N/?tag=googleshoptr-21&linkCode=df0&hvadid=389146325691&hvpos=1o2&hvnetw=g&hvrand=15323406344734250652&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1012782&hvtargid=pla-828973965075&psc=1

20.000 Mah yukarda yazan güç özelliklerinde bir laptopu, yukarda ki kabloyu kullanarak şarj etmeye yarar mı? Ben bu Volt Amper akım neyin işlerinden HİÇ anlamıyorum. Çıkan enerji akımını kablonun taşıma gerektiğini biliyorum sadece. Almak istediğim Powerbank ise (3.6A çıkış gücündeymiş)

Xiaomi 20000 mAh 2C Quick Charge 3.0 Taşınabilir Şarj Cihazı onun da linkini şuraya iliştiriyorum;https://www.akakce.com/tasinabilir-sarj-cihazi/en-ucuz-xiaomi-20000-mah-2c-quick-charge-3-0-fiyati,204477280.html

Bi bilen bi akıl versin yalvarıyorum. Bu powerbankten şarj etmek işi artık benim için nerdeyse ölüm kalım meselesi haline geldi. Hayır ekran kartı bana yetse sırf bu yüzden Macbook alıcam 3Ds Max yalan olsun umrumda değil ama Macbook ekran kartı da RTX 2070 ile yarışamıyor bile.

Bilgi ve tavsiyelerinizi rica ediyorum. Selamlar.

edit: Şimdi fark ettim ki HP websitesinde ürün özellikleri listesinde şöyle bi ibare var;

Harici Bağlantı Noktaları: Thunderbolt™ 3 içeren 1 adet USB 3.1 Gen 2 Type-C™ (40 Gb/s sinyal hızı, DisplayPort™ 1.4, HP Uyku ve Şarj Etme); 3 USB 3.1 Gen 1 Type-A; 1 RJ-45; 1 kulaklık/mikrofon birleşimi; 1 mikrofon; 1 AC akıllı pin; 1 Mini DisplayPort™

"Type-C™ (40 Gb/s sinyal hızı, DisplayPort™ 1.4, HP Uyku ve Şarj Etme)" bu ibare laptopun Type C den şarj olabilme özelliği olduğu anlamına mı geliyor? Macbooklarda olduğu gibi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chechen04 -- 30 Kasım 2019; 5:46:50 >

• Merhaba hocam. Öncelikle Typce-C başka cihazları şarj etmek için kullanılıyormuş oradan bilgisayarınızı şarj edemezsiniz.

Powerbank ile şarj olur mu sorusuna gelince biraz kafa yürüttüm ama pek kesin sonuca ulaşamadım. Pilgisayarlar 12V ile şarj olduğu için powerbank'in şarj etmeyeceğini düşünüyorum. Bazı modüller ile powerbankten aldığınız 5V'u 12V olarak bataryanıza verebilirsiniz. Dilerseniz forumun başka teknik bölümlerine konu açın.
  • ChiefOfficer kullanıcısına yanıt
    Yok hocam bu ürünü kullanıyorum 12V çıkış veriyor ancak 1.5A gücünde.
  • Kullandığınız PC modeli nedir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Togrul99

Kullandığınız PC modeli nedir
    Henüz laptopu almadım.

Hp-Omen 15-dc1003nt almak istediğim model.

Detaylı özellikleri burdahttps://support.hp.com/tr-tr/document/c06319886

Bu çıkış enerjisini dönüştürmenin bir yolu yok galiba değil mi?
  • Chechen04 C kullanıcısına yanıt
    Hocam bu kadar (benim kadar bütçeniz varsa) yazık günahtır bu cihaza bu parayı vermek. Asus Lenovo bakın hocam.
    Bildiğim kadarıyla ultrabooklar hariç USB type c veya powerbank'la dolum özelliğine sahip değil PC ler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Togrul99 -- 1 Aralık 2019; 22:37:36 >
  • quote:

Bildiğim kadarıyla ultrabooklar hariç USB type c veya powerbank'la dolum özelliğine sahip değil PC ler
    Hocam ben sürekli 3D render yapıyorum. Grafik tasarım ve video prodüksiyon ile uğraşıyorum. O yüzden bana çok sağlam bir ekran kartı şart. Nvidia 2070 modeline uygun daha başka bişey bulamadım. Benim bütçem çok kasınca 12 bin lira ama Asusun bu özelliklerde laptopu 20 bin seviyesinde. Lenovo çok güvendiğim bir marka değil keza kötü deneyimlerim var. Param yetse Asus alırım özellikle Rogue modelleri hem powerbank destekliyor hem de çok iyi.

Bu modeli seçmemin sebebi 32GB ram var, RTX 2070 ekran kartı var ve baya iyi bir soğutma sistemine sahip. Sürekli mobil durumda olacağımdan sırtımda birde soğutucuyla gezmek istemiyorum. Onun enerjisi ayrı bir dert.

32GB ramden 16ya düşmeye razıyım ama Asusun özellikle bütün Rogue modellerinde tek bir slot ram yuvası var. Sonrasından ram yükselteyim desem anca 32GM tek ram almam gerekecek e o da laptopun yarı fiyatına denk geliyor.

Valla işin içinden çıkamadım.

Yanılıyorsunuz hocam. HP hiç bir zaman iyi soğutmaya sahip olmadı. Bahsettiğim ürün 13bin yani sadece bin tl pahalı. Ram konusu boş konu. 16gb her türlü rendera falan yeter. İlerde ihtiyaç duyarsan 1 16gb da alıp takar yola devam edersin. Bende bu modelin GU(1660Ti) modelini alacağım. Yani bende çok araştırdım. Herkes ya Lenovo ya Asus dedi. Bende Lenovo sevmiyorum tasarımı falan çok dandik. Ama adamlar hayvan gibi şey yapıyorlar. Dehşet soğutması var özellikle Y540 modellerinde. Ancak sırf 32Gb diye HP almak saçmalık gibi geliyor. Linkteki ürün GW yani 2070li en üst donanımlı modeli. Benim tavsiyem Asus Lenovo bilemedin Predator 300,500. Ancak HP asla.
  • quote:

Yanılıyorsunuz hocam. HP hiç bir zaman iyi soğutmaya sahip olmadı. Bahsettiğim ürün 13bin yani sadece bin tl pahalı. Ram konusu boş konu. 16gb her türlü rendera falan yeter. İlerde ihtiyaç duyarsan 1 16gb da alıp takar yola devam edersin. Bende bu modelin GU(1660Ti) modelini alacağım. Yani bende çok araştırdım. Herkes ya Lenovo ya Asus dedi. Bende Lenovo sevmiyorum tasarımı falan çok dandik. Ama adamlar hayvan gibi şey yapıyorlar. Dehşet soğutması var özellikle Y540 modellerinde. Ancak sırf 32Gb diye HP almak saçmalık gibi geliyor. Linkteki ürün GW yani 2070li en üst donanımlı modeli. Benim tavsiyem Asus Lenovo bilemedin Predator 300,500. Ancak HP asla.
    Dostum ram konusu boş konu diyorsun da benim kullandığım program 5 milyon poligonlu sahnede 14GB ram harcıyor onu nasıl yapıcaz? :)

Asusun tüm modellerinde tek ram slotu var. İleriye dönük düşünüyorsan onu bi araştır derim. Benim bu bahsettiğim HP modeli geçen ay 11 bin liraya düştü. Satan firmayla görüştüm ocak başı gibi tekrar o fiyat bandına çekicez dediler. Kampanya olmazsa bizimle irtibata geç indirim kodu sağlarız dediler. Firma da sağlam bi firma araştırmasını yaptım. 14 bin lira param olsa o gönderdiğin Asus modelini gözüm kapalı alırım zaten sorun orda :) 2 aya yakındır araştırma yapıyorum ben de çaresizlikten HP ye kaldım ama diyorum ki madem kaldım bu cihaza bari extra enerji nasıl sağlarım onun yolunu bulayım. Derdin büyüğü bende anlayacağın.

Hiç bir Gaming laptopta tek ram slotu yok hocam. Olamaz öyle birşey. 2 en fazla 4 slot vardır. Geneli 2 dir. Asusta genelde 1 slot dolu diğeri boş olur ki ilerde istersen upgrade yapa bilesin diye. Benim önerim böyle hocam. HP ye uzak olmaya çalışın. Siz aynı satış yerinden bahsettiğim ürünü sorun. Fiyatını alın yılbaşında indirim uygulanıyor mu ne kadar falan filan öğrenin iyice öyle karar verin. Yüksek güç barındıran ve tüketen laptoplarda şarj sorunu zaten normaldir hocam. Gaming Laptop çıkış nedeni zaten; masaüstü PC kullanıp bir yerde sabit kalmak yerine, taşınabilir Masaüstü PC olması. Yani ne yaparsanız yapın prize yakın olmaya mecbursunuz hocam. Güç tüketimini düşürmek uzun süreli kullanım için ultrabooklar çıktı zaten de, bu ne sizin nede benim isteklerime cevap verir.
  • Bataryalı 12v akü şarj cihazı+12v ile çalışan laptop adaptörü ya da 220v invertor
  • mulobbo kullanıcısına yanıt
    2. Daha mantıklı ancak tuzlu biraz 😂😂
  • quote:

2. Daha mantıklı ancak tuzlu biraz 😂😂
    Profesyonel bir iş yapılacak ise invertor pahalı bir bileşen değil
  • quote:

Hiç bir Gaming laptopta tek ram slotu yok hocam. Olamaz öyle birşey. 2 en fazla 4 slot vardır. Geneli 2 dir. Asusta genelde 1 slot dolu diğeri boş olur ki ilerde istersen upgrade yapa bilesin diye. Benim önerim böyle hocam. HP ye uzak olmaya çalışın. Siz aynı satış yerinden bahsettiğim ürünü sorun. Fiyatını alın yılbaşında indirim uygulanıyor mu ne kadar falan filan öğrenin iyice öyle karar verin. Yüksek güç barındıran ve tüketen laptoplarda şarj sorunu zaten normaldir hocam. Gaming Laptop çıkış nedeni zaten; masaüstü PC kullanıp bir yerde sabit kalmak yerine, taşınabilir Masaüstü PC olması. Yani ne yaparsanız yapın prize yakın olmaya mecbursunuz hocam. Güç tüketimini düşürmek uzun süreli kullanım için ultrabooklar çıktı zaten de, bu ne sizin nede benim isteklerime cevap verir.
    ZenPower Pro PD diye bi zımbırtı var ama ne Türkiye de nede ABD Amazonda satışı yok. Bu direkt Asus laptoplarını şarj etmeye yarayan bi powerbank. Çözüm var o da Türkiye de yok anasını satayım.

Türkiye'de ve Azerbaycan da böyle ürünler bulamayız ki hocam. Yaygın olmayan birşey neden gelsin ki ........ Ülkelerine. Geçen bizim burda satıcıdan birşey sordum tam hatırlamıyorum neydi. Adam yaygın değil o yüzden getirmiyoruz dedi... Sen gel ben dediğimi bir sor soruştur. Uygun gelirse kaçırma. Biraz 16gb ile devam et sonra para toplayıp 32 yapar keyfine bakarsın.
    Bahsedilen ürün notebook ve ultrabooklar la uyumlu gördüğüm kadarıyla hocam. Yani uyumlu olduğu cihazlar listesinde Gaming modelleri göremedim
  • quote:

Bahsedilen ürün notebook ve ultrabooklar la uyumlu gördüğüm kadarıyla hocam. Yani uyumlu olduğu cihazlar listesinde Gaming modelleri göremedim
    Yok gaming modelleriyle de uyumlu.

Ben o cihazı bu model sayesinde öğrenmiştim
    https://www.hepsiburada.com/asus-rog-gx701gwr-ev025t-intel-core-i7-9750h-24gb-1tb-ssd-rtx2070-windows-10-17-3-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HB00000MYY3M

Ama bu laptopta türkiye de yok zaten. Bu haftaiçi Asusu bi arayacam. Bu ve benzeri her hangi bir powerbank ile uyumlu model listelerini isteyecem adamlardan. Ben oyun oynayan biri değilim yeter ki minimum RTX 2060 seviyesinde bi cihaz bulayım. Güç desteği yoksa zaten bu Asusun her hangi bir modelini listeden kaldıracağım fiyatından ötürü. Ben 1 yıl boyunca sırtımda sırt çantasıyla 9 ülke gezeceğim. Her zaman priz bulma şansım da yok o yüzden ekstra güç olayına bi çözüm bulmam gerekiyor yoksa çok çile çekerim. Senin yolladığın Asus modeliyle uyumluysa Power Pro o zaman biraz daha kasar o modele yönelebilirim powerbank desteğinden ötürü. Diğer türlü kasmanın çok alemi yok gibi geliyor bana. Olması MSI falan da bakıcam.

Lahnet olsun

MSI da iyi markadır hocam. Bahsettiğiniz Asus GX modeli zaten ultrabook sınıfına giriyor inceliğinden dolayı. Bahsettiğiniz PD cihazıda öyle ahım şahım birşey değil yanj.
    13600mAh 3.7Vt da. Bunu da
    12V çevirirseniz kabaca 3 katı aşağı çekin kapasiteyi. Takribi 4100gibi bir sayı oluyor.

Edit: şimdi baktım 14.4V ta 13600mAh mış.... Baya kullanışlı birşeymiş.,..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Togrul99 -- 2 Aralık 2019; 0:38:33 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.