Şimdi Ara

BÖYLE BİR SİSTEM İÇİN HANGİ ANAKARTI ALMALIYIM?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
1.314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar şöyle bir sistem topladım ama anakarta bir türlü karar veremedim. Bilgisayarı kuzenim için topluyorum, hızaşırtma ile işi yok. İstediğim 3-5 sene sonra bile eski kalmayacak bir bilgisayar. Bu yüzden USB 3.0 ve SATA 3 kesinlikle olmalı. Ayrıca monitörde ve ekran kartında HDMI olmalı. Ekran kartının çok iyi olması gerekmiyor, oyunla pek arası yok; orta seviyede olsa yeterli.

Kesin olarak karar verdiklerimi kalın harflerle yazdım. Diğer parçalar için (özellikle de anakart konusunda) fiyat / performansa dayalı önerilerinizi bekliyorum. Bütçeyi biraz aştık çünkü. Şimdiden teşekkürler.

Bu arada garantisi devam eden bir anakart bulunabiliyorsa anakartı 2. el de alabilirim

İşlemci: AMD Phenom II X4 955 Black Ed. AM3 8MB 3.2GHz Dört Çekirdekli İşlemci - 274,28 TL
    İşlemci Soğutucu: Sunbeam Core-Contact Freezer 92mm İntel/Amd İşlemci Soğutucu - 51,54 TL

Monitör: Samsung B2230H 21,5" 5ms Full HD Wide Screen Lcd Monitör - 419,70 TL

Anakart:
    1)
    Gigabyte GA-890GPA-UD3H Anakart (2. El)

2) Asus M4A88TDM EVO/U3 AM3 Soket DDR3 USB3 SATA3 mATX Anakart - 232,60 TL

3) ???

Ekran Kartı: Sapphire ATI HD5570 1GB DDR3 128 Bit PCI Ekspres Ekran Kartı - 144,67 TL

HDD: Seagate Barracuda 750 GB 7200 RPM 32 MB Ön Bellek 3,5" SATA III DISK (ST3750525AS) - 114,15 TL

Kasa: Dark Racer Acrylic 550W Şeffaf Panelli Oyuncu Kasası - 182,24 TL

Optik Sürücü: LG GH22NS50 SATA Siyah DVD-RW (Oem / Kutusuz) - 46,02 TL

Klave+Fare: Logitech MK320 Q Kablosuz Klavye Fare Set (Siyah) - 75,80 TL

Hoparlör: Logitech S220 17W 2+1 Hoparlör - 60,34 TL

TOPLAM: 1.700,75 TL (KDV Dahil)

• Kimse cevap yazmamış diye fikrimi yazıyorum:

Birincisi, 3-5 sene eskimeyecek bilgisayar yok, ama esas amacınız oyun olmadığı için uzun süre idare edebilecek bilgisayar kurabilirsiniz...

Sata3 te hiçbir numara yok, usb3 dışarıdan cihaz bağlamayacaksanız gereksiz...

Kesin karar verdiklerinizden monitor hatalı, o monitore o kadar para verilmez, 385 tl'ye 23inç 2ms monitor var:

http://www.eksenbilgisayar.com/?urun-detay_36083_ACER_S232HLABID__23inc__1920x1080__2ms__HDMI__Siyah_LED_Monitor.html

Overclock amacımız yok diyorsunuz, daha ufak bir soğutucu alınabilir...

Kullanım amacınız için o işlemci bile fazla, bugün çift çekirdekli hızlı bir işlemci sizin işinizi görebilir...

Overclock amacınız yok, onboard vga ihtiyacınız yok, crossfire gereksiz, o zaman benim tavsiyem anakarta fala para bağlamayın zaten bulldozer geliyor:

MSI 870A-G54 bunu tavsiye ediyorum, usb3 sata3'te var...

FOXCONN A7DA-S 3.0 sata3 usb3 yok crossfire ve onboard vga var...

Seçtiğiniz ekran kartı pek oyun oynatmaz, bu aşağıdakini alın, 5670 141 tl, işin ilginç yanı sizin seçtiğinizden daha ucuz, fiyatları nereden alıyorsunuz:

http://www.eksenbilgisayar.com/pinfo.asp?pid=37626

sata3 harddiski sallayın, seagate harddisk almayın, samsung 103uj alın,

Oyuncu bilgisayarı değil ama kasa oyuncu kasası, değiştirin, zaten upgrade merakınız yok ucuz birşey alın ama psu sağlam olsun highpower vs...

kablosuz klavye fare ben hiç sevmiyorum ama zevk sizin...

seçtiğiniz hoparlor setini de beğenmedim, ben olsam aynı fiyata kulaklık alırdım...

Anakart değilde ekran kartı ikinci el alınabilir, 5750 olursa iyi olur, olmaz derseniz üstte tavsiye ettiğimi alın...

• quote:

Orijinalden alıntı: TURK SITH

Kimse cevap yazmamış diye fikrimi yazıyorum:

Birincisi, 3-5 sene eskimeyecek bilgisayar yok, ama esas amacınız oyun olmadığı için uzun süre idare edebilecek bilgisayar kurabilirsiniz...

Sata3 te hiçbir numara yok, usb3 dışarıdan cihaz bağlamayacaksanız gereksiz...

Kesin karar verdiklerinizden monitor hatalı, o monitore o kadar para verilmez, 385 tl'ye 23inç 2ms monitor var:

http://www.eksenbilgisayar.com/?urun-detay_36083_ACER_S232HLABID__23inc__1920x1080__2ms__HDMI__Siyah_LED_Monitor.html

Overclock amacımız yok diyorsunuz, daha ufak bir soğutucu alınabilir...

Kullanım amacınız için o işlemci bile fazla, bugün çift çekirdekli hızlı bir işlemci sizin işinizi görebilir...

Overclock amacınız yok, onboard vga ihtiyacınız yok, crossfire gereksiz, o zaman benim tavsiyem anakarta fala para bağlamayın zaten bulldozer geliyor:

MSI 870A-G54 bunu tavsiye ediyorum, usb3 sata3'te var...

FOXCONN A7DA-S 3.0 sata3 usb3 yok crossfire ve onboard vga var...

Seçtiğiniz ekran kartı pek oyun oynatmaz, bu aşağıdakini alın, 5670 141 tl, işin ilginç yanı sizin seçtiğinizden daha ucuz, fiyatları nereden alıyorsunuz:

http://www.eksenbilgisayar.com/pinfo.asp?pid=37626

sata3 harddiski sallayın, seagate harddisk almayın, samsung 103uj alın,

Oyuncu bilgisayarı değil ama kasa oyuncu kasası, değiştirin, zaten upgrade merakınız yok ucuz birşey alın ama psu sağlam olsun highpower vs...

kablosuz klavye fare ben hiç sevmiyorum ama zevk sizin...

seçtiğiniz hoparlor setini de beğenmedim, ben olsam aynı fiyata kulaklık alırdım...

Anakart değilde ekran kartı ikinci el alınabilir, 5750 olursa iyi olur, olmaz derseniz üstte tavsiye ettiğimi alın...

Öncelikle değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
    3-5 sene eskimeyecekten kastım, uzun zaman geçse bile parça değişimine ihtiyaç duyulmadan kullanılabilecek bir bilgisayar almak.
    Hazırladığım sistem istediklerimi aşağı yukarı göstersin diye tek bir mağazaya bağlı kalarak yapılmış bir sistemdi. Satın alma işlemim tabii ki bu mağazadan olmayacak. Eksen bilgisayarın bilgisayar toplama sihirbazı sadece intel üzerinden çalıştığı için o siteyi kullanamadım.
    ACER markasıyla ve servisiyle epey sorun yaşadım fakat kullandığım hiçbir Samsung'ta sorun yaşamadım bu yüzden monitör tercihimi Samsung'tan yana kullandım, LG de düşünebilirim ama ACER almayı düşünmüyorum.
    Sata3'te veri hızı Sata2'nin 2 katı olarak gözüküyor o yüzden Sata 3'te ısrar ettim ama işler göründüğü gibi değil sanırım?
    Sabit disk konusunda tavsiyenize uyacağım.
    Kasa, hoparlör ve fare elbette ki değişecektir, kuzenimin zevkine göre bir şey alacağız. Benim düşündüğüm iç havalandırmayı iyi yapıp ısınmayı azaltabileceğimiz bir kasa ve işlemci soğutucu almaktı. O yüzden öyle pahalı kasa ve soğutucu seçtim. Sizce böyle bir sistem için güç kaynağını kaç wattlık almalıyız?
    Bahsettiğim Gigabyte GA-890GPA-UD3H Anakartı 200 TL'ye bulmuştum, 20 aylık garantisi var. Bu durumda bile tercihimi MSI'dan yana mı kullanmalıyım, 2. el anakartta sorun mu yaşarım?
    Ekran kartı konusunda hiçbir bilgim yok, rastgele seçilmiş bir ekran kartıydı. O konuda da dediğinizi dikkate alacağım.

• Acer malzeme kalitesi daha düşük ve servisi zayıf ama hayatta herşeyin bir bedeli vardır, aynı fiyata 23inç 2ms, seçim sizin...

Benim şahsi fikrim, bu kasa havalandırma olayı çok abartılıyor, en iyi havalandırmalı kasayla en kötü havalandırmalı kasaya takılı ekran kartlarının sıcaklıklarını ölçsek 5 derecelik fark bulmak bile imkansız, yalnız hangi kasayı alırsanız alın, kabloları bağlayıp bir kenara yapıştırın eğer kasada kablo saklama yoksa...

Psu olayı da çok abartılan diğer bir konu, bazıları 1000wattlık güç kaynağı alıyorlar :P Ben size 6950 takılı üst düzey bir sistemin yük altında çektiği gücü söyleyeyim 350watt...

Üst düzey sistemlere bu tavsiye ediliyor:

http://www.eksenbilgisayar.com/pinfo.asp?pid=36555

Ama bu size rahatlıkla yeter, ileride ekran kartı değiştirseniz bile:

http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2871

Seçim sizin...

Anakarta gelince, ben olsam, eğer satıcı sağlamsa(referans vs) gigabyte alırdım, ama ikinci elde ufak bir risk var, seçim sizin...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.