Şimdi Ara

BOŞ CD-RW 'leri HARDDISK Gibi Kullanmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
871
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • <b<font color='red'>BOŞ CDRW LERİ FLOPPY-HARDDİSK GİBİ KULLANMAK</font id='red'></b>

Boş cdrw leri çoğu kişi multisession olarak yazıyor.Aslında bu tip cdrw leri Packet writing tekniğiyle yazarak hem zamandan kazanıyoruz, hemde harddisk gibi kullanıyoruz.[bandt]
    Bize lazım olan tek şey packet writing yazabilen bi program.

Piyasada CD-UDF ve CD-MRW uyumlu olanlar şunlar

1- AHEAD INCD (eski versiyonu Mt.Rainier destekli değil)
    2- ADAPTEC DIRECT CD (eski versiyonu Mt.Rainier destekli değil)
    3- WRITE CD-RW Pro v3

Ahead incd , nero programı ile gelmiyor.Ayrı olarak var.Ama cdrecorder ların yanında nero programıyla beraber geliyor.
    Ama ben size adaptec direct cdyi tevsiye ederim.Çok kullanışlı.
    Winoncd ve easy cd creator programıyla geliyor.

İlk önce yapmanız gereken cd yi formatlamak.Tabii bu sizin en çok kullandığınız kısa formata benzemiyor.full format atmanız gerekiyor.bu format bayağı bi uzun sürüyor .Tabii cdrecorderın hızına orantılı olarak.

Tabii boş bir cdrw normalde 700 mb veri yazabiliyorsunuz.Ama packet writing ile format attığınız bir cdrw , 600 mb yada daha az veri yazabiliyorsunuz...

Format atıldıktan sonra cd ye dilediğiniz gibi windowsdan kes , yapıştır , kopyala, sil hepsini yapabilirsiniz...[bgdnc2]
    Hiç bir programa gerek kalmadan.Ama directcd programı arka planda çalışmalı .Başlangıçda zaten otomatik olarak yükleniyor.

Ayrıca şunuda belirteyim cdrecorderdan başka bir bilgisayarın cdromuna koyduğunuzda cdrw yi dosyalarınızı göremezsiniz.Hemen telaşa kapılmayın.Dosyalarınız hala orda.Tek yapmanız gereken autorun olarak çalışan , cd nin içindeki packet writing okuma yazılımın kurulması.
    Bilgisayar yeniden başladığında artık cdromunuz packet writing yazılan cdleri okuyabilecek.(kes yapıstır kopyala,sil yok. cdrom yani)

Packet writing yazmayı şu an yazılıma ihtiyacı olmadan yapan MOUNT RAINIER uyumlu Cdrewriter lar var.(CD-MRW)Yeni bi cdrewriter alacaklar buna dikkat etmeliler.Kesin olarak bu özelliğe sahip olan bir cdrewriter alın.Pişman olmayacaksınız.

Bu özelliğe sahip cdrewriterlar , packet writing yazmak için directcd yada incd gibi programlara gerek duymuyorlar.Ama cdrw ler , floppy disketler gibi CD-MRW formatlı gelmediklerinden.Mecburen bu programlar yardımıyla cdrw ye CD-MRW format atmalısınız(Programın Mt. Rainier desteği olmalı).Mount rainier uyumlu cdrewriterlar bu işlemi diğer cdrewriterlardan daha kısa sürede yapıyorlar.Ayrıca 700 mb lık cdrw yi cd-udf formatından daha fazla yazılabilir alan kalıyor.
    En önemli artılarından biride bir defa formatladıktan sonra direct cd incd gibi programların arka planda çalışmasına gerek yok.Programsız aynı hardisk gibi davranabilirsiniz cdrw ye.Eject(cdyi çıkarma) gibi bi olayıda programsız yapabilirsiniz..[clps]

Nero programıyla gelen NERO INFOTOOL programıyla cdrewriterınızın mount rainier uyumlu olup olmadığınıda bakabilirsiniz.
    [bore]

BOŞ CD-RW 'leri HARDDISK Gibi Kullanmak
      <font color='blue'><u>Mt. Rainier destekli bazı cdrewriterlar</u></font id='blue'>
    PLEXTOR 52X32X52x
    PLEXTOR 48X24X48A
    PLEXTOR 40X12X40S (40x12x40A da yok)
    ---------------------------------------
    YAMAHA CDRWF1
    LITEON 52X24X52x
    ASUS 52x24x52x CRW-5224A
    ASUS 48X24X52x CRW-4824A
    ASUS 48x16x48x CRW-4816A (Bu modelin altındakilerde mt. rainier yok)
    AOPEN 52X24X52x CRW5224
    AOPEN 48x24x52x CRW4852 (Aopenin bu modelleri dışındakilerde mt. rainier yok)
    LG 52x24x52x GCE-8520B (Bunun haricindekilerin hiçbirinde mt. rainier desteği yok)
    MSI hiçbir üründe yok
    MITSUMI 54X32X54 CR 485F TE
    MITSUMI 52X24X52 CR 487E TE
    TEAC 52X24X52
    TEAC 40X12X48 CDW540E

Cdrewriter firmware lerini iyi takip edin.Cdrewriter sürücünücü mt rainier uyumlu hale getirebilirsiniz...

<font color='blue'><u>Firmware ile Mt. Rainier desteği olan bazı Cd-Rewriter lar</u></font id='blue'>

Mitsumi 4809 TE 24x12x40x
    http://download.mitsumi.de/4809_10c.exe
    Teac cd-540e 40x12x48
    http://www.teac.de/dspd/downloads/firmware/fw_cdw540e10h.exe

Ben bu kadar araştırdım siz kendinize uyan en yeni firmware leri aşağıdaki adresten bulabilirsiniz.

http://forum.rpc1.org/dl_all.php

NOT:Buradaki Firmware ler üretici firmadan alınmıştır.Yanlış Firmware yüklemek cd-rewriterınızı bir daha kullanamaz hale getirebilir.Oluşabilecek sorunlardan ben sorunlu değilim ona göre[krl]

<i>HAZIRLAYAN Fevzi Çolak</i>

• Saol dostum sağlam bilgi, hiç duymamıştım :)
  • yaw niye sildin yanlış mıydı yoksa??
  • yok eklemeler yaptım
  • valla bende ilk defa duyuyorum ama mantıklı ve kullanışlı bişey...
  • ok ben baktığımda hiç bişey yoktu ondan yazdım :))
  • hımm bir deneyelim en kısa zamanda.
  • ben daha önce kullandım direct cd programını ama başka bilgisayarda açılma süresinin yavaşlaması beni illet ettiğinden bıraktım
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by nusrud</i>
    <br />ben daha önce kullandım direct cd programını ama başka bilgisayarda açılma süresinin yavaşlaması beni illet ettiğinden bıraktım
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

directcd programı windowsun açılışını yavaşlatacak kadarda sistem kaynağı harcamıyorki..sistem neki celeron 400 filanmı
  • Ama büyük dosya işlemlerinde biraz problem yaratır bence.. Hız olarak..
  • cd okuması yavaş onu kastetmiştim
  • Bende LG 48x24x48 8520B var ve info tool da mr var görünüyor ama yine de yazılımsız cd ten tek bi dosyayı silip başka bişey koyamıyorum mesela hazırladığım boot cd içindeki fprotu güncellemek için tüm cd yi silip yenidenn hazırlamam gerekiyor bu özelliği kullanmayı ben mi bilmiyorum acaba??
  • LG GCE-8520B mi var?
    Bu 52x24x52x değilmi ?

LG 48x24x48x GCE-8481B diye geçiyor mt. desteği yok.
    http://www.lgeus.com/Product/CD/GCE_8520b.asp

yazılımsız yazamazssın..

Sen firmware update yaptınmı hiç cd-rw sürücüne?
  • Çok güzel bir yazı. Teşekkürler.
  • GCE-8481B version 1.02 imiş yanlış yazmışım evet firmware i güncellemiştim ve info tooldan baktığımda Mt. rainier özelliğini aktif gösteriyor. Napmalıyım kullanabilmek için?
  • ahead in-cd programıyla (versiyon 3.x) boş cdrw ye format at.cd-mrw.(cd-udf format değil)
  • 24-12-40 philips ve larion 4x cd-rw ile de bu işin olduğunu biraz önce test ettim onayladım
    Bravo çok verimli bir konuya parmak basmışsın tebrik ederim....
  • saol bitli piyadem :)
    yani maykıl amca
  • CDRW'yi ilk gün aldığımda denedim ama pek memnun kalmadım.
    UYARI:
    CD-MRW formatında formatlanmış cdlerden BOOT CD'si, AUDIO CD'si OLMAZ!! Kötü sürprizlerle karşılaşmayın sonra...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.