Şimdi Ara

Borsa günlüğüm (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
5
Favori
4.785
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ozbey08

sen günlük al-satçısın ve sprekülatif hisseler peşinde koşuyorsun. spekülasyon hissesi olduğunu da nerden çıkartıyorsun dersen. bilançoda apaçık zarar ettiği gözüküyor o şirketlerin. bir tek MAKTK in bilançosu süper. işte o şirkete uzun vade yatırım yapılabilir.

ben senin tam tersinim ben uzun vadeci olmaya çalışan,günlük al-sattan uzak duran bilançosu ve özsermaye karlılığı yüksek şirketlerin hisselerini topluyorum.

evet 10 yıldır böyle devam ediyorum uzun vade bana göre degil...

• aviregal kullanıcısına yanıt

10 yıl önce başladığında kaç paran vardı şimdi kaç paran var?

servetini söylemek istemezsen anlarım oransal olarak da söyleyebilirsin.

yani % bilmem kaç arttı diye

• dostum su an 900 bin tl ile oynuyorum...emtia hariç...

daha çok kazanmanı dilerim. demekki al-sattan para kazanabilen ender kişilerdensin.

borsada günlük al-sat yapanların %80 i kaybediyormuş. sen %20 içindeysen ne mutlu sana.

valla ben günlük al-sattan para kazanamıyorum. ufak karla sattığım hisseler ben sattıktan sonra roketleyip gitmesine daha çok sinir oluyorum.

bu hisse dahada düşer deyip zarar kes yapıp,buradan çıkıp daha aşağıdan toplarım diye sattığım hisselerde ben sattıktan sonra yükselince sinir oluyorum.

işte bu sebeplerden ötürü uzun vadeci oldum 10-12 şirket hissesi alıp en az bir sonraki bilanço dönemine kadar bekleyeceğim.

• kısaca günde en az bin tl hedefim var aylık 26 bin tl yani 10 bini benim geri kalan ekleme olarak borsada devam ediyorum...tavsiye ederim...

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=TCI

böyle bir fon var. yani hiç uğraşmadan 900 bin tl ye temiz günde 1100tl kazandırıyor. benim o kadar param olsa şahsen bu fona yatırdım düşük riskle iyi kar.

şimdi borsada bunun 2 katını kazanmak mümkün ama kaybetmekte mümkün.

bu arbitraj fonu ise düşük risk ile %23 getiri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozbey08 -- 29 Ağustos 2021; 22:41:16 >
  • ozbey08 kullanıcısına yanıt

Ne kadar zamandır yatırım yapıyorsunuz bilmiyorum. Ama şunu söylemek isterim. Dönemsel bilançolar sizi yanıltabilir.

Şirketin temeline detaylı inmek lazım.

Geçen sene Petkim'i bilanço dönemlerine göre satsaydım şuan bu rekor dönemlerde elimde olmayacaktı. Tabi o dönem için arge yatırımları, Liman, Star rafinerisi vs benim için umut vaat ediyordu. Ama bilanço kötüydü. Etilen/Nafta makası tarihi dibindeydi. Bunları da dikkate almalısınız diye düşünüyorum.

Enkai ile şunu söylemek istiyorum yıllarca tuttular kağıdı. Şu meşhur yabancı olmadığı dönemdeyiz ama %90'ı kurum ve yabancılarda Ky'de %10 gibi bir rakam kalmıştı. Büyük kağıtları sinsice yıllarca topladılar.

Naçizane şu noktaya dikkat çekmek isterim güzel şirketlere yatırım yapıyorsunuz ama çoğu lotu az şirketler. Pandemi dönemiyle yan tahta rallisi insanları bu kağıtlara yönlendirdi. Büyük tahtalar asla gitmez gibi geldi ama bu dönem farklı olacağını düşünüyorum. Büyük sağlam tahtalarda da yatırımınız olmalı diye düşünüyorum. Denge sağlamalısınız portföyde.

Ben temeli sağlam şirketleri düşük gördüğüm noktada alım yapıyorum. Mesela Eregli şuan benim için cazip değil 7 lirayken topluyordum. Petkim 4'e kadar topladım. Bilançosu iyi diye ekleme yapmak yerine başka şirkete geçiyorum. Mesela şuan Oyakc cazip geliyor. Sığ olarak Klkim ve matriks gözüme çok ilişiyor bu sıralar. YTD.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pckobat_78 -- 30 Ağustos 2021; 12:12:55 >

• pckobat_78 kullanıcısına yanıt

Zaten arkadas her ne kadar ben uzun vadeciyim dese de yaptigi yatirim tarzının ismi bilanco odaklı orta vade yatırımdır, uzun vade degildir.

Uzun vade yatirim her kaynakta farkli olmakla birlikte da min 1-3 yildir, bu sure zarfında yaptiginiz temel varsayimlarinizin ve beklentilerinizin gerçekleştiğini görürseniz yola devam edersiniz, aksi taktirde sirket ile yollarımızı ayirirsiniz, 1 bilanco dönemi ile uzun vade olmaz,

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pckobat_78 kullanıcısına yanıt

tavsiyeleriniz için teşekkürler,ama prensiplerimden taviz veremem. eğer taviz verirsem bu tavizler çoğalır bir bakmışım günlük al-satçı birine dönüşmüşüm.

denge konusuna gelirsek paramın %40 ı zaten yabancı hisse senedi fonlarında dengeyi onlar sağlıyor.

ülkedeki konjektür değişmedikçe lotu fazla şirketlere girmeyeceğim. ne zamanki ülkeye yabancı sermaye tekrar gelmeye başlar o vakit giriş yaparım büyük şirketlere. yerli sermayenin eti budu belli büyük kağıtları yukarı kaldırmaya yetmiyor.

halk zaten kafayı dolar ile bozmuş az biraz dolar düşünce milyar dolarlık alımlar yapılıyor. halbuki dolarlar mevduat hesaplarında boş boş duracağına o paranın sadece 30 milyar doları borsaya gelse bist 100 2400 leri bile görebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: fezalii

Zaten arkadas her ne kadar ben uzun vadeciyim dese de yaptigi yatirim tarzının ismi bilanco odaklı orta vade yatırımdır, uzun vade degildir.

Uzun vade yatirim her kaynakta farkli olmakla birlikte da min 1-3 yildir, bu sure zarfında yaptiginiz temel varsayimlarinizin ve beklentilerinizin gerçekleştiğini görürseniz yola devam edersiniz, aksi taktirde sirket ile yollarımızı ayirirsiniz, 1 bilanco dönemi ile uzun vade olmaz,

bir sonraki bilanço döneminde de aynı performansı gösterirse zaten satmam ki. yani 4 bilançoda iyi olursa zaten 1 yılı doldurmuş oluyorum. ayrıca bir sonraki bilanço kötü olsa bile çok da kötü değilse yine satmıyorum. yani idare edilebilirse kalıyor.

her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. ben bilanço odaklı hareket ediyoruum,doğru veya yanlış benim tarzım bu.

Kesinlikle, ben yaptığınız doğru/yanlış demiyorum, sadece bu tarz uv den ziyade orta vade yaklaşımı olan bir tarz, onu vurguladım,

Yoksa kimsenin yatırım tarzını eleştirmek huyum/haddim değildir, isterse kura çekip yatırsın, asıl olan istikrarlı para kazanabilmek,

• mesela bende OSMEN,GEDİK gibi menkul kıymet hisseleri vardı. bilançolar kötü geldiği için sattım. zaten eskiye göre borsaya olan ilgide düştü bu yüzden fon şirketlerinin kazançları da düşüyor. bunu bilançoda da görüp satmamak bile bile lades olmak gibidir.

ne zaman borsaya ilgi artar yabancı sermaye girişi de olur o vakit fon şirketi hisseleri alınır.

mesela bazı hisselerin bilançosu çok iyi olsa bile gitmiyor çünkü ya tahtacısı yükselmesini istemiyordur yada yerli sermayenin gücü o hisseyi yükseltmeye gücü yetmiyor.

örnek

türk telekom hissesi bilançolara bakınca süper istikrar abidesi ama hisse fiyatı gitmiyor. karı istikrarlı şekilde sürekli artıyor ama bu hisse fiyatına yansımıyor.

yani her şeyi bilançoya göre de odaklamış değilim başka kriterlerimde var.

Borsa günlüğüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozbey08 -- 30 Ağustos 2021; 13:3:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

mesela bende OSMEN,GEDİK gibi menkul kıymet hisseleri vardı. bilançolar kötü geldiği için sattım. zaten eskiye göre borsaya olan ilgide düştü bu yüzden fon şirketlerinin kazançları da düşüyor. bunu bilançoda da görüp satmamak bile bile lades olmak gibidir.

ne zaman borsaya ilgi artar yabancı sermaye girişi de olur o vakit fon şirketi hisseleri alınır.

mesela bazı hisselerin bilançosu çok iyi olsa bile gitmiyor çünkü ya tahtacısı yükselmesini istemiyordur yada yerli sermayenin gücü o hisseyi yükseltmeye gücü yetmiyor.

örnek

türk telekom hissesi bilançolara bakınca süper istikrar abidesi ama hisse fiyatı gitmiyor. karı istikrarlı şekilde sürekli artıyor ama bu hisse fiyatına yansımıyor.

yani her şeyi bilançoya göre de odaklamış değilim başka kriterlerimde var.

Menkul kıymet hisseleri ile verdiğiniz örnek tam bir orta vade yatırımcı bakış açısı örneğidir,

Uzu vadeci bakış açısı aynı durumu şöyle yorumlar (senaryo tamamen uydurma bu arada, anlaşılması için böyle yazıyorum);

Şu an piyasa durgun ama 2023'de seçimler var, seçim sonucunda ülkede istikrarın artmasını bekliyorum, dolayısı ile yabancı yatırımcı ilgisi de artacak, bu artış borsaya olumlu yansıyacak ve uzun yıllar sürecek bir ralli başlayacaktır. Borsa hacimlerinin yükselmesi menkul kıymet hisselerinin karlarını artıracak ve yukarı taşıyacak, ben şimdiden menkul kıymet hisselerini düşüşlerde yavaş yavaş toplayayım ve bekleyeyim, çünkü yukarıdaki senaryo gerçekleşme ihtimali belirdiğinde piyasa benden önce davranıp çoktan pozisyonunu almış olacaktır,

Sanırım aradaki farkı anlatabildim,

Ben teşekkür ederim amaç vizyonumuzu genişletmek. Fonla dengeleme konusunda haklısınız o detayı kaçırmışım.

Ülkedeki konjektür değişmediği içinde bu kadar büyük şirketler bu değerlerde bu fiyatlara ulaşılabilir olması da bir ceza mı fırsat mı bence tartışılır.

Zaten kendi yatırım tarzını bulan prensiplerini oluşturan her zaman daha iyi kazanacaktır. Ama şunu söylemeden edemiyeceğim bazen insanlar oluşturduğu kuralları güncellemeli gözden geçirmeli. Her gün finansal piyasalarda yeni bir tecrübe.

Mesela kendimden örnek veriyim. En net prensiplerimden biri zarara mal satmamaktı. Zaten uzun vade kağıtlarımda satmayı düşünmüyorum orası ayrı. Ama trade için girip terste kaldığım kağıtlarda asla satmazdım. Bu inat fark ettimki bana çok zarar ettirmiş. Çok net fırsat gördüğüm hisselere nakitsizlikten giremedim tuttuğum hisseler asla eski noktalarına gelmedi. Tabi bunlar yeni başladığım dönemlerdi sonra tecrübeyle bazı fikirleri değişiyor insanın. Sonra anladım ki temeline güvenip girmediğim hisselerde inat etmem çok gereksizmiş. Temel analizini yapıp beğendiğim bir kağıdı düştükçe kademeli alım yapmayı severim.

TTKOM'da ben biraz varlık fonu etkisinden dolayı ve tahtayı bir türlü istedikleri seviyede toplayamamalarına veriyorum. Temeli hoş ama bilançolar ne kadar denetleniyor ne kadar dürüst orası da ayrı. Aselsan'da da olmayan parayı çok çeviriyorlar mesela.

Borsamızda köklü değişiklikler lazım. Öncelikle temettü olayı tam anlamıyla oturmalı. Bistteki keneler temizlenmeli, şirketin %50'sinden fazlasını halka açma diye birşey olmamalı. Adam %98 piyasaya açmış şirketi sürekli bedelli patlatıyor. Hikaye uydur pazarla bedelli patlat bundan kurtarmak lazım borsayı. İhlas grubu mesela 5-6 tane şirket açmış. Adam sadece yayın kanadında: İhgzt, İhyay şimdi bir tane daha arz edecekler bu onaylar nasıl veriliyor benim aklım fikrim almıyor. Yeşil grubu, ışıklar grubu vs. vs. borsada işlem yapan patronlar gitmeli. Spk'daki yozlaşmışlar temizlenmeli. Çok olmadı. Kızılbük sözde halka arza çıktı talep olmadı %77'sini şirket kendi aldı. Şimdi her gün piyasada pay satıyor. Bu nasıl halka arz? Vs. vs bir çok saçma durum var.

Amaç ben böyle yapıyorum sizde yapın değil. Birbirimize bir şeyler katmak. Zaten ben böyle yapıyorumcu arayanlar telegram da yüce üstatlarıyla güzel yatırımlar yapıyor :)

• Borsa günlüğümUnique Borsa Yatırımyoutube
    Temettü ödemesi hakkında toplum tarafından yanlış bilinenler nelerdir? Hangi şirkeler temettü ödemesi yapmalıdır? Temettü'nün iyi ve kötü yanları nelerdir? Bir şirkete yatırım yapmadan önce nelere dikkat etmeliyiz? Kullandığım Programlar: https://fintables.com https://www.investing.com https://tr.tradingview.com Sosyal Medya INSTAGRAM: https://www.instagram.com/ahmetykselunq/ TWITTER: https://twitter.com/unqyatirim ''Burada yer alan bilgiler, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.'' Özel hisse senedi analizleri ve piyasa yorumları için katıl butonunu incelemeyi unutmayın. https://www.youtube.com/channel/UCyadoycYsg0MoecdrVqhRKQ/join
    https://www.youtube.com/watch?v=GE_ZOMdSOzU&t=922s
  • hürriyet artı 9 yaptı cuma karla satmıştım ama üzdü beni..)))

• gs ve bjk ekside akşama kadar yeşil olma ihtimalide gözükmüyor??? bugün şanssız açılış yaptım bakalım...

• quote:

Orijinalden alıntı: aviregal

hürriyet artı 9 yaptı cuma karla satmıştım ama üzdü beni..)))

öyle bir sürü spekülasyon hissesi var. ben şahsen zarar eden şirketlere asla para yatırmam. bu tür spekülatif hisseler bazen günlerce tavan tavan gidebiliyor . en son zirveden alanların ellerine veriyorlar hisseyi.

• indirgenmiş nakit akıma göre hedef fiyat 45tl. yani 5 yıl içinde 45tl yi görebilir.

Borsa günlüğümFİNANSAL TABLOLAR CHECK UPyoutube
    https://www.youtube.com/channel/UCh6gS_xAeSeA96yn6po3c0g?view_as=subscriber BU EĞİTİM VİDEOMDA KONU: EGE PLASTİK 2021/6 FİNANSAL TABLOLARDA CHECK UP MODEL ŞİRKET: EPLAS 2.Ç 2021 📍 Yasal Uyarı : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hazırladığım fiyat tespit değerlendirmek amacıyla hazırlanmış olup, yatırımcıların pay alım satımına ilişkin herhangi bir tavsiye veya teklif içermemektedir. Yatırım kararlarının ilgili izahnamenin incelenmesi sonucu verilmesi gerekmektedir. Finansal Veriler veya Bilanço içerisinde bulunabilecek hata ve noksanlıklardan Dolayı Şahsım, hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yatırım yapmış olduğunuz ve/veya Takip ettiğiniz Şirketlerin Finansal Tablolarının İncelenmesini, değerlendirilmesini Öğrenmek istiyorsanız YOUTUBE Kanalıma Abone olun. #EPLAS $EPLAS #TEMELANALİZ #hisse https://www.youtube.com/channel/UCh6gS_xAeSeA96yn6po3c0g?view_as=subscriber
    https://www.youtube.com/watch?v=F-TnMqxOxxc
  • Borsa günlüğüm
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.