Şimdi Ara

Bor katkısı ve bazı konular katkılar hakkında (ÖNEMLİ) (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
285
Cevap
2
Favori
110.272
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bende 60.000 yağ değişiminde borpower eklettim yağa.Araştırdım tabi önceden,sonrada eklemeye karar verdim.Ben bir zararının olduğunu düşünmüyorum.10tllik double-up lar falan olsa tamam derim ama borpower'lar yağ ile aynı fiyatta.Yaklaşık 4 yağ değişiminde de geçerli oluyor.
    1.3 doblo'mda kullanıyorum.Ha çok da önemli bişi değil ama katkı maddesi kullanmayı düşünürseniz borpower öneririm
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZSARA

quote:

Orijinalden alıntı: odevinimo

hocam yağ değişimini yapalı 2500 km oldu motor silk kullanabilir miyim

Tabi ki, önemli olan aynı yağ ile beraber en az 5000 km kullanılması. Yağ ile hiçbir alakası yok bu katkının, yağ değişimi sadece yağla beraber bulunduğu için önemli, yani kısa zamanda yağı değiştirirsen bu katkıda motor parçalarına etki edemeden dışarı atılmış olacak.

Yalnız üstüne basa basa belirtmek istediğim çok önemli bir husus var, ben sadece Motor Silk markasına ait bor katkısı kullandım ve kullandığım süre zarfında ve sonrasında sorun çıkarmadığını söylüyorum. Almadan ve kullanmadan önce çok araştırdım bu ürünü. Bu marka haricinde hiçbir katkı maddesi için geçerli değil söylediklerim. Burası çok önemli resmini tekrar vereyim bilgiler karışmasın.

Bor katkısı ve bazı konular katkılar hakkında (ÖNEMLİ)

yani kullanmamda bir sakınca yok değil mi zira sipariş verdim

• quote:

Valla hocam forumda kullanmayanlar bile şikayeçi ama ben kullandım ve bir zararını görmedim açıkçası. Aksine olumlu sonuç aldım. Senin aracının motoruna da bir zarar vereceğini düşünmüyorum şahsen.

Bu arada aracının marka ve modelini de belirtirsen daha iyi olur, zira bu katkı benzinli araçlarda daha iyi sonuç verdi bizim kullandıklarımızda.

Birde kullanırken mutlaka prospektüsünü oku ve oradaki talimatlara göre kullan.
  • quote:

quote:

Valla hocam forumda kullanmayanlar bile şikayeçi ama ben kullandım ve bir zararını görmedim açıkçası. Aksine olumlu sonuç aldım. Senin aracının motoruna da bir zarar vereceğini düşünmüyorum şahsen.

Bu arada aracının marka ve modelini de belirtirsen daha iyi olur, zira bu katkı benzinli araçlarda daha iyi sonuç verdi bizim kullandıklarımızda.

99 model lpgli megane hocam demek istediğim yağı 2500 km önce değiştim kullanmamda sakınca var mı yani hemen yağ değişiminin ardından mı kullanmak gerekiyo

• 11 yillik makina muhendisi ve makina imalat tecrubesi olan biri olarak bu konuda marka vermeden yorumda bulunmak istiyorum. 100.000 deki dizel aracima bor katkisi koydum ve 185.binde aracimi sattim ve faydasini gordum. cekis artti cekis artisiyla birlikte yakitta cok ufak bir miktar dusus oldu ama en onemli degisim cekiste oldu.

Bor katkilarinin yaptigi is metal yuzeylerde gozle goremeyeceginiz bosluklari doldurarak surtunmeleri azaltmak, bunun elbette ki faydasi var. Bor kristalleri nano boyutta ise ki nano boyut derken bunlarin da olculebilir ebattalari var... 1 nano ile 20 nano arasinda da 20 kat fark oldugunu unutmayin. dolayisi ile nano demekle islem bitmiyor.

Gelelim bor buyukluklerine sayet olmasi gerekenden ebat buyuk olursa bosluklari doldurmak yerine boslga oturma ve tasma yapar ki bu da metal yuzeylerindeki asinmanin artmasina yol acar. motorunuza kum dokmus gibi olursunuz ve yaslanmasini hizlandirirsiniz. Oncelikle urun guvenilir ve nano kristaller mumkun oldugunca kucuk olacak ve aracinizin yuzyleri ve bosluklari kristallerin yerlesimine musade edicek...

Yeni araclarin motorlari zaten cok ozel taslama ve yuzey islemlerinden gectikleri icin olabildigince purussuzdurler ve ilk alisma devresini gecirdiklerinde metal yuzeyler birbirine tam uyum saglarlar. Tipki balatalarin disklerin seklini almasi gibi.

Ancak asinmalarin cok fazla arttigi ve yuzeyler arasi bosluklarin fazlalastigi ilerki kilometrelerde boyle katkilar dusunebilirsiniz.... Katki maddesini sunan kisiler de %10 dan fazla fayda alamayacaginizi soylemisler zaten. ortalama %5 diye hesapliyorum bu degeri aracin yeni motorunun iyi bir durumda oldugunu varsayarak. %5 lik iyilesme icin aracin herseyi olan motor sanziman riske atilmaz....

Birde su dizel meme temizleyicisi diye satilan yakit katkilari hakkinda bisey soylemek istiyorum.. oyle bisey olamaz... Dizelin enjektor deliginde tipine gore degisir ancak 1300 1700 bar basinc olusuyor. bu basincin karsisinda ne kurum durur ne pislik... hatta deligin icine tas sokun tasi kirar atar... memedeki kurumlari temizler diye dizel yakit katkisi bu sebepten alinmaz... Katki hic birsey yapmaz cebiniz asinir....

• quote:

quote:

quote:

99 model lpgli megane hocam demek istediğim yağı 2500 km önce değiştim kullanmamda sakınca var mı yani hemen yağ değişiminin ardından mı kullanmak gerekiyo

Hiçbir sıkıntı yok hocam kullanabilirsin, önemli olan motor parçalarına nüfuz edebilmesi için en az 5000 km motor yağını değiştirmemek. Ben şahsen oldukça fark göreceğini düşünüyorum ama acele etmemek lazım. İlk etkileri kullanımdan 5000 km sonra fark edilmeye başlar, tavsiyem kullanmadan önce belli testler yapman. Kullanımdan sonraki farkları ancak böyle gözlemleyebilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: sabankir

11 yillik makina muhendisi ve makina imalat tecrubesi olan biri olarak bu konuda marka vermeden yorumda bulunmak istiyorum. 100.000 deki dizel aracima bor katkisi koydum ve 185.binde aracimi sattim ve faydasini gordum. cekis artti cekis artisiyla birlikte yakitta cok ufak bir miktar dusus oldu ama en onemli degisim cekiste oldu.

Bor katkilarinin yaptigi is metal yuzeylerde gozle goremeyeceginiz bosluklari doldurarak surtunmeleri azaltmak, bunun elbette ki faydasi var. Bor kristalleri nano boyutta ise ki nano boyut derken bunlarin da olculebilir ebattalari var... 1 nano ile 20 nano arasinda da 20 kat fark oldugunu unutmayin. dolayisi ile nano demekle islem bitmiyor.

Gelelim bor buyukluklerine sayet olmasi gerekenden ebat buyuk olursa bosluklari doldurmak yerine boslga oturma ve tasma yapar ki bu da metal yuzeylerindeki asinmanin artmasina yol acar. motorunuza kum dokmus gibi olursunuz ve yaslanmasini hizlandirirsiniz. Oncelikle urun guvenilir ve nano kristaller mumkun oldugunca kucuk olacak ve aracinizin yuzyleri ve bosluklari kristallerin yerlesimine musade edicek...

Yeni araclarin motorlari zaten cok ozel taslama ve yuzey islemlerinden gectikleri icin olabildigince purussuzdurler ve ilk alisma devresini gecirdiklerinde metal yuzeyler birbirine tam uyum saglarlar. Tipki balatalarin disklerin seklini almasi gibi.

Ancak asinmalarin cok fazla arttigi ve yuzeyler arasi bosluklarin fazlalastigi ilerki kilometrelerde boyle katkilar dusunebilirsiniz.... Katki maddesini sunan kisiler de %10 dan fazla fayda alamayacaginizi soylemisler zaten. ortalama %5 diye hesapliyorum bu degeri aracin yeni motorunun iyi bir durumda oldugunu varsayarak. %5 lik iyilesme icin aracin herseyi olan motor sanziman riske atilmaz....

Birde su dizel meme temizleyicisi diye satilan yakit katkilari hakkinda bisey soylemek istiyorum.. oyle bisey olamaz... Dizelin enjektor deliginde tipine gore degisir ancak 1300 1700 bar basinc olusuyor. bu basincin karsisinda ne kurum durur ne pislik... hatta deligin icine tas sokun tasi kirar atar... memedeki kurumlari temizler diye dizel yakit katkisi bu sebepten alinmaz... Katki hic birsey yapmaz cebiniz asinir....

Güzel yorum

• O halde ileri km lerde düşünülmeli... İleri km lerde tekrar düşünürüm. Şimdilik rafa kaldırdım. Yeni araca olmaz.
  • geçmiş sayfadaki ingilizce metinde,

chicago üniversitesine bağlı argonne laboratuvarında triboloji ( sürtünme-aşınma) üzerine çalışmalar yapan Türk bilim adamı Ali Erdemir'in deney sonuçlarına yer verilmiştir.

Ali Erdemirin araştırmasında, deney sonucunda borik asitin motor yağının kayganlığını, yağlayıcılığını artırdığının tesbit edildiği yazmaktadır.
  • Borik asitin insan cildindeki yaraları iyileştirici bir özelliği de bulunmaktadır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

geçmiş sayfadaki ingilizce metinde,

chicago üniversitesine bağlı argonne laboratuvarında triboloji ( sürtünme-aşınma) üzerine çalışmalar yapan Türk bilim adamı Ali Erdemir'in deney sonuçlarına yer verilmiştir.

Ali Erdemirin araştırmasında, deney sonucunda borik asitin motor yağının kayganlığını, yağlayıcılığını artırdığının tesbit edildiği yazmaktadır.

Bunlar guzel gelismeler ancak bizi degil Motor Yagi imalatcilaini ilgilendirir.... Adamlar zaten en iyi yagi yapmak konusunda yarisiyorlar ve pazara surmeden once milyonlarca km testlerini gerceklestiriyorlar. Satin olmis oldugumuz yaglarin icerisinde hali hazirda onlarca degisik katki maddesi zaten mevcut... Bunlar omru uzatmaya, yuksek sicaklara dayanmaya, basinca dayanikliliga, uzun omur vermesine, kayganligi arttirmaya , donma sicakligini yukseltmeye yariyor.

Bu tur konular malesef bizim tarafimizdan degerlendirilebilecek konular degil. Labratuar ortaminda uzamanlari tarafindan bir cok sart ortaya konularak test edilip degerlendirilebilecek konular. Hocam arastirmis ve bulmus cok yakinda bu arastirmasi degerli ise, yag imal eden sirketler tarafindan pataneti alinip uygulanacaktir.

Arac bakimlari onceden 10bindi ... simdi 15bin... 20-25 bin uzak degil... yag ve isleme teknolojileri gelisiyor ancak gun asiri olmuyor bu isler malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sabankir -- 13 Ekim 2011; 18:12:22 >

• quote:

Borik asitin insan cildindeki yaraları iyileştirici bir özelliği de bulunmaktadır.

Enteresan,ilk kez duyuyorum. Şaşırdım doğrusu.
  • daha önce yazmıştım ama yine yaziyim.

bundan 3 sene önce 99 model taksi çıkması 380 bin km.de ki şahin marka aracıma motorsilk uygulamıştım.çok memnun kalmıştım.aracım yağ eksiltiyordu yağ eksiltmesi kesildi.motor sesi az da olsa azaldı.daha da önemlisi motor düzenli çalışmaya başladı.yakıt olarak herhangi bir faydasını görmemiştim.sonuç olarak çok memnun kalmıştım.

o aracı satalı çok oldu.geçenlerde 2000 model citroen saxo dizel aldım.araç 197 bin kmde.bu aracıma da uyguladım motorsilki.şimdilik bişey diyemem henüz çok erken.1 sene sonra olur da arabayı satmazsam ve bu topic hala aktifse bişeyler yazarım.şimdilik 1000 km yaptım bi faydasını ya da zararını görmedim.ilerleyen zamanlarda belli olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: set

quote:

Borik asitin insan cildindeki yaraları iyileştirici bir özelliği de bulunmaktadır.

Enteresan,ilk kez duyuyorum. Şaşırdım doğrusu.

Evet hocam, hatta ilk fark edilişi de ilgiçtir. Kırka'da bor madeninde çalışmaya başlayan bir işçinin ellerinde ve ayaklarında bulunan alerji tipi yaralarının kapanması üzerine keşfedilmiştir. Borun onarıcı ve yenileyici etkisi zamanla cilt yaralarının ve kabuklaşmalarının geçmesine yardımcı olmuştur.

Tıpta kullanımının olup olmadığı konusunda bir bilgim ve araştırmam yok maalesef ama çok bilimsel olmamakla beraber, Lokman Hekim türü doğal ilaç yapan insanlar borik asit çözeltilerini bazı deri hastalıklarını gidermek için hazırlar ve kullanırlar. Kardeşimde kullandığımız bu tür bir ilaç inanılmaz şekilde iyileşme sağlamıştı.

• Ben bu tarz katkı ürünlerinin tamamının plasebo etkisi doğurduğuna inanıyorum, zira daha sanayi eşrafında tavsiye eden duymadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RqJnr -- 14 Ekim 2011; 12:05:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RqJnr

Ben bu tarz katkı ürünlerinin tamamının plasebo etkisi doğurduğuna inanıyorum, zira daha sanayi eşrafında tavsiye eden duymadım.

85bin kilometre bor katkisi kullandim.. malesef dediginiz gibi bir etkisi yok... asinmis ve bosluklari artmis motora cekis kazandirma patlama verimlerini arttirma ve surtunmeleri azaltma gibi etkileri mevcut nano bor sisteminin. Emisyonu da azalttigi test edilmis durumda ancak bu konuda olcum yaptirmadigim icin bisey soyleyemicem....

Yukardaki yorumumda da soyledigim gibi bilincsiz kullanilmamali ve nano kristalleri en ufak olanlardan secilmeli ve dogru markaya o sekilde karar verilmeli. kilometresi dusuk araclarda yani yeni motorlarda kullanilmamali.

Bu arada hic bir urunle uzaktan yakindan baglantim yok... dikkat ederseniz isim vermiyorum.
  • Sanırım bazı noktalar anlaşılmıştır. Zira bu konuda herkesin bir tecrübesi var ancak bu malesef bir şeyleri net ifade etmemize yaramıyor. Ayrıca sizlerde kabul edersinizki yüzlerce çeşit motor var. Şıkıştırma oranlarından ateşleme zaman aralıklarına kadar farklı özellikleri var. Ayrıca kullandıkları yağların farkları var. Bunun yanında malzemeleri yapıları vb bir çok farklı noktaları var elbetteki her ürün motorlarda aynı tepkiye sebep olmayacak.
  • quote:

Az önce Honda topiğini karıştırırken gördüm buraya da ekleyeyim istedim. Kendisini Motor Silk firma yetkilisi olarak tanıtan bir arkadaşın (mesaj sayısı 1) yazmış olduğu yazıyı buraya ekliyorum.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Değerli arkadaşlar tüm değerli yorumlarınızı Motor Silk Firma yetkilisi olarak okudum, İzin verirseniz sizleri bazı konularda daha detaylı bilgilendirmek istiyorum.
    Burada bu ürün daha iyidir veya şu ürün daha kötüdür diye kıyaslama asla yapmayacağım. Etik değerlere sadık kalmak kaydıyla sizlerle tecrübelerimi paylaşacağım ve Motor silk ürünleri ve Bor katkısı konusunda tecrübelerimi paylaşacağım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki motor silk yağ katkısı DEĞİLDİR. Yağınızın hiç bir değerini değiştirmez örnek veriyorum motor silk koymadan önce casrol, mobil, elf, ne kadar kaliteliyse motor silk koyduktan sonrada o kadar kaliteli olacaktır. Mantığımızı şöyle bir yoralım Dünyanın en büyük ar-ge departmanına sahip bu firmalar yağlarını zaten olabildiğince kaliteli üretiyorlar ve bir madeni yağın içerisinde olması gerektiği kadar katkı koyuyorlar. Bu yüzden bu yağa bizim ürünümüzün yapacağı ekstre bir katkısı olması söz konusu değil.
    O zaman motor silk nedir? Neler yapar.
    Motor Silk Metal katkı maddesidir. Motor Silk Aracınızın içerisinde zamanla oluşan kurum ve karbonların temizliğini yapar, temizlemiş olduğu yüzeylerde zamanla oluşan aşınma ve çatlaklara dolgu yaparak kompresör kaçaklarını önler, yağ eksiltmelerini önler, vuruntuları keser ve yan etki olarak ta YAKIT TASARRUFU sağlar %5-%9 arasında bu oran aracın motoruna göre değişir.
    Motor silk etkisini 150 000 km sürdürür. Yağınızın ömrünü uzatır fakat bunu yağınızın değerlerini değiştirmeden motor içinde yağı bozan kurum karbon ve metal aşınmalarını önlediği için yapar.
    Motor Silk Boron Cls Bond formülasyonu Prof. Dr.Ali ERDEMİR tarafından patent altına alınmıştır ve bu buluşu sayesinde RD-100 (uygulamalı bilim nobeli) ödülünü Amerika da 4 defa almaya hak kazanmıştır.
    SIFIR ARAÇLARDA KULLANMAYINIZ.Bunu sebebi sıfır araçta hiç aşınma olmadığı için motor silk yüzeyde tutunamaz ve ilk yağ değişiminde akıp gider bu da israftır biz bunu istemiyoruz.
    YENİ BAKIMDA KULLANINIZ. Çünkü ürünümüz bor katkılı ve tam olarak araç içinde etkisini göstere bilmesi için 3000-3500 km ye ihtiyacı var, eğer siz yağ değişimine 1000,2000 km koyarsanız ve bakımı geldiğinde yağını değiştirirseniz MOTOR SILK işini tam olarak yapamaz buda israftır biz bunu da istemiyoruz.
    HER YAĞ DEĞİŞİMDE KULLANMAYINIZ. Çünkü yapılan testlerde görülmüştür ki motor silk 150 000 km etkili her yağ değişimde kullandığınızda size ekstre bir etkisi olmayacak yalnızca siz bir ürün daha koymuş ve israf etmiş olacaksınız BİZ BUNU İSTEMİYORUZ. BİR KUTU MOTOR SİLK 150 000 KM YETER
    NOT: HER BORLU ÜRÜN MOTOR SILK DEĞİLDİR...

------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu da konunun linki:

http://forum.donanimhaber.com/m_24593693/tm.htm

Bravo. Ben bir kullanıcı olarak, daha önceki araştırmalarımdan, kendi ve çevremdeki kişilerin deneyimlerinden ve bu yetkili arkadaşımızın söylediklerinden ikna olmuş durumdayım, ve bor katkılarını( DİKKAT: bunlar YAĞ KATKISI DEĞİLDİR!) kulanmanızı şiddetle öneririm. Motorsilk in OTM şanzıman katkısını Stratus aracıma koydum, vuruntu vardı, % 90 azaldı.

• Öncelikle iyi bayramlar arkadaşlar.

3,5 senedir kullandığım 98 model 106 'nın hava filtresinde azda olsa yağ oluyor, ayrıca aracı ilk aldığımdan beri yağ seviyesini maximuma ne kadar tamamlarsam tamamlıyayim, kısa sürede yarıdan aşağıya iniyor. Yalnız minimum seviyesi altına asla inmiyor. Asıl olay hava filtresindeki yağlanma için bor katkısı işe yararmı, zira yağ ve yağ filtresini 200 km önce değiştirdim, bor katkısı ilave edeceksek acele karar vermem gerekiyor :)
  • Boronmax Adlı Bir Ürünü Satıyoruz %100 Türk Sermayesi İle Üretilmiş Olan Bir Ürün 75 Tl Falandı.1 Müşterimize Sorduğumda Hiç Farketmedi Gibi Bişey Dedi,Opetin Buna Benzer Bi Katkısı Varmış Onu Kullandığını Çok Memnun Olduğunu Söyledi.Gerçi Ürünü Kullanan Çok Müşterimiz Yok Ama Kullananlardan Olumlu Yada Olumsuz Bişey Duymadım.Bedava Dağıtsalarda Denesek :)
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.