Şimdi Ara

MOTORA BOR KATKISI

Bu Konudaki Kullanıcılar: ozgurkale , ozgurkale
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 2 Misafir - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
39
Cevap
0
Favori
73.405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son günlerde birçok kanalda 1992'de kurulduğu söylenen NNT adında bir Türk firmasının "borpower" adındaki motor katkısı ürününün reklamları gösteriliyor. Bu katkı; performansı artırıp, yakıt tüketimini düşürüp, motor sesini azaltıyormuş. Çok inanmak istiyorum ama reklamlar fason geliyor bana. Sizin bu bor motor katkısı hakkındaki düşünceleriniz nedir? Kullanmış olan arkadaşlar varsa; kullanmadan önce servise sordunuz mu? Acaba servis bu konuda ne diyor? Gerçi servise ben de sorabilirim ama akşam oldu, yarın gündüz ararım artık. Yağ değiştiği zaman katkının ilave edilmesi gerektiğini okumuştum daha önce. "Motor Silk Boron CLS Bond" isimli yabancı bir ürünün kullanma talimatında. Bu borpower ise tamamen yerli üretimmiş. İyi bi naneyse alıp katayım diyorum motora.

• servisin vereceği cevap zaten belli: "günümüzdeki motor yağlarının üretim teknolojileri,setan katsayıları,v.s. dolayı gerek yoktur" hele ki aracın garantisi devam ediyorsa garanti iptaline bile gidebilirler..
    sanırım nnt'nin sitesinde okumuştum,İETT otobüslerinde bu ürünün kullanım öncesi ve sonrası raporlar mevcuttu,ama bu usülsüzlük olayının ortaya çıkmasından sonra ne kadar inandırıcı olur ya da referans alınabilir,tartışılır
    ama pratikte benzeri motor katkısı(yağ katkısı değil) kullananların görüşlerini okuduğum kadarıyla ilk başta vaad edilen etkiler görülse de zamanla tesirini kaybetmekteymiş..
    bir de bu ürün rektefiye zamanı gelmiş araçlara uygulanırsa araç bir müddet daha yürüyebiliyor,yağ tüketimi v.s. azalıyormuş...
    benim bildiğim kadarıyla ürün motor yağı değiştirilip,motor ve dolayısıyla yağ ısıtıldıktan sonra uygulanıyormuş.
    eğer motora herhangi bir zararı yoksa kullanmakta sakınca olmaz,kanımca.. zarardan kastım motorda tortu,yağda pıhtılaşma v.s.
    reklam ne kadar abartı da olsa yine de insanın aklını çeliyor "metal katkısıymış"

• Kimse oralı olmadığına göre, biraz daha beklemek lazım galiba.
  • http://forum.donanimhaber.com/m_23895049/tm.htm

quote:

Orjinalden alıntı: ABABA2307

Kimse oralı olmadığına göre, biraz daha beklemek lazım galiba.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ABABA2307

Kimse oralı olmadığına göre, biraz daha beklemek lazım galiba.

Bor kullanımı hakkında kimin bilgisi var ki oralı olsun
  • 40bin bakımında motora bor katkısı ilave ettirdim 40lt benzinle 430km gider oldum
    şimdi 50bin bakımını yaptırdım 500km gittim bor katkısı olmadan 500km. bana inan
    dirici gelmedi bor 40binden 50bin km kadar hiç 500km yapamadım ist trafiğinde
    fuzili verilen bir para derim lastiğe basılan nitrojen hava gibi
    zaten bakım yapmadan kullanilmiyor bakım yapılınca zaten araç iyi nefes alır
    yararlı olsaydı bakım arası konurdu safsata şeyler w10-40 yağ almam w5-40
    alırım alsana bor
  • ben kullandım faydasını görmek biryana,zararı bile oldu.750km de yedeğe düşen arabam 700 km yi görmez oldu.halende görmüyor...iyi bişe olsa zaten köşebaşı satılırdı.tamamen düzmece,para tuzağı
  • ben kullandım ve sağolsun yakıt sarfiyatımı %de 7 artırdı...arabam az yakıyor diyorsanız kullanın
  • quote:

Orjinalden alıntı: dr.mahmut

ben kullandım ve sağolsun yakıt sarfiyatımı %de 7 artırdı...arabam az yakıyor diyorsanız kullanın

• Arkadaşlar bor power sıradan bir katkı ama mutlaka faydası var. %10 falan yakıtı düşürür.
    Motor Silk CLS Bond ise çok farklı bir ürün.Motor içinde tüm metal yerlere yapışarak %98 e kadar elmas sertliği ile kaplıyor.
    Dolayısı ile sürtünme azalıyor, ısınma azalıyor,motor ömrü uzuyor,yağ değiştirme süresi çoook uzuyor(10 binde değişiyorsan 30-40 binde değişiyorsun).Ben kullandım, birde bunların F1 diye yakıt katkısı var 50 litreye 10gr falan katılıyor beraber kullandım 150 ykr yakan kangoo
    133 ykr ye düştü. Bir kaç kez ölçtüm. Birde Şanzıman için olan CLS Bond var onuda katarsanız araç ömürlük olur. Faydası yok diyenler, ya başka bir şey katmışlar motora yada ölçmeyi bilmiyorlar. Ama arabasını seven herkes motora bir adet CLS Bond katsın.Faydasını görür.
  • wsxwsx arkadaşım senin için tekrar kullanacam ve sonucu buraya yazacam,geçenkinde motorsilk kullandım bu sefer bor power denicem...bakalım sonuç ne çıkacak
  • yorma kendini sonuç aynı çıkar
  •  MOTORA BOR KATKISI
  • hööö? 2 mesaj arası 6dk.ya çıkmışşşş
  • ben önceki arabam nissan primera da kullanmıştım psikolojik artısından (para verdim karşılığını aldım) başka hiç bir olumlu yada olumsuz etkisini görmedim forumda daha önce motorsilk kullanan vardı onlarda aynı görüşte idiler belki motoru çok yıpranmış araçlara bir faydası olur
  • ewet bazan sapıtıp 6 dakikla sonra mesaj atabilirsin diyor, zaten mevcut sitelerin içinde en yavaşı bu, birde mesaj yazmayalım diye ellerinden geleni yapıyorlar, anlamak zor valla
  • Bende NNT bor katkısı kullandım ve faydasını gördüm. Ancak bu fayda işini biraz açmak lazım. Aracınızda güç düşmesi yakıt artışı varsa extra faydasını görürsünüz. Sıfıra yakın zaten iyi durumda bir motora çok fazla bir etkisi olmaz diye düşünüyorum (belki %5). Benim aracım 98 model uno sx, ilk aldığım zamanlar ki gibi bir performansı kalmamıştı. Bor katkısı ile canavar oldu. Geçtiğimiz kurban bayramında yağ ile bor katkısı koydurdum. 1180 km yol gittim 185 liralık benzin ile ortalama 2.95 den almıştım benzini. Gittiğim güzergahı yazarsam durumun ciddiyeti daha iyi anlaşılır sanırım. istanbuldan boluya kadar TEM üzerinde, sonra sırası ile mengen, yedigöller milli parkı, mengen, amasra, bartın safranbolu, karabük, ankara. Bu yollar neredeyse hep dağ yolları ve her gittiğim her yerde soğuk hava sebebi ile şehir içi hep arabayla gezdim. Sabahları soguk havada daha ilk çalıştırmada sanki 5-10 dakika önce çalıştırmışımda motor ısınmış gibi hissettiriyordu. Naçizane tavsiyem aracının performansından memnun olmayanlar kaliteli marka bir yağ ile denesinler çok faydasını görürler.

• genellikle belli bir yaş ve çok km yapmış araçlara öneriyorlar
  • Bakımsız kullanılıp çekişten düşen çok yakan Tempra aracımıza bundan 8-10 sene önce Restore koymuştum ve bariz faydasını görmüştüm.

2007 de yeni Corolla aracıma NNT Bor koyduğumda ise performans-tüketimde hissedilir fark olmadı ancak zaten sessiz olan rolanti sesi neredeyse sıfıra indi.

Bence aracınız yeniyse gereksiz yere masraf etmeyin,en ideali daha kaliteli ve düşük viskoziteli motor yağı kullanmak.
  • Yenı arabalara kullanmanın bır mantıgı ve faydası yok bence ,ben arabam 10.000 kmdeyken koydum hıc bır faydasını gormedım.Eskı arabalara belkı faydası olabılır .Arkdaslarında yazdıgı gıbı kalıtelı yag kullanmak en guzelı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Agronomist01 -- 7 Ocak 2009; 20:32:49 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.