Şimdi Ara

BMW 3 serisi (F30) (3263. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
12 Misafir (2 Mobil) - 10 Masaüstü2 Mobil
5 sn
70.298
Cevap
511
Favori
4.415.203
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
37 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 32613262326332643265
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: st_badda

işin aslı bugün elektrikçi arkadaşa sizin dediğiniz gibi başka akü varsa elinde bir de onunla deneyelim dedim ama tabi uygun akü bulmak da sorun. sıfırı için de bin lira diyorlar, ki sorun onda olsa alırım ama değil sanırım. anahtar sorununu çözdüm, arkadaşlar kutup başlarını gevşek bırakmış, ondan kaynaklanıyormuş.. şu an ilk ve tek sıkıntım olan elektrik kaçağında kaldım.. akşamüzeri hastane işim de olduğundan aküyü bırakamadım ama biraz şarjla kendine getirdim :) şahinden bmw ye akü depoluyoruz:) yarın bir ustaya daha göstereceğim ki, daha önce bıraktığım ustalardan biri de ona götürmüş, tesadüf eseri adamı aradım, araçtan bahsettim, ... usta ya gitti mi bu araç diyince evet dedim, biliyorum dedi.. bir de ona göstereceğim.. sıfır akü ile deneyin derken, izin vereceklerini sanmıyorum akücülerin ama, satın alıp mı denememi kastettiniz? ODB dediğiniz sanırım bu bilgisayar bağladıkları program olsa gerek? oysa yarın bir yerden baktırıp hata kodunu alırım, ancak sıfır aküyle mi olması gerekiyor? bilgilendirirseniz sevinirim.. desteğiniz için teşekkürler..
    Evet hocam o bilgisayar kodundan bahsediyorum. Rica ederim.

• autolover A kullanıcısına yanıt
    İstediğiniz kriterleri sağlayacak tek alternatif bilshtein amortisör kiti

B12 pro kit

https://www.bilstein.com/us/en/product-search-detail/?ItemId=2622329581505029637&YearId=2274750294757247387&MakeId=2536193984348763251&ModelId=5003571333937164912&SubModelId=4213497374591886966

Çok az bir alçalma oldu.Konfor 70 bin km lik run flata rağmen arttı.

Ve aynı zamanda stabil. Çok memnunum.

Lastik değişimine xl bir lastik alacağım. Daha da iyi olacak sanıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Konuyu amacından saptıran arkadaşlar; konu dışında gereksiz tartışmaları başka yerde yapmanızı tavsiye ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bravemurder

Hocam cok uzun yazmissiniz tam okuyamadim acikcasi su an pek vaktim yok ama hemen aciklama yapayım :)

Bu bir tez değil oncelikle yukarida da yazmıştım tekrar kisaca motor yagi kodlarının ne icin olduğunu yazayim.

W'den onceki rakam soguk havalarda motor korumasi icin yagin vizkositesini ifade eder, 0(-35) 5 - (30) 10 - (25) dereceye kadar koruma yani akiskanlik saglar. Sonraki rakam ise 100 derece motor sicakliginda calisma icin vizkozite rakamlaridir ne kadar buyuk olursa o kadar iyi koruma saglar. Burada 100 derece kafanizi karistirmasin genel motor calisma sicakligi olduğu için yazilmistir yani bunu baz alma gibi düşünün neyse yuksek sicaklikta korumanin daha iyi olmasi icin vizkozitenin yuksek olmasi lazim cunku sivilarin akışkanligi yusek sicaklikta azalma egilimi gosterir ve daha az yaglama olur.

Bu hem performansli kullanim hem yuksek motor gucu hem de hava sıcaklığı gibi motor calisma sicakligini arttiracak etkenler icin gecerlidir yani sicak yerlerde guclu motor veya performansli arac kullaniyorsaniz wden sonraki rakam yuksek olmali o yuzden mesela kanada, iskandinav ülkelerinde bmw 0w40 kullanır yani hem - 35de koruma saglayan hem de genelde daha güçlü motorlarin kullanildigi bir ulke oldugu icin yuksek motor calisma sıcaklığında daha iyi koruma saglayan bir yag tercih edilir. Umarim sorularınıza cevap verebilmisimdir. Yakit tuketimi oladak verdiginiz siralama bu prensiplere göre dogrudur yani 5w30 tam bir ne şiş yansin ne kebap yağidir bizim gibi ortalama iklimler icin idealdir ama arabistan ya da canada da yasiyorsaniz olmaz ya da güçlü motorlar icin uygun degildir.
    W den sonraki rakam 100 derecelik çalışmadaki vizkozite değeridir ve bu deger ne kadar yuksek olursa o kadar iyidir demissiniz.

Yani 10w60 cok daha iyi koruma saglar diyorsunuz herkes 10w60 kullanabilir / kullanmali yani öyle mi? Düzgün bir üslup kullanamayacak Kadar bilginize güveniniz yoksa hic cevap vermeyin. En cok bagirip dandik üslup kullanan haklidir diye düşünüyorsanız burda kapansin konu.

• helpgod kullanıcısına yanıt
    Hocam gayet acik net bir dille aciklama yaptim, 10w60 gibi yağlar arabistan vs gibi yuksek sicaklikta olan ve ayrica guclu motorlarda kullanılan yagdir yani bu tip araclarda daha iyi akiskanlik ve koruma saglar yani bu deger ne kadar yuksek olursa o kadar iyidir demek bu yaglarin kullanim amaci olan iklimler ve motorlar icindir. Sizin 150-170hplik araciniz icin degildir bu yaglar tutup da daha iyi koruma saglar mantigiyla tabiki ortalama sicakligi 25 derece olan bir ulkede 150hp icin bu yag kullanilmaz. Lutfen yazdiklarimi iyice okuyup cevap verin gayet basit aciklamalari okumadan anlamadan defalarca aynı seyleri soracaksaniz polemige girmeyelim bosuna.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bravemurder -- 16 Ekim 2018; 20:43:22 >
  • helpgod kullanıcısına yanıt
    Dolar 7 TL'den 5.70'e indi. Kur nereden baksan %20 düştü. BMW'de indirim var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: helpgod

W den sonraki rakam 100 derecelik çalışmadaki vizkozite değeridir ve bu deger ne kadar yuksek olursa o kadar iyidir demissiniz.

Yani 10w60 cok daha iyi koruma saglar diyorsunuz herkes 10w60 kullanabilir / kullanmali yani öyle mi? Düzgün bir üslup kullanamayacak Kadar bilginize güveniniz yoksa hic cevap vermeyin. En cok bagirip dandik üslup kullanan haklidir diye düşünüyorsanız burda kapansin konu.

Alıntıları Göster
    w dan sonraki rakam ne demek bide sizden öğrensek.

• st_badda S kullanıcısına yanıt
    Borusan iletişime mail atın.dönüş yapıldığında sorunumla ilgili borusan avcılar tarafından dönüş yapılmasını istiyorum deyin.ordan yetkili işi bilen bir usta vasıtasıyla dönüş yapıyorlar. Araç 110 bin kilometrede akü start stop yoğun kullanılmışsa ekonomik ömrünü tamamlamış ve bu nedenle hata veriyor olabilir.yeni akünün de mutlaka servis tarafından sisteme okutulması gerekiyor Aksi takdirde araç Yeni aküyü eski bitik akü olarak algılıyor.youtubeda kodlamaya ilişkin video var.( bir onceki sahibinde akü değişmiş ve kodlanmamış da olabilir)

• coolman06 C kullanıcısına yanıt
    Hocam sizin icin ben son bir kez aciklama yapayım biraz karisik bir konu gibi sanırim bu yuzden anlamiyorlar tabiki ben yag experi degilim ama bu konuda uzmanlarin yaptigi aciklamayi sizin icin kelime kelime usenmedim cevirdim ve dilim döndüğünce anlatayim bunlar copy paste bilgiler değil ama tabiki okuyarak ogrendigimiz bilgiler hepimiz okuyarak öğreniyoruz değil mi neticede?Bu konuyu duzgun aciklayan Turkce pek kaynak olmadigi icin de arkadaşlar hem yalan yanlis bilgiler paylaşıyor hem de emek vererek yaptigimiz aciklamari gormezden gelip kucumsuyorlar neyse zaten pek bilgi paylaşımında bulunmayacagim artık direk kaynağından doğruları söylediğimiz için yalan yanlis bilgi paylasanlar tarafindan isitmedigimiz hakaret kalmadi,

Ozetle Wden onceki rakam soguk havalarda daha dogrusu durumlardaki yagin vizkozitesini belirtir wden sonraki rakam ise sicak havalardaki yagin vizkozite degeridir, rakam yukseldikce vizkozite de artar soyle ornek vereyim soguk havada vizkozite dusuk olmalidir cunku kisin tum sivilarin vizkozitesi yukselme egillimi gosterdigi icin motor yaginin daha rahat akmasini saglamak gerekiyor sicak havada ise vizkozite yuksek olmalidir cunku tum sivilarin vizkozitesi düşme egilimi gosterir ve bu sekilde daha az yaglama olur amac bunun önüne gecmektir bu yuzden 0w30 5w30 10w30 hepsinin sicak havadaki vizkozitesi aynidir(30) fakat daha dusuk sıcaklıklarda 0w30 daha az vizkositeye sahiptir(0) lakin 10w30 en yuksek vizkositeye sahiptir(10) bu arada vizkosite akismazlik demektir.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bravemurder -- 16 Ekim 2018; 22:35:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Bravemurder

Hocam sizin icin ben son bir kez aciklama yapayım biraz karisik bir konu gibi sanırim bu yuzden anlamiyorlar tabiki ben yag experi degilim ama bu konuda uzmanlarin yaptigi aciklamayi sizin icin kelime kelime usenmedim cevirdim ve dilim döndüğünce anlatayim bunlar copy paste bilgiler değil ama tabiki okuyarak ogrendigimiz bilgiler hepimiz okuyarak öğreniyoruz değil mi neticede?Bu konuyu duzgun aciklayan Turkce pek kaynak olmadigi icin de arkadaşlar hem yalan yanlis bilgiler paylaşıyor hem de emek vererek yaptigimiz aciklamari gormezden gelip kucumsuyorlar neyse zaten pek bilgi paylaşımında bulunmayacagim artık direk kaynağından doğruları söylediğimiz için yalan yanlis bilgi paylasanlar tarafindan isitmedigimiz hakaret kalmadi,

Ozetle Wden onceki rakam soguk havalarda daha dogrusu durumlardaki yagin vizkozitesini belirtir wden sonraki rakam ise sicak havalardaki yagin vizkozite degeridir, rakam yukseldikce vizkozite de artar soyle ornek vereyim soguk havada vizkozite dusuk olmalidir cunku kisin tum sivilarin vizkozitesi yukselme egillimi gosterdigi icin motor yaginin daha rahat akmasini saglamak gerekiyor sicak havada ise vizkozite yuksek olmalidir cunku tum sivilarin vizkozitesi düşme egilimi gosterir ve bu sekilde daha az yaglama olur amac bunun önüne gecmektir bu yuzden 0w30 5w30 10w30 hepsinin sicak havadaki vizkozitesi aynidir(30) fakat daha dusuk sıcaklıklarda 0w30 daha az vizkositeye sahiptir(0) lakin 10w30 en yuksek vizkositeye sahiptir(10) bu arada vizkosite akismazlik demektir.

.
    Hocam ben sizi anladım. Diğer arkadaş ne diyecek onu merak ediyorum. Saçmalarsa bloklayıp geçecem zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yılın Üyesi

Valla o konuda bilgim yok. Başka bir aracımda 3d paspas almıştım ama hiç memnun kalmamıştım. O yüzden standart normal paspas arıyorum. Servisi aradım, adamlar 1200 tl diyor. Sizin bildiğiniz güzel kaliteli bir ürün var mı satan?

Alıntıları Göster
    Aynen ben arabayı alırken de Kosifler bunun siyahından vermişti bana, o zamandan beri kullanıyorum işimi görüyor. 250 TL eder mi bilmiyorum.
    Eğer sahibinden gibi yerlerde bulamıyorsanız Tekzen'de 3D olmayan universal kauçuk paspaslar vardı uygun fiyata, onlardan uyan bir tanesi de alınabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: st_badda

benim de aklıma yatan uyku moduna girmemesi ancak bu biraz sonuç gibi duruyor, bana bunu söyleyen elektrikçilere peki sorun nerede dediğimde abi komple sökmek lazım gibi abuk şeyler söylüyorlar.. hayır, yapacak insana bugüne kadar sormadık ki kardeş komple mi sökücen ne kadar komple sökücen diye :) direk bahane yani.. artık anlıyor insan.. yapacaksan komple sök banane :) biraz osrunu burada yaşıyorum anlayacağınız, çok ciddi bir güven sorunu var bu elektrikçilerde.. bilemedik..
    Merhaba,

Sonradan takılan alarm, kamera vb uygulamalar arabanın uyku moduna girmesini engelleyebiliyor. Bu tip sonradan takılmış veya söküldüğü halde tesisatı kalmış bir şey var mı bakılabilir ama sizin sorununuzda akü en baştan beri bitik olduğu için yeni akü takıp sorun devam ediyor mu bakmak ilk yapılması gereken gibi geldi bana. Usta akü sağlam diyerek yanlış yönlendirmiş olabilir.

• Yılın Üyesi kullanıcısına yanıt
    Bende Alman malı Petex marka paspas var çok memnunum. Nette araştırdım bej rengini bir yerde gördüm ama fiyat yazmamışlar. Bu markayı düşünebilirsiniz. Bej renk pek bulunmuyor ama siyahlarının fiyatından yola çıkabilirsiniz.http://www.bmwyedekparcaci.com/detail/58/127/3050/f30-paspas.html#bottom

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman06 -- 17 Ekim 2018; 6:30:35 >
  • shanus S kullanıcısına yanıt
    Anladım. Bunu valizde getirtirsek sorun olur mu acaba?

Malum direkt alamıyoruz.

Birde KW marka coilover kullanan var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • coolman06 C kullanıcısına yanıt
    Ne tartışılıyor anlamıyorum.

Üretici ne diyorsa o konulur.

''W'' winter yani kış demek.

W harfinden önceki rakam yağın soğuk olduğu durumdaki viskosite değerini.
    W harfinden sonraki rakam yağın motor çalışma sıcaklığıdaki viskosite değerini ifade eder. ( 100 derece )

Yağ soğukken ne kadar ince olursa motorun ilk çalışmasında o kadar rahat akar. ( 0 Çok Soğuk Iklimlerde - 5 Standart )
    Yağ sıcakken 'üreticinin tavsiye ettiği üst limit kadar' kalın olursa motorun çalışma ısısında motoru o kadar iyi korur. ( BMW max 30 uygun görüyor )

BMW çok uzun zamandır 5w40 yağ kullanmadı. 0w40 yağı da 2015'den sonra kullanmadı.

BMW 'Silver ve Gold' kategorisinde iki alternatif sunar: 5w30 yada 0w30.

M kategorisinde ise bu değerlerden farklı yağlar sunar. BMW yağların 3 Tip cinsi vardır . Silver, Gold ve M.

Bunların dışında bir şey kullanmak cahilliktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ali® -- 17 Ekim 2018; 16:43:26 >

• Ali® kullanıcısına yanıt
    Bunların dışında kullanmak cahilliktir demeyelim isterseniz.

2015 e kadar 0w40 tavsiye eden BMW neden 2015 ten sonra 0w30 tavsiye ediyor bunuda düşünmek lazım. Ticari bir değişim mi ? 2015 ten sonra, özellikle benzinlilerde olan PSA motordan BMW motora geçiş mi ? yoksa çok düşük miktarda yakıt tüketimindeki düşüş mü - ki bunu yaparken motorun daha çok yıpranma riski ihmal edildi mi ? gibi soruları kendi kendine sorabilmek cahillik değilde fazla araştırmacılık yada kaba tabiriyle en fazla pinpiriklilik olabilir ki asla cahillik olarak düşünülemez.

Bende derimki o zaman son 3 yılda yağ değerlerini değişen BMW ye güvenmek cahilliktir yağ üreticisinin tavsiyesi daha doğrudur. Tabi bu söylediğim doğru değil. Ben kendi araştırmalarım sonucu hem teknik, hem BMW nin eski yağ tercihleri, hemde aracın bulunduğu iklimden dolayı bu tercihi yaptım. Bilmiyorum siz hiç -28 derecede aracın marşına bastığınızda motordan gelen garip sesleri duydunuzmu? Bu açıdan kendi adıma cahillik benzetmesini kabul etmiyorum. Bu arada pek önemi yok ama yağ üreticisi benim araç için bunu tavsiye etmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman06 -- 17 Ekim 2018; 17:59:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: coolman06

Bunların dışında kullanmak cahilliktir demeyelim isterseniz.

2015 e kadar 0w40 tavsiye eden BMW neden 2015 ten sonra 0w30 tavsiye ediyor bunuda düşünmek lazım. Ticari bir değişim mi ? 2015 ten sonra, özellikle benzinlilerde olan PSA motordan BMW motora geçiş mi ? yoksa çok düşük miktarda yakıt tüketimindeki düşüş mü - ki bunu yaparken motorun daha çok yıpranma riski ihmal edildi mi ? gibi soruları kendi kendine sorabilmek cahillik değilde fazla araştırmacılık yada kaba tabiriyle en fazla pinpiriklilik olabilir ki asla cahillik olarak düşünülemez.

Bende derimki o zaman son 3 yılda yağ değerlerini değişen BMW ye güvenmek cahilliktir yağ üreticisinin tavsiyesi daha doğrudur. Tabi bu söylediğim doğru değil. Ben kendi araştırmalarım sonucu hem teknik, hem BMW nin eski yağ tercihleri, hemde aracın bulunduğu iklimden dolayı bu tercihi yaptım. Bilmiyorum siz hiç -28 derecede aracın marşına bastığınızda motordan gelen garip sesleri duydunuzmu? Bu açıdan kendi adıma cahillik benzetmesini kabul etmiyorum. Bu arada pek önemi yok ama yağ üreticisi benim araç için bunu tavsiye etmiş.

Üreticinin belirttiği yağın dışında kullanmanız doğru değil. Silver ve Gold yağlar sadece 5w30 ve 0w30 gelir.

Sorduğunuz soruların cevabını bir BMW Genius yada BMW Mühendisi verebilir.

Konuyla alakalı çok pinpirikliyseniz BMW'ye email atabilirsiniz. bmwgenius@bmwusa.com

Cevabı da paylaşırsanız memnun olurum. Forumda kimse buna cevap veremez, tek doğru bildiklerimiz üreticinin belirttikleri.

Forumda doluşan trollerle bu konuyu tartışmak da mümkün değil. Zaten bloklular, arada böyle bloklu yazıları görüyorum, ne diyor umrumda bile değil açıkcası, sinek vızıltısı gibi bloklu birini yazılarını görmek.

• autolover A kullanıcısına yanıt
    Ben uçakla valizde getirttim Almanya'dan. 25 kg. Tanıdık getirdi. Bundan daha ucuza maledilemezdi.

• 73600 km de 6. Bakıma girdim. Garanti bittiği için maslak da tanıdığım bir servise götürdüm.

Yağ

Yağ filtresi

Hava filtresi

Polen filtresi

Vs su, genel kontrol

790 tl.

• Mesajım neden siliniyor? Adam diyor ki '' uretici yani bmw 5w30 0w30 yag kullanin diyor bunun dışında yağ kullanilmaz 0w40 yag kullanmak cahilliktir diye ekliyor ve bmw w30 yag ustu kullanmaz '' diyor sonrada isterseniz bmw muhendislerine sorun diyor ve ben bmwusa sitesinden direk o bmw mühendislerinin konu hakkındaki aciklamasini paylaşıyorum diyorlar ki BIZ BMW OLARAK 0W40 YAG tavsiye ediyoruz motorunuzda sorun olmamasi için 0w40 yag kullanın diye acikliyorlar. Bu vatandaşın yanlis bilgileri duruyor benim neden mesajim siliniyor bu forumun admini amaciniz nedir neden surekli yanlis bilgi verej bu sahislari engellemiyorsunuz?

• 
Sayfa: önceki 32613262326332643265
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.