Şimdi Ara

BMW 3 serisi (F30) (1852. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
70.298
Cevap
511
Favori
4.415.252
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
37 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 18501851185218531854
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: finecenker

Biliyorum tabiki ama araci aldigim gun 9bin km bakim gosteriyordu. Diger bakimlardan ciktiginda da ayni sekilde devam etti.

Ayrica cok sakin bi surucuyumdur.

320i sahibi olan arkadasim cok daha agresif surmesine ragmen kmsi inmedi ve ilk bakima 15binde girdi.

Arkadaslae 3.20d sahibi olup da benden baska 9-10bin kmde bir bakima gideniniz var mi?!

420d
    İlk bakımda 12000
    İkinci bakım 10000
    Ayarlandı
    hava filtresi hala değişmedi☺

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: koleksiyoner

kişisel tercihinizi sorgulamak açısından değil de araclarla meraklı olduğunuzu bildiğimden bişey sormak istiyorum,

yazılarınızdan okuduğum kadarıyla f30 3 sahibiydiniz, ve son olarak da haftasonu aracı için c180 coupe tercih ettiniz, yani makul normal tercihler tabi ama sizin gibi araclarla çok ilgili birinin zevk için aldığı haftasonu aracında da f30 un nerdeyse aynı sınıfı bir aracı, hatta coupe spor formatlı olmasına karşın f30 dan da daha yavas bir aracı tercih etmesine biraz sasırdım, bunu mazdalardan tutun da subarulara kadar detaylıca incelediğinizi söylediğiniz için soruyorum, çünkü hiç inceleme yapmayan sıradan bi tüketici de işte coupe havalı olsun, gitmesi çok önemli değil mercedes iyidir, az da değer kaybeder diye gayet yönelebilir. c180 coupe un genel alıcı kitlesi de benzer beklentilereki normal tuketiciler, havalı olsun, az değer kaybetsin guvensiz olmasın, prestij vb..

c180 in coupe u da şık bi arac, hayırlı olun, ama halihazırda 3 varken sizin gibi araçlara meraklı ve her marka konusunda geniş tavsiyeler veren birisinden açıkçası en azından bütçeniz 2. araca el verince daha hobisel, farklı tercihler bekleyebilirdim, sonuçta araçlarla çok ilgili olduğunu söyleyenlerden ve sürüş zevki arayanların çok takdir ettikleri bir format değil 150 beygirlik coupe sporlar. bu şekilde araçları gerçekten hobi yapmış kişiler ise gözlediğim günlük araçları varsa diğer tercihlerini ikinciel m5 ten tutun, klasik araçlara, guclu ama uygun japonlara kadar çok farklı tercihlerde bulunabiliyorlar, sizin tercihlerinizi ne etkiledi acaba, 3 ve c gerçekten benzer karakterde araçlar, her araç konusunda mazdadan subaruya bmwye kadar detaylı tavsiyeler yazmayı seven birisinden açıkçası daha şaşırtan bi tercih beklerdim

Şaşırmamanızın sebebi büyük ihtimalle, otomobillerimi tercih ederken kullandığım kriterler arasında 'sizi şaşırtmak' olmaması kaynaklıdır.

Veya forumda şaşkın şaşkın gezmenize yüreğim dayanmayacağındandır.

Şaka bir yana benim de şaşırmadığım bir konu var. Sizinle yazışmak istemediğimi bildiğiniz halde, bambaşka bir konuda yazışılırken, konu ile alakasız bir konuda sanki soru sorarmış gibi yapıp, laf çakmak maksatlı yazı yazmanız ile beni şaşırtmadınız.

Daha önce polemik mi demiştiniz??? Bu konuyu da burada kapatıyorum. İsterseniz siz devam ediniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtutun -- 13 Ekim 2015; 10:29:56 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: kkurt2002

Yazınıza emeğinize klavyenize ve ellerinize sağlık, bahsettiğiniz konularda yaptığım araştırmalar sonucunda bazı konularda bilgim vardı eksik olan kısımları da sizin yazınızla tamamladım...

Söylediğiniz ve bahsettiğiniz şeyleri aynen uygulayarak aracı kullanan birisiyim... Zaten edindiğim bilgiye göre bu carbon birikim olayını tamamen engellemek mümkün değil ama motora bakılabildiği kadar iyi bakılıp geciktirmek mümkün...

Ve sanıyorum ki km çok ilerlediği zaman carbon clean yaptırmak yanlış olacak, eğer yapılacaksa 50bin km civarlarında yapılması, yani çok fazla birikme yokken, daha az seviyedeyken temizlenmesi motorun diğer kısımlarının zarar görme riskini azaltacaktır...

Tekrar yazılarınız ve emekleriniz için telekkürler...

Rica ederim. Aslında bu kadar uzun yazmayı planlamıyordum ama başlayınca gidiyor, gevezelik son yıllarda parmaklarıma vurdu! İşin komiği bir otomotiv dergisine makale yazmam gerekli spesifik bir konuda, bir haftadır sallanıp, duruyorum!!!

• finecenker kullanıcısına yanıt
    Benim bir arkadas 9 binde girdi. BMW kafasına göre araçlara servise git uyarısı gönderiyor. Araci agresif kullanmadan dolayi, uzun yol vs gibi nedenlerden servis uyarısı erken çıkabilir demiştiler. Ben iyi niyet görmüyorum. Sonucta 30000 km de gidebilecek araçlar 9-10 bin de bakıma giriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feriterk -- 13 Ekim 2015; 7:35:18 >
  • mtutun M kullanıcısına yanıt
    Mtutun bey,
    Bu yazı ilgimi çekti. koleksiyoner beyin yazısını da beğendim açıkçası. Dışarıdan güzen gözlemlemiş.
    Peki sizin SUV tecrübeniz oldu mu? Yani bir x3 vs kullandınız mı ya da düşünür müsünüz? Yorumlarınıza güvendiğim için fikirlerinizi de merak ettim.
    Sizim f30 kullanmanız benim gibi premium tecrübesi çok az olan kullanıcılar için doğru tercih yaptığımızın bir göstergesi.
    Ama her otomobil sever gibi, 3 kasadan sonra ne yapardım sorusu geliyor aklıma :)
  • Bu erken bakım prosedür ü
    Vw nin başına gelenler yüzünden olabilir.
    Emisyonlar yükselmesin ve markaya ceza kesilmesin diye olabilir.
    Tabi hava filtresi değiştirmemek te çok ironik.

• descartes46 kullanıcısına yanıt
    SUV kullandım çok sayıda, hali hazırda da kullanmaya devam ediyorum. X3 sahibi olmadım ama kullandım.
    Sahibi olmayı düşünmedim bile, çünkü bir SUV aracı önden çekiş veya arkadan itiş ile almak benim prensiplerim ve inandıklarım ile uyuşmuyor.
    Dizel makinaya uygun bir kullanıcı da değilim. Daha önceki yazılarımdan takip ettiyseniz, nedenlerini de bilirsiniz.
    Türkiye'ye de benzinli ve X-Drive donanımlı model gelmediği için, bu otomobil benim radarımdan uzakta duruyor.

Bir BMW SUV almaya 2003 yılında X5 3.0 benzinli X-Drive ile çok yaklaşmıştım. Ancak tercihim 5.30i olmuştu sonuçta. Neden?

BMW gibi markalar ne model üretirlerse üretsin sınıflarında en spor ve hisli sürüşe yatkın modelleri üretiyorlar. Benim de otomobil keyfim bu yönde özetle...
    Ancak SUV buna ek olarak geniş ve fleksible bir iç mekan ve hafif arazide de ilerleyebilme opsiyonu sunuyor. Benim hafif arazi hobilerim yok. Ayrıca aracını %90 tek başına kullanan biri olarak iç mekana da ihtiyacım yok.
    Bu sebeple SUV araçların yol tutuş, sürüş keyfi kaybını sadece dış görünüşü için kabullenmek istemiyorum. Sonuçta X5, aslında 5 serisi türevi ve X3 de 3 serisi türevidir. Bana sedan temellerinden fazla vereceklerine ihtiyacım yok. Ama kaybettireceklerine ihtiyacım var.
    Ne olursa olsun, SUV'de yüksekte oturma pozisyonunu ve virajlardaki salınımları sevmiyorum. BMW 5 serisinde bile 3 serisindeki kadar alçakta oturma imkanı yok, bırakın X3 modelini...

Şu an sahibi olduğumuz Mazda CX-5 aracı eşim kullanıyor. Ben rahatlıkla aynı temeli paylaştıkları Mazda 6'yı tercih ederdim. Yine de ailede her ihtimale karşı 4x4 bir SUV olması da fena olmuyor tabii...

Bu arada kişisel zevk olarak en beğendiğim kasa tipi olarak;

1- Coupe / cabriolet
    2- Sedan
    3- Sportswagon
    4- SUV

olarak sıralayabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtutun -- 13 Ekim 2015; 10:17:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: alper029

quote:

Orijinalden alıntı: bigtiger1

quote:

Orijinalden alıntı: bigtiger1

quote:

Orijinalden alıntı: mtutun

Benim kışlıklar bunlar. Geçen sene jant/lastik seti olarak Kosifler'den almıştım. Orjinalde resimlerden daha güzel duruyor, kış aylarında aracı sport line havasına sokuyor...

Bu sene bu janta kampanya yapmamislar gibi gorunuyor, ellerinde kalan modernline jantini satiyorlar gibi. Modern linein 17'sinden daha iyi bence bunlar.
    Sizin yazliklar hangisi 400'mu?

Servisten liste geldi simdi, senin jant da var 1100 + KDV

413'e modernline janti demistim fakat baya simsiyahmis bu ben karartma filan var sanmistim, bunun gercegini gormek lazim.
    f30 jantlarini asagida ekledim.

Gecen sene 397'den bir takım almıştım. Aracın görüntüsünü cok değiştiriyor. 1-2 sene sonra yazlık lastik alıp bunlara takacağım. Yazın kullandığım 16" olanlara da Kışlık alıp devam edeceğim...

Ilerisi icin (mevcut M jantin arka lastikleri buna uymadigi icin) benim de oyle bir dusunce var kafamda fakat ne kadar gerceklestirebilirim, M janti kislik olarak kullanabilir miyim henuz arastirmadim/dusunmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bigtiger1 -- 13 Ekim 2015; 10:56:40 >

• Neden coupe
    Neden sedan
    Neden suv
    Neden crossover

Benimde şişkinliğim var. Bu yüzden bende bir şeyler yazmak istedim.
    43 yaşındayım daha çok toplu taşıma ve
    f32 Coupe kullanıyorum
    Bir adet f20 var ve çok severek kullanıyorum şehir içinde , genelde anne kullanıyor. 7,5lt/100km
    Ve bir E90 318d var hala kullanıyoruz 6,8lt/100km ama hala arka koltuğa otururken kafamı çarpıyorum 😌
    Ve bir ford focus st var iş , basende alışveriş olarak kullanıyoruz. Normal şartlarda 5.7 lt/100km
    Suv vb crossover araçlar hiç çekmiyor beni. hatta yalancı pehlivanlık olarak görüyorum.
    F32 diesel den çok memnunum çok keyifli ve kullanım maliyeti çok ucuz en fazla 6lt görüyorum 100km/lt
    M performans yazılım var yetiyor
    Benzinlisine hiç bakmadım hem pahalıydı hemde 10 litrelere çıkmak istemedim.
    Coupe yi gören bir arkadaşım ( bu paraya bu kadar mı araba ) aldın demişti.
    İşte
    İhtiyaç , beklenti
    Ve
    Zevk meselesi....

• Ilgilenenler icin makyajli 40.yili sabah servisten aldim, durum soyle.

- Tweeterdaki sesin tweeteri tutan mehvezin klipsi kirildigi icin yaptigini soylemislerdi, zirilti cok azalmis ama hala bir miktar var, Cumartesi baska bir HK'li aracta ayni sarkiyi deneyecegiz.
    - Arkadan gelen sesler icin de yalitim yapmislardi, cogu ses gitmis, hala biraz ses var cocuk koltugundan oldugunu soylediler, oyle gorunuyor, cikarip kontrol edecegim bir ara.
    - Gelelim navigasyon konusuna, bir haftadir otomotiv'den donus alamamislar burada paylastigim guncelleme sayfasiyla ilgili bana soyledikleri: sitedeki haritanin avrupa haritasi oldugu, (ki oyle yaziyor) Harita genel komutanlagi onayi, Kibris ihtilaflari vs sebebiyle orada Turkiye olmadigi (Emin degilim, bence vardir), eger Avrupada kullanacaksam bunu yukleyebilecegimi soylediler. secospacos'un soyledigi gibi TR haritasinin 2gb oldugunu (Makyaj oncesi haritadan bahsediyor olma ihtimali yuksek), normalde guncellemelerin parali oldugunu fakat evoyla 3 yil ucretsiz guncelleme olup olmayacaginin teyidini bekledigini soyledi. Ozetle otomotiv henuz donus yapmadigi icin net bir sey bilmiyorlar.

@secospacos sen 2016 haritasina gecebildin mi? Var mi kaydadeger bir fark?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bigtiger1 -- 13 Ekim 2015; 11:23:29 >

• Voice kontrol'den Siri aktivasyonunun calismamasi konusunu da acikliga kavusturdum, ilgilenenler icin detaylar asagida.

Bugun kurcalarkan telefon kilitliyken calismadigini, acikken calistigini farkettim (daha once acikken denememistim). Arastirinca farkettim ki eger telefon'a sifre tanimliysa (Tamamen touch Id'nin kullanim rahatligindan dolayi sifreli kullaniyorum telefonu) telefonun Settings->TourchID & Passcode bolumunden Siri'yi ve Voice Dial'i aktive etmeniz gerekiyor. yapmazsaniz kilitliyken Siri calismiyor. Tam ne guzel cozdum diye sevinirken farkettim ki eger kilitliyken Siri uzerinden birini aramak istediginizde Siri size once telefonun kilidini acman gerekiyor diyor, dolayisiyla arama yapmak icin yine telefonu elime alip parmak basmam gerekiyor. Henuz detayli arastirmadim fakat muhtemelen sifreyi kaldirmadan bu durumun bir cozumu olmayacak.

Not: Bilgidim kadariyla VC uzerinden Siri olayi NBT'de calisiyor.

Edit: Bold kismi ekledim, gri kismi gormezden gelebilirsiniz olay cozulmustur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bigtiger1 -- 13 Ekim 2015; 13:22:09 >

• mtutun M kullanıcısına yanıt
    merak etmeyin, şaşkın şaşkın gezmem.

evet, daha once polemik demiştim, feriterk adlı kullanıcının bir yazısındaki sert ifadeye anlayışlı bir yanıt vermiş, fakat daha sonra bu meseleyi 10 kez kendi deyiminizle ''laf çarpacak'' şekilde uzattığınızda tatsızlık olmasın, madem alınmadığınızı soylediniz bi yanıta 10 kez değinmenin anlamı olmaz demiştim. bunu da bilgilendirici yazılarınızı takdir ederek, alınmadığınız kendiniz iddia ettiğiniz için demiştim. o mesele feriterk ve sizin aranızdaki bi durum olmasına karşın, forumda birsuru kişi yanıtınızı beğenerek müdahil olduğunda bir rahatsızlık duymadınız, benim farklı açıdan baktığım yumuşak zarif bi yoruma haftalar sonra hala sizinle yazışmayı istemememi bilmenize karşın demişsiniz, tabi bu da farklı bi karakter niteliği, ancak böle bir durumdan, kindar bi yapıdan açıkçası bilgim yoktu. nazik ve kibar yanıtların altını kazıyınca bu çıkması benim açımdan hayal kırıklığı oldu

kusura bakmayın, ben aman üstadım ne seçeyim diye yorumlar yazanlardan değilim, sanırım öleleriyle yanıtlasmak size hoş bir haz veriyor. motorsporları olsun, otomobil hobisi olsun biraz merak ve sonrası maddi durum, ortam ve uygunluk meselesi, bu yuzden herkesin benden bilgili, ilgili ve deneyimli olabileceğini de kabul ederim. dediğim gibi maddi imkanları ve ilgisi doğrultusunda ikinci el m alanlardan tutun da klasik araç toplayanlara, pek çok meraklı ve imkanı doğrultusunda bu merakını benden daha fazla geliştirebilmiş olanlar var. buradaki arkadaşlarımdan dileyenler de haftasonu hobi, zevk aracı olarak 1600 cc mercedes coupe tercih edenleri ustad gorerek bilgi brikimi ve deneyimlerinden yararlanabilir.

isterseniz siz devam edin izniniz doğrultusunda bu durum bi üst satırda yazdığınız sizinle yazışmayı istemediğimi bildiğiniz halde cumlenizle çelişse de bu yazıyı son olarak yazdım, umarım yuksek anlayışınızla mazur gorebilirsiniz.

• bigtiger1 B kullanıcısına yanıt
    Selamlar,

Bilgilendirme için teşekkürler. Bu arada ben de kendi aracımı 2016 haritası ile güncelledim. Sadece Türkiye olanından.
    Henüz bir fark görmedim ama bir hayli mekan eklemişler. Gerçi zaten online search özelliği olduğu için önemsiz bir fark gibi geldi.
    Yeni yollar konusunda bişey diyemeyeceğim, malum haftasonu havalar pek iyi değildi dışarı çıkmadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi secospacos -- 13 Ekim 2015; 11:28:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: secospacos

Selamlar,

Bilgilendirme için teşekkürler. Bu arada ben de kendi aracımı 2016 haritası ile güncelledim. Sadece Türkiye olanından.
    Henüz bir fark görmedim ama bir hayli mekan eklemişler. Gerçi zaten online search özelliği olduğu için önemsiz bir fark gibi geldi.
    Yeni yollar konusunda bişey diyemeyeceğim, malum haftasonu havalar pek iyi değildi dışarı çıkmadım.

Tesekkurler, su uydu goruntusunu zoom'da da gorme imkani olsa daha guzel olurdu, bazen cok daha kullanisli oluyor (Tabi ya online olacak ya da saglam bir boyuta cikacak harita, Audide oyle sanirim)

.
    .
    Harman Kardon Surround Sistemli araç sahibi arkadaşların dikkatine!!!

Yabancı forumlardan ve kendi kulağıma güvenerek yaptığım ayarlar sonucu en berrak ve güzel dağılımlı sesin standart ayarlarda gelmediğini farkettim.
    Birkaç ses mühendisi arkadaşın da belirttiği üzere ufak bir EQ ayarlı yapmak gerekiyor.
    Aşağıda hem yazıyorum hem de görsel olarak paylaşıyorum. Deneyip sonuçları yazarsanız çok sevinirim.

Ses ayarı menüsünde :
    Tiz 0
    Bas +1
    Fader Arkaya +2
    Logic 7 Aktif

Equalizer Ayarı menüsünde

100 Hz +2 (daha güçlü bas vuruşu isterseniz +4'e kadar açın)
    200 Hz -3 (kesinlikle -3,-4 değerlerinde kalması gerekiyor, aksi halde bas saçma sapan vuruyor)
    500 Hz +1
    1 kHz +1
    2 kHz +1
    5 kHz 0
    10 kHz 0 (yüksek seste biraz sibilance yapabiliyor, bu durumda 5kHz ile birlikte -1 yaparsınız)

Dipnot: Aracın camları (veya en azından sunroof) açıkken ses çok daha güzel geliyor. denemenizi tavsiye ederim. Basınçla ilgili bir durum olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi secospacos -- 13 Ekim 2015; 11:39:29 >

• bezakii kullanıcısına yanıt
    Aynen, işin özeti son yazdıklarınız; İhtiyaç, beklenti ve zevk meselesi...
  • finecenker kullanıcısına yanıt
    servis zamanı eco pro da sık kullanıyorsanız da çabuk geliyor,birde ağır kullanırsanız çabuk geliyr.Tabii çok şehiriçi kullanımda da çabuk geliyor.. @finecenker
  • Kışlık lastikler için ekstradan jant almak istiyorum. Bunları araca takarken lastik sensörlerini diğer jantlardan sökmek gerekiyor mu ? Bu sensörler subaplara monte midir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: secospacos

.
    .
    Harman Kardon Surround Sistemli araç sahibi arkadaşların dikkatine!!!

Yabancı forumlardan ve kendi kulağıma güvenerek yaptığım ayarlar sonucu en berrak ve güzel dağılımlı sesin standart ayarlarda gelmediğini farkettim.
    Birkaç ses mühendisi arkadaşın da belirttiği üzere ufak bir EQ ayarlı yapmak gerekiyor.
    Aşağıda hem yazıyorum hem de görsel olarak paylaşıyorum. Deneyip sonuçları yazarsanız çok sevinirim.

Ses ayarı menüsünde :
    Tiz 0
    Bas +1
    Fader Arkaya +2
    Logic 7 Aktif

Equalizer Ayarı menüsünde

100 Hz +2 (daha güçlü bas vuruşu isterseniz +4'e kadar açın)
    200 Hz -3 (kesinlikle -3,-4 değerlerinde kalması gerekiyor, aksi halde bas saçma sapan vuruyor)
    500 Hz +1
    1 kHz +1
    2 kHz +1
    5 kHz 0
    10 kHz 0 (yüksek seste biraz sibilance yapabiliyor, bu durumda 5kHz ile birlikte -1 yaparsınız)

Dipnot: Aracın camları (veya en azından sunroof) açıkken ses çok daha güzel geliyor. denemenizi tavsiye ederim. Basınçla ilgili bir durum olabilir.

Ben de biraz kurcalamistim kafama gore ama cok da zaman ayiramadim, ilettigin konfigurasyonu deneyecegim, az kalan cizirti da cikmaz belki bu configle :)

eski aracimda boyle bir sorun olmuyordu, telefon cebimde oluyordu hatta, direksiyon uzerinden telefona hic dokunmadan arama yapabiliyordum, sorun telefondan yada siriden degil, sistemden.
  • 
Sayfa: önceki 18501851185218531854
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.