Şimdi Ara

BMW 1 SERİSİ F20 (2075. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar: fatality_
1 Kayıtlı Üye ve 3 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
43.608
Cevap
311
Favori
2.867.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 20732074207520762077
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar herkese, kardeşime araba park etmesine yönelik çalışırken boş otoparkta bir kaza geçirdik. Canı sağolsun. Fikirleriniz nelerdir ? Servis çamurlugu tamir etmek ile uğraşmaz heralde. Öyle bir şey olması halinde İstanbul Anadolu yakasında işinde iyi ve ahlaklı usta tanıdığı olan var midir ? Ya da servise bırakmak mı gerekir ? Aman tramere fazla bir şey çıkmasın derdinde değilim. hem ben kullandığım süre içerisinde içim rahat etsin, hem de sonrasında alacak arkadaş. Zaten araç satarken noktası, virgülüne kadar ne ise onu söyleyen biriyim. Sizce mantıklı olan nedir ? Onarım mı değişim mi ? 1 hafta sonra yıllık bakım için servise gideceğim. Göstermeyi düşünüyorum. Ama sanki servis direk değişim diyecekmiş gibi geliyor. Nasıl bir yol izlemek gerekir ?

Bölge : Sol arka çamurluk ve tampon

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 17Scorpion -- 28 Haziran 2020; 19:11:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Do It Yourself D kullanıcısına yanıt
    Ağustos gibi serviste fren hidroliği değişimi yaptıracaktım, güncellemeleri de yaptırırım , sport modda bile vites devir oranlarını çok beğenemiyorum, manuele aldığımda ve devri belli seviyelerde tuttuğumda(ortalama 2000 devrin üstü) çok zevkli bir sürüş oluyor. Yakıt olarakta pek bir fark göremiyorum ,açıköası çoğunlukla o şekilde kullanmaya başladım. Güncellemeden sonra biraz topsrlanma olabileceğini umuyorum.

• ismpkr İ kullanıcısına yanıt
    Eğer şanzıman için güncel yazılım var ise emin olun değişim hissedersiniz. Ama hangi modül için güncelleme geldiğini söylemiyorlar işlemden önce. Siz özellikte talep edin ki işlem sonrası hangi modüllerin güncellendiği ile ilgili bir liste versinler, eski ve yeni sürüm numaraları, tarihleri gibi. Normalde bunu da vermiyorlar, sadede servis kağıdını gösteriyorlar hatta fotoğrafını çekmeye de izin vermiyorlar ama bir kağıt kalem alıp rica edip yazabilirsiniz. Çünkü şanzıman yazılımının güncellenip güncellenmediğinden emin olamadığı zaman farkı plasebo etkisi sanabiliyor insan.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar 2012 116d aracım için bugün borusan aradım zincir değişimi için ne zaman yapmam gerekir dedim bana bmw lerde zincir değişimi yapılmadığını sonsuz olduğunu motor ne zaman bozulursa zincir o zaman değişeceğini söylediler. Bu konu hakkında bir fikri olan var mı, 150 bine yaklaşırken epey masraf olacak iş gibiydi kurtuldum mu bilemedim, bu konu hakkında fikri olan arkadaş var mı

• Mobilseven M kullanıcısına yanıt
    Selamlar,
    Inanilmaz sacma bir cevap vermisler. Zincir seti degismezse ve koparsa yuklu motor masrafi cikar. Motor agir hasar alir. Bu kadar sorumsuzca bir cevap verdiklerine inanamiyorum. Gerci dogru, motor kirarsaniz kendilerinden 60 70 bin tl ye motor almaniz daha karli bir is olacaktir onlar acisindan. Sacmalik....

Hocam, zincir setinin degismesi gerektigi motor sesinden anlasilir. Belirli bir kilometresi yoktur. 200 bine dogru degistirmek dogrudur. Zincir sesi duyuluyorsa daha erken de degisir. Isinde cok iyi ve guvenilir bir ozel servise gidin. Tahminim degisim 7k TL civarinda tutar. N47d16 motorun tek ama tek problemi bu zincir seti degisiminin masrafli olmasi. Kalan konularda asiri saglam ve guvenilir bir motordur. 320d nin hacmen kucultulmus halidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speedy_hlm -- 29 Haziran 2020; 20:47:27 >
  • Speedy_hlm S kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim, yarın başka bir borusan arayacağım merak ediyorum aynı cevabımı verecekler

• Buğün başka bir borusan dan usta ile görüşme yaptım. Usta bana bmw böyle bir zincir değiştirme için bir kilometre belirtmediğini, değişimlerin genellikle kontrol sonucu gerçekleştiğini yani sorun olduğunda gerçekleştiğini, kendi fikrince sorun olmadan 150k civarında değişimin sağlıklı olacağını fiyatın 14k civarında 500 aşağı 500 yukarı olacağını söyledi.

• 17Scorpion kullanıcısına yanıt
    geçmiş olsun, bence kaskonuz varsa yetkili serviste yaptırın , hatta değiştirin. Diğer türlü macun ve boya yapıyorlar, yetkili serviste orjinal boya kullanılıyor. Benim zamanında Mini Cooper vardı, sol arka çamurluk ezilmişti, değiştirdiler , ekspertiz bile zor anladı :)
  • yusuf89 Y kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim. Kasko var, servise pazartesi göstereceğim. Büyük ihtimal serviste yaptıracağım gibi görünüyor. Çamurluk değişimi biraz gözümü korkutmuyor da değil hani. Kesip birleştirme olayları :) tabi öncelik iyi işçilik. Satarken ne gibi muhabbetlere maruz kalacağım o da muamma. Tesellim fotoğrafların olması :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 17Scorpion

Çok teşekkür ederim. Kasko var, servise pazartesi göstereceğim. Büyük ihtimal serviste yaptıracağım gibi görünüyor. Çamurluk değişimi biraz gözümü korkutmuyor da değil hani. Kesip birleştirme olayları :) tabi öncelik iyi işçilik. Satarken ne gibi muhabbetlere maruz kalacağım o da muamma. Tesellim fotoğrafların olması :)
    Çamurluk değişimine ihtiyaç yok, zaten sıkıntı yaratır. Biraz düzeltme ve Lokal boya kurtarır.

• Panthér kullanıcısına yanıt
    Benim de istediğim o yönde. Servis değişim derse ben de sizin bahsettiğiniz gibi düzeltimi konusunda biraz ısrarcı olacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: 17Scorpion

Benim de istediğim o yönde. Servis değişim derse ben de sizin bahsettiğiniz gibi düzeltimi konusunda biraz ısrarcı olacağım.
    Çok sevmesem de autoking seçenek olabilir? Çünkü çamurlukta çok bir işçilik yok, becerirler diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 1 Temmuz 2020; 21:53:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mobilseven

Buğün başka bir borusan dan usta ile görüşme yaptım. Usta bana bmw böyle bir zincir değiştirme için bir kilometre belirtmediğini, değişimlerin genellikle kontrol sonucu gerçekleştiğini yani sorun olduğunda gerçekleştiğini, kendi fikrince sorun olmadan 150k civarında değişimin sağlıklı olacağını fiyatın 14k civarında 500 aşağı 500 yukarı olacağını söyledi.
    Fiyatlar hakkında çok bilgim yok ama 14.000TL fazla değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: wolf93

Merhaba
    2013 F20 116i araçtan klimadan koku geliyor sizce neyden yapar? Koku kalorifer kaynaklı gibi geliyor. Polen filtresi değiştim ama yine o koku var.
    Birde eco modunda klima açıkken düşük devirde ses geliyor fan sesi gibi biraz gaz verince daha çok ses geliyor sebebi be olabilir?
    Kokunun gelişmesi şöyle oluyor:

Tozlar hava çıkış menfezlerinde ve kanallarında birikiyor, klima çalışıyor ve bu kanallar nemleniyor, haliyle toz kaplı yerler ıslanıyor, klimayı direkt kapatınca toz üzerindeki nem hafiften yeşermeye/canlanmaya başlıyor.

toz
    nem
    toz
    nem

günler geçtikçe toz tabakası hafiften kalınlaşıyor.

Her kilma kapatıldığında nem küf yapıyor, orası yaşamaya başlıyor.

Klima her başlatıldığında ilk küflü kokuyu içeri veriyor.
    (Ev klimalarının da koku yapması aynen bundan dolayıdır)

Ne yapmak lazım:

Her klima kullanımından sonra tuştan klimayı kapatıp fanı yüksek hızda 2-3(gerektiğinde 5 vs.) dakika çalıştırmak gerekli -ki kanallar kurusun ve o toz birikintileri küflenmeye/yosunlaşmaya başlamasın, böylelikle her ilk çalıştırma temiz olur.

Aracın ilk sahibiyseniz bunu sistemli olarak yapabilirsiniz, eğer 2. el alınmış ise detay temizlikten sonra bu şekilde kurutma yapmak bu koku olayını çok ilerilere öteler.

Ben hep böyle yaparım, eve gelmeden belli bir yerde klimayı kapatır fanı açarım, o arada kanallar kurur. Unutursam, otoparkta kontak kapamadan önce biraz fanda çalıştırırım. Bu işi markete gir çık vs. olunca yapmam, ancak uzun süreli kontak kapatmalarında...

Okuyunca bu iş biraz yorucu gibi durabilir ama artık rutine geldiği için yaparken farkında bile olmuyorum.

*Ev klimalarında temizleme modu vardır, klima uzun süreli kapatılacak ise bu moda alınır ve fan sayesinde kurutma yapılır. Çoğu kişi bilmez yada bilse de yapmaz. Klimalar aynen bu işleyiş ile küf birikimi(yosunlanma da diyebiliriz) yapar ve zamanla koku başlar. Kurutma yapmayanlar 1-2 sene de bir detaylı temizlik yaptırmak zorunda kalırlar.

Benim evde 4 klima var ve bu detay temizliğe hiç ihtiyaç olmaz, çünkü kapatma öncesi kurutma işlemi mutlaka yapılır.

Ben böyle biliyorum .

Bence degistirin, ileride macun atma yapiyor, en temizi orijinal camurluk takilsin , gul gibi kullanin, bendede fotograflar vardi, aliciya gosterdim, yetkili servis kayit ve faturalarini gosterdim, sorun etmedi :)
  • Panthér kullanıcısına yanıt
    14 bin TL cok fazla. Sanayide 7 bin TL falan tutar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Speedy_hlm

14 bin TL cok fazla. Sanayide 7 bin TL falan tutar.
    Yarı fiyat, ciddi rakam.

Hocam boyle bir hasar icin degisim bence cok anlamsiz. Duzeltme ve lokal boya ile tamamen halledilir. Isinde cok iyi ve kaliteli malzeme kullanan bir kaportaciya giderseniz cozer. Neden yuklu miktar tramer olsun ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speedy_hlm -- 2 Temmuz 2020; 1:25:26 >
  • Zaman zaman uygulama üzerinden satışta olan 0 araçlara bakarım. Bir süredir 1/3/X1/X2 yok.

Ama, “216d Active Tourer Luxury Line” hep var.

3-5 gün önce 331.000TL fiyatlıydı, 1 Temmuz 344.000TL oldu, bu gün 351.000TL olmuş.

• dün servise gittin hocam, kapı camındaki fitilide gösterdim.. sıcak soğuk yağmur derken kendini saldığını söyledi 2 dakikada el yordamıyla düzeltti ama sağlıklı olmadı çok tabiki.. açıklamada beni tatmin etmedi..
  • 
Sayfa: önceki 20732074207520762077
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.