Şimdi Ara

BMW 1 SERİSİ F20 (1566. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
16 Misafir (4 Mobil) - 12 Masaüstü4 Mobil
5 sn
43.608
Cevap
311
Favori
2.867.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 15641565156615671568
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kkurt2002

Bu nasıl bir arıza motora giren havayla mı ilgili? Hava filtresinin pis olmasıyla mı alakalı yoksa motora alınan yakıt hava karışımındaki bir dengesizlik mi? Yakıt hava karışımının bozulması direk yakıta etki eder çünkü.

Türkçesi şunum gibi bişey sanırsam "hesaplanan hava kütlesi ölçülenden daha yüksek" silince geri geliyor. Ayrıca bu gün kıyaslamak için e90 ı kullandım ankara içinde, 70 km civarı. Bunun 30 kmsi normal kullanım diyebilirim tasarruf da etmeye çalışmadım gazlamadım da. 10 km tasarrufa kastım, 30 km de sporda Allah ne verdiyse bastım. Eve geldiğimde yol bilgisayarına baktım 6.5 lt yazıyordu. Evden çıkarken sıfırlamıştım. Ortalama hız da 38 km/h trafik bir Ankaralı için can sıkacak durumda İstanbullu için ise akıcı denebilecek düzeydeydi. Şunu farkettim e90 da basmayınca yakıy çok düşmüyo basınca da çok artmıyo birbirine yakın ama f20 de basınca akıl almıycak bir tüketim oluyor gerçi basmayınca da söylediğim gibi 6lt nin altına düşüremedim. Umut ediyorum ki yarın bir sıkıntı olduğu ortaya çıkar sorun çözülür de araba normale döner. Yoksa normali bu denilirse bilemiyorum ne yaparım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Do It Yourself -- 10 Nisan 2017; 20:14:40 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Benim araç 2200 km de Antalya şehir içi ortalamam eco mod ile 5.8 lt.

• sariduru kullanıcısına yanıt
    Kapı açıkken denediyseniz o yüzden otomatik kapanmamıştır. Kapı açıkken otomatik açılıyor ama kapatma çalışmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MGÜ

Benim araç 2200 km de Antalya şehir içi ortalamam eco mod ile 5.8 lt.

Dizelmi

• quote:

Orijinalden alıntı: kkurt2002

quote:

Orijinalden alıntı: Do It Yourself

Merhaba eşime borusandan premium 2. El f20 1.16d lci aldık, alır almaz 500km yola çıktık gidişte 140-150 ortalama hız ile yarısı comfort yarısı eco proda 175TL - 6.7lt yaktı dönüşte 110-120 hız ile full eco pro modda 115TL 4.8lt yaktı. Kendi aracım e90 320d ppk'li 200hp onunda 500 km uzun yolda 180km/h ortalmayşa 5.6 civarı yakıyorum 120-130 ortala hız ile 4.5-4.9 arası yakıyor. Ben anlam vermedim bu 1.16 şehir içinde de çok yakıyor gaza dokuna dokuna eco proda anca e90 ın karma sürüşü kadar yakıyor. Araç gayet sessiz, konforulu geldi bana, performans beklentim zaten yoktu ama yine de kötü değil sport modda az çok gidiyor ama yakıta çok takıldım, normal değil bana göre e90 dan çok yakması. Benim çevremde duyduğum ve internette okuduğum bu araba çok az yakan bir arabaydı bu sebeple aldım, performans ihityacımı karşılayan bir araba var dedim bu da az yakar şehirler arası bunla gideriz falan diyordum. Sizce araçta bir sorun mu var yoksa doğası mı bu 3 silindirin? Kullanan arkadaşlar yardım ederse sevinirim salıya bu sebeple randevu aldım sevisten.

BMW 1 SERİSİ F20

Bence sizin araçta bir problem yok boşuna servise gitmeyin, aracın oluru bu. Birebir aynı hızlarda benimle aynı yakmışsınız, ama şehir içinde 320d ye göre direk 2-2,5lt daha az yaktığını söyleyebilirim.

Örnek; 20-25km/h ortalama hızda ki bu ciddi sıkışık trafiktir, 7lt yi geçmiyorum, 6,5lt civarı. 320d olan arkadaşlarım var aynı koşullarda 8,5-9 lt yakıyorlar. Ama uzun yolda aralarında fark yok gibi 116d ve 320d nin, hatta üstüne üstlük 320d daha performanslı. Bence şehir içinde 116d ile gezin uzun yola 320d den şaşmayın derim

Merhabalar,

Yani aracınız çok yakıyor diye( 6.7 lt) servisemi götüreceksiniz?

• kalamare kullanıcısına yanıt
    Merhabalar

Öncelikle yanlış mesajı alıntılamışsınız galiba, aracı servise götürecek olan benim ve evet aracı çok yaktığı için götüreceğim bu ilk sebebim. İkinci sebebim de aracın diagnoseda hava akışıyla ilgili bir arıza kodu vermesi. Bazı kiiilere bu durum garip gelebilir anlayışla karşılıyorum, sonuçta insanların beklentileri birbiriyle aynı olmayabilir. Kısaca benim bu aracı alma sebebim bmw'nin bana "bu araba senin aracından (e90 lci 320d) daha az yakıyor" diye pazarlaması. Tahmin ediyorum ki çoğu insan bu sebeple tercih ediyor. Ama gel gelelim bir leon 5f 1.6 tdi dan çok yakarsa hadi onu geçtim 2.0 motor e90 lci 320d gibi çok çok daha eski teknoloji ve büyük motorlu bir araçla aynı hatta fazla yakarsa burda ya bir arıza vardır yada bir yalan. Ben arıza olduğuna inanıyorum yarın bakalım işin aslını öğreneceğim. Hayırlı akşamlar.

• quote:

Merhabalar

Öncelikle yanlış mesajı alıntılamışsınız galiba, aracı servise götürecek olan benim ve evet aracı çok yaktığı için götüreceğim bu ilk sebebim. İkinci sebebim de aracın diagnoseda hava akışıyla ilgili bir arıza kodu vermesi. Bazı kiiilere bu durum garip gelebilir anlayışla karşılıyorum, sonuçta insanların beklentileri birbiriyle aynı olmayabilir. Kısaca benim bu aracı alma sebebim bmw'nin bana "bu araba senin aracından (e90 lci 320d) daha az yakıyor" diye pazarlaması. Tahmin ediyorum ki çoğu insan bu sebeple tercih ediyor. Ama gel gelelim bir leon 5f 1.6 tdi dan çok yakarsa hadi onu geçtim 2.0 motor e90 lci 320d gibi çok çok daha eski teknoloji ve büyük motorlu bir araçla aynı hatta fazla yakarsa burda ya bir arıza vardır yada bir yalan. Ben arıza olduğuna inanıyorum yarın bakalım işin aslını öğreneceğim. Hayırlı akşamlar.

Ben de Ankaradayım, Benzinli f20 kullanıyorum. Söylediğiniz rotalarda 9-9.5 lt tüketimim var, tabi ki trafik koşullarında.

Sizin aracınız dizel ve aynı oranda tüketim devamlı ise bir sıkıntı olma ihtimali yüksek, kaldı ki arıza kodu da varmış, umarım kolayca tespit edilip çözülür.

Ankara'nın da İstanbula göre sıkıntısı trafik çok yok diyoruz ama hem mesafeler kısa hem de bu kısa mesafede aslında saatine göre trafik baya oluyor, sadece mesafe uzun olmadığı için trafikte takılma süremiz İstanbul kadar uzun değil, bu da ciddi tüketim değerleri getiriyor.

Ortalama hızım 40 ın üstünde hiç çıkamıyor şehir içinde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• kyokushin K kullanıcısına yanıt
    Dizel

• Bir kaç gündür ışık sensörü tünellerde hatta bazen aynı tünelde farları yakmıyor. Sizlere de oluyor mu. Bu gün baya karanlık gibi bir tünelde yanmadı.

• quote:

Merhabalar

Selamlar,
    Servis neticesinide paylaşırsanız sevinirim.
    svg

• quote:

Orijinalden alıntı: pistachio

Kapı açıkken denediyseniz o yüzden otomatik kapanmamıştır. Kapı açıkken otomatik açılıyor ama kapatma çalışmıyor.

Sağolun hocam sayenizde sebebini öğrenmiş oldum.
  • 845km uzun yol 27kr
  • Do It Yourself D kullanıcısına yanıt
    Merhabalar;

Aynı sorun benim başımdada var yaklaşık 5 ay önce sıfır aldığım 116d otomatik aracımda şu ana kadar bir depo ile 550 km nin üzerine çıkabilmiş değilim ne yazık ki.Ortalama tüketim 7 litre ortalama hızımda 35km,Araç su an 3500 km de.Aracı ev den işe kullanıyorum ve aradaki mesafe 8km ve trafikte yapıyorum bu mesafeyi.
    Aracın uzun yol tüketimi ile şehir içi tüketimi arasında ciddi fark var,Şöyleki Ankara istanbul dönüşümde,çeyrek deponun biraz fazlası ile 440 km yaptım(4.5 litre-ortalama 85 km/h)
    Önümüzdeki hafta bende Borusan a Tüketim değerleri ve 90km h dan sonraki camdan gelen rüzgar sesi için götürmeye karar verdim.
    Arkadaşlar aracınızla full depo ile kaç km yol yapıyorsunuz şehir içinde ve 90 km sonrası camdan rüzgar sesi sorunu yaşayan varmı???
    Teşekkürler ..
  • Herkese iyi günler,

Servis sonucu araçta herhangi bir sorun olmadığına kanaat getirildi. Arıza söyledim diagnosa da çıkmadığını söylediler fakat eve geldiğimde tekrar tarattım arıza vermiyor şu an ilginç bir şekilde, oysa defalarca tarattım her seferinde biraz yürüdükten sonra taratınca veriyordu hata. Çok yakması ile ilgili söylenen tavsiye aracın motorunun küçül olmasından mütelevellit yüksek hızlarda (130km/h üzeri) yakıt tüketiminin 2.0 dizel bir araca göre daha fazla olacağıydı. Bir de bir şey farkettim aracı teslim ederken o kadar nokta kontrol yapmışlar ama lastik havalarını atlamışlar. Kapı içinde yazana göre yüksüz önler 32psi arkalar 35psi olması gerekirken önler 26psi arkalar 28 psi idi, havaları stamdart ölçülere göre bastım. Sabah trafiksiz 60 km yol ortalaması gidişte sakin gittim 125 km oralama hız 5.5lt dönüşte yine 60km yok hep tam gaz geldim (180km ortalama) 6.5lt gösterdi. Lastik havası çok farketti ve bunu atlamışsınız dediğimde o değerler çok yüksek o yüzden 32-35 psi hava basılmamıştır cevabını aldım. Halbuki arabayı üreten 32-35 bas diyosa öyle olması gerekiyor ki diyor. Neyse sonuç olarak Şuan gözlemlediğim kadarıyla lastikler bir miktar düşürdü ortalamayı. Arıza kodu konusunda ise hiçbir fikrim yok bir şey yapılmadığını söylediler ama arıza yok şu an için.

Evet ferhat bey cam rüzgar sesi alıyor ama öyle çok rahatsız edici değil.

• uzun yolda basmazsan (zor ama) benzinli 3 silindirlede 5,5 lt civari tuketim yakalanabiliyor sehir ici ort hiz 30 3500 km ortalamam 8 lt yuzde 80 comfort yuzde 20 sport benim aracin degerleri su an.haftasonu 200 km git gel uzun yol yaptim arac benden tam not aldi suspansiyonlar ozellikle muthis ustelik rft turanza kombinine ragmen sportta kullandim hep ve ort.7 lt yakti ama saglam bastim arac izinden hic sapmiyor viraj kabiliyeti ust duzeyde arkadan itise alistikca cok tat vermeye basladi b6 passattan en az 30-40 km yuksek limitleri virajlarda .yuksek hizli virajlarda tedirginlik sifir.yol sesi puturlu asflatta var turanza sagolsun kaymakta ses yok ruzgar sesi icin bisey diyemiycem hava cok ruzgarliydi ses vardi ama passattan 1 tik fazla o kadar hepsi.
  • Do It Yourself D kullanıcısına yanıt
    Bence 1.6 dizel bir araçtan yaktığınız değerlerin altında performans beklememek lazım. Eğer 1.4 lt motor olsaydı 5 lt nin altındaki değerler ortalama olurdu.Benim aracım 1.18i 3 silindir.Bende başta fabrika verilerine (yanlış hatırlamıyorsam ort. 8,5-9 lt civarındaydı)kanıp çok beklentiler içine girmiştim.Fakat şehiriçi kısa mesafede 11,5- 12 lt arasında gidip geliyorum.Fazla takmıyorum sonuçta keyifle kullandığım bir arabaya sahibim
    svg
  • Arkadaşlar aranıza F20 1.16ED 2014 model ile katıldım, 8. ay trafiğe çıkmış fakat 2014 7. ay sonrasındaki üretim olan bir araç değil. Bluetooth üzerinden müzik dinlettirmiyor mesela. Aracın herşeyinden çok memnunum fakat radyosu kafayı yedirtecek neredeyse.

TÜM istasyonlarda sürekli bir cızırtı var hani kapalı otoparklara girerken o bayırı inmeye başlarsınız ve radyo cızırdar ya, o modda. Bazen çok aşırı, bazen rahatsız etmeyecek şekilde ama sonuç olarak bu durum mevcut.

Bu şekilde sorun yaşayıp bunu çözebilmiş olan var mı? Borusan'da aracı makineye soktuk arıza vermiyor, sinyal seviyesi de 15 üzerinden 13 çıkıyormuş. Çözemedim gitti bu işi.
  • 1.18i 3 silindirin tüketim verilerine baktım karma olarak [4.8-5.2] olarak verilmiş. Bilemedim sizin araç bu verilerdeki model mi değil mi ama sizin araç 11-12 lt yakıyorsa o da fazla bence. Her neyse önemli olan zaten söylediğiniz gibi keyifle kullanmak. Ben bu 1 serisini alana kadar 3 ün yakıtına hiç yol bilgisayarından bakmadım bile şehir içinde 1 depoyla 850-900 km gitmişsem tasarruflu kullanmışım 650-700 km gitmişsem fazla basmışım olarak düşündüm hep. Bu araçta da ilk zamanları olduğu üçin tüketimi kafaya takıyorum biraz eminim biraz zaman geçince buna da alışır hiç bakmam ortalama tüketime. Allah herkeze araçlarını kazasız belasız keyifle kullanmayı nasip etsin.

Dcorp a cevaben:

Yardımcı olur mu bilmiyorum ama ben e90 da buna yakın bir sorun yaşadım daha önce başka bir konuda da paylaşmıştım ama sanmıyorum sizin sorununuz bundan kaynaklasın. Benim sorunum 12v araç telefon şarj aletleriydi ttec başla birçok marka denedim hepsinde şarj aleti araca takılıyken inanılmaz bir cızırtı oluyordu (kanalların %80 inde), şarj aletini çıkarınca geçiyordu. En son belkin şarj aleti alarak sorunu çözdüm, belkin dışında hiçbirinde parazit önleme özelliği yokmuş (bir usa malı şarj aletinde daha vardı ama adını hatırlayamadım). Ayrıca bu sorunun sebebinin şarj aleti olduğunu keşfetmeden önce borusana sorduğumda bana cızırtının sebebinin radyo ünitesin parazit önleyen parçası arızalanmış olabilir demişlerdi. Bu parça çekim gücünü etkilemiyor sadece aracın elektrik aksamının yarattığı paraziti radyo ünitesinden uzak tutuyormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Do It Yourself -- 11 Nisan 2017; 19:30:48 >

• sariduru kullanıcısına yanıt
    Ne demek, sizin gibi ben de başlarda garipsemiştim. Bir de kapılar kilitliyken, içerden kapı kolunu iki defa çekip açma olayı var. Bir gün kapı açılmıyor diye zorlarken kolu koparacaklar diye korkuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: pistachio

Ne demek, sizin gibi ben de başlarda garipsemiştim. Bir de kapılar kilitliyken, içerden kapı kolunu iki defa çekip açma olayı var. Bir gün kapı açılmıyor diye zorlarken kolu koparacaklar diye korkuyorum.

Sormayın hocam aynısından ben de korkuyorum her arabaya binen kapı kolunu zorluyor, 2 kere çekince açılır demekten dilimde tüy bitti
  • 
Sayfa: önceki 15641565156615671568
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.