Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (146. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.096
Cevap
59
Favori
352.371
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 144145146147148
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: osonguler

Emeklililk firmasında değişiklik yapan arkadaşlardan parası yatan oldu mu acaba? Ne zaman sıra bize gelecek onu merak ediyorum. Temmuz ayı bile ödeniyorsa artık sadece biz kalmış olmalıyız.

ben bimere sordum. benimde sigorta şirketi değişmişti. 31 aralığa kadar yatacak.
  • ayhan1966 A kullanıcısına yanıt
    Walla çok sevindim bu bilgiye. Elbette yattığını görmeden de çok sevinmemek gerek ne de olsa Türkiye
  • Mağdur arkadaşların faydalanabilmesi için ilk sayfaya başvuru için hangi adımların izlenmesi gerektiği eklenebilir mi? Aşağıdaki açıklama yeterlimidir?

edit.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Diye sorduğunuzu duyar gibiyim.
    1. Maliye Bakanlığı, bir genel tebliğ veya sirküler ile Danıştay kararı doğrultusunda işlem yapılacağını, fazla kesilen vergilerin de başvuru halinde iade edileceğini açıklarsa, sorun biter.
    Bu en pratik ve en doğru yol. Bakalım Maliye ne yapacak?
    2. Kendilerinden haksız yere fazla vergi kesilen onbinlerce vatandaş, şöyle bir yol da izleyebilir:
    a) İstanbul’daki ilgili vergi dairesine, bizzat veya taahhütlü postayla başvurup, “düzeltme” yolu ile verginin iadesini isterler (Dilekçe örneği için Bkz. “www.yaklasim.com”).
    b) Vergi dairesi talebi kabul etmezse veya 60 gün içinde başvuruya yanıt vermezse, vatandaş izleyen 60 gün içinde Maliye Bakanlığı’na başvurup, “şikayet yolu ile düzeltme” talebinde bulunur.
    c) Bu talebin de reddi halinde veya 60 gün içinde yanıt verilmemesi halinde,
    İstanbul Vergi Mahkemesi’nde dava açılır.
    Maliye’nin, bu davalar nedeniyle, dava açanın harç, avukatlık ücreti vs. giderlerini de iadesi söz konusu olacak.
    Maliye’nin milyonlarca lira ilave giderden kurtulmak ve vatandaşı da yormamak için bir tebliğ ya da sirküler yayımlayarak, bu sorunu çözmesi en anlamlı yol olarak gözüküyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖnceVatan -- 14 Aralık 2013; 11:13:22 >

• bimere şikayetim neticesinde telefonuma bile bakmayan büyük mükellefler vergi dairesi beni aradı.inanamadım yani şaka dedim galiba kendimce.daha sonra şahıs bimere şikayetiniz neticesinde sizi arıyorum deyince işi çözdük..evrağımın birisinin yattığını söyledim diğeri ne zaman yatar dediğimdeyse şirket değişikliği olduğu dolayısıyla işlemin uzayacağını firmalar arasındaki yazışmaların uzun sürdüğünü falan anlattı bana.dedim kardeşim o sizin sorununuz süre olarak ne veriyosunuz hangi tarihte yatar dediğimde yıl sonuna kadar yatırmayı planlıyoruz dediler..hadi bakalım dedik kapadık telefonu..eğerki yıl sonunu geçer ise bu defa cumhurbaşkanına yazmayı planlıyorum..alırken anında al verirken aylarca süründür milleti.yok artık bu ülkede bazı şeyler değişmeli bence...gecemi gündüzüme katmışım millet sıcacık yatağında uyurken ben yağmurda çamurda karda yaya devriye gezmişim hastalık dert sahibi olmusum paramı geri isterken ezilip büzüleceğim..yok böyle yağma..doğu ve güneydoğunun tüm kanunsuz işlerinden çıkan faturaları ben gibi batıdaki iç anadoludaki adam ödeyecek keyfiyet o tarafta olacak ben ise eziyette..sizi bilmem ama ben artık isyanlardayım..

• Arkadaşlar yardım.
    bende bireysel emeklilikten ayrılmak istiyorum. 10 yıldan önce ayrılacağım malum yüzde 15 kesintiden bahsettiler. ben şimdi sistemden çıkarsam bu kesilen parayı alabilecekmiyim. kriterler nedir. ne yapmamız lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: feykbey

Arkadaşlar yardım.
    bende bireysel emeklilikten ayrılmak istiyorum. 10 yıldan önce ayrılacağım malum yüzde 15 kesintiden bahsettiler. ben şimdi sistemden çıkarsam bu kesilen parayı alabilecekmiyim. kriterler nedir. ne yapmamız lazım.

artık sistemden ayrılanlardan ana para üzerinden %15 kesinti yok... siz sadece paranızın getirisi üzerinden faiz vereceksiniz.. yani siz bizim gibi sürünmeyeceksiniz :)
  • quote:

Arkadaşlar yardım.

Devletin yatırdığı katkı payı için hak ediş süreleri bulunuyor:

İlk üç yıl içinde sistemden çıkılırsa alınamıyor.
    Üçüncü yılın sonunda %15'i,
    Altıncı yılın sonunda %35'i,
    Onuncu yılın sonunda %60'ı,
    Emekliliğe hak kazanıldığında ise tamamı alınabiliyor.

%15 kesinti bu sebepten olabilir.Anaparadan değil yani..
  • quote:

Orijinalden alıntı: SHOSTKOVİCH

quote:

Arkadaşlar yardım.

Devletin yatırdığı katkı payı için hak ediş süreleri bulunuyor:

İlk üç yıl içinde sistemden çıkılırsa alınamıyor.
    Üçüncü yılın sonunda %15'i,
    Altıncı yılın sonunda %35'i,
    Onuncu yılın sonunda %60'ı,
    Emekliliğe hak kazanıldığında ise tamamı alınabiliyor.

%15 kesinti bu sebepten olabilir.Anaparadan değil yani..

biraz karışmış gibi..

burada soran arkadaş.. DEVLET KATKI PAYI sormuyor !!

'' sistemden ayrılırsam bendende % 15 kesilecekmi diye soruyor..''

Cevap : Sistemden 10 yıldan önce ayrılmanız halinde '' Birikimlerinizden elde ettiğiniz gelir üzerinden.. % 15 kesinti olur ''

yani.. diyelim sistemde toplam 2500 TL paranız var.. ana paranız 2300 TL diyelim.. elde ettiğiniz gelir 200 TL oluyor.. 200 TL nin % 15 i.. 30 TL eder.. !!

kaba olarak %15 kesilir demek yanlış olur. o zaman 2500 TL üzerinden %15 anlaşılır.. buda 375 TL gibi yanlış bir bilgilendirme olur..

konuya emsal olarak bir uzman görüşü veriyorum..

http://www.istekobi.com.tr/kobi-bilgi-merkezi/isin-uzmanlari/2013-sonrasi-bireysel-emeklilikten-ayrilma-s2631.aspx

• ayrıca Devlet katkı payını alamıyorsunuz..
    Sistemden 10 yıldan önce ayrılmanız halinde '' Birikimlerinizden elde ettiğiniz gelir üzerinden.. % 15 kesinti olur ''
  • iğreniyorum ya su devlet islerındekı sorumsuzluktan alırken kurekle verırıken kasıkla
  • maestro35 M kullanıcısına yanıt
    Aslında sonuç olarak anaparadan kesinti olmaz dedim ama katkı payları ilave %15 soru ve sonucuna ulaşmak içindi.Sizinde belirttiğiniz üzere;

Bireysel Emeklilik Sistemi'nden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz ancak bu durumda emekli olmanın getirdiği avantajlardan yararlanamazsınız.
    Sistemden 10 yıldan önce çıkmanız halinde %15, 10 yılı doldurarak ancak 56 yaşından önce çıkmanız halinde %10, 10 yılı doldurarak ve en az 56 yaşında çıkmanız halinde %5 oranında toplam getiriniz üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.
  • Stopaj iade tutarı alacak olanlarıda takip ediyorum.Kısa zamanda almalarını dilerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SHOSTKOVİCH

Aslında sonuç olarak anaparadan kesinti olmaz dedim ama katkı payları ilave %15 soru ve sonucuna ulaşmak içindi.Sizinde belirttiğiniz üzere;

Bireysel Emeklilik Sistemi'nden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz ancak bu durumda emekli olmanın getirdiği avantajlardan yararlanamazsınız.
    Sistemden 10 yıldan önce çıkmanız halinde %15, 10 yılı doldurarak ancak 56 yaşından önce çıkmanız halinde %10, 10 yılı doldurarak ve en az 56 yaşında çıkmanız halinde %5 oranında toplam getiriniz üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.

ben sistem ilk başladığında girmiştim.. bir ara paraya sıkıştığım için sistemden ayrılmıştım.. ayrıldıktan 1 ay sonra sisteme tekrar girdim..

( benim avantaj olarak çalıştığım şirket ayrıca benim adıma ekstradan katkı yapıyor ) ayrılırken Şirket katkı payını alamamıştım.. şirket teşvigi olduğu için sadece işten

ayrılma yada emeklilik ile ayrılmalarda o parayı veriyorlar.. şirketin kendi tasarrufunda yani.. BES e tekrar başladıktan sonra Şirket alamadığım o katkı payını aynen

hesabıma iade etti..

sistemin avantajları vs tartışılır elbet.. ama bana göre avantajı var.. o sebep ile tekrar başlattım..

benim ödemem haricinde şirkette Brüt maaşımın % ü tutarında ekstra ödeme yapıyor.. Devlette az biraz veriyor.. Allah nasip ederse

8 sene sonra emekli olduğumda paramı alıp sistemden çıkmayı düşünüyorum...

• arkadaşlar bende bimere yazı yazdım.

eşimin durumunu açıkladım. soyadı olayının yani.

bekliyorum sonuç ne olacak bakalım.

Ayrıca bu başlık BES in iyi mi kötü mü olduğu değil.
    ana paradan kesilen paralarımız. konuyu dağıtmazsak sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tansel67

arkadaşlar bende bimere yazı yazdım.

eşimin durumunu açıkladım. soyadı olayının yani.

bekliyorum sonuç ne olacak bakalım.

tamam Tansel abi.. özür dilerim.. bi daha olmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Feyyaz Merter

Seni çok yakalayıp tıkladılar heralde

Evet,

4 yıl önce fazladan kestikleri 3500 tl parayı halen alamadım, 1 yıldır bekliyorum, bugünün 5-6 bin lirası, bu da tık tık değilmi?

Evrak gönderimim : kasım 2012
    Evrak Tarihi 25.02.2013
    Evrak No 82652
    Geldiği Tarih 25.02.2013
    Sigorta Şirketi AVİVASA EMEKLİLİK VEHAYAT A.Ş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alirzabudak -- 23 Aralık 2013; 13:47:49 >
  • alirzabudak kullanıcısına yanıt
    Aynı durumdayım ve dava açma yoluna gitmediğime çok pişmanım. Ayakkabı kutusu da değil yani beklediğimiz
  • benim de emeklilik şirketi groupamaydı ismi mi degişmiş ne olmuş şirket degişikligi yapmış gözüktügüm için bekliyormuşum böyle saçmalık yok ya. Ekim 2012 de kayıt tarihiydi
  • Geçen sene kendim ve eşimin 2 şey bireysel emeklilik ve 1 er hayat sigortası iadesi için başvurmuştum. Bireysel emeklik iadeleri bir kaç ay önce yapılmıştı, az önce hayat sigortasının iadeleri de yapıldı, artık alacak kalmadı çok şükür. Tüm poliçeler AVİVASA.
  • benimde yattı inşallah sizlerinde yatar ben geçen sene ekim ayı girişliyim axa sigorta
  • 
Sayfa: önceki 144145146147148
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.