Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.125
Cevap
49
Favori
248.502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar babam yapı kredi bes' e yatırıyor. her ay 170 tl veriyormuş.

ilk mesajda okuduğum rakamlara göre çok uçuk değil mi?? bilgisi olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

not: sanırım bu 3. senesi babamın bes'te...
  • o kadar araştırdım herşeyin cevabı var nerdeyse ama şunun cevabını kimse veremiyo. 35 yaşında biri aylık 100 ytl ödese 45 yaşına kadar. 56 yaşında alacağı aylık maaş nedir bugünün değerine göre. yani bi net rakam değilde yaklaşık rakam bile bulamadım. yarın 56 yaşında olsam tamam emekli oldunuz alın şu aylık 150 ytl yi bozdurup bozdurup harcarsınız derlerse ne olacak. yok fonların değeri değişiyomuş yok bilmem ne geliri farklı oluyomuş deyip konu başka yere geliyo. şimdi biri çıkar yok canım o kadarda az değil daha fazla alırsın der yine işin içinden çıkamayızya neyse.
  • quote:

Orjinalden alıntı: maydemir52

o kadar araştırdım herşeyin cevabı var nerdeyse ama şunun cevabını kimse veremiyo. 35 yaşında biri aylık 100 ytl ödese 45 yaşına kadar. 56 yaşında alacağı aylık maaş nedir bugünün değerine göre. yani bi net rakam değilde yaklaşık rakam bile bulamadım. yarın 56 yaşında olsam tamam emekli oldunuz alın şu aylık 150 ytl yi bozdurup bozdurup harcarsınız derlerse ne olacak. yok fonların değeri değişiyomuş yok bilmem ne geliri farklı oluyomuş deyip konu başka yere geliyo. şimdi biri çıkar yok canım o kadarda az değil daha fazla alırsın der yine işin içinden çıkamayızya neyse.

bak hocam bu 3. söyleyişim :) bugünkü şartlarda onu kestirmek kolay değil ama 150 TL almıyacağında kesin şuan en düşük SSK dan emekli maaşı 670 lira sanırım düşünsene sen 56 yaşına gelince kaç para alıcaksın. ve içerde yatırdığın parada önemli amaç burada para biriktirmek ister emekli olursun ister yaşın dolduğunda toplu parayı çekersin.. ama şuan kestirmek mümkün değil.

@TriaThlon

Babanın yaşı büyük olduğu için yaştan yaşa fark ediyor. mesela 18-35 yaş arası 66 TL diğerleri 107 ila 150 arası değişiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ArtiEksi -- 29 Ocak 2009; 16:16:04 >

• işte o yüzden girip girmemekte tereddütteyim.3 sene önce girmiştim paraya sıkışınca çıkmıştım 1 sene olmadan. o zamanda cevabını bulamamıştım zaten. yani en azından bi ssk emekli aylığı almak için aylık ne kadar para ile girmek lazım. onu bi öğrenebilsek işte.
  • quote:

valla 120.000 tl çok güzel rakam fakat 2041 yılındaki değeri bugünün parasıyla kaça denk geldiği önemli. 30 senede enflasyon nasıl gelişir kimbilir. ha enflasyon artarsa 120 binde ona göre misal 200-250 binlere çıkarsa sorun yok. ama bu rakam bugünden kesinse iş sakat gibi. belkide 120 bin rakamı bugünün değeriyle 20 bin ytl ye denk gelecek. belkide 120 bin in getirisiyle ev kirası bile ödenemeyecek.

güzel bir konuya değinmişsin.
    enflasyonu yakından takip eden biri geçmiş yıllara göre bir açıklama yaparsa içimiz biraz olsun rahatlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TriaThlon

arkadaşlar babam yapı kredi bes' e yatırıyor. her ay 170 tl veriyormuş.

ilk mesajda okuduğum rakamlara göre çok uçuk değil mi?? bilgisi olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

biraz yüksek bence.
    onu düşürmeye çalışın minumum tutar yatırın.
    enflasyon boyutu çıktı birde işin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: saidgoren

quote:

biraz yüksek bence.

kafamıza göre düşürebiliyor muyuz??

@Avrupai,

evet babam 52 yaşında...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TriaThlon -- 29 Ocak 2009; 19:54:50 >

• quote:

o kadar araştırdım herşeyin cevabı var nerdeyse ama şunun cevabını kimse veremiyo. 35 yaşında biri aylık 100 ytl ödese 45 yaşına kadar. 56 yaşında alacağı aylık maaş nedir bugünün değerine göre. yani bi net rakam değilde yaklaşık rakam bile bulamadım. yarın 56 yaşında olsam tamam emekli oldunuz alın şu aylık 150 ytl yi bozdurup bozdurup harcarsınız derlerse ne olacak. yok fonların değeri değişiyomuş yok bilmem ne geliri farklı oluyomuş deyip konu başka yere geliyo. şimdi biri çıkar yok canım o kadarda az değil daha fazla alırsın der yine işin içinden çıkamayızya neyse.

45 yaşında ödemeyi bırakırsa tekrar ödeme yapmayacaksa sistemden çıkması gerekir ki bu durumda aylık değil toplu para alabilirsiniz.

yukarıda 22 yaşında birine göre kazanç tablosu hazırlamıştım.

35 yaşında birisi ayda 100 ytl öderse 56 yaşına geleceği 24 yıllık ödemenin sonunda

toplamda 26000 - 27000 ytl civarında ödeme yapmış olacak.
    39000 ytl - 50000 ytl civarında para almaya hak kazanacak.

bunu toplu olarak alırsa bu tutar üzerinden %5 kesinti yapılacak.

• firmanız resmi mi değil mi buradan kontrol edebilirsiniz.
    resmi olmayan firmalardan be yaptırmayın. parnaız çöpe gider.

Daha ayrıntılı bilgi için Hazine Müsteşarlığı'nın hazırladığıhttp://www.bireyselemeklilik.gov.tr
    Emeklilik Gözetim Merkezi'ninhttp://www.egm.org.tr
    SPK'nınhttp://www.spk.gov.tr internet sitelerini inceleyebilirsiniz.

• garanti emeklilik için 2009 yılı şartlarını tam olarak öğrendim.

Ayda minimum 75 USD/EURO ya da 79 TL ödeyerek Bireysel Emeklilik Planınına dahil olabilirsiniz. Bu plana dahil olmak için ödemeniz gereken giriş aidatı 100 TL'dir. Erken çıkış ya da başka bir şirkete aktarım talep etmeniz durumunda alınacak çıkış aidatı miktarı sözleşme yılına göre belirlenir:
    0 - 5 yıl arası 232 TL
    6 ve üstü 0 TL

ben 94 ytl giriş aidatı ödemiştim erken çıkış yapmak istersem 94 ytl çıkış aidatı ödememe gerekmekte.
  • quote:

quote:

quote:

biraz yüksek bence.

kafamıza göre düşürebiliyor muyuz??

@Avrupai,

evet babam 52 yaşında...

be yaptırdığın firmanın şartları dahilinde oluyor bu düşüşler.
    garantide be ndaha önce 100 ytl den 70 ytl ye düşürmüştüm. ordan biliyorum. 50 istemiştim ama 70 ten aşağı olmayacağı söylenmişti.

• quote:

quote:

45 yaşında ödemeyi bırakırsa tekrar ödeme yapmayacaksa sistemden çıkması gerekir ki bu durumda aylık değil toplu para alabilirsiniz.

yukarıda 22 yaşında birine göre kazanç tablosu hazırlamıştım.

35 yaşında birisi ayda 100 ytl öderse 56 yaşına geleceği 24 yıllık ödemenin sonunda

toplamda 26000 - 27000 ytl civarında ödeme yapmış olacak.
    39000 ytl - 50000 ytl civarında para almaya hak kazanacak.

bunu toplu olarak alırsa bu tutar üzerinden %5 kesinti yapılacak.

benim 22 yaşından 56 yaşıma kadar olan planda

toplamda 40800 ytl ödeme yapmış olmam. halinde
    86000 - 130000 ytl civarı para almaya hak kazanacağım esastı.

tahmini veriler sistemdeki yatırdığın para miktarını değiştirmene, ödemelere ara vermene, bonuslarını aktarmana göre değişmekte.

• az önce müşteri temsilcisi ile görüşmemde net bazı cevaplar aldım.

sözleşmeme göre 5 yılı doldurmadan çıkarsam 186 ytl çıkış aidatı ödemek zorundayım.
    5 yıl - 10 yıl arası sistemden çıkarsam 93 ytl ödemek zorundayım. (ben 94 biliyordum).
    10 yılı doldurduktan sonra çıkarsam çıkış aidatı ödemem gerekmeyecek.

enflasyon oranına göre değil alınan fonların getirilerine göre hesaplama yapılıyormuş.
    yani 120000 ytl paramızın 2041 yılında ne değeri olacağı şimdiden belli değil.

hatırladığım kadarıyla işbankasında konbara fonu vardı.
    paranın değerini yitirmesini önlüyorlardı.
    parnaızın bugu ndeğeri neyse 10 yıl sonra değerini kaybetmeden korumasını sağlayarak o değerde paraya eş tutuyorlardı. ama pek tavsiye etmiyorum çünkü enflasyon oranı bence çarptırılıyor. gerçek değerler verilmiyor. hani sözde ülkemizi teğet geçen küresel kriz gibi. :)

• ödemelere ara verin demiştim.
    aklına takılan olursa diye alttaki maddeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum.

- Emeklilik sözleşmesi süresi içinde katkı payı ödemeye ara verebilir. Ancak katkı payı ödenmeyen süre emekliliğe hak kazanılması için gereken sürenin hesabında dikkate alınmaz.

emekliliğe hak kazanabilemek için 10 yıl prim ödem şartı ve 56 yaş şartı aranmakta.
    yani kaç yaşında sisteme dahil olduğunuz önemli değil.

sisteme 47 yaşında giren birinin emekli olması için 57 yaş şart oluyor bu durumda.

ödemelere ara verin demiş olmamdaki gaye ise 10 yılı zaten mutlaka bir şekilde dolduracağınızdır.
    ben 22 yaşında sisteme girdim. ara vererek ilerlersem hiçbir sorun yaşamadan 10 yılı tamamlarım.
    mayıs ayında askere gideceğim. 12 ay ara vereceğim giderken.
  • valla eşim 6ay avivasa ödedi,her ay 130tl..sonra vazgeçti 5 kuruş geri vermediler...bu kadar da olmamalı...cirolarının aslan payını biz gibi kısa sürede vazgeçenler oluşturur eminim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi plateau -- 29 Ocak 2009; 21:33:32 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: plateau

valla eşim 6ay avivasa ödedi,her ay 130tl..sonra vazgeçti 5 kuruş geri vermediler...bu kadar da olmamalı...cirolarının aslan payını biz gibi kısa sürede vazgeçenler oluşturur eminim...

benim iki adet 200ytl gitti. sigorta işini yapan kadına, sen ödeyeceksin, dedim. ayıp oldu ama çok kızmıştım valla.
  • quote:

Orjinalden alıntı: plateau

valla eşim 6ay avivasa ödedi,her ay 130tl..sonra vazgeçti 5 kuruş geri vermediler...bu kadar da olmamalı...cirolarının aslan payını biz gibi kısa sürede vazgeçenler oluşturur eminim...

evt dogru söylüyorsun. kısa vadede kötü bi yatırım bence.
  • Öncelikle Merhabalar Arkadaşlar;
    Ben Yapı Kredi Emeklilikte Bireysel Güvence Danışmanı olarak çalışmaktayım.. Bireysel Emeklilik Sistemi esnek ve kapsamlı bir sistemdir.. Sistemin temel amacı aslında kişiler göz önünde bulundurularak bireylere daha iyi bir emeklilik sunabilmek.. Şöyle ki normalde SSK dan veya bağkurdan alacağımız ortalama emeklilik maaşları 500-600 dür.. Taktir edersiniz ki bu para bir kiraya bile yetmez bugünün şartlarında.. Sistemdeki bu sıkıntıdan dolayı devlette bu sosyal güvenlik sistemine tamamlayıcı olarak bu özel emeklilik sistemini getirtti.. burdada amaç ikinci bir emeklilik hakkıdır.. Normalde bu sistem 2000 senesinden önce avrupada vardı ve orda biraz zorunlu yapılıyordu.. Türkiyeye 2001 senesinde geldi ve şu an katılımcı sayısı 2 milyon kişiyi geçti.. bunların 1,5 milyonu SSK ve Bağkurlu ztn.. Diğer kesimin ise hiç bir sosyal güvenliği yok.. Bu anlamda bu sisteme ihtiyaç çok önemli ki belirttiğim gibi sistem esnek olduğu için rahatlık kişilere bırakılmıştır.. Kişiler birikim yapacağı miktarı kendi belirleyip , azaltma veya arttırma kararına veya gene kötü ara verme durumuna bile sahiptir.. Yani SSK veya BağKur gibi sürekli ödeme gibi bir zorunluluk söz konusu değildir.. Örnek verirsek;

Önünüzde bir kumbara var bu kumbaraya ne kadar para atarsanız bu kumbara dolar ve size değerlenmiş şekilde geri döner.. Bu bakımdan sistemi kumbaraya benzetebilirsiniz.. ki sırf emeklilik içinde değil ;
    Birikim yapmak istersiniz , tasarruf yapmak istersiniz.. Genel şöyle açıklayım mesela benim müşterilerimden hani evlenmek için biriktiren oluyor veya ne bilim çocukların eğitimleri için biriktiren olabiliyor veya eşi için yaptıran olabiliyor.. 100 TL de yatıran oluyor 1000TL de yatıran .. Herşey serbest..

Şöyle ki yanlız bu sistem kesinlikle orta ve uzun vadede bir sistem olmaktadır.. Yani sisteme girin 6 ay sonra çıkın olmaz.. Burda en az 3 sene kalacaksınız ki belli bir birikiminiz olacak en azından karlı olarak sistemden ayrılmanız her zaman mümkündür.. çünkü paralarını Fonlarda yani( Devlet tahvili, Hazine bonoları , Hisse Senetleri , likit , Esnek Fon) gibi fonlarda değerlenir.. Burdaki seçimde size ait risk severseniz Hisse senedine yatırım yaparsınız , garanti bi getiri isterseniz Devlet tahvili,hazine bonosu veya likit fon alırsınız bunlarda en kötü %10 ortalama %15-20 getirebilir.. Yani bir Vadeli hesapla karıştırmayalım.. Burda yaptığınız bir yatırım ve birikimdir.. Normalde Yatırım yaptığınızda Devlet sizde %10 - 15 vergi alır.. ama burda emeklilik yatırım fonlarını kullanmakta devlet %0 vergi alır.. Sistemden çıkıncada 56 yaşında %3,75 oranında bir vergi alır..

Yani kısaca şöle diyebilirim bu sistemi orta ve uzun vadede düşünün kısa vadede girmeyin.. Kısa vade için hesap açabilirsiniz.. Burda hayalleriniz olabilir onun için para biriktirebilirsiniz.. en kötü işleriniz kötüye gittiği zaman sağdan soldan borç alacağınıza kendi birikiminizi kullanabilirsiniz.. Parayı bir cebinizden alıp diğer cebinize koymak gibidir bireysel emeklilik sistemi.. iyi günler dilerim ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emeklilikkk -- 12 Şubat 2009; 23:35:46 >

• quote:

Orjinalden alıntı: semih_efendi

bankaya her ay 100 milyon ataraktan faizlerden yararlanmak daha mantıklı değil mi ?

Şuna cevap vermek isterim.. Atın tabikide sistem atmayın demiyor ama hiçbir zaman diğer yatırım araçları (vadeli veya vadesiz hesap dahil) emeklilikte alacağınız paradan fazla getiri sağlayamaz.. Çünkü ortada kesilecek stopajlar vardır.. Vadelide devlet sizden %15 alacaktır.. Vadesizde paranız enflasyona göre korunmayacaktır.. Emeklilikte ise devlet emekliliğinizde sizde %3,75 stopaj kesecektir.. İyi günler ;)
  • Vergi avantajı konusunda bilgi verirsem size şöyle ki ;

Normalde belli bir gelirimiz üzerinden vergi dilimimiz kadar devlete giden bir vergi var..Şimdi devlet diyor ki eğer Bireysel emeklilik sisteminde birikim yapıyorsanız eğer buradaki birikim gelir vergisindende muaftır.. Yani normalde devlet buradanda vergi alması gerekirken bu vergiyi size geri verir.. Örnek 100 TL üzerinden %15 dilimde 15 TL si devlete gitmesi gerekirken devlet bu parayı size gerir verir yani direk 100 TL net yatırmış gibi olursunuz.. Ama devlet size derki ben size bu avantajı veriyorum sizde bu sistemi 10 seneye yayın.. Eğer 10 seneden önce çıkarsanız devlet %15 vergi alır ama şöyle ki en az 3 sene durursanız bu vergi sizi etkileyemez çünkü.. 3 seneye kadar kümalatif verginiz %20 lik dilime geldiğinde sizden %15 çektiğinde bile gene %5 lik bir kar durumunuzun olması söz konusu..onun için kesinlikle önerilen orta vadede veya uzun vadede düşünün diye.. ve en son sisteme 10sene 120 ay para yatırıp 56 yaşını beklemeden çıkarsanız burdada devlet %10 alır buda pek etkilemez.. 56 yaşınızı doldurup emeklilik hakkınızı kazandığınızda devlet sadece %3,75 vergi alır sizden.. iyi günler dilerim ;)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.