Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.125
Cevap
49
Favori
248.503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: uzil

quote:

Orjinalden alıntı: maydemir52

sonuca gelelim.10 sene boyunca her ay 100 ytl yatırmış olsak. 10 sene sonrada 56 yaşında olsak. aylık gelirimiz ne olacak. yani 12.000 tl para yatırmış olacaz. 12.000 tl yede çok fazla bi aylık alacağımızı sanmıyorum.

bu sorunun cevabı nerde?

bende onu arıyorum işte. hangisi karlı. (sonuca gelelim cümlesini yanlış kumuşum.:) )
  • quote:

Orjinalden alıntı: uzil

quote:

sonuca gelelim.10 sene boyunca her ay 100 ytl yatırmış olsak. 10 sene sonrada 56 yaşında olsak. aylık gelirimiz ne olacak. yani 12.000 tl para yatırmış olacaz. 12.000 tl yede çok fazla bi aylık alacağımızı sanmıyorum.

bu sorunun cevabı nerde?

o sorunun cevabını verdim tekrar vereyim.. Bakın şimdi her ay 100 lira yatırdınız 12 binlira yapar diyorsunuz 10 yılda evet doğru bu mantıkla gidersek 12.000 TL yapıyor. Ama mantık o şekilde değil her yıl bu para artıyor 100 ise 110 lira sneye 120 lira gibi. + yatırdığınız para aynı kalmıyor FON da değerleniyor. yani 10 senede 12.000 Değil 20-30 TL gibi bir miktar oluyor hesabınızda.. isterseniz o parayı 10 sene sonunda ufak bir kesintiyle çekersiniz isterseniz yaşı bekleyip emekli olursunuz 10 sene sonra yada kaç yaşında emekli olucaksanız. o zamanın değerine göre ebir emekli parası alıcaksınız..

• tamam burası normal. anlatmak istediğim şu. 12.000 tl 20-30 bin olacak diyosunuz örneğin. peki diyelim 30 bin oldu. bu şekilde alacağımız aylık maaş ne olacak. önemli olan bu. böyle bi rakam verebilirmisiniz tahmini.
  • quote:

Orjinalden alıntı: löpçük

sormak istediklerim,

oldu da birkaç ay yatıramadık. sorun olur mu? daha sonra kaldığımız yerden devam edebilir miyiz?

bunun için sigorta numarası şart mı? ben öğrenciyim ve burs alıyorum, bir yerde çalışırsam bursun kesilme ihtimali var (sigorta yattığı için) bunun için de öyle bir ihitmal olabilir mi sizce? yani sigorta yatıyor gibi mi yatırıyoruz parayı?

girişte ilk ne kadar para veriyoruz, istediğimiz zaman çıkabiliyor muyuz? saidgoren teşekkürler çok ayrıntılı açıklamışsın ama kesintilerden çok bahsetmişsin, bu yüzden biraz kafam karıştı :)

yatıramayacağını tahmin ediyorsan bankaya bir dilekçe yazarak başvuruyorsun kaç ara vermek istiyorsan 12 aya kadar ara verebilirsin. yılda bir defa ara verme hakkın var ona göre dilekçede belirtmelisin ara vereceğin zamana. daha sonra kaldığın yerden devam edebilirsin.

sigorta şartı yoktur. sigorta ile ilgisi yoktur.

ilk girişte 94 ytl giriş aidatı alınıyor. daha sonra minumum tutar yatırman gerekiyor (her ay)
    her ay alınan tutar şuanda minumum 94 ytl. ilk girişte alınan giriş aidatı ise 12 taksit yapıyorlar.

garanti bankasına göre söylediklerim.

• quote:

kendi hesabımdan örnek vereyim.
    2 yıldır yatırıyorum 2456 ytl param birikmiş.
    10 yılın sonunda 16000 ytl civarında param olacağı
    56 yaşında ise 120000 ytl civarı param oalcağı tahmini hesaplar.

ödenen tutar her yıl artacagı goz önune alınmalı. ödeme yapmaya ara verme ektra bonusların eklenmesi de hesaplanmalı derim. bunlar tahmini. uzun vadede iyi gibi gözüküyor.
    en başta da söylediğim gibi katkı payı tutarını minumum ölçüde tutulmalı.

ben 2 yıldır sistemdeyim. 32 yıl daha sistemde kalırsam 56 yaşında oluyorum ve ortalama
    35 - 40 milyar arasında bi tutar ödemiş oluyorum.
    120 milyarlık bir ödeme olacak geri döüşümde.

80 milyarlık bir kardan söz ediliyor.
    yani bunlar tahmini. 56 yaşına kadar ölmez sağ kalırsak güzel görünüyor en azından çoçuklarınıza bırakacağınız birşeyler olacak. ölmez sağ kalırsak son günlerimizde parasız kalmayacagız saglıgımızda biriktirdiğimiz parayı yiyeceğiz. :)

• quote:

Orjinalden alıntı: PETERSBURG

faydalı açıklamalar teşekkürler
    benim sorum biraz farklı olacak ve bu konuda bilginiz vardır diye düşünüyorum.
    annem ev hanımı.62 doğumlu.onu isteğe bağlı olarak bağkura sigortalattırabilirmiyim?oluyor ise ne kadar mantıklı?isitiyorumki valide ilerde kimsye muhtaç ollmadan bir aylığa sahip olsun.bu konuda bireysel emeklilik ne kadar mantıklı?

açıklarsanız sevinirm şimdiden teşekkürler değerli bilgiler için

bireysel emeklilik ile bağkur veya ssk nın bir ilgisi yoktur.
    bireysel emeklilik sağlık ile ilgili bir avantaj sağlamaz.
    yapacağınız birikimleri ileride toplu olarak veya maaş gibi parça parça almanıza olanak sağlar.

maaş gibi aldıgınız takdirde banka da kalan birikiminiz de kazandırmaya devam eder.

• quote:

Orjinalden alıntı: mustafakilic

ben iki yıl ödedim çıktım. maalesef getirisi çok düşük. Ülkemizde çok yeni bir sistem. 56 yaşına kadar ödeyip maaş alan yok. o yüzden kimse ne olacağını bilmiyor. İnsanların yastık altındaki olmayan paralarını çalıştırmak için oluşturulmış bir sistem.

bireysel emeklilik ülkemizde yeni olduğu doğru.
    yatırılan paralar bulundukları fonlara göre dağılımı değişmektedir.
    ben bir defa devlet fonları dışına çıktım zarar ettim. tekrar devlet fonlarına döndüm.
    garanti emeklilik fonları çok kazandırıyor gibi gözükmesine rağmen zarar ediyordu.
    gelir amaçlı kamu borçlanma %70 ve likit kamu borçlanma %30 olarak fon dağılımım şuanda.
    ve memnunum değişmeyi düşünmüyorum.
    getirisi düşük ama riski çok az.

iki yılda sistemden çıkarsan zararın olur.
    iki yıldan sonra kar etmeye başlıyorsun.
    uzun vade gerektiren bir sistem. ayda 100 ytl bütçemi etkilemez diyorsan sisteme dahil ol derim.
    diyelimki dahil oldun ama ödeme zorlugu çekiyorsun donduracaksın ödemelerini.
    kar etmeye devam eder sistemde. her dikkatli takip edersen kar ettiğini görebilirsin.
    bu yıl 12 aylık dondurdun diyelimki 1 ay ödeyim 12 ay daha dondurabilirsin.
    bu şekilde sorun yaşamazsın.
    1 yılda 100 ytl bütçeyi hiç etkilemez diye düşünüyorum.
    zarar etmektense sistemde kalmak daha mantıklı.

• quote:

avrupai teşekkür ediyorum açıklamarın için
    herhangi bir yerden sigortası yok.aslında bireysel emekliliği bende önerdim ama nedense sıcak bakmıyor.bağkur şeklinde olursa daha iyi olacağını söylüyor:)o devlete dayamak istiyor sırtını sanırım:)

ilk başta bağkur yada ssk tarzı bir sigorta yönünde denemek isityorum şansımı.olmaz ise tabiki o tarz bireysel emeklilik yönünde bir girişim yapacaz.

bireysel emeklilik yap derim 9 yıl sonra %5 kesinti ile direk emekli olur.
    toplu para almaz parça parça alırsa toplu para bankada kalır ve bankada kalan tutar miktarına göre paranız para kazanmaya devam eder.
    az öncede söylediğim gibi sağlık yardımı yoktur bireysel emeklilikte.
  • quote:

Orjinalden alıntı: teknikkonular

bilmiyorum şu anda başımda bagkur belası var 210 ytl ödüyorum.
    10 yıl yatırım sonra 3,5 yıl ssk ve en sonda bireysel yapıp 58 den sonra rahatıma bakarım.

ben 235 ytl bağkur ödüyorum.
    bağkurun iyi yanı sağlık hizmetlerinden faydalanmak ve ilaçları indiirmli almak sanırım.
    çoçuğu olan aileler için ssk veya bağkur şart.

ayrıca isminize vergi levhası varsa bağkur yapmak zorunlu.
    bireysel emeklilikte %20 vergi indirimi var.
    muhasebecinizle görüşüp detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz vergi indirimi ile ilgiili.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TıamaT

Bende Garanti bireysel emeklilik müşterisiyim, yaklaşık 1 yıl oldu, şu kısmı anlamadım, minimum tutarı ödeyin demişsiniz, ben girdiğimde minimum tutar 55TL idi, ben daha iyi olur diye düşünerek aylık 100 TL prim ödemek istedim, şimdi kötümü yaptım, benden ekstra giderlermi kesiliyor?.
    Zaten sözleşmeye göre 2033 yılına kadar birşey beklememek gerekiyormuş, hafiften hafiften huylanmaya başladım bu işten, bankaya bilgi alma amaçlı gittiğimde, görevli arkadaş iptal ettirmem gibi bir durumda 380TL masraf kesileceğini filan söyledi, işin aslı nedir, kazıklanıyormuyum, yoksa faydalı bir yatırımmıdır anlayamadım...

sanırım farklı bir sözleşme imzalamışsınız.
    ben gittiğimde 70 ytl idi. 2009 ocak ayı itibarile 94 ytl oldu.
    size 380 ytl masraf kesileceği söylenmiş. tahminimce çıkış aidatı ve %15 kesinti dahildir buna.
    sistemden çıkmamanızı öneririm. bir dilekçe ile müracat edip katkı payını ödemekte zorlandığınızı ve bu yüzden katkı payının minumuma düşürülmesini yazıp bankaya teslim ediniz.
    sözleşme şartlarına göre düşürülecektir.
    dönem dönem de ödemelere ara verin derim.
    sistemden çıkmayın. çıkarsanız zararlı olursunuz.

1 yıl daha bekleyın derım karını o zmaan goreceksınız.
    internet şubesinden de takip edebilirisiniz.

• quote:

aslında şöyle bi hesap yapmak lazım. her ay bireysel emekliliğe para aktarıp emekli olunca alınacak aylık para ile her ay aynı parayı vadeli hesaba yatırıp hiç dokunmadan emekli zamanından itibaren birikmiş paranın aylık getirisine bakmak lazım.

kısa vadede aynı getirisi.
    uzun vadede bireysel emeklilik getirisi daha yüksek.

2 yıl sonra görülmeye başlar getirisi. ama sistemden çıkarsan zararla çıkarsın.
    tahminimce 3 yıl sonra sistemden çıkarsan ne kar ne zarar oluyor.
    ama 3 yıl kalan 7 yıl daha kalır dıye dusunuyorum.
  • quote:

bende açıkçası güvenemiyorum bu banka işlerine.sonuçta özel bankalar bnlr bu bankara ne zaman ne olacağını kim bilebilir.

bence sorun yok. devlet güvencesinde bu işlemler yapılıyor.
    zaten %30 oranında tutarın devlet fonunda tutulması zorunlu.
    bireysel emeklilik firmanızın listede olup olmadığını kotrol edin.
    eğer resmi işlemlerde bir sorun yoksa o firma güvenilir olmak zorunda.
    zira firmaya birşey olursa paranız devlette. ama biraz ugrasırsınız orası ayrı.
    kaldı ki bu özel bankalarda vadeli hesap ta açıyoruz.
  • quote:

tamam burası normal. anlatmak istediğim şu. 12.000 tl 20-30 bin olacak diyosunuz örneğin. peki diyelim 30 bin oldu. bu şekilde alacağımız aylık maaş ne olacak. önemli olan bu. böyle bi rakam verebilirmisiniz tahmini.

ocak 2009 itibari ile sistemde 2453 ytl param var. şuanda 94 ytl katkı payı ödüyorum.
    ocak 2010 itibari ile 3852 ytl
    ocak 2020 itibari ile 23401 ytl
    ocak 2030 itibari ile 57286 ytl
    ocak 2041 itibari ile 126693 ytl olacak %5 kesintisi olacak.
    elime 120000 ytl civarı nakit geçecek.

tahmini veriler bunlar.
  • bankaya her ay 100 milyon ataraktan faizlerden yararlanmak daha mantıklı değil mi ?
  • bu konuda benim yaşadıklarım şöyle: konunun reklamı çok yapılıyor. daha doğrusu, reklamsal yaklaşım var: bilgi gizleniyor, bilgi verilmesi geciktiriliyor, asıl önemli olan şey söylenmiyor, taa ki siz kapıyı açana kadar.

bildiklerim şunlar: size maaş bağlanacak diyorlar ya, o maaşın bağlanması otomatik olmuyor. yeniden bankayla anlaşma yapmanız gerekiyor. yeniden bir alış veriş durumları söz konusu.

emekli olma hakkınızı kazandıktan sonra da, maaş almak için yaş haddini beklemeniz gerekiyor.

bir şey daha var: vergi indiriminden yararlanma koşulu, 10 yıl boyunca paranızı çekmemeniz, ve sonra da emeklilik yaşını beklemeniz. paranızı çekerseniz, vergi indiriminden dolayı sizin kazandığınız parayı da geri alııyorlar, vergi indiriminden yararlanmış olmuyorsunuz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: semih_efendi

bankaya her ay 100 milyon ataraktan faizlerden yararlanmak daha mantıklı değil mi ?

kısa vadede daha mantıklı.
    uzun vadede bireysel emeklilik öne çıkıyor.

vadeli hesapta para lazım olsa vade bozulup para çekiliyor. sadece o ayın getirisi gidiyor.
    ama bireysel emeklilikte zarar etmemek için paraya dokunulmuyor. ilerde toplu alınan para daha ıyı oluyor.

nerde 1000 ytl nerde 10000 ytl di mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: saidgoren

quote:

tamam burası normal. anlatmak istediğim şu. 12.000 tl 20-30 bin olacak diyosunuz örneğin. peki diyelim 30 bin oldu. bu şekilde alacağımız aylık maaş ne olacak. önemli olan bu. böyle bi rakam verebilirmisiniz tahmini.

ocak 2009 itibari ile sistemde 2453 ytl param var. şuanda 94 ytl katkı payı ödüyorum.

tahmini veriler bunlar.

bu doğru değil. kesinti, paranızı çekmeniz halinde en az %15 oluyor, vergi indiriminiz iptal oluyor çünkü. ve ilaveten de vadeli para biriktirmişsiniz gibi vergiler de kesiliyor. bunu, ilk taksitinizi ödedikten sonra size gönderilen kitapçıkta görürsünüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cemyisgolvey -- 29 Ocak 2009; 0:00:05 >

• quote:

Orjinalden alıntı: bisikletci

bu konuda benim yaşadıklarım şöyle: konunun reklamı çok yapılıyor. daha doğrusu, reklamsal yaklaşım var: bilgi gizleniyor, bilgi verilmesi geciktiriliyor, asıl önemli olan şey söylenmiyor, taa ki siz kapıyı açana kadar.

bildiklerim şunlar: size maaş bağlanacak diyorlar ya, o maaşın bağlanması otomatik olmuyor. yeniden bankayla anlaşma yapmanız gerekiyor. yeniden bir alış veriş durumları söz konusu.

emekli olma hakkınızı kazandıktan sonra da, maaş almak için yaş haddini beklemeniz gerekiyor.

bir şey daha var: vergi indiriminden yararlanma koşulu, 10 yıl boyunca paranızı çekmemeniz, ve sonra da emeklilik yaşını beklemeniz. paranızı çekerseniz, vergi indiriminden dolayı sizin kazandığınız parayı da geri alııyorlar, vergi indiriminden yararlanmış olmuyorsunuz.

ben vergi avantajı dedikleri olayı hiç kullanamadım ilk mesajımda yazmıstım.
    maaş baglamada ne şart kosuyorlar onu bılmıyorum ama anlasma sart bence neden dersen pkalan paran faiz kazanmaya devam edecek.

yapılan kesintilerden yukarıda bahsetmiştim zaten. bunları tam olarak anlatmıyorlar.
    iyi yanlarını gösterip olumsuz yanları hakkında ekisk yetersiz bilgi veriyorlar bence.
    ama sistemin içinde biri olarak uzun vadede karlı bir yatırım aracı derim.

• quote:

Orjinalden alıntı: bisikletci

quote:

Orjinalden alıntı: saidgoren

quote:

tahmini veriler bunlar.

bu doğru değil. kesinti, paranızı çekmeniz halinde en az %15 oluyor. ve ilaveten de vadeli para biriktirmişsiniz gibi vergiler de kesiliyor. bunu, ilk taksitinizi ödedikten sonra size gönderilen kitapçıkta görürsünüz.

10 yılı doldurmadan sistemden çıkarsanız dediğiniz dogru toplamda %15 kesintisi var.
    10 yılı doldurursanız %10 kesinti yapılır.
    56 yaşına gelirseniz %5 kesinti yapılır.

bunlar kesin rakamlardır.

• valla 120.000 tl çok güzel rakam fakat 2041 yılındaki değeri bugünün parasıyla kaça denk geldiği önemli. 30 senede enflasyon nasıl gelişir kimbilir. ha enflasyon artarsa 120 binde ona göre misal 200-250 binlere çıkarsa sorun yok. ama bu rakam bugünden kesinse iş sakat gibi. belkide 120 bin rakamı bugünün değeriyle 20 bin ytl ye denk gelecek. belkide 120 bin in getirisiyle ev kirası bile ödenemeyecek.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.