Şimdi Ara

Birden fazla monitörü tek monitör olarak kullanmak.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
13.304
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Windows ortamında birden fazla monitörü tek monitör gibi kullanmayı düşünüyorum. Bahsettiğim şey Windows'daki çoklu monitör desteği değil. Yani amacım masaüstünü genişletme tarzındaki bir çözüm değil. Windows'un sunduğu masaüstü genişletme olayında monitörler yan yana dizilmiş gibi bir çözüm oluşmakta.
    Mesela: Sistemde 4 tane monitör olsun. Bu monitörlerin 2'sini alta 2'sini üste yerleştirelim. Her birinin çözünürlüğü 1920*1080 olsun. Öyle bir çözüm yapalımki sistem bu 4 monitörü 3840*2160 piksellik tek bir monitör olarak algılayıp kullansın.
    Bu konuda deneyimi olanların yorumlarını almak isterim.
    İstediğim şey aşağıdaki resimdeki gibi.
    Teşekkürler...
    http://img641.imageshack.us/img641/7348/monitorh.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 24 Şubat 2010; 16:17:40 >

• Bu konuda kimsenin deneyimi yok galiba.
  • Böyle bir uygulamayı yazılımsal olarak hiç görmedim..
    Fuarlarda ve TV studyolarında donanımsal olarak yapılan bir uygulama diye biliyorum.

deneyim mi ? Hiç yok.. sadece gözlem

sende görmüşsündür.. Bu uygulamada kullanılan monitörlerin senin eklediğin resimdeki gibi çerçevesi hiç olmuyor.. nerdeyse (!) sıfır yapışık duruyor birbirine.. nerdeyse diyorum çünkü fondaki yada arka plandaki bu "monitör" duvarında aradaki birleşme çizgileri rahatlıkla görünebiliyor.. hatta bazan monitörlerin renk ayakları birbirinden farklı olduğu için görüntüde saçma renk sapmalarıda farkediliyor..
    En son ya beğendik yada darti mağazasında görmüştüm bu uygulamayı..

araştırmanı fuar standları hazırlayan firmalardan yapmanı önerebilirim.
  • Yorum için teşekkür ederim.
    Bahsettiğiniz gibi büyük mağazalarda, TV studyolarında muhtemelen donanımsal tarzda çözümler mevcut. Tahminim gelen bir görüntüyü bağlı bulunan monitörler arasında bölüyor olmalı. Ama sistem tarafında monitörler algılanıyormu yoksa bağlı bulunan donanım gelen bir görüntüyü hangi çözünürlükte olursa olsun monitörler arasıdna paylaştırıyormu bilemiyorum. O tür çözümlerde benim öngörüm gelen bir görüntünün doğrudan bölünmesi gibi sanki. Ama bir araştıracağım.
    Yazılımsal bir çözüm olursa çok güzel olur.
  • Samsung p2250 monitörün içinden çıkan bir cd de multi-screen diye bir program var..
    Kurdum çalıştırmaya çalıştım ama mantığını anlayamadım..
    Var olan monitörü yanlış hatırlamıyorsam 9'a falan bölmüştü her bir parçaya 1,1 - 1,2 - 1,3.... şeklinde numaralar veriyor..
    sonra bunları ne yapıyor çözemedim..
    çünkü birden fazla monitörüm yok.. açıkcası çokta deneme yapmaya ne zamanım nede fırsatım olmadı..

internette "samsung multi-screen driver" diye bir arama yaptım ama programa rastlayamadım..

........ aklında bulunsun......
  • quote:

Orijinalden alıntı: zaymins
    Samsung p2250 monitörün içinden çıkan bir cd de multi-screen diye bir program var..

Katkı için teşekkürler.
    İnternette "Multiscreen Monitor" "Çoklu monitör" şeklinde araştırmalar yapınca bir takım birşeyler buldum.
    http://www.bilgiservisim.com/coklu-monitor-kurulumu/
    http://news.softpedia.com/news/AMD-Demoes-ATI-Eyefinity-Technology-Supported-by-Next-Gen-GPUs-121457.shtml
    http://www.tomshardware.com/news/amd-ati-eyefinity-radeon-monitor,8637.html
    Özellikle ilk linkteki anlatımda nasıl yapıalacağı anlaşıyor gibi sanki. Ama henüz deneme şansım olmadı.
    Fırsat bulunca bir deneyeceğim.
  • Çok monitör bağlayıp denemedim ama çift çıkışlı ekran kartlı bilgisayarda görüntü ayarları bölümünde monitörlerin yerini değiştirip masaüstünü genişlet dendiğinde masaüstü ona göre ayarlanıyor.
    Mesela monitörleri alt alta getirince 1024*768 olan masasütü 1024*1536 piksele genişliyor, yanyana konursa 2048*768 oluyor. Muhtemelen birden fazla ekran kartı kullanıldığında masasütü istendiği oranda ve şekilde genişletilebiliyor.
    Anlaşıldığına göre ilave donanım vs. gerekmeden basitce çözülebiliyormuş.
    En kısa zamanda birden fazla ekran kartı ve monitörle deneme yapacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 26 Şubat 2010; 19:58:27 >
  • Bu bağlamda ilave bir soru sorayım, deneyenler mutlaka vardır.
    Birden fazla ekran kartı takıldığında Windows tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor sanırım. Peki ilave ekran kartı takıldığında onboard ekran kartı ile diğerleri beraber kullanılabiliyor mu acaba? Yoksa onboard olan devre dışımı kalıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 2 Mart 2010; 13:58:35 >
  • Onboard devre dışı kalıyor.

Yani çift PCI-Ex destekli anakart kullanımı şart.
  • Teşekkür ederim.
    O halde çift PCI-ex ekran kartı ve buna uygun bir anakart almamız gerekecek. Ancak bu sayede çoklu monitör denemesi yapabileceğiz anlaşılan.
  • dediğin olayı ATInin yeni nesil kartlarıyla yapabilirsin sanırım (eyefinity denilen olay), tek kart üzerinden 3 monitöre kadar yüksek çözünürlüklü tek monitör gibi kullanabilirsin, en azından oyunlarda öyle olduğunu biliyorum

masaüstünde oluyor mu emin değilim ama, araştırmak gerek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orc123456 -- 3 Mart 2010; 12:26:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: orc123456
    dediğin olayı ATInin yeni nesil kartlarıyla yapabilirsin sanırım (eyefinity denilen olay), tek kart üzerinden 3 monitöre kadar yüksek çözünürlüklü tek monitör gibi kullanabilirsin, en azından oyunlarda öyle olduğunu biliyorum

Evet, internette bir kaç yerde ATI'nin kartları hakkında eyefinity denen bir teknolojiye rastladım. Örneklerde çoklu monitör uygulamalarını gösteriyorlardı. Tabi detaylı bir araştırma yapmam gerekecek.
    Ancak Windows'un kendi içinde görüntü özelliklerindeki masaüstünü genişletme olayı ile bahsettiğim tarzda çoklu monitör olayının yapılabildiğini keşfettim.
  • Bahsettigin seyi 1 kac yil once ati 9250 ve o zamanin
    ati driver yazilimi (Catalyst) + HydraVision ile yapmistim..
    Su an ati 4870 x2 ve guncel driver kullaniyorum bu olayi bulamiyorum..
    Arayistayim bende.. Hatta 1 monitorum digerinden daha kucuktu ve onada buyuk monitorun
    cozunurlugunu attadigimda (dogal olarak atadigim cozunuluk ekrandan buyuk olacak)
    gosteremedegi yerlerde mausu takip ediyordu goruntu. Vahsiydi..
    Sadece bilindik ati yazilimi.. Bahsettigim sey eyefinity degil..
    Gorev cubugu 2 monitordede hukum suruyordu, o zamanlar hersey daha kolaydi..
  • Yorum ve katkı için teşekkür ederim.
    Bahsettiğin olay sanırım ATI kart ve yazılımına özel bir durum galiba?
  • Kesinlikle.. Bence o yazilima ATI'nin sitesinden ulasip, 1 sekilde kullanabiliriz..
    Ama once kartima bakmaliyim.. Tam ismini hatrlamiyorum..
    9250 degildi, 9800 lerdeydi galiba.. Bulunca haber veririm sana..
  • Teşekkür ederim. Sağol...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.