Şimdi Ara

Bir şeye ilgin olması onun mesleğini yapabileceğin anlamına gelmez.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
895
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Böyle saçma bir algı mı var ya da ben mi kafamda uydurdum bilmiyorum.

Hobisel alan vardır mesleksel alan vardır.

Bir işin hobisine ilgin var diye hobisinde başarılısın diye bunu mesleğe de aktarabilirsin diye bir durum yoktur.

Basketbola ilgin var diye oynuyorsun diye basketbolcu mu olman lazım?

Belki 40 dakika oynayamıyorsun. Her gün oynamak istemiyorsun işin ciddiliği seni geriyor vs

Bu gibi örnekler çoğaltılabilir.

Mesela benim hukuğa ilgim vardır ama savcılık yapamam avukatlık yapamam. Uğraşmak istemem ağır gelir bana yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bisikletçi76 -- 25 Kasım 2021; 16:27:25 >

• bu kavram kişisel gelişim sektöründe bile yer buldu. söyle ifade ediyorlar: sevdiğin hobini işe dönüştürürsen artık onu sevdiğin şekilde ölçülü seviyede yapmayacaksın, en üst düzeyde yapmak zorunda kalacaksın, canın istemediği zamanlarda da eşşek gibi çalışmak zorunda kalacaksın, dolayısıyla o hobini kaybedeceksin.

basit bi örnek, ben satranç oynarım mesela kafa dağıtmak için. satranç eğitmeni Selim Gürcan şöyle demişti: satrancı geliştirmek için ders almaya başladığınızda o kadar çok çalışıp o kadar çok saçma sapan şeyleri öğrenmekle vakit harcıyorsunuz ki, ve gelişmiş seviyede rakiplerimiz o kadar sinir bozucu oynuyor ki, tüm zevk kısmı yok oluyor. siz eğer satrancı kafa dağıtmak için oynayan seviyede iseniz, satrancın en keyifli halini yaşıyosunuz muhtemelen.
  • Haklısınız hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu kavram kişisel gelişim sektöründe bile yer buldu. söyle ifade ediyorlar: sevdiğin hobini işe dönüştürürsen artık onu sevdiğin şekilde ölçülü seviyede yapmayacaksın, en üst düzeyde yapmak zorunda kalacaksın, canın istemediği zamanlarda da eşşek gibi çalışmak zorunda kalacaksın, dolayısıyla o hobini kaybedeceksin.

basit bi örnek, ben satranç oynarım mesela kafa dağıtmak için. satranç eğitmeni Selim Gürcan şöyle demişti: satrancı geliştirmek için ders almaya başladığınızda o kadar çok çalışıp o kadar çok saçma sapan şeyleri öğrenmekle vakit harcıyorsunuz ki, ve gelişmiş seviyede rakiplerimiz o kadar sinir bozucu oynuyor ki, tüm zevk kısmı yok oluyor. siz eğer satrancı kafa dağıtmak için oynayan seviyede iseniz, satrancın en keyifli halini yaşıyosunuz muhtemelen.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öyle olsa zaten herkes jigolo olurdu..

• ana fikir çok güzel

• Çok haklısın. İlgim var diye ekonomi okumayı seçtim. Üstelik sınavda da iyi bir sıralama yapmıştım. Marmara Hukuk falan da geliyordu. Ben salak gibi gittim ekonomi seçtim. Şimdi de mutlu değilim.

• kingofpotatoes kullanıcısına yanıt

Üzülme hocam. Oradan bir tecrübe elde ettin öyle düşün. Bölüm değiştirebilirsin hala.

• Çok güzel tespit hocam. Bu forumda böyle güzel tespitler yapan 5-10 kişi var seviyorum sizi <3

• Bisikletçi76 kullanıcısına yanıt

Bölüm bitecek hocam değiştirmem daha.

Hayırlısı olsun hocam.

• Veronicaa kullanıcısına yanıt

Estağfurullah hocam  teşekkür ederim.

• Var var mesleki rehberlik çalışmaları için Holland, Ginzberg, Roe vs. pek çok kişi bunun hakkında akademik çalışmalar yapmış çeşitli ülkelerde deneyimlemişler.
    Tek şanssızlığın onlardan önce yaşamış olsaymışız bu kuramlar senin olurdu :)
    Tebrik ediyorum @Bisikletçi76

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • isimgerekmez kullanıcısına yanıt

Teşekkürler hocam 

• olaya şöyle bak eğer hobini işe çevirirsen başarılı olma olasılığın yüksektir , çünki insanlar sevdikleri şeyleri hobi edinir

• axelfoly kullanıcısına yanıt
    Evet haklısın böyle bir olasılık var ama bu da garanti bir durum değil. Adı üzerinde hobi. Sen bunu işe çevirdiğin zaman hayatının neredeyse yarısını kaplayacak. Sevgi de bir yere kadar insan bir yerden sonra höh der.

Ona daha fazla zaman ayırmak zorunda kalacaksın şartlar değişip işe dönüşen hobin istemediğin evreye de gelebilir. Vs

Şarkı söylemeyi seviyor olabilirsin mesela. Ama para kazanmak için kendini daha da geliştirmen gerekecek. Hiç istemediğin zamanlarda saçma sapan yerlerde para kazanmak için şarkı söylemek zorunda kalabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bisikletçi76 -- 1 Nisan 2022; 1:29:13 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir bakıma haklı buluyorum ama bence bu biraz değişik bir durum. Hobiyi gerçekten seviyorsan ve aklından bunun mesleğini yapmak geçiyorsa bence makul olabilir. Bence bu olay biraz da o hobiyi ne kadar sevdiğine ve gelecekte de sevip sevmeyeceğine bağlı. Ben mesela sinemayı seviyorum ve mesleğine de girişme hedefim var. Ha tabii hobi ile meslek bir de düşmeyebiliyor. Bu mesele bence biraz da kişiye bağlı. Eğer kişi razıysa mesleğiyle hobinin değişikliklerine, o zaman neden yapmasın bu mesleği di mi?  

naptın kankito

• Bence ilgisi varsa o mesleği yapabilir. Mesela basketboldan örnek vermişsiniz, basketbol oynamaya ilgisi varsa basketbolcu olabilir, izlemeye ilgisi varsa koç olabilir. Basketbol ile ilgili tek meslek basketbolcu olmak değil, o alanla ilgili başka mesleklerde yapılabilir.

• Konuyla alakalı güzel bir video monolog.

https://www.youtube.com/watch?v=57gBr2NC3qs

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.