Şimdi Ara

Bir müslüman olarak ateistlerin cehenneme gitmesini istemiyorum (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
201
Cevap
0
Favori
4.706
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bende ogrenciyken kimsenin sinifta kalmasini istemezdim.
    simdi dusununce , butun sene yan gelip yatmis, dersi kaynatmis, isi gucu samata olan ve fuzuli sira isgal eden, okuma imkani olmayan yuzbinlerce kisinin hakkini yiyenlerde var... Sinifta kalmalari bile hata olmus, keske okuldan atilsaydilar veya kabiliyetlerine uygun okullara sevk edilseydiler..

Savasin ortasinda degilsin, evine bomba yagmiyor, acliktan sokaktaki kedileri yiyecek durumada dusmemissin. Yani basindaki ulkelerde insanlik yerlerde geziyor.. Haline sukredip, akil verip imani secmiyorsan.. Vaktin ense cekip yatmakla geciyorsa.. Kibirinden sukretmiyor, burnun havalardaysa ve inkara devam ediyorsan.. Cehenneme itiraz etmezsin o halde.. Zaten senin icin cehennem diye bir yerde yok. Bu yazdiklarimi o gun hatirlarsin..

Allah, iman etmis herkese imanli olmeyi nasip etsin.. Kalbi temiz olan herkeside imanla sereflendirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahmudhudavendi -- 10 Şubat 2016; 20:34:21 >
  • Abi neden hep örnekleri yanlış veriyosunuz? Tamam illede bu ilahi olayları günlük hayata uyarlamak istiyosunuz, ama niye hepsini yanlış uyarlıyosunuz? Hep yahu hep.
    Öğrenciyken kimsenin sınıfta kalamsını istemiyodun ama yinede sınıfta mı kalıyolardı? O zaman sınavı geçemeyen insanlar da cehenneme gitmeli diyosun. Hadi bakalım biri elma diyor biri armut diyor. Sınavı geçemeyen insanlar da tekrar gönderilsin dünyaya bir daha girsin sınava? Bak daha bir benzer oldu sanki. Ya da sınavı geçemeyen öğrenciler okuldan mı atılıyor? Sınavı geçemeyen insanlar da evrenden atılsın, ruhları yok edilsin o zaman. Gene olmadı ama daha benzer en azından. Arada ille bir benzerlik kurmaya çabalıyosanız doğru kurun bari yakın bir şeyler kurun. Hayır normalde zaten kurulamaz da siz ille kuracaksınız, o zaman iyi kurun.
    Ayrıca sana göre cehennem yok o zaman zaten itiraz etmene gerekte yok gibi bir düşünce sığ oluyor biraz. Bana kalırsa bir çok şey yok ama üzerinde konuşabilirim. Varsayım bunlar hep. Yani burada konuşulan her şey, varsayalım öyle, e ozaman şu mantıksız oluyor vs gibi şeyler. Dinleri kabul etmemem dinler üzerine konuşamayacağım anlamına gelmez. Zaten dinleri kabul etmeme sebebim, bana vahiy gelmesi değil, bu tip bahsedilen mantıksızların/veya benim mantıksız olarak gördüklerimin sonunda beni dinden uzaklaştırması. Bu bütün kafirler için de geçerlidir herhalde.

@Anarşist

Yani diyorsun ki imansızlarda, kafirlerde cennete gidebilir bunun aksini gösteren bir şey yok diyorsun. Gerçi paylaştığın ayette, şirk koşmadıysa her türlü affederim tarzı bir şey geçiyor. Bildiğim kadarıyla Allah'ı inkar etmek şirk koşmanın içine giriyor. Okulda din hocaları böyle derdi

• Lokomatif Portakal kullanıcısına yanıt
    yok yahu ..öyle bişi demiyorum..cennet hayatı iman ile ele geçiyor ..ama

Allah diyor ki..iman et şirk koşma her türlü affederim samimi pişmanlıkta ..kul hakkı hariç tabi..kul hakkını direkt müdahale yok..şirk ile inkar farklı şeyler ..

benim kızdığım ..daha doğrusu anlamadığım şey şu..neden "olumsuza" odaklanıyor insanlar ..velevki ateist vb olsun..kardeşim kimin son nefesde nasıl göçeceğini Allahdan başkası bilemez..peygamberler ve onların vahiy kanalı ile bildirdiği kimseler dışında ..hiç birimizin yeri garanti değil..

yani neden kendini cehennemlik ilan ediyorsun ki yada ediyoruz...bu kendisini cennetlik ilan eden birinin düştüğü anlamsızlığa eşit ..bir akıl tutulması..

bunu yapmamalıyız..

..bir kimsenin kendisini cehenneme "içinde bulunduğu zaman dilimini esas alarak hapsetmesi" ..şeytanın kazığıdır..olay bu ..çok açık şekilde hem ayet hem hadisi şerifler var..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Anarşist69

yok yahu ..öyle bişi demiyorum..cennet hayatı iman ile ele geçiyor ..ama

Allah diyor ki..iman et şirk koşma her türlü affederim samimi pişmanlıkta ..kul hakkı hariç tabi..kul hakkını direkt müdahale yok..şirk ile inkar farklı şeyler ..

benim kızdığım ..daha doğrusu anlamadığım şey şu..neden "olumsuza" odaklanıyor insanlar ..velevki ateist vb olsun..kardeşim kimin son nefesde nasıl göçeceğini Allahdan başkası bilemez..peygamberler ve onların vahiy kanalı ile bildirdiği kimseler dışında ..hiç birimizin yeri garanti değil..

yani neden kendini cehennemlik ilan ediyorsun ki yada ediyoruz...bu kendisini cennetlik ilan eden birinin düştüğü anlamsızlığa eşit ..bir akıl tutulması..

bunu yapmamalıyız..

..bir kimsenin kendisini cehenneme "içinde bulunduğu zaman dilimini esas alarak hapsetmesi" ..şeytanın kazığıdır..olay bu ..çok açık şekilde hem ayet hem hadisi şerifler var..

E şimdi diyosun ki hayır öyle bir şey demiyorum cennet hayatı imanla elde edilir diyosun. Sonra da kimin nereye gideceğini bilemeyiz velev ki ateist olsun diyorsun.

• Deri değiştirip değiştirip yakmalı ayet olunca korkuyor demek ki insanlar

Bunun dışında insan aklı kötüye odaklıdır zaten. Bir dili öğrenirken ilk öğrendiğin şey o dilin küfürleridir.

• TEK ADAM kullanıcısına yanıt
    Hitler niye yansın ki? Yaptı ama bi sor niye yaptı

• quote:

Orijinalden alıntı: mahmudhudavendi

bende ogrenciyken kimsenin sinifta kalmasini istemezdim.
    simdi dusununce , butun sene yan gelip yatmis, dersi kaynatmis, isi gucu samata olan ve fuzuli sira isgal eden, okuma imkani olmayan yuzbinlerce kisinin hakkini yiyenlerde var... Sinifta kalmalari bile hata olmus, keske okuldan atilsaydilar veya kabiliyetlerine uygun okullara sevk edilseydiler..

Savasin ortasinda degilsin, evine bomba yagmiyor, acliktan sokaktaki kedileri yiyecek durumada dusmemissin. Yani basindaki ulkelerde insanlik yerlerde geziyor.. Haline sukredip, akil verip imani secmiyorsan.. Vaktin ense cekip yatmakla geciyorsa.. Kibirinden sukretmiyor, burnun havalardaysa ve inkara devam ediyorsan.. Cehenneme itiraz etmezsin o halde.. Zaten senin icin cehennem diye bir yerde yok. Bu yazdiklarimi o gun hatirlarsin..

Allah, iman etmis herkese imanli olmeyi nasip etsin.. Kalbi temiz olan herkeside imanla sereflendirsin.

Off hep mi aynı örnek olur, sıktınız ama haa. Biraz yaratıcı olmaya çalışın, böylece daha az saçmalayabilirsiniz.

• Lokomatif Portakal kullanıcısına yanıt
    abi benim inkarcılarda cennete gidecek türünde ima içeren cümlem bile yok..

ama son cümlene katılıyorum..evet kimsenin yeri garanti değil..ne benim ne senin nede bir başkasının..işte tam bu nedenle ümidsiz olmak veya yerim garanti diye şımarmak küstahlaşmak darılmayın ama akılsızlıktır..

lews

dostum derisi değiştirilerek yakılacak adam ..bu dünyada ..fırınlara atarak insan yakanlardan başkası değildir..çeşitlendir işte ..git dresdene fosfor bombasına bak veya nagazakiye git..

dolaşacak çok coğrafya ve derisi değiştirelerek yakılacak çok adam bulursun .

elin ile ne işlersen karşına o çıkar ..olayın özeti bu

• Dediler ki: "Sayılı birkaç gün dışında ateş bize asla dokunmayacaktır." De ki: "Allah'tan bir ahit mi aldınız! Allah, ahdine asla ters düşmez. Yoksa siz Allah'a isnat ederek, bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?" BAKARA/80

Bu ayette ortaya koyuyor ki kime ne olacağını biz bilemeyiz,yalnız Allah bilir.

• Narın sahibi kavramı dikkat çekici bir ifade. Ashab ehil ve sahib anlamına da gelmekte. Ateşin ehli ateşin sahibi gibi.

Ateşin sahipleri sayılı bir kaç gun dışında bize dokunmaz dediler. Demek ki bu bir işmiş gibi de düşünülebilir.

Ateş ile ilgili iş sahibi olmak gibi. Veya zebani denen meleklere de ihtar olabilir. Zira onlar ateşin gerçek sahipleridir. Ayetlerin meleklere de hitap ettiği bilinmekte.

Belki de zebani aleyhisselamlara bir ihtardır. Narda kalmak tehlikelidir veya izinsiz nara girilmez gibi.

Cehennemin korkunç bir bela olduğu soylenmekte.

Bu nedenle ayetlerdeki hitap edilenin insan olarak algılanması her daim doğru olmayabilir.

• Bizler meal olarak meleklerin durumunu dillendirmiş olabiliriz.

Bu durum encira denen bir halin açıklaması. Yani biz mealen meleklere yapılacak ceza ve mukafattan bahsedip araya kendimizi katıyoruz.

Meleğin de şiddetle karşılık verdiği duşunuluyor.

• ''Ebedi'' ifadesi konusunda farklı yorumlar var.

• Biz hayvandan geldik diyen antopogenesisler toplanmis,birbirlerini tatmin ediyorlar gene

• melinoz M kullanıcısına yanıt
    en azindan dusunebilen bir canlidan gelmisler. camur gibi cansiz birseyden de gelebilirlerdi.
  • Jeopol kullanıcısına yanıt
    Vay canina ne laf ettin sen oyle?
    En basta turediginiz seyde mi dusunuyordu gulum benim?
    Ben sizin baslangicinizdan ziyade sonunuzu merak ediyorum,bu kafayla basladiginiz noktaya geleceksiniz diye korkuyorum,boyle kuyrugunuz cikacak cikacak felan

• melinoz M kullanıcısına yanıt
    kuyrugu cikan insanlar var, merak etme
  • Ateş su hava toprak aslında adaleti temsil ediyor. Homojen bir yapı. Şartları uygun olan bu yapılarda yer alabiliyor ve hayat denen yapıtaşlarını barındırıyor.

Cehennem hep ateşle anıldı. Ancak bence cehennem ateşin de içinde bulunduğu su grubunun bir üyesi olmalı.

Gerçek ateş yani dumansız olan zemheridir. Soğuğun insanın derisini kavurduğu hal.

İnsanın soğuma evresi ile karşılaştığı ve bozunuma uğradığı o onulmaz karşı konulamaz hucresel yıkım.

Yaradan inancında yaradanu tealanın mekansal olarak soğuğun bir evresinde istiva ettiğini duşunmuşumdur.

Bir nevi iglo gibi bir mekan. Burada cesed denen şey çurumuyor canlılığa dair emir bekler gibi duruyor. Sinek böcek musallat olamıyor. Bakteri virüs yaşam alanı bulamıyor. Koku unsur olarak kotuye iklab etmiyor.

Cehennemin daim ateş olarak anılmadı bence yanlış. Bence zemheri denen acıtıcı yakıcı ancak bozunuma el vermeyen hal cehennemi daha iyi tasvir eder.

• bizler inanıyoruz diye direk cennetllik olmayacağız yalnız. ilk önce kendini bir garanti altına al. ve allah en adaletli varlıktır ve ben onun adaletine çok güveniyorum.

İnsanlar, “İnandık” demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı zannederler." -Ankebut 2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taııbuv -- 11 Şubat 2016; 21:43:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

en azindan dusunebilen bir canlidan gelmisler. camur gibi cansiz birseyden de gelebilirlerdi.

o düşünebilen canlılar hayvanlar nasıl çıktı ortaya o zaman hiç birşey yoktan var olmaz allahın yarattığı mantıksız geliyorda ortada hiç birşey yok iken ne dünya ne yaşam alanı vb birden Şap deyip hayvanların ve insanın ortaya çıkmasımı mantıklı geliyor bu insanlara

Kuran, insan yaratılırken kullanılan ham maddelerin toprak ve su olduğunu ortaya koymaktadır.

insanın ve bütün canlıların, su ve topraktan yaratıldığını ifade ederken gerçekten canlıların esas maddesini teşkil eden nesneler, toprakta ve suda bulunan elementlerden ibarettir. Bilhassa insan organizmasının % 30'unun organik (katı) madde, % 70'nin sudan olduğu ilmen Ve Bilim olarak tesbit edilmiştir(ama nedense bazı evrimci bilim adamları bunu saklamaya çalışıyordu).Yani insanın %30'u organik katı madde elementi (toprakta bulunan elementdir) %70'i ise sudur.Peki evrimde herşeyi açıklıyorlarda bunu neden es geçiyorlar insanın vücudunda topraktan bir element olduğunu ?

Biyoloji ve kimya gibi bilimlerin ilerlemesiyle; hem toprağın, hem de insan vücudunun analitik incelemesi yapıldı. Bu incelemeler sonucunda insan vücudunun içerdiği maddeler ile toprağın içerdiği maddelerin tamamen aynı olduğu anlaşıldı. Bu maddeler alüminyum, demir, kalsiyum, oksijen, silikon, sodyum, potasyum, magnezyum, hidrojen, klor, iyot, manganez, kurşun, fosfor, bakır, gümüş, karbon, çinko, kükürt ve azottur. Amerika’daki bir kimya bürosunun yaptığı analize göre insan vücudunun %65’i oksijen, %18’i karbon, %10’u hidrojen, %3’ü azot, %1.5’u kalsiyum, %1’i fosfor, geri kalanı da diğer elementlerdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forsaken54 -- 12 Şubat 2016; 0:39:21 >

• forsaken54 kullanıcısına yanıt
    onu hic bir zaman es gecmezler. Anlatirlar.

https://en.wikipedia.org/wiki/Evolution surada basitce sorularina cevap bulabilirsin.( wikiden kaynak olur mu deme, bu sayfa kisiler tarafindan degil wikinin sectigi kurul tarafindan degistirilebilir. bu nedenle turkce sayfasini atmadim)http://www.evrimagaci.org/ suradan da yararlanabilirsin.

bende size soru sorayim. Allahin ol deyip sip diye insanlarin ve hayvanlarin ortaya cikmasi mantikli geliyorken niye yasamin evrilerek bugunku canlilari olusturdugu mantiksiz geliyor? Belki Allah tek canliya ol dedi, evrile evrile insanlarin ve maymunlarin( aslinda maymun ingilizcede iki anlami var monkey ve ape, bizim ortak atalarimiz var dedigimiz ingilizlerin ape dedigi, turkceye insaymun olarak cevrilmis canlilardir) atasini olusturdu, o ortak atadan da insanlar bugunku haline gelmistir.

Niye bunu hemen kestirip atiyorsunuz ki? hem bu islam inanci icin tehlikeli bir durum. Eger bugun evrim yok, kesin yalandir derseniz, ileride bir gun evrim ispatlanip birilerinin bakin su ayet evrimi gosteriyormus dediginde kurani red etmis olmayacak misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeopol -- 11 Şubat 2016; 17:51:27 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.