Şimdi Ara

Bir müslüman olarak ateistlerin cehenneme gitmesini istemiyorum (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
201
Cevap
0
Favori
4.706
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: xxxpisikopat

cehennemin 7 katı vardır ilk kattan en aşağıya doğru gittikçe cehennemin azabıda artar.

En yukarısı; Birinci kat Cehennemdir ki ona mü’minlerin asileri girer. Cehennem katlarının hepsinden onun azabı hafiftir!
    İkinci kat Cehennem ELZA’ dır. Ona Nasara girer yani Hristiyanlar.
    Üçüncü kat Cehennem HUTAME’ dir. Ona da Yahudiler girerler.
    Dördüncü kat Cehennem SAİR’ dir. Ona Sabun, yani yıldıza tapanlar girerler.
    Beşinci Cehennem katı SAKAR’ dır. Oraya da Mecusîler , ateşe tapanlar girerler.
    Altıncı Cehennem katı CAHİM’ dir. Ona Allah’ a ortak koşanlar ,müşrikler girer.
    Yedinci katı HAVİYE’ dir ki ona münafıklar ve Nemrud, Firavun gibi, Allahlık davasında bulunanlar girer..

Ateistler için kat yok yaşasın cennet

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Lews Therin Telamon

quote:

cehennemin 7 katı vardır ilk kattan en aşağıya doğru gittikçe cehennemin azabıda artar.

En yukarısı; Birinci kat Cehennemdir ki ona mü’minlerin asileri girer. Cehennem katlarının hepsinden onun azabı hafiftir!
    Yedinci katı HAVİYE’ dir ki ona münafıklar ve Nemrud, Firavun gibi, Allahlık davasında bulunanlar girer..

kopyaladığım sitede bunlar yazıyordu amacım sana yardımcı olmaktı sorry

• Kendi halinde yani olmasi gerektigi gibi bir ateist olanlar var. Bunlari Allah affetsin...
    Ama birde ateistligi anti islam olarak goren ve yazili-sozlu mecralarda fitneyi yaymaya cabalayan kendini ateist olarak tanimlayan sahislar var. Isi gucu milletin aklini bulandirmak, aldigi cevaplara ragmen kibirinden fesata devam etmek olan bu kisileride bildigi gibi yapsin..

Merhametli olmakla, adil olmak farkli seylerdir.. yukarida birisi iksini birbirine karistirmis.
    Amerikada cinayetden idama mahkum edilen birisini ben merhametli oldugum icin affedebilirim.. Bana gore hava hos zaten.. Pekii o kurbanin ailesi, abd kanunlari?
  • quote:

quote:

hacı ateş denince nedense hep maddesel olana akıl kayar ..maddesel ateşde var cehennemde ama o çok ciddi suçlar için ..çok ağır suçlar

bak sana bizzat İmamı Gazali hz alıntı yapacağım ss li haa

Bir müslüman olarak ateistlerin cehenneme gitmesini istemiyorum

hatta kuranda cehennem ehli ile cennet ehlinin iletişiminden bahsedilir..yani temas halindeler..yani cehennem sizin hayalini kurduğunuz türde bi barbekü veya mangal değil..sürekli cızbız köfte yapılan bir mekan değil

hz peygamber cehennem için ne kötü bir mürebbidir der..

• Ben de barbekü mekanı olarak hayal etmemiştim zaten

Özelden açsana şu meseleyi biraz daha, öğrenmek istedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: mahmudhudavendi

Kendi halinde yani olmasi gerektigi gibi bir ateist olanlar var. Bunlari Allah affetsin...
    Ama birde ateistligi anti islam olarak goren ve yazili-sozlu mecralarda fitneyi yaymaya cabalayan kendini ateist olarak tanimlayan sahislar var. Isi gucu milletin aklini bulandirmak, aldigi cevaplara ragmen kibirinden fesata devam etmek olan bu kisileride bildigi gibi yapsin..

Merhametli olmakla, adil olmak farkli seylerdir.. yukarida birisi iksini birbirine karistirmis.
    Amerikada cinayetden idama mahkum edilen birisini ben merhametli oldugum icin affedebilirim.. Bana gore hava hos zaten.. Pekii o kurbanin ailesi, abd kanunlari?

Yemin ederim içimi okudunuz. Şu videoda değinilmiş

Aynen böyle bazilari

• Lews Therin Telamon kullanıcısına yanıt
    attım pm ni

söz verdiğin meseleyi biliyon ona göre ..söz verdin
  • Lews Therin Telamon kullanıcısına yanıt
    madem konu espriye dondu ben de yapayim bir tane

olunce kendinizi yaktirin. boylece gomulmediginiz icin defnedildikten sonra gelen kabir melekleri ve sorgularindan kurtulacaksiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

madem konu espriye dondu ben de yapayim bir tane

olunce kendinizi yaktirin. boylece gomulmediginiz icin defnedildikten sonra gelen kabir melekleri ve sorgularindan kurtulacaksiniz.

ölüm sonrası farkına varılan boyutta bedene ayrıca ihtiyaç yok..yani insan kabre konsun yada konmasın ruhun farkında olduğu boyutta azab yada sevinç yaşanabilir..

ki kabirlerde bedenleşme kıyamete yakın gerçekleşecektir..

denizde ölene yanarak kül olana veya kabre konulması mümkün olmayana..bakıldığında da durumu bu şekilde anlamak icab eder..zira kabir hayatı berzah alemine aittir..beden lazım gelmez..

• http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/1914/kabirde-sorgu-sual-nasil-olacak-aciklar-misiniz.html

burada yazdigina gore defnedilmek yani gomulmek gerekiyor. Hatta kabir azabi gibi bir kavram bile var.
  • Jeopol kullanıcısına yanıt
    Azab edb ezb arası bir hal olmalı ne olur ne dirilir gibi.

Genel manada bir rasulu sorgulayan kimseye yapılan şey azab olarak adlandırılmaktadır.

Bu kimseler olum ve dirimi yaşarlar ve bu esnada hayat denen dongu tarafından sorgulanırlar. Hayat kazanır olur ve tekrar dirilir ve kendisine ne yapıldığını anlayana kadar azab edilir.

Kişinin bu esnada yakılarak gomulmesi halinde ise hayat denen dongunun dışında olduğundan oturu bence bu kimseye yapılacak şey azab değildir diye düşünüyorum.

• Jeopol kullanıcısına yanıt
    yoo ilgili linkte gömülme şartına bağlı bir durum yok..sıklıkla rastlanan ölüm sonrası manzaraya has bir açıklama var hepsi bu..

http://m.sorularlaislamiyet.com/index.php?oku=137
  • quote:

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/1914/kabirde-sorgu-sual-nasil-olacak-aciklar-misiniz.html

burada yazdigina gore defnedilmek yani gomulmek gerekiyor. Hatta kabir azabi gibi bir kavram bile var.

Amma acılı işmiş be. Cehennemi var, kabir azabı var.

• quote:

quote:

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/1914/kabirde-sorgu-sual-nasil-olacak-aciklar-misiniz.html

Amma acılı işmiş be. Cehennemi var, kabir azabı var.

Merhamet taşıyor, Cennet'e sığmamış biraz da Cehennem'e sızmış.

• Sagol canisi

• Ben de sevgime karşılık isterdim

• Rahat olun bir Tanrı varsa ve ölümden sonra insanları yapadıklarıyla yargılayacaksa dikkate alacağı en son şey hangi dine mensup olacağıdır sen niye bana inanmadın yandın çık sen inanmışsın aferim geç şuraya sen arada kalmışın bende seni arada bırakayımda gör felan demez herkes için kusursuz olan bir varlık kendisine tapmıyanları affedecek kadar merhametlidir merak etmeyin bir anne bile kendisini terkeden evladına hakkını helal ediyorda kusursuz varlık 70-80 yıllık kimileri için o kadar bile olmayan bir hayat için sonsuz azap çekdirecek oldu o zaman
  • quote:

bir anne bile kendisini terkeden evladına hakkını helal ediyorda kusursuz varlık 70-80 yıllık kimileri için o kadar bile olmayan bir hayat için sonsuz azap çekdirecek oldu o zaman

kafası çalışan adamın hali başka..müessiri eseri ile tanıma yolu..akıllı kimselerin işidir..işte bu sebeble Allah kuranda gah göklere fezaya kainata yıldızlara vb gah dağlara gah insana vb yarattığı her şeye bakmamızı nasihat eder..zira eser eseri ortaya koyana dair işaretler taşır..

tamda bu noktada doğanın anne örneğini hadisi şerif ile desteklemek yerinde olur

quote:

– Çalılıkta dolaşırken, bulduğum bir kuş yuvasından yavruları alıp koynuma koymuştum. Tam bu sırada yavrunun anası başımda dolaşmaya başladı, acıdım, yavruları bırakmak için ihramımı açmaya çalıştığım sırada kuş hemen koynumdaki yavrusunun yanına daldı, kanatlarını yavruları üzerine gerip kollamaya başladı.

Efendimiz (asm)'in buna sorusu şöyle oldu:

– Bu annenin yavrusuna bu kadar acıması sizi hayrete mi düşürdü?

Efendimiz (sav) şunu ilave etti:

– Hiç şüpheniz olmasın, Allah (cc)'ın kullarına acıması, bu annenin acımasından (kıyas kabul etmeyecek derecede) fazladır.

Bir defasında kadının biri çocuğunu kaybetmiş, deli gibi bir oraya bir buraya koşuyor, yavrusunu arıyor, bulduğu yabancı çocukları da bağrına basıp hemen oracıkta emdiriyordu.

Kadının bu heyecanını gören Efendimiz (asm) yanındakilere sordu:

– Böylesine şefkatli şu kadın hiç yavrusunu ateşe atar mı?

– Atmaz, dediler.

Efendimiz (asm) de tasdik etti;

– Ben de öyle biliyorum, atmaz, dedikten sonra buyurdu ki:

– İşte Allah (cc) da bu kadından çok fazla merhametlidir. Kullarını ateşe atmaz, onlar kendilerini ateşlik amelin içine atmadıkça!

Allah merhametlilerin en merhametlisidir ..ancak bu durum elli milyondan fazla insanın katline hayatlarının hayallerinin mahvolmasına sebeb olan hitleri de hak ettiği azaba uğratmayacağı anlamına gelmez..

forumda bir kaç kez belirttim ..hatem-i tai isimli arap dan bahsettim miraç ile alakalı hadisi şeriflerde bu kimsenin cehennemde olduğunu fakat azaba maruz kalmadığını bizzat hz peygamber haber veriyor..adam inkarcı..ama hayatı boyunca çok cömert bir duruşla yaşam sürmüş zülmetmemiş..ama imana da yaklaşmamış..

bu hal üzere ölünce ikamet edeceği mekan cehennem ancak azab yok..neden..zülmetmemişde ondan..yani dünyada hayat sürerken ateş veya azap olarak vucuda gelecek fiiller-ameller işlememiş.. ahirette karşılaştığı şeylerde dünyada hayatta iken bizzat kendi elleri ile işlediği fiiler doğru orantılı olarak karşısına çıkmış..

yani ateşe veya azaba sebeb olacak fiilerin sahibi Allah değil insandır..bunun farkına varılması icab eder..

işin başkaca bir ilginç noktasıda şudur..

vaktiyle bir hadisi şerif okumuştum..Allaha karşı zann ile alakalı..

"Allah Teala Hazretleri diyor ki: "Ben, kulumun hakkımdaki zannı gibiyim. O, beni andıkça ben onunla beraberim. O, beni içinden anarsa ben de onu içimden anarım. O, beni bir cemaat içinde anarsa, ben de onu daha hayırlı bir cemaat içinde anarım. O, şayet bana bir karış yaklaşacak olursa, ben ona bir zira yaklaşırım. Eğer o, bana bir zira yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. Kim bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim. Kim bana şirk koşmaksızın bir arz dolusu günahla gelse, ben de onu bir o kadar mağfiretle karşılarım." [Buharî, Tevhid 15; 35; Müslim, Zikr 2, (26 75), Tevbe 1, (2675).]

ne demek kulumun zannı üzere olmak çok düşündüm bunu..zanna sebeb olan faktörler neler..bu faktörleri şekillendiren kim-kimler yada neler..işte tamda bu noktada eğeitim -idrak- niyet -nefs-şeytanın ara gazı-gibi etkenleri düşündüm bir süre..

hadis şerhi :

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/11945/hadiste-allah-in-kulunun-zanni-uzere-oldugu-belirtilirken-necm-suresi-28-ayette-zannin-hakikat-namina-hic-bir-sey-ifade-etmedigi-belirtiliyor-buna-gore-allah-kulunun-zanni-uzerinedir-hadisini-nasil-anlamaliyiz.html

daha sonra zann ile alakalı bir ayete rast geldim..

İşte Rabbiniz hakkında beslediğiniz bu zannınız sizi helak etti de zarara uğrayanlardan oldunuz. Fussilet 23.

zann nelere sebeb olmakta ..nasıl bir mahiyet içeriyor ki zann insanı felakete sürüklüyor..bu konuda derin düşünmek icab eder..

forumda çokca görüyorum..kişi inanmasa bile iş din konusunda değerlendirme yapmaya geldiğinde ..direkt olarak olumsuza odaklı bakış (zann) ile kendisini cehennemliklerden kabul ediyor..azab konusunda asılsız şekilde bilgisiz biçimde hayaller kuruyor ardı sıra doğal olarak maruz kalacağını zannettiği şiddetli sıkıntının acısı şeytanın gazlaması ile zann noktasında Allahı zalim olmakla suçlayabiliyor..

ne kadar enteresan değil mi..

Ancak tevbe ve iman edip iyi davranışta bulunanlar başkadır; Allah onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir. Furkan70.

yahu işlenen günahları bile sevaba çeviren bir Allahdan bahsediyoruz ölene dek açık olan dönüş kapısından ..adam bunu yapmaya yanaşmıyor..daha sonra va efendim neden azab var neden bu zalim mevla bize zülmediyor..

arkadaş..sen kendine zülm ediyorsun..ölüme gitgide yaklaşıyoruz beyler aldığımız her nefes ölüme atılan adım..ecelden kaçışda yok çaresisiz öleceğiz..

bakında ansızın geliyor ölüm

öldümü iş bitti ne tövbe fırsatı ne iman etme imkanı nede iyilikleri arttırma olanağı kalmayacak..kalkıpda birileri demesin bizi ölüm ile korkutma..korkulması gereken şeyden korkmamak ..cesaret değildir..cesaret ve ahmaklık arasındaki ince çizgiye dikkat çekerim..

aslında bütün iş kendimizi yani nefsi tanımaktan geçiyor ..azıcık nefsi emmare nedir özellkleri nelerdir mevcut yapısı -ahlakı davranış şekilleri nelerdir araştırılsa üzerinde düşünülse ..hayatımız boyunca boy gösterdiği anlara sarfı nazar edilse ..zaten mesafenin büyük bölümü katedilmiş olur..

unutmayın beyler nefs insana düşmandır insandan daha çok mevlasına düşmandır nefret eder ..ilahlık taslar..serbest bırakıldığında ilahlığını ilan eder..sorumluluk üstlenmekten nefret eder..dönün kendinize bakın bu anlattıklarımı göreceksiniz..

düşman düşmana acımaz...düşman düşmana acımaz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabah Yıldızı -- 10 Şubat 2016; 13:45:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Blackkan

Ben de sevgime karşılık isterdim

"Allah Teala Hazretleri diyor ki: "Ben, kulumun hakkımdaki zannı gibiyim. O, beni andıkça ben onunla beraberim. O, beni içinden anarsa ben de onu içimden anarım. O, beni bir cemaat içinde anarsa, ben de onu daha hayırlı bir cemaat içinde anarım. O, şayet bana bir karış yaklaşacak olursa, ben ona bir zira yaklaşırım. Eğer o, bana bir zira yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. Kim bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim. Kim bana şirk koşmaksızın bir arz dolusu günahla gelse, ben de onu bir o kadar mağfiretle karşılarım." [Buharî, Tevhid 15; 35; Müslim, Zikr 2, (26 75), Tevbe 1, (2675).]

Alacaksın emin ol..

• Hakkın kişinin zannı üzere olması pek anlamlı gelmiyor. Bu düşünce tarzında insan hakka bakınca kendini goruyor gibi olur.

Kulli irade bir nehrin akış yonudur. Tersten dalmaya çalışan kulun zannı çok çabuk değişecektir.

Hakkın taktiri kulu değil kainatın tamamını kapsar bu nedenle zanla değil kudretle iş yapılır diye düşünüyorum.

Hakka yaklaşmak tabiri de bence değişik bir şey. Hakka yaklaşmak bence hakla ilgili bir şey kulla ilgili değil.

Haa kul çalışır hakkı bulur buna da dur diyen yok zaten. Ama bulduğu ne kadar hak olur onu bilemem.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.