Şimdi Ara

* :) bir EVin aylık masrafı !? Her Yıl yenilenen hesap kitap muhasebesi ?! :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
2
Favori
29.972
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • * :) bir EVin aylık masrafı !? Her Yıl yenilenen hesap kitap muhasebesi ?! :(

ünlü düşünürün biri demiş ki ; siyaset yok, siyaset yok ; siyaset sana girmişte haberin yok !

bir evin olası aylık masrafının hesaplamasını hep birlikte yapacağız !
    1. koşul ; oturulan yer ? şehir mi ? büyük şehir mi ? köy mü ? dağ başımı !?
    öncelikle oturulan yere göre işler değişiyor !
    bu açıdan ben şahsen istanbul'da oturan biri olarak
    maksimum ihtiyaçları minimum ödeme seçenekler değerlendirilerek bu liste oluşturulmuştur
    listede olası yanlışlıklar yapılmış olduğunu görürseniz lütfen geri bildirim yapın !

bu hesap ortalama 1 kişinin maliyetidir. sayı artıkça x çarpan sayısı da haliyle artar

* içme suyu damacana istanbul'da 8.5 TL ama her damacanada bir değil ! para verdin mi iyisi gelsin diye 10 TL veriyon

* istanbul'da ekmek fırınında 1 TL ; dışı kağıttan bir kabuk, içi sakız hamuru gibi
    halk ekmek yine belediye ekmek var onlar biraz daha insaflı 0,75 TL !
    doymak için günde ortalama 2 tane yesen 1,5 x 30 gün = kişi başı 45 TL sadece ekmek

* ev internet masrafı ; 50 TL ( zamanında güzel bir paketini var ise )

* cep telefonu masrafı ; en ucuz tarife 20 TL

* su faturası ; ortalama 10 metreküp su fiyatı 50 TL gibi

* elektrik faturası ; ortalama 50 TL yi pek geçmez ! ( köylerde kayıp kaçak oranı fazla olabiliyor )

* ulaşım ; bakınız toplu taşıma maliyetlerine ; istanbul'da minibüs indi bindi 2 TL oldu gibi !
    bir yere gitmek için bazen 2 araç kullanmak zorundasınız !
    bu açında günlük masrafınızı 4 ile 8 TL arası olunca
    siz bunu 5 ten hesaplarsanız 5x20 gün işe giden biri ! ortalama 100 TL yol masrafı olacaktır. o da en iyi ihtimal !!!
    *

daha dur ; semt pazarına çıkıp karpuz kavun seçmedik !
    daha kasaba gidip bu hangi mandıranın öküzüdür bile diyemedik !

liste güncellenecektir !!! güncellemeler için takip etmeyi unutmayın ! :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 2 Ekim 2018; 9:14:8 >

• Arkadaşım 24 yaşındayım.Masraflar ve daha sonra doğabilecek masraflardan dolayı sevgili bile yapamıyorum kendime
  • * elektrik faturası ; ortalama 50 TL yi pek geçmez ! ( büyük şehirlerde kayıp kaçak oranı fazladır ) ???
    Trabzonda yaşıyoruz 180 den aşağıya fatura yok
  • Gıda hesaplaması biraz farklı olacak

şöyle ki

4 kişilik aile
    2 kişilik aile

ya da en iyisi ;

Genç Anne Genç Baba
    Bekar Erkek Bekar Kadın
    Erkek çocuk Kız çocuk

bunların karşılığını doldurmamız lazım ...

Sonuçta bunlar pinpon topu almayacaklar...
  • Elektrik yazın çok kışın nisbeten az gelir ama bize kışın 80 yazın 160 gelir -4 ay KLİMA- Ortalama 105 TL gelir...
  • Aylık mutfak masrafı çok fazla değişkenlik göstermekle birlikte 2 kişilik bir aile için günde 25 tl den ayda ortalama 750 lira gibi bir miktar kabul edilebilir. Çok tasarruf yapanlardan 500 tl gibi miktarlar duymuştum. Her istediğini alan, mutfakta eksik olmaz diyenler de 1500 kadar çıkar hatta aşar bile.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3bin lira 3 kisilik bir aileye zor yeter.

Tek kisiye 2 bin tl kendisini zorlarsa yetebilir.

(Bu soylediklerim istanbul disi icin gecerli)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ankara'da yaşıyorum karı-koca memuruz. an itibariyle evimin aylık masrafını yazıyorum.

Gelir eşim ve ben dahil = 5.050 TL

Gider kalemleri

Kira + aidat = 610 TL
    Kredi ödemesi = 1000 TL
    Çocuk kreş = 410 TL
    Faturalar = 500 TL
    Yol masrafı = 350 TL
  • ilçe merkez 4 kişi aile

2100 kira

4000 banka asgari ödeme

300 elektrik klima bilgisayar telefon televizyon sagolsun

65 internet ttnet

600 falan ev gelir gider yeme icme lazimlar

yilda 1000 euro kayit parasi okulun 1 tane kaldı

• quote:

Orijinalden alıntı: Akinau

ilçe merkez 4 kişi aile

2100 kira

4000 banka asgari ödeme

300 elektrik klima bilgisayar telefon televizyon sagolsun

65 internet ttnet

600 falan ev gelir gider yeme icme lazimlar

yilda 1000 euro kayit parasi okulun 1 tane kaldı

kaç metre kare için 2100 TL kira ödüyorsunuz !?
  • Ya 4 kisilik bir aile gunde 6 ekmek yese bile zaten 6 tl den ayda 180 tl yapiyor

Bunun sivi yagi , margarini , yogurdu ki 3 litrelik bi yogurt alirsin 8 liraya bir hafta gitmez. Sütü , peyniri zeytini falan fistan 600 lira aylik minimum

Dogalgaz elektrik su intrrnet kira dersen

Kira zaten 750 de

Simdi insanlar asgari ucretle nasil gecinir

Evi 2+1 tokidendir kirasi 500 dur

Haftada iki uc gun makarna yerler

Eve et girmez

Girerse bimdeki hazir pilic burger girer

• quote:

Orijinalden alıntı: Freeky

Ya 4 kisilik bir aile gunde 6 ekmek yese bile zaten 6 tl den ayda 180 tl yapiyor

Bunun sivi yagi , margarini , yogurdu ki 3 litrelik bi yogurt alirsin 8 liraya bir hafta gitmez. Sütü , peyniri zeytini falan fistan 600 lira aylik minimum

Dogalgaz elektrik su intrrnet kira dersen

Kira zaten 750 de

Simdi insanlar asgari ucretle nasil gecinir

Evi 2+1 tokidendir kirasi 500 dur

Haftada iki uc gun makarna yerler

Eve et girmez

Girerse bimdeki hazir pilic burger girer

hocam asgari ucret bi tanidigin ailenin yaninda yasiyosan kendine kaliyosa guzel para ama dedigin gibi ev gecindirmek icin mumkun degil

• pog P kullanıcısına yanıt
    Yemek yemiyor musunuz

• benim yol param aylık 800 ₺

kira 1000 ₺
    faturalar geçen ay toplamı 500 civarı
    cep harçlığı 500 civarı
    online alışveriş ıvır zıvır 750 ortalama olabiliyor. geçen ay 2000 i geçti, önceki ay da 1500 civarıydı. taksit falan yapıyorum.

mutfak masrafım ne kadar hiç bilmiyorum bile.
    maaş geldiği gibi kredi kartına yatıyor.
  • EuroAsia E kullanıcısına yanıt
    işte geriye kalan parada yeme içme, giyecek ve diğer giderler.
  • Donanımhaber olarak artık her konuda siyaset konuşulmasından bıktı belki insanlar ama söz konusu geçim derdi olunca bu iş kaçınılmaz oluyor.

Halkın yüzde 99u Müslüman bir ülke de olarak yıllardır Ramazan ayında aklınıza gelen her şeye zam yapılır. Ama gelin görün ki ülkemizde bu ay Haziran ayında enflasyon eksi çıkarak memura verilecek olan Enflasyon Farkının azaltılması planlanmış ve başarıyla gerçekleşmiştir. Enflasyon farkı hesaplandığı günün ertesinde benzine motorine cart curta bekletilen bütün zamlar (fiyat güncellemesi daha tatlı duruyor) hız kaybetmeden yapılmaya başlanmıştır. Ben bu durumu ve bu durumu göremeyenleri gördükçe üzülüyorum.

Doğuda ufak bir ilçe. (Yakında 4 kişi olacak 2 kişilik aile :))

Kira:600 lira

(Kış aylarında yakıt:350 lira)

Elektrik-Su:150-200 elektrik 25 Lira sabit su faturası. (Elektrik faturası evde olmadığım ay 50 Lira gelmişti kayıp kaçak mevzusu yüzünden)

Telefon-internet: 180 Lira

Ev ihtiyaçları genel: 1000 Lira

Araba yakıt, kasko, vergi aylık ortalama:600 lira

Bunlar hemen hemen sabit olan giderler. Bir de arada yaptığım ilerde de muhtemelen sık sık yapacağım giderler:

Bebekler için ufak tefek ihtiyaçlar:500 lira (Daha eksik çok)

Arada bir kendimize aldığımız giyim gideri:250 lira

Açıkçası lüks yaşamayan 4 kişilik ailenin gideri 3500-4000 leri buluyor. Allah 1400 lirayla çalışıp ev geçindirmeye çalışan insanımıza bol kazanç ve sabır versin. Bir an önce ülkece refah düzeyimizin yükselmesini diliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HCan35 -- 5 Temmuz 2017; 12:23:14 >

• HCan35 H kullanıcısına yanıt
    Maşallah reis sizin elektrik faturası da bir tuhaf, kayıp kaçak mevzusu sadece sizin yaşadığınız yerdemi var bilmiyorum.
    Bize eskiden 125-150 gelirdi daha aşşağı gelmezdi yaz kış bunun sebebi çamaşır makinesinin su ısıtıp çamaşır yıkamasıydı. birde çamaşır makinesinin calgon kireç önleyici masrafı vardı bimdeki kireç önleyici çamaşırlarda beyaz lekeler yapıyor neyse o calgonu niye koyduğumuzu herkes biliyor kireç önlesin diye peki kireçlenen yer neresi neden kireç geçirmez yapmıyorlar ? çünkü rezistans dedikleri aslında ısıtıcı bir boru ısındığı için boyanıp kaplanamıyor. Bakırları var ama acayip pahalı adam onu koyarmı hiç makineye :D Çare makineye gelen yere kireç önleyici taktırmak fiyatı 150₺ civarı ama ben onu yapmadım makinenin rezistansının yeni fiyatı 25₺ civarı yani 3-5 seneye kireçlensede adama koymaz halbuki calgon aylık 9₺ civarı tutuyor. Ben onu da yapmadım rezistansı kullanmıyorum dedim kombiden sıcak su bağladım :D rezistans'ı sittir ettim :) elektrik faturası 55'i geçmiyor çünkü çamaşır makinesi çok çekiyor su ısıttığı için birde lambaları led yapın ama lütfen gerçek led olsun yoksa kapalıyken bile elektrik çekiyor. Elektrik süpürgeleri'de acayip çekiyor az kullanın.

• Warrior_AngeL kullanıcısına yanıt
    Madem konu hortladı. Bu kış kömür parası 2500 lira oldu. Aylık 350 yazmıştım 500 oldu yani.

Ve bu ay bana 415 lira elektrik faturası geldi. Günde 3 saat yağlı radyatör kullandım çocuklar üşümesin diye. Ben yine de 415 liranın fazla olduğunu düşünüyorum.

• bu ay doğal gaz size ne kadar geldi !? :(
  • Ben 3000 alıyorum,eşim ortalama 1500-1600 civarı alıyor.
    İstanbul-Bakırköy 1+1 40m2 ev kira 1100.
    Ben işe bisikletle gidip geliyorum. Onun ayda ortalama 45-50 TL yol parası var (haftada 3-4gün çalışıyor)
    500 TL ayırdığımız sosyal hayat bütçemiz var.
    Elk 30 Su 30 Doğ. 50 civarı geliyor bu ara. 40ar TL telefon faturamız var.
    700 TL mutfak ve ev masrafı
    20 aidat
    İnternet ve tv paketleri yok. Evde tv de yok.
    İş yerim 3öğün yemek veriyor. Haftada 3-4gün eve de getiriyorum. Etli yemek günlerinde.

Ortalama en masraflı ayı 2700-2800 civarı kapatıyoruz. Kenara da 1000+ para koyuyoruz.

Ben inşaat mühendisiyim o da ingilizce&rusça öğretmeni.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turistof Kolomb -- 23 Şubat 2018; 8:52:52 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.