Şimdi Ara

Sarımsakla Sakal Çıkarma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
39
Favori
251.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • İyi Akşamlar DH ailesi...
  Bu konuda birçok sitede çok fazla sayıda başlık ve gerekli gereksiz birçok yorum var.. Ki bu sorunu yaşayan bir kişi olarak çok forum incelerken gereksiz birçok mesajda okudum... Örneğin:
  - "Ne gerek var askerde başına bela olacak"
  - "İş hayatında her gün traş olunca bıraksın"
  - "Şu an baby face modası var kafayımı yedin"
  - "Bırak askerde zaten çok traş olunca çıkar"

  Bu ve benzeri birçok yorum yazan arkadaşın mesajlarını okuyup içimden öyle düşünüyosan git lazerle aldır sende sakalsın ol diyesin geldi :) Ama genede demedim.. O yüzden bu başlık altında lütfen gerçekten bunu sorun olarak görenler ve bunu kendine dert edenlerin yazmasını isterim... Böyle birbirimizi anlar ve dayanışma içinde oluruz..

  Biraz da kendi durumumdan bahsedeyim: 25 yaşındayım ve önceleri sakalımın az olmasını önemsemeyip işe başlayınca kesince kuvvetlenir dedim, işe gittim gene çıkmadı dedim askere gideyim hergün traş deyince çıkar die avuttum ama nafile ugraşlarla bir sonuca ulaşamadım ve durumu kabullenip 3 aydır kendimce ciddi araştırmalar yaptım ve şu an biraz gelişme gördüğüm için bu başlığı açıp detaylı olarak paylaşımda bulunmak istedim..

  Öncelikle bu işin kökeni testesteron hormonunun azlıgından kaynaklanır. Bu yüzden gidip kan tahlili vermek bu sürecin ilk adımı olarak görülmelidir. Ki etrafımdaki doktor arkadaşlarımın yönlendirmesiyle Endokrin bölümüne gidip sıkıntımı anlattım ve kan tahliliyle hormonlarıma bakıldı ancak bir sorun çıkmadı ve bunun ırsi olduğunu söylediler.. Hormon takviyesi alabilirmiyim diye sorduğumda hormon türü tedavilerin bekar bir erkek için erken olduğunu bu ancak evlilik sürecinde başka sorunlarda yapılması gereken bir tedavi olduğunu söyleyerek konuyu noktaladılar.. Allahtan böyle bir sorunum olmamasına sevinerek ırsi olmasına bir miktar üzülerek hastaneden ayrıldım.. Ama işin ilginci ne babamda ne de dedelerimde böyle sakalsız olma durumu yok... Sonra sakal çıkarma jelleri(minoxil türevleri) olduğunu duydum ancak kullananlar ince tüyler çıkarmayı sağladığını kullanmayı bırakınca döküldüğünü söyleyince pek buna sıcak bakmamaya başladım..

  Sonra tavsiye üzerine 20 gün boyunca 3 günde bir berbere ustura traşına gittim. Sakallarımın biraz sertleştiğini gördüm ancak yine istediğim kıvama gelmedi.. Ve sonunda bir arkadaşım tanışının sarımsakla tedavi ile olumlu sonuç aldığını söyledi.. Yöntemde şu idi: 15 gün boyunca traş olup sarımsak sürülerek kılların beslendiğiydi.. Ama bu bana yetersiz geldiği içinde bunu 1 ay araştırma ile şu şekilde uyguladım..

  akşamları 2 kez traş oluyorum... bir çıkan bıyıkları fln alıyorum.. ikinci traşta iyice kazıtarak alıyorum (Aslında 2.traşın tersten yapılmasını söylediler ama bu işin erbabı bir berber ilerisi için kötü olacağını kılların ters dönüp iltihap fln yapacağını söylediği için vazgeçtim) .... Sonrasında yüzümü bir buz ile bayağı sogutuyorum. Bunun nedeni: yüze yakın damarlar cilt soguyunca ısıtmak için daha fazla dolaşım yapıyor ve o tabakadaki kıl kökleri ve hücrelerini uyarıyor... Bu buz işleminden sonra özellikle kastamonu taşköprü sarımsağı kullanarak yüzüme fazla fazla sürüyorum.. bazıları yüzün yanarsa uygulama demiş forumlarda ya zaten yanmazsa bir etkisi yok demektir :) Yüzüm kıpkırmızı olduktan sonra 1 saat bekledim... Bir saat sonunda yüzümü duruladım.. Belki çok ayrıntı denilebilir ama ben defne sabunu özellikle tercih ediyorum... Yüzümü temizledikten sonra kurutup pamuk ile badem yağı sürüyorum tabi yüzüme uygularken kaşlarımı da es geçmiyorum :) Bi iki dk badem yagını bekledikten sonra yüz kremi sürüp yatıyorum.. Yüz kremi çok gerekli yoksa cildiniz o kadar tahriş oluyor ki ikinci gün traş olunca yüzünüz kan içinde kalır ve sivilce yapar....

  Bu dediklerimi 9 gündür uyguluyorum kesin olarak gördüğüm yüzümde tüy diye uzadıgını iddia ettiğim kıllar asayip sertleşti elime sürtünce ses geliyor :) Birde top sakal yapmak isterdim ama arası boştu arasında kılları görünce acayip bir moral oldu ....

  Tabi bu süreçteki çok ince bir detaydan da bahsetmek isterim: Ben kulaklarımdaki bir sorundan dolayı B12 vitamini alıyordum... Doktor bir akrabama bu sakal ugraşımı anlatınca kendisi sakal için en faydalı olan 2 tıbbi destek oldugunu söyledi B12 vitamini ve çinko... Ancak çinkonun yetişkin insanlar için kullanımının riskli olduğunu akromegali gibi el ayak büyümesine sebebiyet verebileceğini söyleyerek B12 vitamini desteğini almamı ve çinko içinde çinko deposu kabak çekirdeği tüketmemi söyledi.... Yani ben zaten B12 kullanıyordum birde kabak çekirdeği tüketmeye başladım :)

  Bu yazdıklarım bazılarına çok zor veya yapılmaz gelebilir ancak bunu gerçekten dert eden insanların bunu bir çıkış olacak göreceğini umuyorum.. İnşallah ben ve bu sorunu yaşayan arkadaşlara çözüm olur.. Sonuçta Allah Resülü de soğan, sarımsak ve sirkenin çok faydalı türlü dertlere derman olduğunu söylemiş... • Okumadan önce yerimizi alalım
 • reserved.
 • rezerve
 • aynı sorun bende var, cildim sivilceli ve yağlıydı, ilaç tedavisinden sonra daha gürleşti.
  Yağlı ciltlerle alakalı olabilir mi acaba ?

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: KeepOut

  aynı sorun bende var, cildim sivilceli ve yağlıydı, ilaç tedavisinden sonra daha gürleşti.
  Yağlı ciltlerle alakalı olabilir mi acaba ?

  hangi ilacı kullandınız biraz daha açıklarmısınız?
 • roaccutane 6.5 ay çok memlun kaldım ama bana ağır geldi, 10 kere düşünüp 1 kere kullanmali kısaca...

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • allahtan öyle bi sorunumuz yok
 • takip.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: KeepOut

  roaccutane 6.5 ay çok memlun kaldım ama bana ağır geldi, 10 kere düşünüp 1 kere kullanmali kısaca...

  Roaccutane bildiğim kadarıyla sivilceli ciltlerde cildin derisini kaldırarak en alttaki pürüzsüz cilde ulaşmayı sağlıyor ama vucuttan atımı zor oldugu için kan tahlili ile başlanıp sürecin bir kısmında tekrar kan tahlilinde karaciğer enzimleri yükselirse bırakılmak zorunda kalınan bir ilaç.. (ilacı bilmeyen arkadaşlar için) ... bu ilacın tüylenme ile ilgisi acaba cilt tabakasını soyarak alttaki kıl köklerini yüzeye çıkarmasımıdır.. ama dediğin gibi karaciğer için çok ağır bi ilaç..
 • bende de sakal yüzün çene altı favori kısmı hariç çıkmıyor diğer yerlerde çıkmasını nasıl sağlarız

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: inexo

  bende de sakal yüzün çene altı favori kısmı hariç çıkmıyor diğer yerlerde çıkmasını nasıl sağlarız

  bende senle aynı durumdayım işte.. sorunun cevabı ilk mesajımda yazıyor zaten.. uygula 5 gün sonra farkı görünce devam edeceksin :) 2 şubatta başladım faydasını görüyorum hatta şimdik bu geceki sarımsak olayını yapmaya gidiyorum :)
 • arkadaşlar benim de bıyık ve dudak altı-çene arası bölge çıkmıyor.. bir de bıyık birleşmiyor... ağız-çene bölümünde yuvarlak bir bölüm olarak düşünürsek yani sakal yok.. sarımsak denedim 3-4 defa bir yararı olmadı.. buralar en zor çıkan bölgeler biliyorum.. yanaklar ve boyun bölgesi normal çıkıyor.. dayım- babam filanda gayet gür sakallı.. yaşım 20.. ilerde çıkarmı oralarda da
 • quote:

  Orijinalden alıntı: stekk

  arkadaşlar benim de bıyık ve dudak altı-çene arası bölge çıkmıyor.. bir de bıyık birleşmiyor... ağız-çene bölümünde yuvarlak bir bölüm olarak düşünürsek yani sakal yok.. sarımsak denedim 3-4 defa bir yararı olmadı.. buralar en zor çıkan bölgeler biliyorum.. yanaklar ve boyun bölgesi normal çıkıyor.. dayım- babam filanda gayet gür sakallı.. yaşım 20.. ilerde çıkarmı oralarda da


  Sarımsak uygulayınca yanma olmadı mı?
 • hocam SS koyarmısınız ?
 • Böyle yararlı ve mantık içerikle bilgileri görünce forum adına seviniyorum.Sağol benimde mhp şekli yapılacak kısımda sakal cıkmıyor,Yanlarda ve gıdıkda bolca var ama bıyık ucu altlarında hiç yok,deneyeceğim.
 • yerimizi alalım
 • Sakal çıkmayan arkadaşlar önce gidin bir kan testi yaptırın doktora gidin hormonlarda sorun yoksa genetikdir
 • 15 yaşındayken heves edip jilet vurdum yüzüme 2-3 defa.. ondan sonra ufak ufak çıkmaya başladı ama her yerde çıkmadığı için hemen uzamadan kesiyordum. yaş 20 oldu en sonunda belirli bi süre kesmedim ve sol yanakta baya bir sakal çıktı ama sağ yanakta neredeyse yoktu. o kadar azdı ki aynaya baktığımda bu ne lan diyordum. 2-3 defa traş oldum jiletle.. (1 senede 2-3 defa..) en sonunda sağ yanakta düzeldi.. ama sağ yanakta sakallar yan olarak yani kulağa doğru çıkıyor.. sol da ise aşağı doğru.. sağ tarafı düzeltmem gerek bitek..

  size tavsiyem yüzünüzü tahriş etmeden, haftada bir jiletle traş olmanız.. tabi sadece tavsiye..

  düzeltme: imla  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bastien -- 11 Şubat 2012; 0:00:05 >
 • Hatırladığım kadarıyla forumda birisi buna benzer bi konu açmıştı her gün tersten traş olup sarmısak sürmüş 2-3 sene önce şimdi sakalları çıkmaya başlamış ama baya seyrekmiş doktora gitmiş doktorda sarmısağın zamanında bazı kıl köklerini yaktığını bu yüzden sakalının seyrek şekilsiz çıktığını söylemişti.Yani dikkat edin sarmısak sürersiniz çıksın diye sonra zamanı gelince çıkar bu seferde seyrek çıkar kıllar arasında boşluk olur.
 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.