Şimdi Ara

bios göcerse?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • makinem acılmıyordu..yani ekrana hic birsey gelmiyordu.bilgisayarcıya götürdüm bios göcmüs dedi.bunun dönüsü var mı kaca malolur?anakart düzen tutar mı?ya bir de bilen varsa hala cözemedigim diger bir sorun dajha var.sistem acılısında bios ayarlarına girince harddiskimi sadece 31.5 gigabyt olarak görüyor.normalde hdd 80 gigabyt.2-3 bilgisayarcıya götürdüm cözemediler.xp kurulu sistemime suse linux kurduktan sonra basıma geldi tüm sorunlar.bilgisayarcı arkadas bile pes etti ve böylece kullan artık dedi.ama beni kesmedi acıkcası.partition magic-fdisk falan fayda etmedi.

• bios uçmuş ise anakartından bios yüklü olan parçayı çıkartıp(adını unuttum) aynısından takıyor ve sistemi açıyor.Sonra açıkken eski biosu takıp yeniden yüklüyor.Yani bir problem çıkarmaz eskisi gibi kullanırsın.HD sorunu ise büyük ihtimalle fdisk ten olmalı.Eğer fdisk ile çözemediysen geriye bir tek bios sürümünün uyuşmazlığı kalıyor.
  • Linux ilgili değil cünkü linux noneparticion kullanıyor
    ama baya ilginç bir konu geçmiş olsun mutlaka biri yardımcı olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: faruk

bios uçmuş ise anakartından bios yüklü olan parçayı çıkartıp(adını unuttum) aynısından takıyor ve sistemi açıyor.

Bunu kullanması için anakartın bu özelliği desteklemesi lazım.
  • Bir de 31.5 harddiski gören fdisk mi yoksa bios mu..
  • yapacağın biosunun güncel bir versiyonunu bilgisayarına indirmen gerekecekttir
    hdd ise yapman gereken arkaşların dediği gibi fdisk atman yeterli olacaktır
  • anakartım a7n8x deluxe idi.bunu bilgisayarcıya bıraktım biosu halletmeye calısacaklarını söyledi.ben de cafeden foruma kostum hemen.
    fdisk yaptık ama o da cözmedi(ben yapmadım iyi bilen teknik elemanlar yaptı!).bios da hdd yi otomatik tanı deyince de 31.5 olarak devam ediyor.xp cd sini takıp devam edince de 31.5 görüyor.acronis disk suite --partition magic-fdisk-kill disk-pc inspector-hdd regenator-maxtor power max ....vs 1 haftadır netten indirip denedigim programlar hepsi hep 31.5 olarak görüyor.bios da dahil yani..
    benim anakartın biosu da zaten bu hadd yi düzeltmeye calısırken gitti.
    baska pc lere baglıyoruz yine 31.5 olarak görüyorlar.benim artık son tahminim oay linux dan kaynaklanıyor herhalde.bizim buralarda(kırıkkale)linux bilen falan da yok gösterecem...
    ne gelirse zaten meraktan oldu.
    hdd yi gözden cıkartacam ama sorunun ne oldugunuda anlayamadık aıkcası.arkadaslar ankara da hakikaten isinin ehli olan teknik servisi olan 1 bilgisayarcı bileniniz var mı?sırf olayı ögrenmek icin ankaraya gidecem cuma günü.sata bi hdd siparisi verdim az önce..beni bunaltan soruna dogru teshisi hala koyamamız.(teshis olatyı benim icin önemli.doktorum)

• ayrıca..suse 9.1 cd 1 i takıp basladıgımızda hdd yi 76-77 falan olarak görüyor.biz de bu hdd yi sadece linuxta kullanalım.suse kuralım tekrar hepsine dedik..kuruluma baslıyor.ama bir yerde o da hata verip kurulumu kesiyor.
  • bios için anakart pilini kontrol ettin mi??
    hdd'yi linux altında kontrol etme şansın oldu mu?o ne gösteriyordu?
    eğer linux hataya düşüyorsa büyük ihtimal badsektör olayı var,bunun için ilk cd'yi takıp bir tarattır istersen o sana hdd ile ilgili sağlam bilgiler verecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi farketmez -- 4 Ekim 2004, 15:53:05 >
  • bios icin artık 15-20 usd gözden cıktık.eleman o fiatı cekti.
    hdd ye gelince..linuxta 76-77 gigabayt olarak görüyor.dosya sistemi ile ilgili hataları düzelt diye 1 secenek vardı.ona tarattım hata buldu.düzelt dedigimde de basarılamadı diye bir yazı geliyor.
    diyelim ki bad sector olustu.bunu tespit eden bir yazılım falan mevcut mu acaba?
  • Kardeş BIOS göçerse hiçbir bilgisayarcı BIOS u yeniden yükleyip birkaç milyon kazanmak istemez o yüzdende sana yeni board satar işallah seninki tanıdık felandır ya da ben yanılıyorumdur.... sadece BIOS u değiştirmekle kurtulda utandır beni... utanmak istiyorum
  • quote:

bios uçmuş ise anakartından bios yüklü olan parçayı çıkartıp(adını unuttum) aynısından takıyor ve sistemi açıyor.Sonra açıkken eski biosu takıp yeniden yüklüyor.Yani bir problem çıkarmaz eskisi gibi kullanırsın.HD sorunu ise büyük ihtimalle fdisk ten olmalı.Eğer fdisk ile çözemediysen geriye bir tek bios sürümünün uyuşmazlığı kalıyor.

arkadaş çok güzel anlatmış
  • Yanliş BIOS yükledim formuna yazmıştım ordan aldım arkadaşım.

Arkadaşım Anakartının aynı modelinden bulursan. Bulduğun anakarta ms-dosta aç. (Flash.exe yi hadd kopyala işi garantiye al)bulduğun anakartta BIOS'un Flash exe ini çalıştır. O anakartın BIOS'unun yedegini al. (hdd ye alıyon) Makinayı kesinlikle kapatmıyorsun!!!
    Anakarta tümleşik olarak BIOS entegresi vardır. Dikkatli bir şekilde bilgisayar çalışırken o entegreyi çıkarıyorsun ve senin bilgisayarının BIOS'un entegresini takıyorsun. ve ardından BIOS'un flash exe sini çalıştırıyorsun ve yedek aldığın BIOS'u senin entegrene yüklüyorsun. Yükleme bittikten sonra Kapatıp açakerken BIOS'a giriyorsun BIOS'unu bütün ayarlarını Default et kaydet ve entegreyi senin anakartına tak kolay gelsin. Ben yaptım oldu.
    NOT : Ya 2 anakartta gider dikkatli olamassan yada geri gelir Kolay gelsin...

DOST

• quote:

Orjinalden alıntı: KGK

Kardeş BIOS göçerse hiçbir bilgisayarcı BIOS u yeniden yükleyip birkaç milyon kazanmak istemez o yüzdende sana yeni board satar işallah seninki tanıdık felandır ya da ben yanılıyorumdur.... sadece BIOS u değiştirmekle kurtulda utandır beni... utanmak istiyorum

yok be abi o kadar şerefesiz değil herkes.Öyle olsaydı çernobilde anakart satışları patlardı.Bios yazıp gönderdiler

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: KGK

Kardeş BIOS göçerse hiçbir bilgisayarcı BIOS u yeniden yükleyip birkaç milyon kazanmak istemez o yüzdende sana yeni board satar işallah seninki tanıdık felandır ya da ben yanılıyorumdur.... sadece BIOS u değiştirmekle kurtulda utandır beni... utanmak istiyorum

yok be abi o kadar şerefesiz değil herkes.Öyle olsaydı çernobilde anakart satışları patlardı.Bios yazıp gönderdiler

+1 ankara da bir çok yerde bios yüklemesi yapılıyor hemde sıkı bir pazarlıkcxıysan beş dolara kadar garantili bir şekilde yapıyorlar...

• yapan arkadaslar var.senin biosu söküp tekrar yazıyorlar.kolay gelsin
  • arkadaslar merhaba.benim asus deluxe biosunu yapana kadar benim eski asus kt 400 ü taktım.eger kırıkkalede yapamazlarsa ankaraya götürecem hem hdd yi hem anakartı.fakat ankarada bu isleri saglam yapan bildik bir yer var mı?acemi oldugumuz sanki alnımızda yazıyor,carpılıyoruz.dün bi termal macun sürmeye 5 milyon aldılar.
    ankaradan dürüst ve iyi bir bilg,sayarcı tavsiyesi?kızılay civarı?
  • GEÇMİŞ OLSUN KARDEŞ
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.