Şimdi Ara

»»» Bilkent Üniversitesi Üniversite Adaylarına Bilgi Sayfası ««« (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
458
Cevap
7
Favori
25.850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: SPETNAS

Yurtlara hangi tarihte girebilirim; yurtlardan hangi tarihte ayrılabilirim?
    Öğrencilerin yurtlara, öğrenim döneminin başlangıcından en erken 3 gün önce girmesi ve yurtlardan dönem bitiminden en geç 3 gün sonra ayrılması gerekmektedir.

http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/admin-unit/yurt/sss.html#2

Öğrenim döneminden kasıt nedir? Mesela 13ünde COPE varya 10'unda yurda yerleşebiliyor muyuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: mertjonathan

quote:

Yurtlara hangi tarihte girebilirim; yurtlardan hangi tarihte ayrılabilirim?
    Öğrencilerin yurtlara, öğrenim döneminin başlangıcından en erken 3 gün önce girmesi ve yurtlardan dönem bitiminden en geç 3 gün sonra ayrılması gerekmektedir.

http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/admin-unit/yurt/sss.html#2

Öğrenim döneminden kasıt nedir? Mesela 13ünde COPE varya 10'unda yurda yerleşebiliyor muyuz?

Bu konuda çok bilgi sahibi değilim ama sanıyorum derslerin başlaması kastediliyor. Yani 23 Eylül gibi yurda yerleşebilirsin. net bilgi için ana sayfada verdiğim bağlantıları kullanmanı öneririm. Hatta direkt yurtlar müdürlüğünü arayıp sorman çok daha iyi olur.

• quote:

Bu konuda çok bilgi sahibi değilim ama sanıyorum derslerin başlaması kastediliyor. Yani 23 Eylül gibi yurda yerleşebilirsin. net bilgi için ana sayfada verdiğim bağlantıları kullanmanı öneririm. Hatta direkt yurtlar müdürlüğünü arayıp sorman çok daha iyi olur.

Neyse kayıt olurken sorarız artık.
    Şehir dışından gelip yurtta kalacaklar için cope 1 ve 2 sınavları için iki gün bir de speaking sınavı için de ayrıca bir gün Ankara'da kalmaları gerekiyor ya yurdu açarlar diye düşündüm.
  • quote:

quote:

Şehir dışından gelip yurtta kalacaklar için cope 1 ve 2 sınavları için iki gün bir de speaking sınavı için de ayrıca bir gün Ankara'da kalmaları gerekiyor ya yurdu açarlar diye düşündüm.

oryantasyon programımızda 15 eylülde başlıyor. ge 100 dersi falan olacak. bu durumda öğretim dönemi başlamış mı sayılır? 23ünde yerleşecek olursak şehirdışından gelipte yurtta kalıcak olanlarımızın oryantasyona katılması çok zor olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: norythy

oryantasyon programımızda 15 eylülde başlıyor. ge 100 dersi falan olacak. bu durumda öğretim dönemi başlamış mı sayılır? 23ünde yerleşecek olursak şehirdışından gelipte yurtta kalıcak olanlarımızın oryantasyona katılması çok zor olur.

Sanırım o sitesindeki bilgiler yeni girenler için değil. Çünkü doğru, üniversiteye giriş dersi de var. Kayıtlardan kısa bir süre sonra yurtlara yerleştirip yurtları açarlar bence.
  • quote:

ben bu sene tercihlerimde bilkent'e öncelik verdim ve sanıyorum sonuçlar açıklandığında hayalkırıklığına uğramıycam. yinede kafama takılan bi kaç konu var yanıtlarını alablirsem sevinirim.

öncelikle öğrenmek istediğim şey şu: doğu kampüsü yurtlarında kalınca haftasonlarını da yurtta mı geçirmemiz gerekiyo yoksa herhangi bi belge ile haftasonlarını kendi evmizde geçirmemiz mümkün mü?
    bi de 90.yurtta tek kişilik banyolu odayı tercih etmeme rağmen farklı bi odaya yerleştirilmem gibi bi durum söz konusu olabilir mi?

Haftasonu izinleri alınabiliyor ama her hafta alabilirmisin bilmiyorum.Yurtta kalan arkadaşlarım izin alıyorlardı zaman zaman.

Sen hangi yurta ödeme yaptıysan veya kayıt yaptırdıysan o yurtta kalırsın.Bu arada yeni bir söylenti var doğrumudur bilmiyorum yeni gelen hazırlık öğrencileri ve halen hazırlık öğrencisi olanlar doğu kampüsüne kaydırılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RuntimeException -- 16 Ağustos 2011; 19:20:40 >

• Ben endüstri meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum. Açıkçası bu bölümü seçmem hayatımın hatası oldu. Kesinlikle bana göre değilmiş. Bu yıl staj, okul, dersane üçgeni yüzünden istediğim puanı alamadım. Önceden sinema tv gibi uçuk hayaller kuruyordum ama vazgeçtim. Yüksekokulları araştırdım. Açıkçası olumlu yorumlar okuduğum bölüm sayısı çok az. Bunlar yönetim bilişim sistemleri, işletme bilgi yönetimi, ctis gibi bölümler. Tabi en çok istediğim boğaziçi ybs. Kazanmamım çok zor olduğunu biliyorum ama elimden geleni yapıcam. Eğer ybs gerçekleşmemesi durumunda bilkent işletme bilgi yönetimi burslu veya %50 burslu düşünüyorum. Ama tedirgin olduğum bazı noktalar var. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Açıkçası ben İstanbul dışına pek çıkmamış bir insanım. Bu durumun beni zorlamasından korkuyorum. İkincisi hazırlık. Bu ing. hazırlık dediğimiz şeyi geçemezsek bölüme devam edemiyor muyuz? İngilizcemin olmaması beni sıkıntıya düşürür mü? Üçüncüsü kampüsün merkez kampüste olmadığını duydum ve doğu kampüsün pek iyi olmadığı söyleniyor. Diyeceğim o ki en kötü ihtimalle %50 burslu gideceğimi varsayarsak devlet üniversitesine oranla masraflarım daha mı çok olur? Orta gelirli bir aile olarak sıkıntı olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: cinkers

Ben endüstri meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum. Açıkçası bu bölümü seçmem hayatımın hatası oldu. Kesinlikle bana göre değilmiş. Bu yıl staj, okul, dersane üçgeni yüzünden istediğim puanı alamadım. Önceden sinema tv gibi uçuk hayaller kuruyordum ama vazgeçtim. Yüksekokulları araştırdım. Açıkçası olumlu yorumlar okuduğum bölüm sayısı çok az. Bunlar yönetim bilişim sistemleri, işletme bilgi yönetimi, ctis gibi bölümler. Tabi en çok istediğim boğaziçi ybs. Kazanmamım çok zor olduğunu biliyorum ama elimden geleni yapıcam. Eğer ybs gerçekleşmemesi durumunda bilkent işletme bilgi yönetimi burslu veya %50 burslu düşünüyorum. Ama tedirgin olduğum bazı noktalar var. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Açıkçası ben İstanbul dışına pek çıkmamış bir insanım. Bu durumun beni zorlamasından korkuyorum. İkincisi hazırlık. Bu ing. hazırlık dediğimiz şeyi geçemezsek bölüme devam edemiyor muyuz? İngilizcemin olmaması beni sıkıntıya düşürür mü? Üçüncüsü kampüsün merkez kampüste olmadığını duydum ve doğu kampüsün pek iyi olmadığı söyleniyor. Diyeceğim o ki en kötü ihtimalle %50 burslu gideceğimi varsayarsak devlet üniversitesine oranla masraflarım daha mı çok olur? Orta gelirli bir aile olarak sıkıntı olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Bilkentin hazırlığı Boğaziçiyle ya denktir yada daha ondan zordur çünkü Türkiyenin en zor hazırlığı bilkenttedir istediğin ingilizce hazırlık okuluna sorabilirsin herneyse diyelimki istanbuldaki ünv. puanın tutmadı ve diğer ildeki yurtlar 400-500 liradan hesap et yılda sana 5milyar eder.%50 bilkent yıllık yurt ücreti 4 kişilik odalar 2bin 300 tl ve Ankara ulaşım ve yaşanabirlik bakımından gayet iyi bir şehir.
    Zaten yurtta kalıcağın için yol parası ödemeyeceksinki kalacağın doğu kampüsü gerçekten güzel hiç öle dışardan duyduğun şeylere inanma.%50 bursun yıllık ücreti 4 bin 775
    + 2bin 300 yurt =7milyar.KYK'dan burs alırsan yıllık sana 7 milyar civarı mal olur.Sana sorarım şimdi İstanbul dışında İzmir,Ankara,Bursa veya Eskişehirde okumadıktan sonra diğer iller neye yarar.Eğer ailen aradaki 2-3 milyarı verebiliyorsa kıytırık illerdeki Ünv'leri tercih edeceğine Bilkente gel derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RuntimeException -- 17 Ağustos 2011; 0:14:35 >

• quote:

Ben endüstri meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum. Açıkçası bu bölümü seçmem hayatımın hatası oldu. Kesinlikle bana göre değilmiş. Bu yıl staj, okul, dersane üçgeni yüzünden istediğim puanı alamadım. Önceden sinema tv gibi uçuk hayaller kuruyordum ama vazgeçtim. Yüksekokulları araştırdım. Açıkçası olumlu yorumlar okuduğum bölüm sayısı çok az. Bunlar yönetim bilişim sistemleri, işletme bilgi yönetimi, ctis gibi bölümler. Tabi en çok istediğim boğaziçi ybs. Kazanmamım çok zor olduğunu biliyorum ama elimden geleni yapıcam. Eğer ybs gerçekleşmemesi durumunda bilkent işletme bilgi yönetimi burslu veya %50 burslu düşünüyorum. Ama tedirgin olduğum bazı noktalar var. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Açıkçası ben İstanbul dışına pek çıkmamış bir insanım. Bu durumun beni zorlamasından korkuyorum. İkincisi hazırlık. Bu ing. hazırlık dediğimiz şeyi geçemezsek bölüme devam edemiyor muyuz? İngilizcemin olmaması beni sıkıntıya düşürür mü? Üçüncüsü kampüsün merkez kampüste olmadığını duydum ve doğu kampüsün pek iyi olmadığı söyleniyor. Diyeceğim o ki en kötü ihtimalle %50 burslu gideceğimi varsayarsak devlet üniversitesine oranla masraflarım daha mı çok olur? Orta gelirli bir aile olarak sıkıntı olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Yılda 20 bin lira ayırman lazım.
    En erken 5 yılda mezunsun
    5*20 bin tl= 100 bin

• Cevaplarınız için teşekkürler. Şu linkte bölümün merkez kampüste olduğu yazıyor. Yanlışlık mı var acaba? :http://www.hurriyetegitim.com/kurum/1004006677/ankara/onlisans-lisans/isletme-bilgi-yonetimi-50-burslu.aspx
  • quote:

quote:

quote:

Yurtlar müdürlüğünden bana gelen e-postaya göre yurt kaydığınızı yaptırdığınız gün yerleşebiliyormuşsunuz. Yani sıkıntı olmazmış.

quote:

Ailenizden ayrı yaşayamayacak kadar bağımlı biri değilseniz hiçbir sıkıntı olmaz. hatta çok daha rahat bir okul hayatınız olabilir. İngilizce hazırlığı geçemezsen zaten bölümdeki dersleri anlayamazsın demektir. Öncelikle hazırlığı geçmen gerekiyor. İngilizce öğrenmeye başlayan herkesin ingilizcesi zaten sıfırdır. hepimiz öyleydik. Bilkent'in hazırlık programı oldukça kapsamlı bir eğitim verdiğinden ciddiye alıp faydalanan herkes rahatlıkla ingilizce öğrenebilir üniversitede. İsteyen herkes Bilkent'te normalde öğrenilmesi gereken ingilizce düzeyine gelir. Başka üniversitelerin hazırlığının kolay olması bizdeki eğitimin zorluğundan değil başka üniversitelerde hazırlık eğitiminin yeterli olup olmadığı ile ilgili bir durum. Kardeşim lisede 1 yıl hazırlık adı altında yıl kaybetmişti. Böyle bir hazırlık yerine ingilizce öğreneceğin bir hazırlık programı olması daha zor olabilir ama ingilizce öğreneceğin zaman sana yıl kaybı yaşatmaz aksine mezun olunca ingilizce öğrenme derdinden kurtulmuş olursun.
    Bilkent'te 3 tane kampüs var ve ayrı ayrı yerlerde değil hepsi aynı yerdedir yani 3'ü de Bilkent içerisinde yer almakta. Başka bir semtte filan değil doğu kampüs. Yürüyerek 20dk da doğu-merkez arasını gidebilir veya ücretsiz ringleri kullanabilirsin. Ben doğu kampüste okuyorum ve açıkçası merkez kampüsle çok bir işim olmuyor. Merkez kampüste işim olursa zaten ayağımın altında olan bir yer.
    Eğer Bilkent yurtlarında kalırsan masrafların çok az olur. Bilintur'da (Bilkent'te yemek hizmeti veren şirket) yemeğini yersen günlük 10tlye yemek masrafını karşılayabilirsin. Üniversite servisleri ücretsiz olduğundan ulaşıma hemen hemen hiç ücret ödemezsin.

http://www.adaybilgi.bilkent.edu.tr/ucret_burs.html

quote:

Cevaplarınız için teşekkürler. Şu linkte bölümün merkez kampüste olduğu yazıyor. Yanlışlık mı var acaba? :http://www.hurriyetegitim.com/kurum/1004006677/ankara/onlisans-lisans/isletme-bilgi-yonetimi-50-burslu.aspx

Çeşitli web sitelerinde böyle farklı / yanlış bilgiler mevcut. Bu yüzden üniversitenin kendi web sayfasına itibar etmeni öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evren Küçük -- 17 Ağustos 2011; 14:51:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 07BLueDeViL07

%50 bursun ücreti nasıl 4.775 ediyor

Bildiğimiz 20 milyarı (düz hesap) 2 ye bölmeyecek miyiz ?

Oha 4.775 etmesine imkan yok.
    10 Bin eder işte...

20Bin çok para 5 senede 100 Bin eder bu paraya ne arabalar alınır
    Gerçi Yaşar'da 16 pek aşağı kalır yanı yok. Allahtan %50 burs aldım şimdi tek hedef 3.50 ortalama tutturup %100 istemek.

• 2011-2012 eğitim dönemi ücreti 19100 tldir. %50 burslu girerseniz 9550tl eder. Dönem stajı olan bölümlerde bu yıl normal dönemlerde 4775tl, dönem stajınız olduğu dönem (ders almazsanız) 2387.5tl ödersiniz.
  • Peki tam burslu olursa sadece yemek ve yurt masrafları mı oluyor?
  • quote:

Peki tam burslu olursa sadece yemek ve yurt masrafları mı oluyor?

Tam burslu olursan herhangi bir devlet üniversitesinde okurken ne gibi masrafların oluyorsa bu masrafları yaparsın yine (harç ücreti hariç ki vakıf üniversitelerinde harç ücreti yoktur).

quote:

Orijinalden alıntı: 07BLueDeViL07

Yani ben %50 kazanırsam (CTIS için konuşuyorum.)

Hazırlık 9550
    1. yıl 9550
    2.yıl 9550
    3. yıl 1. dönem 4775
    3. yıl 2. dönem 2387 (staj olan dönem)
    4.yıl 9550
    5. yıl 9550

Şeklinde mi ödeyeceğim ?

Birde staj da ücret alacak mıyız ?

Bu yıl için evet ama fiyatlar tüfe oranında artış gösterebilir yani girdiğin ücretle devam edeceğinin bir garantisi yok ancak artış maksimum tüfe ile sınırlı.

Stajda ücret alıp almayacağın staj yapacağın şirketle alakalı bir durum.

• SPETNAS sorularımı cevaplandırdığın için çok teşekkürler. Son bir sorum olacak. Yüksekokul öğrencileri okulun kütüphanesinden ve öğrenci kulüplerinden yararlanabiliyor mu?
  • quote:

SPETNAS sorularımı cevaplandırdığın için çok teşekkürler. Son bir sorum olacak. Yüksekokul öğrencileri okulun kütüphanesinden ve öğrenci kulüplerinden yararlanabiliyor mu?

rica ederim. Yüksekokul fakülte farkı diye bir ayrım söz konusu değil. Üniversitenin tüm imkanlarından faydalanabilirsin. Ben de yüksekokul bölümünde okuyorum. Bizim bölümden bir arkadaşım mühendislik topluluğunda mesela.
  • quote:

quote:

SPETNAS sorularımı cevaplandırdığın için çok teşekkürler. Son bir sorum olacak. Yüksekokul öğrencileri okulun kütüphanesinden ve öğrenci kulüplerinden yararlanabiliyor mu?

rica ederim. Yüksekokul fakülte farkı diye bir ayrım söz konusu değil. Üniversitenin tüm imkanlarından faydalanabilirsin. Ben de yüksekokul bölümünde okuyorum. Bizim bölümden bir arkadaşım mühendislik topluluğunda mesela.

Araştırdığım kadarıyla okulun imkanları gayet güzel. İnşallah bir şekilde gelebilirim Bilkent'e. Hazır YGS puanıyla alıyorken bu fırsatı kaçırmak istemiyorum. Cevapların için tekrar teşekkürler.

• Bana YGS-1'den ek puan geliyor. O halde puan kırılmadan CTİS bölümünü tercih edemez miyim acaba?
  • bilkent g100 dersı sey gıbımı hanı kendı bolumunden olan ınsanlarla bır araya gelıp taısıoruz gereklı etkınlıklere katılıoruz boyle bısı mı.yoksa her daldan ayrı ogrencılerle bır araya gelıp bolum farketmeksın karısık etkınlıklere mı katılıoruz?
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.