Şimdi Ara

»»» Bilkent Üniversitesi Üniversite Adaylarına Bilgi Sayfası «««

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
460
Cevap
7
Favori
23.778
Tıklama
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> Üniversite Eğitimi ve Yüksek Lisans, Doktora >> »»» Bilkent Üniversitesi Üniversite Adaylarına Bilgi Sayfası «««
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2217 Mesaj
    @spetnas yarın geeliyorum saat 4 gibi bilkentte olucağım Bilgisayar mühendisliğinde okuyan biriylede görüşmek isterim. Daha mı erken gelmem lazım yoksa saat iyi mi?

birde en son mesajından şunu anladım. diyelim bursulu bir bölüme yerleştim. 2. sınıfta bilgisayar mühendisliği bölümüne puanım tutuyor.Oraya geçebiliyorum. Peki burs devam ediyor mu?
    |
    |
    yarın meslek günü olduğundan çok yoğun olacak. Sabah 9:00-10:00 gibi gelirsen sıkıntı olmaz ama sonrasında yoğunluk olacağından birebir ilgilenme şansı azalabilir.
    Ankara'da isen meslek günleri dışında da gelirsen çok daha rahat şekilde bilgisayar müh. bölümünden arkadaşlarla görüşebilirsin.

Eğer burslusuna yetiyorsa geçebilirsin. yani puanın yeterli ise geçebilirsin.
    |
    |
    30 Temmuz Cumartesi (yarın) meslek günlerinin son günü arkadaşlar. Hala meslekler konusunda kararsız olanlar son şansı kaçırmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evren Küçük -- 29 Temmuz 2011; 22:44:22 >
    |
    |
    bgn bilkenti ziyaret ettm meslek günündeki tüm mühendislik derslerini dinledim rektörle sohbet ettk. Açıkçası hiç rektör gibi değilde bizim için çalışan bizim eğitmimiz için uğraşan biri gibi geldi konuşmalarından.
    Forumda saçma sapan konuşmalar oluyor aklımda karıştı gelmiş yok 20 milyar veriyonuz baba paranızla okuyonuz çıkınca iş bulabilcekmisiniz falan deniliyo. Ben bunları biraz komik buldum çnkü bizzat yerinde inceledim ayrıca %10 değil %33,33 ü burslu bilkent öğrencilerinin. Türkiyedeki ilk Kar amacı gütmeyen Üniversite. Yani üniversitenin şirketleri var ve üniversiteye para aktarıyorlar.
    Rektörü dinlediğim kadarıyla bilkent mezunları Öle maaştı zarttı zurttu önemli olmuyor çünkü aldığı eğitim zaten onu belli şirketlere çok rahat gircek bir seviyeye getiriyor. Üstüne yüksek lisans yaptıktan sonrada yani sizi almicak şirket olamaz bence. Zaten bilkent çalışmayı öğretiyor. Bize ne öğretildi lisede? Kütüphanede kaç saat çalıştık? Kaç kitap okuduk? Kaç kompozisyon yaptık? Kaç tane proje yaptık( ha doğru performans ödevlerini kes yapıştır yapıyoduk googledan)?
    İşte bilkent bunları öğretiyor diye düşünüyorum. Devlet üniversitelerindede iyileri var mı ? VAR. Tabiki Odtü boğaziçi İtü çok iyi üniversiteler. Belli standartları aşmışlar. Ama Bilkent mezunları işsiz kalması palavra gibi birşeydir. Aynı şekilde itü odtü boğaziçi
    |
    |

• Merhabalar

Ben 2 gun sonra tercihimi yapacagim... Bilkent Mutercim tercumanlik tam burslu yazacagim.. Burslu ucretli ayrimi oluyor mu okulda?? En cok endise duydugum sey .. Orta sinif bi aileden geliyorum 900 tl kadar harcligim olacak ... Ayak uydurabilir miyim?? Mutlaka herkes zengin havali degildir diye dusunuyrum

tesekkurler

Orijinalden alıntı: SPETNAS

@buz05

tam burslu girebildiğin bir bölüm varsa kaçırma. 2. sınıfa geçmeden puanının yettiği başka bir bölüme sorgusuz sualsiz geçebiliyorsun. Yüksekokul olmasına takılma. senin kafandaki yüksekokul kavramı çok farklı ama doğru değil. Pilotluk, beden eğitimi ve spor öğretmenliği gibi bölümler de yüksekokul bünyesinde yer alan bölümlerdir. Yüksekokul altında olması uygulama ağırlıklı bir eğitimi olmasından ve aynı/benzer alandaki bölümlerin yüksekokul çatısı altında bir arada toplanmasından kaynaklanıyor.

e) Fakülte: Yüksek düzeyde eğitim - öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapan; kendisine birimler bağlanabilen bir yükseköğretim kurumudur.

g) Yüksekokul: Belirli bir mesleğe yönelik eğitim öğretime ağırlık veren bir yükseköğretim kurumudur.

ı) Meslek Yüksekokulu: Belirli mesleklere yönelik ara insangücü yetiştirmeyi amaçlayan dört yarı yıllık eğitim - öğretim sürdüren bir yükseköğretim kurumudur.

1-pekı unvstedekı bolum deıstrme mesela iç mımarlıktym 1.sıftakı ortalamam 3.00 ortalama puana baakrk bolumler arası yaty gecıs yapabılıyomuyum? yoksa öss puanına bakrk mı gecıs oluo?
    2-unstye ılk yıl gırdım hazırlıgı atladım ama o yıl ıcnde ossyı gırıp bılkentn baska bı bolumunu yaxzdm trchme hazırlktn tekrr baslaama gıbı bısı soz konusu olmaz demı?

cvplarınm ıcın sımdıden tesekuurler kardesım :)
    |
    |

• Yarbay
    2973 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: interpreter93

Merhabalar

Ben 2 gun sonra tercihimi yapacagim... Bilkent Mutercim tercumanlik tam burslu yazacagim.. Burslu ucretli ayrimi oluyor mu okulda?? En cok endise duydugum sey .. Orta sinif bi aileden geliyorum 900 tl kadar harcligim olacak ... Ayak uydurabilir miyim?? Mutlaka herkes zengin havali degildir diye dusunuyrum

tesekkurler
    quote:

Orijinalden alıntı: interpreter93

Merhabalar

tesekkurler

Böyle bir şey olmadığına emin olabilirsin. Kaç yıldır bölümdeyim beni burslu sananlar var. Kimsenin kimliğinde burslu diye yazmaz. Hocalar siz söylemedikçe bilmez. Hatta hocaların yanına götürdüğüm adaylar bazen sıralamalarından bahsederken hocalar iyimi kötümü diye bana soruyorlar 900tl gibi bir harçlığın varsa ücretli okuyan birisi olarak benden çok daha iyi durumdasın demektir. Ben üniversite hayatımda aylık 900tl harçlık almadım hiç.
    |
    |

• Yarbay
    2973 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: buz05

quote:

@buz05

tam burslu girebildiğin bir bölüm varsa kaçırma. 2. sınıfa geçmeden puanının yettiği başka bir bölüme sorgusuz sualsiz geçebiliyorsun. Yüksekokul olmasına takılma. senin kafandaki yüksekokul kavramı çok farklı ama doğru değil. Pilotluk, beden eğitimi ve spor öğretmenliği gibi bölümler de yüksekokul bünyesinde yer alan bölümlerdir. Yüksekokul altında olması uygulama ağırlıklı bir eğitimi olmasından ve aynı/benzer alandaki bölümlerin yüksekokul çatısı altında bir arada toplanmasından kaynaklanıyor.

e) Fakülte: Yüksek düzeyde eğitim - öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapan; kendisine birimler bağlanabilen bir yükseköğretim kurumudur.

g) Yüksekokul: Belirli bir mesleğe yönelik eğitim öğretime ağırlık veren bir yükseköğretim kurumudur.

ı) Meslek Yüksekokulu: Belirli mesleklere yönelik ara insangücü yetiştirmeyi amaçlayan dört yarı yıllık eğitim - öğretim sürdüren bir yükseköğretim kurumudur.

1-pekı unvstedekı bolum deıstrme mesela iç mımarlıktym 1.sıftakı ortalamam 3.00 ortalama puana baakrk bolumler arası yaty gecıs yapabılıyomuyum? yoksa öss puanına bakrk mı gecıs oluo?
    2-unstye ılk yıl gırdım hazırlıgı atladım ama o yıl ıcnde ossyı gırıp bılkentn baska bı bolumunu yaxzdm trchme hazırlktn tekrr baslaama gıbı bısı soz konusu olmaz demı?

cvplarınm ıcın sımdıden tesekuurler kardesım :)

1- Bölüm değiştirme 2 şekilde olabilir. ilk olarak girdiğiniz yıl puanınızın yettiği bir bölüme 2. sınıfa geçmeden önce başvurursanız sorgusuz sualsiz geçersiniz. İkinci olarak 4 üzerinden 3.5 ve üstü ortalama tutturup gitmek istediğiniz bölümden kabul alırsanız ve kendi bölümünüz de izin verirse geçiş yapabiliyorsunuz.

2- hayır. cope sınavının geçerliliği 2 yıldır.
    |
    |

• Binbaşı
    1494 Mesaj
    @SPETNAS Bilkent üniversitesinin önceki yıllara ait ee bölümü taban sıralamasını nerden bulabilirim. Bu sene 900 lerde kapatmış. Benim sıralamam 1334 malum her sene mühendislik puanları düşüyor. Bilkentin yıllara göre ne kadar bir düşüş yaşadığını merak ediyorum. Belki bu sene benim sıralamama kadar düşmez ama ilk sıraya Bilkenti yazacağım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

hhaa bıde unvstenın yurtlarına baktm resımler 90lardn kalma gıbı .tabıkı egıtım daha onmlı ama yurtlar o halde mı suanda? bıde suit odalar cok az mesela bn onda kalmk ıstyrm dıyelım.nasıl secıkler once kayıt yaptrn fln gıbı mı?
    |
    |
    @spetnas çok teşekkür ediyorum evren abi yardımların için. tercihimde 2. sırayı senin bölüme yazacağım. İlk tercihim bilgisayar olacak. Girdiğim bölümü beğenmezsem gerekli değişikleri yaparım. Herşey için tekrar teşekkürler.
    |
    |
    öyle hazırda bildiğim bir yer yok ama ösym nin sitesinden belki bulabilirsin.

@buz05
    evet var ama kolay değil. hem bölümünün hem de gideceğin bölümün onayı lazım.

4000 kişilik bir yurt kapasitesi var. hangi yurtları gösterdiler bilmiyorum. bazılarının mobilyaları eski görünüyor evet (gri renkli mobilyaları olan yurtları gördün galiba). Suit odalarda kalmak için kayıt esnasında başvuruyorsun erken davranırsan yer bulma şansın artıyor. Mezun verdikçe bu odalarda yer açılıyor.

@The Catalyst
    önemli değil kardeşim. inşallah istediğin yeri kazanabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evren Küçük -- 30 Temmuz 2011; 23:45:45 >
    |
    |
    mesela %50 burs ile girdim yaz okuluna kaldım,yaz okulu ücretlerinin yarısını mı mı öderim tamamını mı?
    ayrıca okulda çok yaz okuluna kalan var mı?
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: thecubamojito

mesela %50 burs ile girdim yaz okuluna kaldım,yaz okulu ücretlerinin yarısını mı mı öderim tamamını mı?

yaz okulunda da yarısını ödersin. yaz okuluna kalman dersine göre değişir.
    |
    |
    Spetnas facemi eklermisin rica etsem ? Birşeyler konusmak istiyorum.https://www.facebook.com/feritferitxd
    |
    |

quote:

Bende bilkenti dusunuyorum herkese elinden geldiğince yardım ediyosunuz . Size bazı sorular sormak istiyorum ;

1- BÖTE , CTİS , işletme bilgi yonetimi bu 3 bölümden birine %50 girme durumum var hangisini tavsiye edersiniz is imkanı yüksek lisans acısından

2- orta düzeyde bı ailem var gerek harcamalar gerek yaz okulu ucretleri acısından zorlanirmiyim aylık ne kadar harcama yeterli olur

3-ingilizce hazırlığın zor olduğu söyleniyor ingilizcem alt seviyede zorluk yasarmiyim 1 senede ne kadar ileri taşırım kendimi . Ve lisans okurken ingilizce olan egitim zormu

4- son olarak bilkentte okumanın mezun oldugunda verdigi avantajlar nelerdir . İs bulma acısından katkıları varmi

Malesef Ankara'da oturmadigim icin gelip görme imkanım yok . O yüzden görüşleriniz benim icin önemli

• Yarbay
    2973 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: noth1nq.

quote:

quote:

Bende bilkenti dusunuyorum herkese elinden geldiğince yardım ediyosunuz . Size bazı sorular sormak istiyorum ;

1- BÖTE , CTİS , işletme bilgi yonetimi bu 3 bölümden birine %50 girme durumum var hangisini tavsiye edersiniz is imkanı yüksek lisans acısından

2- orta düzeyde bı ailem var gerek harcamalar gerek yaz okulu ucretleri acısından zorlanirmiyim aylık ne kadar harcama yeterli olur

3-ingilizce hazırlığın zor olduğu söyleniyor ingilizcem alt seviyede zorluk yasarmiyim 1 senede ne kadar ileri taşırım kendimi . Ve lisans okurken ingilizce olan egitim zormu

4- son olarak bilkentte okumanın mezun oldugunda verdigi avantajlar nelerdir . İs bulma acısından katkıları varmi

Malesef Ankara'da oturmadigim icin gelip görme imkanım yok . O yüzden görüşleriniz benim icin önemli
    quote:

quote:

quote:

1- BÖTE seçmen eğitimci olmak istiyorsan veya akademik ilerlemek istiyorsan daha iyi olur. CTIS ve BIM direkt iş hayatına dönük bir eğitim veriyor akademik yükselmeye izin vermesine rağmen. Öncelikli olarak mesela bir yazılımcı olmak istersen CTIS, işletmeci olmak için ise BIM tavsiye ederim. CTIS ve BIM in özel sektörde, BÖTE nin özellikle devlette iş avantajı var.

2- Benim de annem emekli öğretmen, babam ise hala öğretmenlik yapıyor. Okul ücreti dışında zorlanmıyoruz (tam ücretli okuyorum maalesef). Devlet üniversitesinde okuyorken daha fazla harcama yapıyordum. Arkadaş ortamın önemli harcamalarında.

3- Ben de düz lise mezunuydum ne öğrendiysem ingilizce hazırlıkta öğrenebildim diyebilirim. Öncesinde öğrendiğim ingilizce hazırlıkta 2. kurdan başlamama ancak yetti. Bölümde sıkıntı yaşamazsın hazırlıktan sonra.

4- Çok basit bir örnekle açıklayacağım. Daha önce de defalarca örnek verdim aslında burada. İngilizce eğitim almış olman ve Bilkent mezunlarının dünyada çalıştıkları şirketlerle üniversitemizin adını duyurması senin çok işine yarayacak. Başka bir üniversitenin bilgisayar müh.den mezun olan lise arkadaşım daha üniversite 2. sınıftan beri Oracle veritabanı yönetim sistemi ile ilgileniyordu. Ona çok iyi iş imkanları açmıştı. Şu an Türkiye'de veritabanı konusunda iş yapan önemli bir firmada. Öte yandan veritabanı konusunda onun onda biri kadar tecrübesi olmayan CTIS mezunu arkadaşım bu sene Oracle ABD de çalışmaya başlıyor. Özellikle yurtdışında Bilkent etiketi çok işine yarayacaktır.
    |
    |

• Yüzbaşı
    797 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

quote:

1- BÖTE seçmen eğitimci olmak istiyorsan veya akademik ilerlemek istiyorsan daha iyi olur. CTIS ve BIM direkt iş hayatına dönük bir eğitim veriyor akademik yükselmeye izin vermesine rağmen. Öncelikli olarak mesela bir yazılımcı olmak istersen CTIS, işletmeci olmak için ise BIM tavsiye ederim. CTIS ve BIM in özel sektörde, BÖTE nin özellikle devlette iş avantajı var.

2- Benim de annem emekli öğretmen, babam ise hala öğretmenlik yapıyor. Okul ücreti dışında zorlanmıyoruz (tam ücretli okuyorum maalesef). Devlet üniversitesinde okuyorken daha fazla harcama yapıyordum. Arkadaş ortamın önemli harcamalarında.

3- Ben de düz lise mezunuydum ne öğrendiysem ingilizce hazırlıkta öğrenebildim diyebilirim. Öncesinde öğrendiğim ingilizce hazırlıkta 2. kurdan başlamama ancak yetti. Bölümde sıkıntı yaşamazsın hazırlıktan sonra.

4- Çok basit bir örnekle açıklayacağım. Daha önce de defalarca örnek verdim aslında burada. İngilizce eğitim almış olman ve Bilkent mezunlarının dünyada çalıştıkları şirketlerle üniversitemizin adını duyurması senin çok işine yarayacak. Başka bir üniversitenin bilgisayar müh.den mezun olan lise arkadaşım daha üniversite 2. sınıftan beri Oracle veritabanı yönetim sistemi ile ilgileniyordu. Ona çok iyi iş imkanları açmıştı. Şu an Türkiye'de veritabanı konusunda iş yapan önemli bir firmada. Öte yandan veritabanı konusunda onun onda biri kadar tecrübesi olmayan CTIS mezunu arkadaşım bu sene Oracle ABD de çalışmaya başlıyor. Özellikle yurtdışında Bilkent etiketi çok işine yarayacaktır.

Hocam ilginiz ve bilgilendirme icin tsk ediyorum .

Son olarak COPE sınavı zor oldugundan bahsediliyor siz ilk seferde gecebildinizmi

|
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
kolayoto.com
Canlı Tv izle
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.