Şimdi Ara

»»» Bilkent Üniversitesi Üniversite Adaylarına Bilgi Sayfası ««« (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
459
Cevap
7
Favori
25.841
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: strawberry379

işletme hakkında bilgi alabilir miyim

Selam,
    daha detaylı bilgi almak istersen ilk sayfada da paylaştığım 0532 755 2929 nolu telefon numarasına "işletme hakkında bilgi almak istiyorum" yazıp kısa mesaj atarsan büyük olasılıkla zaten bu bölümde okuyan bir rehber öğrenci arkadaş seni arayacaktır.

quote:

İŞLETME FAKÜLTESİ
    İşletme, firmaların kurumsal süreklilik ve kârlılık stratejilerini insan, para, bilgi, finans, pazarlama, üretim, teknoloji gibi faktörler ışığında inceleyen bir disiplindir.

İşletme Bölümü’nün ders içerikleri, kuramsal bilgilerin yanı sıra uygulamaya yönelik örnek olay ve simülasyon yöntemleri, nicel yaklaşımlar ve teknoloji destekli problem çözümleriyle yapılandırılmıştır. Öğrenciler, ilk yılda iktisat, istatistik, matematik, psikoloji ve sosyoloji gibi dersler alırlar. Sonraki dönemlerde bu temeli yönetim, pazarlama, üretim, finansman ve muhasebe ile güçlendirirler. Sentez niteliğindeki son aşamada ise stratejik ve çözümleyici düşünme becerilerini zenginleştirirler. Bu aşamayla birlikte küresel işletme yönetimi, genel işletme, finans ve kantitatif analiz ile pazarlama ve inovasyon yönetimi alanlarından birini seçerek uzmanlaşmak istedikleri konulara yönelirler.

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü, iş idaresi ve işletme eğitimi veren yükseköğretim kurumlarını değerlendiren ve merkezi ABD’de yer alan The Association to Advance Collegiate Schools of Business kuruluşunca akredite edilmiş ilk Türk işletme bölümüdür. Öğretim üyelerinin yaptıkları uluslar arası bilimsel yayınlar ve araştırmalarla alanında ülkemizdeki öncülüğünü sürdürmekte, dünyada ise birçok işletme programının önünde yer almaktadır. Bölüm ayrıca finans ve yatırım piyasalarının en prestijli kurumlarından Chartered Financial Analyst Institute (CFA) ile program ortağıdır. CFA sertifikası, özellikle yatırım bankacılığı alanında çalışmak isteyen öğrenciler değerli bir kazanımdır.

Mezunlar, kariyerlerini bankacılıktan denetime, insan kaynaklarından satışa, danışmanlıktan pazarlamaya uzanan geniş bir çerçevede planlayabilmektedir. Akbank, Aselsan, Beymen, Coca-Cola, Deloitte, Garanti Bankası, Hewlett-Packard, IBM, Koç Holding, Pınar, Siemens, T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk Hava Yolları, Unilever, mezunların başarıyla görev yaptığı kuruluşlardandır. Lisansüstü eğitime yönelenlerin tercihlerine ise Boston, Chicago, Cornell, Freiburg, Harvard, McGill, INSEAD, London School of Economics, Purdue, Stanford ve UC Berkeley üniversiteleri örnek gösterilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evren Küçük -- 15 Temmuz 2012; 23:03:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Evren Küçük

quote:

Orijinalden alıntı: strawberry379

işletme hakkında bilgi alabilir miyim

Selam,
    daha detaylı bilgi almak istersen ilk sayfada da paylaştığım 0532 755 2929 nolu telefon numarasına "işletme hakkında bilgi almak istiyorum" yazıp kısa mesaj atarsan büyük olasılıkla zaten bu bölümde okuyan bir rehber öğrenci arkadaş seni arayacaktır.

quote:

İŞLETME FAKÜLTESİ
    İşletme, firmaların kurumsal süreklilik ve kârlılık stratejilerini insan, para, bilgi, finans, pazarlama, üretim, teknoloji gibi faktörler ışığında inceleyen bir disiplindir.

İşletme Bölümü’nün ders içerikleri, kuramsal bilgilerin yanı sıra uygulamaya yönelik örnek olay ve simülasyon yöntemleri, nicel yaklaşımlar ve teknoloji destekli problem çözümleriyle yapılandırılmıştır. Öğrenciler, ilk yılda iktisat, istatistik, matematik, psikoloji ve sosyoloji gibi dersler alırlar. Sonraki dönemlerde bu temeli yönetim, pazarlama, üretim, finansman ve muhasebe ile güçlendirirler. Sentez niteliğindeki son aşamada ise stratejik ve çözümleyici düşünme becerilerini zenginleştirirler. Bu aşamayla birlikte küresel işletme yönetimi, genel işletme, finans ve kantitatif analiz ile pazarlama ve inovasyon yönetimi alanlarından birini seçerek uzmanlaşmak istedikleri konulara yönelirler.

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü, iş idaresi ve işletme eğitimi veren yükseköğretim kurumlarını değerlendiren ve merkezi ABD’de yer alan The Association to Advance Collegiate Schools of Business kuruluşunca akredite edilmiş ilk Türk işletme bölümüdür. Öğretim üyelerinin yaptıkları uluslar arası bilimsel yayınlar ve araştırmalarla alanında ülkemizdeki öncülüğünü sürdürmekte, dünyada ise birçok işletme programının önünde yer almaktadır. Bölüm ayrıca finans ve yatırım piyasalarının en prestijli kurumlarından Chartered Financial Analyst Institute (CFA) ile program ortağıdır. CFA sertifikası, özellikle yatırım bankacılığı alanında çalışmak isteyen öğrenciler değerli bir kazanımdır.

Mezunlar, kariyerlerini bankacılıktan denetime, insan kaynaklarından satışa, danışmanlıktan pazarlamaya uzanan geniş bir çerçevede planlayabilmektedir. Akbank, Aselsan, Beymen, Coca-Cola, Deloitte, Garanti Bankası, Hewlett-Packard, IBM, Koç Holding, Pınar, Siemens, T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk Hava Yolları, Unilever, mezunların başarıyla görev yaptığı kuruluşlardandır. Lisansüstü eğitime yönelenlerin tercihlerine ise Boston, Chicago, Cornell, Freiburg, Harvard, McGill, INSEAD, London School of Economics, Purdue, Stanford ve UC Berkeley üniversiteleri örnek gösterilebilir.

teşekkürler
    bilkent hakkında da sorularım var
    ortam nasıl öğrenci profili vs?
    yurtdışı imkanları nasıl? mesela erasmusa kolayca katılabiliyor muyuz başka yurt dılı programları var mı?
    mezun olduktan sonra iş olanağı açısından bilkentin bir yardımı oluyor mu?
  • @strawberry379
    peki o zaman benim bildiğim kadarıyla cevap vereyim. İşletmede okuyan arkadaşlar daha iyi cevap vereceklerdir.

Bilkent'in öğrenci profili çok çeşitli. Anadolu'nun her yerinden öğrenciler var. Siyaset pek konuşulmaz. Benim gözlemlerime göre mühendislik ve fen fakültesi başta olmak üzere temposu yoğun olan bölümlerdeki arkadaşlar biraz daha asosyal olmak zorunda kalıyorlar En azından benim arkadaşlarım arasında böyle görünüyor genel olarak. İşletme fakültesi daha canlı. Burs imkanları arttığından gelir düzeyi yüksek olmayan büyük bir kitle var. Bu da öğrenciler arasında fazla uçurum olmamasını sağlıyor.

Her zaman söylerim Bilkent'te öğreneceğin İngilizce sana en büyük avantaj olmakta. Gerek erasmus gerekse yurtdışı master, doktora programlarına kabul alma ve devam etme konusunda geniş imkanların var. İşletme bölümünün bildiğim kadarıyla çok geniş bir erasmus anlaşması var. Exchange denilen bir program daha var. Bu da Avrupa dışındaki ülkelerle örneğin ABD ile oluyor.
    http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/academic/degisim_prog.html

Bilkent'in kariyer merkezi öğrencilere iş bulmaları konusunda yardımcı olan bir merkez olarak çalışıyor. Mezun öğrencilerin cvleri veritabanında tutularak mezunların cvlerinin çeşitli firmalar tarafından kolayca ulaşılabilmesi sağlanıyor. Yıl içerisinde çeşitli firmaların katıldığı kariyer fuarı düzenleniyor. Burada bir çok mezuniyet adayı arkadaş bizzat o şirketlerin insan kaynakları personelleriyle irtibat kurabiliyorlar.
    http://www.kariyer.bilkent.edu.tr/
  • quote:

@strawberry379
    peki o zaman benim bildiğim kadarıyla cevap vereyim. İşletmede okuyan arkadaşlar daha iyi cevap vereceklerdir.

Bilkent'in öğrenci profili çok çeşitli. Anadolu'nun her yerinden öğrenciler var. Siyaset pek konuşulmaz. Benim gözlemlerime göre mühendislik ve fen fakültesi başta olmak üzere temposu yoğun olan bölümlerdeki arkadaşlar biraz daha asosyal olmak zorunda kalıyorlar En azından benim arkadaşlarım arasında böyle görünüyor genel olarak. İşletme fakültesi daha canlı. Burs imkanları arttığından gelir düzeyi yüksek olmayan büyük bir kitle var. Bu da öğrenciler arasında fazla uçurum olmamasını sağlıyor.

Her zaman söylerim Bilkent'te öğreneceğin İngilizce sana en büyük avantaj olmakta. Gerek erasmus gerekse yurtdışı master, doktora programlarına kabul alma ve devam etme konusunda geniş imkanların var. İşletme bölümünün bildiğim kadarıyla çok geniş bir erasmus anlaşması var. Exchange denilen bir program daha var. Bu da Avrupa dışındaki ülkelerle örneğin ABD ile oluyor.
    http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/academic/degisim_prog.html

Bilkent'in kariyer merkezi öğrencilere iş bulmaları konusunda yardımcı olan bir merkez olarak çalışıyor. Mezun öğrencilerin cvleri veritabanında tutularak mezunların cvlerinin çeşitli firmalar tarafından kolayca ulaşılabilmesi sağlanıyor. Yıl içerisinde çeşitli firmaların katıldığı kariyer fuarı düzenleniyor. Burada bir çok mezuniyet adayı arkadaş bizzat o şirketlerin insan kaynakları personelleriyle irtibat kurabiliyorlar.
    http://www.kariyer.bilkent.edu.tr/

tekrar teşekkür ederim bilgiler için
  • Hazırlıgı iyi ingilizce temeliniz yoksa geçemezsiniz :D demedi demeyin aglarsınız sonra ... arkadaş cevremde sadece 2 kişi geçip devam edebildi 2.side mükkemmel ögrencilerdi tam paralı düşünenler 2 kere düşünsün çalışkan olmayan tipdeki ögrenciler !!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertory

Hazırlıgı iyi ingilizce temeliniz yoksa geçemezsiniz :D demedi demeyin aglarsınız sonra ... arkadaş cevremde sadece 2 kişi geçip devam edebildi 2.side mükkemmel ögrencilerdi tam paralı düşünenler 2 kere düşünsün çalışkan olmayan tipdeki ögrenciler !!!!

hazırlıktan kastın sınav mi yoksa hazırlık okuyup geçmek mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Okuyup geçmek, iyi bir temeli olmayan insanların cok zorlanıcagını düşünüyorum bilgi sahibi olmalarını istedim bir çok arkadaşım cidden büyük sıkıntılar cekdi bırakanlar falan saymakla bitmez ... hatta bende az kalsın ilk öss senemde bilkenti bi ara düşünmüşdüm ... baya iyi ingilizcem olmasına rağmen korkmaya baslamısdım :)
  • hocam arkadaşları korkutmayalım. öyle aman aman bi zorluğu yok. evet çalışmayan arkadaşlar zorlanacaktır ama dersleri sağlam dinleyip verilen çalışmaları yaptığınız zaman rahat olucağından şüpheniz olmasın.

not: burssuz bilgisayara girdim
  • Bence İngilizce hazırlığın ciddiyetini kavramamış ve gereken önemi vermemiş kişiler hazırlıkta başarısız oluyorlar. Aynı bölümde okuduğumuz 2 arkadaşım hiç İngilizce bilmezken 1 yılda hazırlığı geçebildiklerine göre imkansız bir olay değil. ben de düz lise mezunu olarak çok iyi İngilizcem olduğu söylenemezdi. Hatta hazırlığa ilk başladığımızda hocayı anlamakta zorlanıyordum. Benim durumum yine iyi sayılırdı, Bilkent'e gelen meslek lisesi mezunları ne yapsın? Onlar nasıl başarılı olabiliyorsa iyi bir eğitim almak isteyen birisinin işin ciddiyetini kaybetmediği sürece hazırlığı sorun edeceğini sanmıyorum. Bilkent'in diğer bir çok üniversitenin hazırlığından farkı gerçekten İngilizce öğretmesidir. İnsanların 1 yılını hazırlık adı altında kaybetmeleri için hazırlık koyulmamıştır. İngilizce'yi neden bu kadar abarttığınızı da anlamakta zorluk çekiyorum. Belki bir çoğunuzun yurtdışında yakınları vardır benim gibi. Almanya'da yaşayan kuzenlerim daha ilkokullarında İngilizce, Fransızca ve İspanyolca öğreniyorlardı. İngilizce aralarında belki de en kolay olanı. Bizim insanlarımız maalesef gözlerinde öyle büyütüyorlar ki İngilizceyi sanki hazırlıkta İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi görüyorsunuz. İngilizce nasıl öğretilmeliyse o şekilde öğretiliyor.
  • Abartmadım sacede cevremde gördüklerimi ... vede kişi cidden cok çalışkan digilse 1 kere daha düşünmesini söyledim ... Dil konusunu kendim hiç dert etmedm ama
    bi ton arkadasım problem cekdi o yüzden paylaşmak istedm . çalışkan olmayan kimsenin başarabilicegini düşünmüyorum bilkentin hazırlık programını ! bu yüzden rahat
    rahat gecilemiyiceginden haberdar olmalarını temin ettim bu kadar =)
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertory

Abartmadım sacede cevremde gördüklerimi ... vede kişi cidden cok çalışkan digilse 1 kere daha düşünmesini söyledim ... Dil konusunu kendim hiç dert etmedm ama
    bi ton arkadasım problem cekdi o yüzden paylaşmak istedm . çalışkan olmayan kimsenin başarabilicegini düşünmüyorum bilkentin hazırlık programını ! bu yüzden rahat
    rahat gecilemiyiceginden haberdar olmalarını temin ettim bu kadar =)

anlıyorum. ben çok çalışkan biri değildim. İngilizce temelim de yok sayılırdı. Ödevleri çok düzgün yaptığımı söyleyemem. Hatta Shrek filminin sunumunu yapacaktım. Filmi izlemeden sunum yapmaya kalkmıştım . Ama dersleri dinlerdim. Ne öğrendiysem derste öğrendim. Onun dışında kelime bilgimi geliştirmek için yanımda sözlük taşırdım sürekli. Sadece dersleri düzgün takip eden ve ödevleri yapan birisi bile bence geçebilir. Çalışkan derken bunları yerine getirmeyen birisinin rahat rahat geçeceğini zaten söylemiyorum. Sonuçta yeni bir dil öğreniyorsunuz. Bence önemli olan hazırlığı geçmek değil İngilizce öğrenebilmek. İngilizce öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsanız Türkçe eğitim veren bir üniversiteye gidin. Uluslararası şirketlerde ve yurtdışında çalışmak isteyen birisinin İngilizce'si çok daha iyi olmak zorunda. Hazırlık dediğin nedir ki?
    Şunu katılırım, bazılarının dil öğrenmeye gerçekten yeteneği yoktur. Benim çevremde de vardı. Matematik ve zeka olimpiyatlarında derecesi olan bir yakınım sırf İngilizce'si yeterli olmadığından master yapamamıştı. Okuduğu isim yapmış üniversite kadar kolay değil sanırım Bilkent'in hazırlığı. Yoksa böyle bir sorunu olmazdı.
  • Bilkent Bilgisayar Mühendisliğinde okuyorum arkadaşlar bölümle ilgilenen arkadaşlar varsa bende severek yardımcı olabilirim.
  • biraz universiteler arasi bi soru olacak benimki, bilkenti begeniyorum universite olarak ama ankarada olmasi benim icin dezavantaj, abimle kalmam gereekcek eger bilkent olursa ve abimle yasam cok zorlu, normal bi abi kardes olayindan cok daha zorlu (daha fazla ayrintiya girmeyeyim:)

sirf bu sebeple bi yandan da istanbul/koç dusunuyorum, ama orasi hakkindaki bilgim bilkentle karsilastirmama yetecek duzeyde degil. bu iki universite arasinda arti ve eksileriyle karsilastirma yapabilmem mumkun mudur? genel uni olarak karsilastirma da olur, ekonomi veya isletme dusunuyorum o kisimlarda bilgin varsa oldugu kadar oralardan da karsilastirmalar yapabilirsin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nivyuzirneym -- 18 Temmuz 2012; 12:34:11 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: elaycep

biraz universiteler arasi bi soru olacak benimki, bilkenti begeniyorum universite olarak ama ankarada olmasi benim icin dezavantaj, abimle kalmam gereekcek eger bilkent olursa ve abimle yasam cok zorlu, normal bi abi kardes olayindan cok daha zorlu (daha fazla ayrintiya girmeyeyim:)

sirf bu sebeple bi yandan da istanbul/koç dusunuyorum, ama orasi hakkindaki bilgim bilkentle karsilastirmama yetecek duzeyde degil. bu iki universite arasinda arti ve eksileriyle karsilastirma yapabilmem mumkun mudur? genel uni olarak karsilastirma da olur, ekonomi veya isletme dusunuyorum o kisimlarda bilgin varsa oldugu kadar oralardan da karsilastirmalar yapabilirsin :)

Selam,
    Koç'tan Bilkent'e gelen bir arkadaş vardı forumda. Aslında ona sormak daha iyi olurdu neden Bilkent'i tercih ettin diye.
    Bilkent Türkiye'nin en köklü üniversitesi, öte yandan Koç ve Sabancı Bilkent gibi kaliteli üniversiteler. Bilkent'in Ankara'da olması hem avantaj hem dezavantaj. İstanbul'dan gelen arkadaşlar İstanbul'u özlüyorlar. Ben Karadenizliyim. Buranın denizi olmaması ruhumu bunaltıyordu ilk başlarda açıkçası Ama Bilkent'te okumaya başladıktan sonra iyi bir eğitim için Ankara'da yaşamaya değeceğini düşünüyorum. Koç ile Bilkent arasında Koç'u çok bilmediğimden ayrıntılı bir karşılaştırma yapamam şu anda.
    Yıllardan beri İşletme deyince aklıma Bilkent ve Boğaziçi gelir. Koç'un böyle bir imajı oluşmamış bende nedense Burslu mu ücretli mi okumayı düşünüyorsun? Ücretli okuyacaksan da Bilkent bildiğim kadarıyla Koç'a göre daha avantajlı. Uluslarası imaj olarak ta Bilkent çok daha önde. Yarın bir gün yurtdışında çalışmak istersen daha tanınmış bir üniversiteden mezun olmuş olacaksın. Bilkent işletme mezunu arkadaşlarım genellikle iş hayatına girmeyi tercih ettiler. İktisat mezunu arkadaşlarımsa master, doktora şeklinde devam etmeyi tercih ettiler. Bizzat eski komşum şu anda Harvard'da master yapıyor. Yine iktisat mezunu başka bir arkadaşım Pennsylvania'da doktorasını yapıyor. Ortalaması 4 üzerinden 2.5 olan bir arkadaşım mezun olmadan yurtdışında master kabulleri almıştı ve iyi bir şirkette iş teklifi almıştı. İyi bir üniversitede okuyunca önün oldukça açık oluyor.

Abinin Ankara'nın neresinde oturduğunu bilmiyorum ama Bilkent'e gelmek genellikle pek sorun olmuyor. Keçiören gibi yerlerden gidip gelmek yerine yurtta kalmak veya kendi arabanla gidip gelmek daha mantıklı. Eğer abin Bilkent'e uzak bir yerde yaşıyorsa yurtta kalmak bir çözüm olabilir sana
  • alinti yapip sayfa kirletmeyeyim direk boyle yazayim, en sondan baslayarak.

yurtta kalmam imkansiz gibi, cunku abim de bilkentte okuyor :) dolayisiyla ayni evde olmak durumundayiz, ve kisisel ozellik olarak her seyle zitiz birbirimize, ben biraz da hassas bi tip oldugumdan en ufak bi tartismada huzunlere gark oluyorum :p

tam burslulara yetmiyor ne yazik ki,%50lilere bakiyorum acikcasi, ortadayim yani. koçu da iibf deyince önerdiler, şimdi sen öyle deyince bi kararsız kaldım, bulabilirsem o bilkente geçen arkadaşı bulmaya çalışayım bakalım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nivyuzirneym -- 18 Temmuz 2012; 13:34:53 >
  • http://www.ctis.bilkent.edu.tr/t_ctis_ex_agreements.php
    http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/academic/erasmus_degisim_anlasmalari.html

Ctis'in anlaşmalı olduğu üniversiteler bu iki linkte farklı. Hangisi doğrudur, Almanya'daki üniversite ile anlaşması var mı?

Bir de anlaşmalı olmayan üniversitelere de kişisel olarak gidebiliyoruz değil mi?
  • quote:

alinti yapip sayfa kirletmeyeyim direk boyle yazayim, en sondan baslayarak.

yurtta kalmam imkansiz gibi, cunku abim de bilkentte okuyor :) dolayisiyla ayni evde olmak durumundayiz, ve kisisel ozellik olarak her seyle zitiz birbirimize, ben biraz da hassas bi tip oldugumdan en ufak bi tartismada huzunlere gark oluyorum :p

tam burslulara yetmiyor ne yazik ki,%50lilere bakiyorum acikcasi, ortadayim yani. koçu da iibf deyince önerdiler, şimdi sen öyle deyince bi kararsız kaldım, bulabilirsem o bilkente geçen arkadaşı bulmaya çalışayım bakalım :)

O biraz zor durummuş
    Koç'un İİBF'de iyi olacağını tahmin ediyorum ama dediğim gibi pek bilgim de yok Koç hakkında. Arkadaşın kullanıcı adını hatırlarsam sana söylerim.
  • quote:

quote:

alinti yapip sayfa kirletmeyeyim direk boyle yazayim, en sondan baslayarak.

O biraz zor durummuş
    Koç'un İİBF'de iyi olacağını tahmin ediyorum ama dediğim gibi pek bilgim de yok Koç hakkında. Arkadaşın kullanıcı adını hatırlarsam sana söylerim.

Aynen :) Teşekkür ettim bolca bu arada.

• bilkent felsefede okuyan var mı ?
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.